Забравих, че е Черешова задушница и изчистих

  • 18 301
  • 86
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 230
Тъпо ми е да питам, но още по-идиотско се чувствам, че изчистих с прахосмукачката. Вярваща съм, научена съм, че на големи християнски празници не се чисти, но съм забравила, нищо че свекърва ми днес ходи на гробища, като се върнахме вкъщи и пуснах прахосмукачката. тотално изперках. Майка ми като разбра ме направи на нищо и сега ми е още по-гадно. Мисля си да запаля една свещичка и да се помоля за прошка. Вие какво ще ме посъветвате?

# 1
Не се ядосвай,важно е че си се разкаяла.Щом не си го направила нарочно не е грях!
А аз се изкъпах сутрината ooooh!Това също не се прави на днешния ден TiredОсвен това го знаех!
Но щом ти не си знаела....не се коси!
Запали свещ пред домашната икона,и се помоли !
Но не се ядосвай ! Peace

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 5 009
И аз се опитвам да ги спазвам църковните празници, но за днес забравих.   Blush
Вчера ни бяха на гости едни приятели от София, и днес, след като си тръгнаха, изчистих къщата, без даже да се замислям, съвсем забравих... ooooh!

# 3
И аз се опитвам да ги спазвам църковните празници, но за днес забравих.   Blush
Вчера ни бяха на гости едни приятели от София, и днес, след като си тръгнаха, изчистих къщата, без даже да се замислям, съвсем забравих... ooooh!

Майна,да идем до св,Марина да запалим свещ! Grinning
И аз от 1-2 години се опитвам да ги спазвам тези празници,но все забравям Blush

# 4
  • Мнения: 18
а аз пуснах пералнята

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Бабите на село колкото и да ги спазват тия неща са ми казвали, че щом не си знаела или си забравила не е грях. И аз се къпах сутринта и добре че ходихме извън града иначе щях и да изпрера и изчистя. Ми не ги помня и това си  е.

# 6
  • София
  • Мнения: 170
И аз днес пуснах пералня и прахосмукачка. На такива празници винаги ми идва отвътре да чистя, все забравям. Embarassed

# 7
  • Мнения: 474
Моята баба винаги е казвала, че в къща с малко дете не се спазват "забраните" за работа по църковни празници. Виждам, че си детенце, така че не си се вкарала в непростим грях.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 230
Благодаря момичета, леко ми олекна. Не знаех, че ако забравиш или не знаеш не е толкова фатално, а пък за детенцето и тя милата чисти с мен, че даже си подреди обувките.

# 9
  • Мнения: 181
Моята баба е на 89 години и е най- истинската християнка, която познавам, та тя казва- Кой ради, Бог не брани.
За тези неща ми е казвала- това е от хората, а не от Бога. В Библията пише - не кради , не убивай, не лъжи , никъде не пише, да не се пере, да не се чисти и т.н.

# 10
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
...В Библията пише - не кради , не убивай, не лъжи , никъде не пише, да не се пере, да не се чисти и т.н.


 Peace

Снощи имахме гости. Тръгнаха си след 2 часа и аз веднага си легнах. Започнах с миенето на чините и чистенето тази суртин. До кога трябваше да оставя мивката пълна? И сме в ремнот. Просто няма начин да не мина поне веднъж с прахосмукачката и парцала из цялата къща. Поне майстори днес нямахме  Wink

# 11
  • София
  • Мнения: 1 230
VENIAND, може ли превод на думата Ради?  Praynig  Hug


Малко офф, beilis, децата ни са родени на една и съща дата, но Ани е 2006г.

# 12
  • Мнения: 181
Тя го използва в смисъл, че който работи, прави добро, не пречи на Бога, Бог го закриля.

# 13
  • Мнения: 141
хъмз... аз знам по принцип, че не се пере, не се шие, но не знаех, че не трябва да се почиства. Така, че явно и аз днес съм прекрачила забраните според православната църква. И ние сме в едни ремонтни дейности и се налагаше да почистим.
И въпреки всичко, аз мисля, че това са правила, измислени от хората, а не от Бог и според мен са повече като суеверие, отколкото като повели. Или може би просто се опитвам да се оправдая. Незнам... Но стореното, сторено, така че и да се тормозим и да не се- просто нищо не можем да променим. Единствено да се помолим и да се поуспокоим.
Аз като се замисля стигам до заключението, че чувството за вина не идва от Бог. Той ни изобличава, а не ни обвинява.

Ох почнах много да философствам. Явно и аз се чувствам гузна.

