Дали да дам АБ?

  • 1 350
  • 12
  •   1
Отговори
  • малкия йеросалим
  • Мнения: 849
Ще започна историята от далече.Кики ходи на ясла от януари месец.Дотогава не се беше разболявала сериозно,но като започна яслата се наредиха безброй леки болести.На кратко от тогава до сега е пила три пъти АБ.Единия път беше с бронхит,а другите с висока тем и силно зачервено гърло.Снощи ми се оплака ,че я боли ухо,сложих капки и се успокой.Сутринта я пратих на ясла ,защото няма кой да я гледа.На обяд отидох до яслата да видя как е и ми я изкараха със зачервени,гурлясали очи.Веднага отидохме на лекар,и ни предписаха АБ-Клацид и капки Тобрадекс.Лекарката каза,че е с зачервено гърло,ухо и очи.Но на мен детето ми изглежда добре.Очите не са червени,има малко секрет,не се оплаква ,че я боли нещо,няма тем.Лекарката ни вика утре пак да ни прегледа.Чудя се изобщо дали да започвам АБ или да изчакам,но пък и се страхувам да не се влоши нещо newsm78.

# 1
  • Мнения: 1 425
Ами ти си прецени ,но ако има инфекция в ушите тя много трудно минава без АБ. Peace

# 2
  • Мнения: 7 640
един и същ лекар успя да й види конюнктивита и отита? Много смело.
Аз бих завела детето на УНГ.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 5 019
Нищо няма да й стане ако изчакаш 24 часа...

Аз бих изчакала, през това време можеш: да промиваш очичките с преварена вода или отвара от лайка /с различно памуче, често, и отвън на вътре/, да й даваш чай от лайка с мед /от пчелар/, ако си й давала вече, и витамин С. Да я гушкаш и да се успокоиш, да не я насилваш с ядене, да й казваш, че я обичаш...  Wink

А утре, ако случайно се влоши и вдигне температура, я заведи на УНГ и на очен. Джипитата, за да спестят направления, винаги се правят на много знаещи! И в повечето случаи, поне на мен се е случвало, бъркат, когато решат да лекуват специфични неща като уши, очи или кожни проблеми!  Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: 1 062
А на мен ми е интересно, ако нямаш доверие на педиатъра си, защо си при него и как можеш да разчиташ на още по-некомпетентни мнения от форум, макар и от майки. Моето дете, по-голямото, много често страдаше от отит и трябва да знаеш, че е много болезнено, а ако възпалението е обхванало и гърлото си е сериозно. При отит не винаги се вдига температура.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 5 019
Да, ама не е педиатъра този, който ще установи има ли отит или не. За това си има специалисти УНГ!

# 6
  • Мнения: 1 062
Не съм напълно съгласна с това. Няма как за абсолютно всичко да се праща при специалист, все пак педиатъра не е само за направления, някаква връзка между пациент и специалист. Педиатъра е специалист по детски заболявания и следователно такава е и функцията му. Ако има нещо обезпокоително, да, нормално би било да се изпрати на специалист детето, но когато става въпрос за нещо, което е в компетенцията му не мисля, че е нужно. Не може за зачервено гърло, хрема или конюнктивит да се ходи при офталмолог или УНГ. Същото е и за отит. Излиза, че педиатъра не назначава лечение за нищо, защото за всяко нещо си има специалист. Според мен не е така. Отита е често срещан при малки деца и често е следствие на болно гърло ( примерно). Винаги ли, когато детето кашля, ви пращат на специалист по белодробни заболявания? Или, когато има пъпки на кожен и алерголог? Като цяло педиатъра е този, който назначава лечението за общите заболявания, и ако прецени, че не е в неговата компетенция и е сериозно заболяването, тогава праща на специалист. Отделен е въпросът, че ако майката има съмнение за назначеното лечение, може да поиска направление и е редно да и бъде дадено ( ако има  Tired ). Ще ти дам пример: както вече отбелязах детето ми често страдаше от отит, като по-малка. Педиатърката го лекуваше, тя назначаваше лечението. Веднъж детето ми се оплака, че я боли ухото, отидохме на преглед и лекарката ни се усъмни, за кръвоизлив, веднага ни изпрати на УНГ, без изобщо да се бави с предположения за лечение и т.н. Оказа се, че не е толкова сериозно, колкото предположи тя, но тя прецени, че не е в нейната компетенция и ни изпрати. Именно това е, майката трябва да прецени до колко има доверие на педиатъра и дали той взема адекватни решения, ако има съмнение, че не е така, а въпросния педиатър лекува ВСИЧКО, ама наистина всичко, е тогава няма смисъл от него. А форума е най- невероятното място където трябва да се пита нещо толкова сериозно. Според мен де.  Simple Smile