# 14
  • Мнения: 292
Аз не знаех за това и днес доста се трудих.Чистих,прах михме и двете коли и за капак всички се изкъпахме.Сега от вас разбирам Embarassed
Аз също знам,че като не знаеш не е грях,дано е така. Sad

# 15
  • Разград
  • Мнения: 2 102
И аз днес пуснах пералня. И после се сетих за празника. Обаче реших да не чистя.

# 16
  • Мнения: 2 792
 Защо е грях и какво е по-точно значи грях?
 Какво ще се случи ако се наруши такова правило ?
 С  две думи - Къде е проблемът?

# 17
  • Мнения: 4 965
...може ли превод на думата Ради?  Praynig  Hug

...

Ради - работи. Който работи, Бог не му се сърди...
За мен това с неработенето е суеверие, а не канон.
Вярваща съм, но никога това не ме е спирало да си държа къщата чиста, чиниите измити или прането изпрано.
Аз даже днес сутринта се изкъпах, извъртях пералнята и проснах, после на вилата брах ягоди, правих сладко, прибрах се, пак се изкъпах, вкъщи беше идвала жената да ми почисти, в момента съм пуснала миялната, а след малко отивам да си изчистя огледалата в спалнята /мъжът ми и децата останаха на вилата/ и цяла нощ ще работя на компа. Никой и нищо не може да ме убеди, че Бог е против спазването на лична хигиена, поддържането на ред и чистота и подобни, както и не ми се вярва да е Богоугодно дело да си затрупаш мивката с чинии, да оставиш мръсни фугите в банята или да подритваш трохите по пода...

# 18
  • Мнения: 3 423
Сега остава да кажете, че сте млади хора,
че живеете в Европейския съюз през ХХI век.

# 19
  • Мнения: 82
Аз днес също чистих,после майка ми ми каза,че не е трябвало,но и аз забравих,че днес е задушница.На това отгоре току-що се изкъпах.
Лиска,какво общо има тук европейския съюз и XXI век???

# 20
  • Мнения: 2 792
 Ами общо казано къде е проблемът да имаш ежедневие, като е черешова задушница, какво ще се случи ако не спазиш канона?
 На мен лично ми е интересно и за това питам, предполагам и Лиска това пита.

# 21
  • Мнения: 6 991

Лиска,какво общо има тук европейския съюз и XXI век???[/b]
Че се връзвате на суеверия. Или религии, както си искате ги наричайте.

# 22
  • Мнения: 4 965

Лиска,какво общо има тук европейския съюз и XXI век???[/b]
Че се връзвате на суеверия. Или религии, както си искате ги наричайте.


А и двете неща нямат нищо общо - има огромна разлика между вяра, религия и суеверие...
Наличието на вяра не може да бъде ограничение в религията, но пък наличието на суеверие /според мен/ е абсолютно ограничение на вярата...
 Peace
Дали обаче го написах разбираемо  newsm78.

# 23
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Абсолютно разбираемо го написа  Grinning
И поне аз споделям написаното напълно.

# 24
  • София
  • Мнения: 175
Откъде толкова ентусиазъм да си усложнявате живота?!  newsm78

# 25
  • София
  • Мнения: 2 623
Аз пък знаех и пак чистих, прах и даже трева косих пред къщи.
Съжалявам, но имам един ден в седмицата да си вкарам къщата
в ред  Naughty Почитам мъртвите, но това вече ми идва в повече.
Да не говорим, че ако не пусна днес пералня до Понеделник няма
как да изсъхне всичко !

# 26
  • Мнения: 13 171
Всеки ден чистим, перем и се къпем. Затова са и тези празници, за да ни "насилят" да почиваме, защото къщната работа край няма и я спираме само по такива поводи. Няма нищо лошо да си спомним за починалите си близки, да си поговорим за тях, за нас...
Спазвам /ако не забравя/ забраната за работа в такива дни, отделям времето си на семейството и къщата ми най- учудващо не се зарива с мръсотия Wink.

# 27
  • Мнения: 1 072
За тези неща ми е казвала- това е от хората, а не от Бога. В Библията пише - не кради , не убивай, не лъжи , никъде не пише, да не се пере, да не се чисти и т.н.

Имам в Пазарджик една съседка, води се най-веща в религията и запозната с правилата на играта в махалата. Тя, само да усети, че някой й се връзва на акъла и я слуша и започва да усложнява играта. "Ма днес не се чисти, утре не се пере, в неделя не се плете, не се къпи, не дишай........"
Аз пък мисля, че бабешкия фолклор няма нищо общо с религията. Горецитиранат от мен г-жа ви е дала отговор.

# 28
  • Мнения: 1 554
Аз пък знам ,4е ако незнаеш не е грях Peace от баба знам Mr. Green

# 29
  • Мнения: 1 259
 ooooh! чистих и пералня пусках  ooooh! ooooh! ooooh!
 Praynig

# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Навремето чана ми така тормозеше мама с такива глупости. Ама днес не се плете, шие, пере и т.н. Обаче тя - чаната пенсионерка, пък майка ми работи. На едната всички дни са и еднакви, а другата има 2 дни да ошета из къщи. Пък и зимните празници дългииииии днес това не може, утре друго. А на майка ми тогава и беше ваканцията, кога да си ушие нещо жената - примерно. Според нея, пък и според мен тези забрани са измислени точно за да си почиват жените от работа. Щото с тази многолюдна челяд, като свърши кърската работа и се започва : предене, тъкане, шиете, па месене на хляб .... край няма. Та по скоро са почивки такива дни. А някои хора доста злоупотребяват с тях. За справка Лальо Коконата на Чудомир - питайте Как`Сийка, тя ще ви каже. Wink

# 31
  • Мнения: 4 965
Всеки ден чистим, перем и се къпем. Затова са и тези празници, за да ни "насилят" да почиваме, защото къщната работа край няма и я спираме само по такива поводи. Няма нищо лошо да си спомним за починалите си близки, да си поговорим за тях, за нас...
Спазвам /ако не забравя/ забраната за работа в такива дни, отделям времето си на семейството и къщата ми най- учудващо не се зарива с мръсотия Wink.

Е, защо пък трябва "насила" да ходим мръсни и неизпрани. А и едно време наистина са имали всеки ден "къщна работа" - я на нива да идат, я обора да изчистят...
Аз лично имам само събота и неделя за да поошетам из къщи, пък тези празници са все в почивни дни /и така става не 1 ден, ами горе-долу 2 седмици - между 2 седмици/, защото през седмицата просто сме вкъщи вечер за няколко часа.
Пък и не мога да си представя 24 ч. да не се измия и изкъпя.
А за починалите ми близки /вкл. и син/ няма нужда да си припомням на специални дати, защото ги нося постоянно в сърцето си и тача паметта им в душата си и всеки ден...
 Peace

# 32
  • Мнения: 4 489
Какво е "чана"?  Blush

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Жената на татковия брат - стринка.
[
А за починалите ми близки /вкл. и син/ няма нужда да си припомням на специални дати, защото ги нося постоянно в сърцето си и тача паметта им в душата си и всеки ден...
 Peace
PeaceЧе аз даже си държа некролога на мама до входната врата и всеки ден си говоря с нея, не ми е необходимо да ми казват бабите, че трябва да си спомня за нея.

# 34
  • Мнения: 1 520
Не се притеснявай за нищо. Когато става въпрос за чистота, няма и не може да има място за грях. Peace

# 35
  • Варна
  • Мнения: 25 212
И през ум не би ми минало да не чистя и да не се къпя. Уважението към мъртвите няма нищо общо според мен. Всичко се пази в сърцето на човек.

# 36
  • Мнения: 2 803
Това което е важно на този ден е да се отдаде почитта към починалите ни близки, като се направи панахида и се раздаде жито и хляб на ближните! Това че си свършила нещо от домакинските задължения не е грях. Това са суеверия!Наистина в нашата Църква все още съществуват бабини дивитини, които нямат нищо общо с живата, истинската вяра!

# 37
  • Мнения: 2 908
Това тема само за вярващи ли е?Питам да не ме освиркате като кажа,че изчистих,изпрах и се къпах.Не съм палила и свещ.Не съм раздавала и нищо.И не се чувствам гузна. Rolling Eyes

# 38
  • Мнения: 4 965
... като се направи панахида и се раздаде жито и хляб на ближните! ...

Това за мен също е суеверие.
Не вярвам, че като "подам" или "прелея", ще нахраня душите на починалите си близки...
 Peace

# 39
  • Мнения: 4 489
... като се направи панахида и се раздаде жито и хляб на ближните! ...

Това за мен също е суеверие.
Не вярвам, че като "подам" или "прелея", ще нахраня душите на починалите си близки...
 Peace
И аз не вярвах до скоро, но май има някакъв смисъл, да ти кажа. Имам такива истории. Confused
Pesheck, мерси за разяснението!  Simple Smile

# 40
  • София
  • Мнения: 2 271
Понеже и мен ме тормозят околните с тези ограничения, по празниците да не се пере, чисти, къпе, за да покажеш уважението си към мъртвите.... та се питам - на кого го показваме това уважение  Thinking На мъртвите ли? Или на живите? За мен толкова стриктно спазване на каноните е поза.
И Лиска много правилно го е казала - хем искаме да сме в ЕС, 21 век, хем искаме да живеем, както нашите баби са го правили. Е, не става. Живота се е променил толкова много, че традициите вече не са това, което бяха...

# 41
  • Мнения: 4 965
...
И аз не вярвах до скоро, но май има някакъв смисъл, да ти кажа. Имам такива истории. Confused
...