# 7
  • Мнения: 433
Аз не давам АБ без изследвани.                                                                                                                                                                                     
А на мен ми е интересно, ако нямаш доверие на педиатъра си, защо си при него и как можеш да разчиташ на още по-некомпетентни мнения от форум, макар и от майки. Моето дете, по-голямото, много често страдаше от отит и трябва да знаеш, че е много болезнено, а ако възпалението е обхванало и гърлото си е сериозно. При отит не винаги се вдига температура.
  Защото когато си от малък град нямаш избор и все при някого трябва да ходиш.Още повече ,че като си плащаш здравни осигуровки ти писва да даваш постоянно пари за изследвания ,прегледи при специалист,снимки и още и още....,Разбира се ,че не за всичко се праща при специалист,но не мислиш ли ,че един АБ не на място ще навреди повече от колкото едно боцкане на детенцето.Моята лекарка(да подчертая,че тя не е личната на детето) никога не изписва АБ без изследвания.

Последна редакция: пн, 16 юни 2008, 20:58 от didikeh

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 5 019
mile_vale, така е.  Peace

Но, повечето педиатри се опитват да лекуват всичко. Аз съм сменила досега трима за децата си и тримата в даден момент са бъркали. Вече при дадена диагноза търся задължително и друго мнение. Няма да им позволя вече да ми тровят децата с ненужни АБ /изписани "за всеки случай"/ или да експериментират с тях, преди да вдигнат ръце и да ни пратят на специалист! Патила съм си от доверчивата си глава, нали са педиатри, нали имат толкова години стаж, нали са учили медицина, та затова...И се убедих, че майката знае най- добре в даден момент какво е нужно на детето й! За да дам АБ, лекаря, който го изписва трябва сериозно да се обоснове пред мен, детето да е много зле и да не виждам алтернатива. Така е и в "белите" страни, само при нас се изписват АБ за щяло и не-щяло, щото трупат "дивиденти" повечето лекари!

А за това, че не трябва при всяко заболяване да се ходи при специалист, да съгласна съм, даже и при педиатър няма нужда, ако не помогне домашното ми лечение, и се влоши, тогава ходим при джипито, ако се размине, изобщо не ги водя!

Аз имам съмнение в компетентността на джипитата изобщо! Или просто нямам късмет да попадна на свестни.  newsm78

Та на мен ми се цупят и сърдят, че питам много, че им опонирам и искам направление, ако нещата не вървят! Ама вече си имам обеца /и то няколко,за съжаление/ на ухото!  Mr. Green

# 9
  • Мнения: 413
Аз бих изчакала с антибиотика.Моето дете е с ентероколит,който лекувахме близо 2 години,винаги когато я боли гърло пробвам с мазане и хапчета за смучене,когато я боли уше слагам капки,когато са очите капки +мехлемче.Просто се опитвам колкото се може по -малко лекарства да минават през стомаха. PeaceДавам АБ само и единствено когато подържа поне три дни температура и виждам вече ,че просто без него няма да минем. Естествено през това време си я наблюдава личния ,но аз и нямам голям избор с АБ,защото почти всички ни действат разхлабващо.
Посъветвай си се с УНГ, и шега с отитите не бива. Тук във форума едва ли ще успеем да ти помогнем в избора дали да даваш АБ или не!
Бързо оздравяване ви желая Hug

# 10
  • Мнения: 1 062
didikeh, аз също съм от малък град, но както вече казах, ако имаш съмнения в компетентността на педиатъра на детето го сменяш, докато попаднеш на съвестен и компетентен лекар. Не е нужно да се плащат прегледите при специалист, защото имаш право да изискаш направление, ако не си съгласна с назначеното лечение. Почти всички лекари, които работят на частно, работят и със здравна каса. Да, мисля, че АБ не на място вреди много, педиатъра на моите деца е много принципен в това отношение. Не изписва АБ, ако не е наистина необходимо. Но от друга страна не навременното лечение, също не е безобидно, така че монетата има две страни. Heart Eyes
Бенджи, според мен просто не си попаднала на свестен педиатър, защото има такива  Peace. А, всъщност моето обобщено мнение е, че във форум не може да се даде по компетентно мнение, особено що се отнася до назначаване на лечение и то на дете. А ми се струва, че и ти си съгласна с това. Когато имате притеснения, просто искайте направление и се консултирайте с още някой.

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 5 019
...
Бенджи, според мен просто не си попаднала на свестен педиатър, защото има такива  Peace. А, всъщност моето обобщено мнение е, че във форум не може да се даде по компетентно мнение, особено що се отнася до назначаване на лечение и то на дете. А ми се струва, че и ти си съгласна с това. Когато имате притеснения, просто искайте направление и се консултирайте с още някой.
Peace
Точно това исках да кажа и аз на mama moni, просто се консултирай със специалист, щом имаш съмнение, значи е основателно! Peace

# 12

Общи условия

Активация на акаунт