Какви точно истории? Разкажи нещо...
Защото аз вярвам, че душите отиват на по-добро място и не остават да витаят и да блуждаят безцелно, за да тормозят близките си. Всичко останало е или халюцинация, или въображение, или някаква "сила", но не и душите на близките ни...
Т.е. как нещо материално ще "нахрани" нещо духовно и нематериално /това е в разрез с християнството, към което аз причислявам себе си/...

...
И Лиска много правилно го е казала - хем искаме да сме в ЕС, 21 век, хем искаме да живеем, както нашите баби са го правили. Е, не става. Живота се е променил толкова много, че традициите вече не са това, което бяха...

 newsm10

# 42
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Това с неработенето по празници си го е измислил едно време народът, когато са бачкали нон-стоп по полето и не са имали достатъчно поводи да си почиват.  Но вашето обяснение за некъпането и нечистенето какво е?

# 43
  • Мнения: 473
Според мен е по-грешно да стоиш мръсен и около теб да е мръсно, отколкото да изчистиш, да се изкъпеш и изпереш. Аз имах гости и нямаше как да не изчистя, защото детето беше направило хола целия в трохи. По-правилно ли е да газим трохи, отколкото да ги почистя? Вярваща съм, но някои неща си ги пречупвам през моята призма. Това че изчистих не ме прави по-малко християнка и по-грешна от други, които не са си изчистили, но са нагрубили някой например.

# 44
  • Мнения: 4 290
Не спазвам тези забрани. Нито знам до колко са основателни - тоест, на религиозна основа - нито пък смятам, че те са критерий за степента на уважението ми към починалите близки.

# 45
  • Мнения: 23
Аз знам от баба ми и свекърва ми, че забраните да не се работи на християнски празници се отнасят за това- да не се плете, шие бродира и т.н. Това са все неща,които можеш да отложиш за друг ден. Свекърва ми казва да избягвам и прането. Но за чистотата няма никакви забрани.

# 46
  • Мнения: 4 290
Все чета тук "свекърва ми каза, баба ми каза, майка ми каза, не знам си кой ми каза", ама ми е адски интересно те от къде знаят?
Тоест, живо ми интересува, кой е първоизточника на тези забрани?  newsm78

# 47
  • Мнения: 2 448
Та , какво точно смятате , че ще ви се случи като сте пуснали прахосмукачка или пералня, че не разбах?  newsm78
Да знам, ако ми се случи, че е от това, защото редовно си чистя по разни църковни празници.  Confused Grinning

# 48
  • София
  • Мнения: 18 679
А според мен стореното е голям грях и може да се поправи само като си извадиш торбичката на прахосмукачката и си изсипеш боклука обратно Peace Ей, ама изтрещехте, значи... Crazy

# 49
  • Мнения: 1 168
Ей, опасна работа - от едната крайност в другата - едните се тюхкат, че пипнали работа. Другите заговориха са суеверия.
А бе, хора, приемете просто, че това са традиции, бит, фолклор или както искате го наречете, без да се косите излишно, че сте направили нещо, което не е трябвало.
А с традициите и религията не виждам какво общо има 21 в. и ЕС. Нима половин Европа не са ревностни католици. Ами Ватикан къде се местонахождава - на Марс ли?
  261uu

# 50
  • Мнения: 3 675
Аз знаех, че е Задушница, но има и друг момент.Понякога през уикенда това е единственото време, когато може да се изчисти къщата.Като се прибираш от работа в 19 часа, едва ли ще ти е приятно да чистиш по нощите.Същото се отнася за пералнята.Според мен е по-правилно да почетеш починалите близки и да раздадеш за Бог да прости или да отидеш на гробищата.

# 51
  • София
  • Мнения: 71
Лиска е задала извънредно уместен въпрос! Защо никой не и отговори?! Аз питам същото. Какво ви става?!...... newsm78 newsm78 newsm78 За всичко сте модерни, образовани, знаещи, вещи, съвременни..... България, ако не с друго, то поне с красивите си, умни и страхотни жени може да се гордее. Обече тая тема ме уби направо! И най-вече сериозното коментиране на подобни архаични небивалици от болшинството включили се. #Crazy Любовта и уважението към вашите починали близки се проявяват в това да си спомняте за тях с обич и да ги споменавате с добро, нищо друго не е нужно да правите или да не правите.

# 52
  • София
  • Мнения: 71
А според мен стореното е голям грях и може да се поправи само като си извадиш торбичката на прахосмукачката и си изсипеш боклука обратно Peace Ей, ама изтрещехте, значи... Crazy
Joy Joy Joy Точно така! Hug

# 53
  • Мнения: 4 965
.... Любовта и уважението към вашите починали близки се проявяват в това да си спомняте за тях с обич и да ги споменавате с добро, нищо друго не е нужно да правите или да не правите.


Аз точно това изкоментирах, но пък това да си съвременен и "модерен" не противоречи и с вярата в нещо "свръхестествено" (с каквото и име да го наричаш). В противоречие е единствено суеверието и сляпото спазване на нещо, което "баба/майка/леля/свекърва и т.н. ми каза". Peace

# 54
  • Be realistic - plan for a miracle.
  • Мнения: 795
Когато си забравила и си го направила неволно - простено е Simple Smile Така знам аз от мама.

# 55
  • София
  • Мнения: 71
.... Любовта и уважението към вашите починали близки се проявяват в това да си спомняте за тях с обич и да ги споменавате с добро, нищо друго не е нужно да правите или да не правите.


Аз точно това изкоментирах, но пък това да си съвременен и "модерен" не противоречи и с вярата в нещо "свръхестествено" (с каквото и име да го наричаш). В противоречие е единствено суеверието и сляпото спазване на нещо, което "баба/майка/леля/свекърва и т.н. ми каза". Peace
Azaf, тук не става въпрос за вяра в свръхестествено, нито за вярата в бог, а за сляпо робуване на наложени кой знае откъде и как ритуали и суеверия, на които времето им отдавна е отминало. Може би през по-миналият век всичко това е имало някакви логични за времето си причини, но в днешни дни........... сори, но не го разбирам! Ако някой може да ми даде смислено обяснение какво общо има къпането и чистенето с мъртвите, ще му бъда много благодарна. newsm78

# 56
  • Мнения: 1 835
... като се направи панахида и се раздаде жито и хляб на ближните! ...

Това за мен също е суеверие.
Не вярвам, че като "подам" или "прелея", ще нахраня душите на починалите си близки...
 Peace

Целта не е да се нахранят душите на мъртвите, а да се раздаде на живите за "Бог да прости!" - т.е. повече хора да се помолят за душата на мъртвия да му бъдат опростени греховете, да се застъпят за него пред Господ, за да му се облекчи съдбата на "оня свят".

Аз също съм вярваща, но това с къпането и чистенето не го спазвам, защото няма смисъл. Какъв е ползата за този, който спазва тези изисквания и се пази от "греха" да си почисти къщата, а пък в душата му е мръсно - примерно ако таи омраза към някого, ако завижда някому, ако лъже, не уважава родителите си и т.н.

# 57
  • София
  • Мнения: 1 099
На мене пък ми е интересно следното - жената,която пусна темата попита нещо и веднага се намериха хора да питат неща,които не виждам и какво ги интересува.Дали било суеверие или разни " несъвременни мисли в млади и умни българки" .
То няма тема за религията и да няма контра веднага.Просто не пишете,когато намирате за смешни подобни теми и толкоз.Все на другите се чудим,а в нас самите не се вглеждаме.
Нека всеки има право да си живее живота така,както му е угодно и в мир със себе си. Peace

# 58
  • Мнения: 3 146
Моята баба е на 89 години и е най- истинската християнка, която познавам, та тя казва- Кой ради, Бог не брани.
За тези неща ми е казвала- това е от хората, а не от Бога. В Библията пише - не кради , не убивай, не лъжи , никъде не пише, да не се пере, да не се чисти и т.н.


Абсолютно вярно! дори от богословска гледна точка!

Това с чистенето, прането и т.н. са остатъци от юдаизма в християнството. А и идеята е не точно да не вършиш нищо и да стоиш със скръстени раце, а да отделиш целия си ден на Бога - буквално да четеш Библията, да резмишляваш, да се молиш. Това е седмият ден - Шабат - в който Господ си починал след Творението, при нас е неделя и се възпроизвежда ригуално на всички големи празници.
Но кажете честно - като не чистите и готвите този ден, седите ли часове наред да се молите и да четете Писанието? Защото, ако не го правите, това е грях, според едната от Десетте Божи Заповеди
(Изх 20:10; Второзак 5:14).
Тъй като това със задушницата изхожда от тази Божа заповед, а не обратното, мтого по-греховно е да не го спазвате всяка неделя, отколкото на тези задушници. Спазвате ли го всяка неделя, та толкова се притеснявате от задушницата?


Гледането на телевизия, стоенето пред компютъра и подобни дейности, както и всякакъв тип развлечения също, както е ясно, не влизат в понятието за "ден на Господа", така че спокойно!


Максин, реакцията на майка ти няма нищо общо с християнството, нали си наясно? Това е езическият елемент на християнството - да се втренчваме в ритуалността и да се отдалечаваме от същността на нещата. Все едно да ти се скара, че не си бодисала яйца на Великден!


А, и забравих да кажа, че за къпане и пране изобщо не става дума, направо недоумявам що за идеи! Става дума "да си почине и робът", защото идеята е, че пред Бога всички са равни и равни стават, когато заедно се молят на него и му отдават времето си. В Църквата, на литургия, всички са равни, дори Църковната йерархия, в която съществено място заемат миряните, действа като едно и всеки има достойното си масто в нея. Няма роби и господари пред Господа, защото той е над всички свои чада. Това е идеята, а не разни истрии за нехигиеничност и загорели манджи!!!  Naughty


masissa, напълно съм съгласна с теб, но, надявам се ще се съгласиш и ти, че не е лошо, човек да се стреми най-малкото да научи какво, как и защо точно да прави, ако иска да го прави? За целта, просто е нужно да си купи човек един Катехизис православен или да попита енорийския си свещеник, който би трябвало да е прочел поне Катехизиса, ако не друго.
А който не е християнин, няма какво да се меси да се изказва за Задушницата, нали така?

Последна редакция: вт, 17 юни 2008, 00:35 от gergandi

# 59
  • София
  • Мнения: 1 230
Както се казва: "Човек се учи докато е жив". Благодаря на включилите се, дори и на тези с остри коментари. Това, което ми е насаждано с години, едва ли ще може да се изкорени отведнъж и смятам, че ако съм в мир с душата си, ще се чувствам по-добре. Това е най-важно за мен. Що се отнася до майка ми, що упреци е отнесла от мен за суеверията си няма да казвам, а дъщеря ми няма да я натоварвам с моето единствено суеверие.
gergandi, благодаря ти за коментара - точен, ясен и научно обоснован.   bouquet Hug

# 60
  • Мнения: 3 146
Maxin, в това за ученето си напълно права. Аз допреди 7 години не знаех дори, че има три лица на Бога, защото съм отгледана в атеистично семейство, но всичко е въпрос на желание, когато вярата е налице. Само вярата не можеш да научиш - всичко друго е лесно! Така че, пред дъщеря ти има бъдеще да се учи, ако иска, а и ти можеш да бъдеш спокойна, очевидно е, че си съвестен човек. Едва ли има нещо по-важно!  Hug

# 61
  • София
  • Мнения: 1 099

А който не е християнин, няма какво да се меси да се изказва за Задушницата, нали така?
[/quote]

Точно това беше и моето мнение.  bouquet

# 62
  • София
  • Мнения: 17 591
Попитай пастора си, не нас тук.

# 63
  • София
  • Мнения: 1 099
Попитай пастора си, не нас тук.
Пастори имат протестантите.Православните христяни - свещеници.

# 64
  • Мнения: 600
е, не'ам нерви. Rolling Eyes

свободен ден ми е само събота. кога да чистя и пера, ако не в събота.

свекърва ми пили на главата на мъжа ми на всеки такъв празник, че не трябвало така да правя, направо ми къса нервите. какво, да пропусна една седмица чистенето, прането и гладенето ли #Crazy

много се дразня от подобни неща, лиска добре го е казала, ние в европейския съюз ли сме, 21ви век ли е или какво?

# 65
  • Мнения: 1 168
Защо всеки не си прави каквото иска - в крайна сметка живеем в свободна страна и всеки има право на избор да спазва ли традициите или не и до каква степен.
Гризанке, Лиске, понеже на няколко пъти все за този ЕС и 21в. говорите , ще ви дам един пример /за него се сещам в момента/, но преди това да ви питам.
Испания /Мадрид/ в кой век и на кой континент живеят?
Защото съм била на Великден там и останах втрещена: Няколкочасово шествие /разбирай заставаш на едно място и чакаш няколко часа да се източат хората/ с големите "носилки" със статуи и повече от 50% от хората бяха боси, с вериги на краката, а някои и  кръстове мъкнеха. Включително млади и наконтени мацки бяха боси и с вериги на краката. Не знам испанците сега туземци ли ще ги наречете!
А относно това какво казали бабите и защо ги слушаме: а откъде знаем, че се червят яйца на Великден, правят се козунаци и се обикаля в църква; че на Бъдни Вечер се яде постно; на Гергьовден - агне. Сигурно вие, модерните никога не сте ги правили, нали!?
Понеже сте модерни, европейци в 21в.
Сега понеже ще ме захапете, ще ви кажа следното:
Никога не съм се старала да изпълнявам до най-малка подробност всички традиционни "ритуали", но основните - да и искам дъщеря ми да ги знае, и нейните деца също - защото НИЕ СМЕ БЪЛГАРИ И ТЕЗИ РИТУАЛИ СА ЧАСТ ОТ НАШЕТО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО, БИТ И ТРАДИЦИИ. И ЗА МЕН Е ВАЖНО ТЕ ВИНАГИ ДА СЕ ЗНАЯТ. А вече кой ще ги спазва си е лично негов избор. И тези които ги смятат за архаични и се срамуват от традициите си, понеже са ултрамодерни, просто да не натрапват мнение на другите, задавайки им едни и същи въпроси по няколко пъти!   

# 66
  • Мнения: 600
ирина_вас, не ме е срам от традициите. това, за което е всъщност темата, е, че, когато нещо е изключително непрактично(като това да не можеш през уикенда да изчистиш и изпереш, да не коментирам некъпането Rolling Eyes), е редно всеки сам да си избере какво да прави и да не налага мнение.

който иска, се къпе, който не иска, си стои мръсен. това е.

ще оспамя темата, но ще спомена как навремето като почина леля ми, братовчедка ми беше на 15 години. забраниха й не знам колко дни да не се къпе, да не си пере дрехите и да не гледа телевизия. и я влачеха на гробищата непрекъснато. а тя има своя форма на скръб за майка си, независеща от това колко дни не се е къпала и не е гледала телевизия. подобни неща ми се струват варварски. както и неизхвърляне на боклука по тъмно, ако имаш бебе и непростирането навън. едното е религия, а другото суеверие. каква според теб е разликата в гореизбоените? аз не виждам такава...

# 67
  • на село
  • Мнения: 3 839

А според мен стореното е голям грях и може да се поправи само като си извадиш торбичката на прахосмукачката и си изсипеш боклука обратно Peace Ей, ама изтрещехте, значи... Crazy


Това ми хареса  Peace.
Ами изчистила си, изчистила, няма нищо де,
аз какво да кажа като бях на работа и колко други е имало като мен.

А за починалите - винаги ще си спомняме за тях, не само на задушница.

# 68
  • Мнения: 836

...
За реакцията на майка ти - оставам безмълвна.

Последна редакция: вт, 17 юни 2008, 14:23 от Силви_

# 69
  • Мнения: 600

А според мен стореното е голям грях и може да се поправи само като си извадиш торбичката на прахосмукачката и си изсипеш боклука обратно Peace Ей, ама изтрещехте, значи... Crazy


Това ми хареса  Peace.
Ами изчистила си, изчистила, няма нищо де,
аз какво да кажа като бях на работа и колко други е имало като мен.

А за починалите - винаги ще си спомняме за тях, не само на задушница.

а, видя се, че ако си изчистил, защото си забравил, пак няма проблем. чудя се какво е 'нарочно изчистил' newsm78

# 70
  • UK
  • Мнения: 1 351
За тези неща ми е казвала- това е от хората, а не от Бога. В Библията пише - не кради , не убивай, не лъжи , никъде не пише, да не се пере, да не се чисти и т.н.

Имам в Пазарджик една съседка, води се най-веща в религията и запозната с правилата на играта в махалата. Тя, само да усети, че някой й се връзва на акъла и я слуша и започва да усложнява играта. "Ма днес не се чисти, утре не се пере, в неделя не се плете, не се къпи, не дишай........"
Аз пък мисля, че бабешкия фолклор няма нищо общо с религията. Горецитиранат от мен г-жа ви е дала отговор.

 Но да не забравяме, че това са смъртни гряха  Peace Забраната е съвсем различно нещо

# 71
  • Мнения: 3 146
Аз пък изобщо не с егордея с нашите традиции, защото те са смесица от невежество и езичество, нищо оригинално и културно няма в тях, камо ли пък нещо, което да съхранява идентичността ни.

# 72
  • Мнения: 1 168
КАСИС, напълно съм съгласна с теб, и аз чистих и се къпах на Задушница, което не ми попречи да сваря жито.
И тъй като не изпитвам чувство на вина за това, не би ми се понравило и не смятам за правилно, ако някой се опита за тази моя постъпка да ми вмени чувство на вина, както и не смятам за правилно, на някой който е решил да спазва тези забрани, да му  бъде вменявано чувство за вина или да му се лепят етикети.
 Просто смятам, че това, че някой е решил да спазва "нещо" е въпрос на личен избор и е негово право и не е редно другите да го упрекват, защото не бил европеец или живеел в отминал век! В крайна сметка, не е извършил престъпление!
И какво като хората споделят какво са чули от бабите си - това дори не значи, че самите те стриктно го изпълняват.
Изобщо в този форум всеки пише нещо за да поиска съвет или да сподели нещо, да му олекне малко, а в повечето такива теми, този някой бива оплют, заклеймен и обиждан. Та вместо да му помогнем на човека, го караме да се чувства по-зле. Разбира се, всеки има право на мнение, но изразено така, че да не обижда другите!
 Hug

# 73
  • Мнения: 1 168
Аз пък изобщо не с егордея с нашите традиции, защото те са смесица от невежество и езичество, нищо оригинално и културно няма в тях, камо ли пък нещо, което да съхранява идентичността ни.
Това, че не са чисто християнски, или пък не са "културни", не виждам и защо едни традиции трябва да са оригинални, не значи, че не са част от историята ни /миналото на народа ни/. Но май само чужденците се възхищават на българските традиции и фолклор!

# 74
  • Мнения: 3 146
Да, и българските историци и псевдо-интелектуалци...

# 75
  • Мнения: 1 168
Да, и българските историци и псевдо-интелектуалци...
Сигурно си права, то понеже сме все недоволни и по всичко и всички плюем и все нещо ни е криво и всички са ни виновни, освен ние самите, затова сме на тоя хал, че няма и да се оправим.
Както и да е, да не влизам в излишни спорове, и без това от тая трънка няма да изскочи заек.
Пак казвам, последно, всеки е свободен да прави каквото иска /стига да не противоречи на закона/, но не и да натрапва своето мнение на другите!
Всичко най-добро!
 Peace

# 76
  • София
  • Мнения: 2 271
А който не е християнин, няма какво да се меси да се изказва за Задушницата, нали така?
Така е!
Както и който не е християнин, няма какво християните да го тормозят на Задушницата  Wink

# 77
  • Мнения: 3 146
Както и който не е християнин, няма какво християните да го тормозят на Задушницата  Wink

Абсолютно вярно!
Проблемът, ако ме питате, във връзка и с конкретната тема, е да се определи кое е християнско и кой точно е християнин.

# 78
Моята покойна баба пък,ще се разсърди ако не съм изчистила,Много важно ,че е задушница.Като я помня каква беше-е-е-троха да не падне,тя със сигурност се кефи страшно,когато гледа от горе как внучката й чисти и готви прилежно Hug Hug Hug
И аз,като повечето не смятам,че това,че съм се изкъпала или почистила е неуважение към покойните.Нали ги обичам и ги нося в сърцето си Peace

# 79
  • Кубрат/ Пишурка
  • Мнения: 4 270
 Я да ви питам къде в библията пише,че трябва това и това да се прави?А това да не се прави?Аз също съм християнка,макар и не дотам вярваща.Скоро слагахме 40 дена на баща ми и цялото шетане беше на мен Към обед се окъпах и така сервирах.Какво: да седна умирисана сред хората ли?Скръбта е в сърцето и никакво спазване на обреди и обичаи не може да го промени.Всеки преценява за себе си.

# 80
Моята баба е на 89 години и е най- истинската християнка, която познавам, та тя казва- Кой ради, Бог не брани.
За тези неща ми е казвала- това е от хората, а не от Бога. В Библията пише - не кради , не убивай, не лъжи , никъде не пише, да не се пере, да не се чисти и т.н.

Peace Peace PeaceМдаа, на Бог ли искаш да угодиш, или на хората, коитоп са ги измислили тия странни традиции, щото са си нямали друга работа??? Това е  въпроса Thinking

  Герганди  bouquet, точна, както винаги в такива теми.

Последна редакция: ср, 18 юни 2008, 21:47 от gerik

# 81
  • Мнения: 4 965
...
Целта не е да се нахранят душите на мъртвите, а да се раздаде на живите за "Бог да прости!" - т.е. повече хора да се помолят за душата на мъртвия да му бъдат опростени греховете, да се застъпят за него пред Господ, за да му се облекчи съдбата на "оня свят".

....

Е, това пък е нещото, което най-много ме кара да се бунтувам срещу "подаването", защото е много далеч от писаното в Библията, а и има хора, на които Бог няма какво да прощава...

# 82
  • Мнения: 3 146
Само да отбележа, че "подаването" не ми е ясно токно как се обосновава канонично, тъй като според християнството (особено православното), човекът изобщо не може нито да говори, нито да предполага, нито да направи каквото и да е вече, след като друг човек премине отвъд.
Молим се за опрощение на греховете на мъртвия чисто ритуално, но действително няма смисъл от това.
Да не говорим за библейско потвърждение на подобни архаични практики на въздействие върху отвъдния свят.

# 83
  • София
  • Мнения: 38 198
Тука имам един календар, на който са отбелязани всички празници и по няколко думи за тях.
Ами кажи-речи всяка седмица има празник, в който не се чисти!
И като ходим на работа и имаме само 1-2 дни свободни да си оправим къщата и точно тогава се падне някой празник, какво мръсни ли да се седим?
Пък и в Библията е казано /цитирам по памет/ - ако ти се изгуби овца в празничен ден, така ли ще я оставиш. Ще я намериш, много ясно.

# 84
  • Мнения: 3 092
Какво  да ти кажа - не вярвам в тия работи за чистенето ..... изобщо има много странни традиции , за който дори и не знам  Thinking

# 85
  • Мнения: 41
абе хора вие луди ли сте как можете да се впрягате за глупости

# 86

Общи условия

Активация на акаунт