до мамите, раждали секцио

  • 4 405
  • 74
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9 776
Днес пускам вече втора тема и се надявам да не ви досадя. Но имам едно питане. Моя съседка роди преди 4 дни със секцио и са и казали поне месец, че и повече да не вдига тежко , че даже и бебето. Предполагам, че зависи от самото възстановяване, но все пак. След колко време ще е най-безопасно да си вдига поне бебето, имайки напредвид, че се роди 4 кг и си е направо голямо? Благодаря предварително от нейно име.

# 1
  • Мнения: 46 511
Моето си го вдигах от момента, в който ме раздвижиха, т.е. на следващия ден след секциото.
3.600 кг. се роди.
Не са ми казвали подобно нещо  Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 4 784
Незнам защо така са казали на приятелката ти. Може би някакви усложнения да е имало.

На следващия ден след като родих, вече си ми даваха бебето / не беше 4кг, но 3,650 не е голяма разлика/ или по - точно бебето беше до мен през цялото време и съм го вземала да го кърмя, да го успокоявам, когато плаче и т.н и никой не ми е правил забележка или предупреждение.

Ако е решила да разтоварва тир с пълни щайги - да, тогава съм съгласна, че не трябва, но пък бебето...  newsm78, то има нужда да ме усеща и ако се чувствам способна, не бих го лишила от това.

# 3
  • Мнения: 764
Аз родих секцио и ми бяха казали, че не трябва да вдигам тежко, докато не се възстановя. Организмът сам показва дали може да се справи - ако вдигаш бебето и не усещаш напрежение, значи не е страшно. Но ако има болка, очевидно трябва да мине малко време.  
Аз единствено в родилното, в часовете на кърменията, молех някого да ми помага, защото усещах, че операцията ми дърпа.
След като се прибрахме обаче, си го вдигах много спокойно (синът ми се роди 3 700 кг.) и нямах никакъв проблем. Става въпрос да не вдигаш и да носиш други тежки неща (количката, леглото, столчета и т.н.).
Просто е невъзможно да не си вдигаш бебока месец и половина, защото невинаги има кой да ти помогне. Трябва да се изгради технология на вдигането, така че да не се натоварва нито операцията, нито кръста. Зависи си от възстановяването, но то става много бързо. Още като излезеш от родилното и вече забравяш, че са те оперирали.

# 4
  • Мнения: 11 003
Е, чак пък да не вдига бебето. Confused На мен ми разрешиха да си гушкам и разнасям Рая от самото начало след раздвижването. Но операцията ми мина нормално и без усложнения.

# 5
  • Мнения: 1 311
На мен и двата пъти ми казаха един месец нищо по-тежко от бебето.
Друг е въпроса, че след второто на осмия ден цялата къща плюс бебето, баткото и таткото ми легна на гърба, така че и това не съм спазвала.
Как така няма да си вдига бебето?

# 6
  • Мнения: 1 240
На следващия ден след операцията вече си вдигах бебето.

# 7
  • Мнения: 2 334
Незнам защо така са и казали но аз започнах да си се грижа за моята дъщеря няма и 24 часа след операцията и не е имало никакъв проблем с това да си я гушкам и нося на ръце.Може би има някакъв проблем и не може да вдига нищо,а иначе попринцип един месец поне след операцията не трябва да се носи нищо тежко-като например торби с покупки както аз правех и въпреки всичко не съм имала проблеми Laughing

# 8
  • Мнения: 2 096
това е немислимо.. аз като ходих на прегед 4,5м след раждането един лекар в майчин дом ме пита - "ти вдигаш ли бебето.. "казах: "естествено", а той: "е не бива така.." Rolling Eyes шушумига!

# 9
  • Мнения: 2 111
На следващия ден след секциото си вдигах бебето,роди се 3600гр.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 344
Веднага след като излезнах от реанимация ми донесоха бебето и аз поне 2 часа не го пуснах от ръцете си Wink,така,че това изказване е малко преувеличено според мен.
 Ако няма кой да ти помага да кажем и си сама вкъщи като ви изпишат,1 месец няма да го вдигаш ли?Съмнявам се!

# 11
  • Мнения: 9 776
Доколкото разбирам, а и аз така си мислех, не е проблем да се вдига бебето. Все пак може би зависи и от самия организъм и възстановяването. Но тя е млада и сигурно при нея ще стане бързичко. Благодаря ви, момичета!

# 12
  • София
  • Мнения: 17 592
Вдигах го от следващия ден, след операцията, бебето ми се роди 3300.

Никой НИКОГА не ми е казвал да не си вдигам бебето... по - скоро напротив.

Казаха ми да не местя мебели - е, направих го, но не е правилно, де.

# 13
  • Willebroek, Belgium
  • Мнения: 1 323
Не са ми казвали такова нещо Rolling Eyes
Дъщеря ми се роди 3.450 и съм нямала проблеми. Simple Smile
Носех си я, че и по тежки неща съм вдигала Wink

# 14
  • Мнения: 178
И трите пъти съм родила секцио, бебето съм си го носила/то и други неща/, но от по-тежки е добер да се пази.

# 15
  • Мнения: 173
Моята мома и тя се роди 4 кг, но съм си я вдигала от самото начало. Добре е да се пази -тя ще си усети докога, ама пък чак да не вдига бебо ми се вижда прекалено. Все пак ако усеща напражание при вдигането му  newsm78 да си прецени, аз не съм имала усложнения, може би при нея е по-различно.

# 16
  • София
  • Мнения: 302
Е чак пък бебето. Веднага щом ми го дадоха, го вдигнах Wink

# 17
  • Мнения: 2 090
Моето си го вдигах от момента, в който ме раздвижиха, т.е. на следващия ден след секциото.
...........
Не са ми казвали подобно нещо  Rolling Eyes
И аз  Wink

# 18
  • Мнения: 4 965
Доколкото знам, просто не трябва да се натоварва физически, но чак пък да не вдига бебето...
Моите бяха общо към 5 кг. (двете) и си ги гушках и носех едновременно - не съм имала проблеми. Е, вкъщи се престраших да си вдигна тубата с вода (10 кг.) чак след няколко седмици...
А след около месец вече си качвах и свалях сама количката (18 кг. + 2 бебета вече около 6 кг. общо).
Ако усети, че й е тежко, да не вдига, ама 4 кг. не вярвам да са проблем.
Сега даже и белег нямам. Само понякога ме наболва кръста, ама това е, защото понякога моите щерки искат пак да ги нося заедно (а вече са над 15 кг. "парчето"). Wink

# 19
  • Мнения: 53
Когато родих, моят лекар ми каза, че не трябва да вдигам повече от 6 кг. Така че бебчо си го носих от самото начало.

# 20
  • Мнения: 1 919
сина ми се роди 3 950...т.е 4 килограма.Секциото беше в 11 и 30...18 часа раздвижване и гушкане на бебето..т.е не са ми казали да не го вдигам.

# 21
  • София
  • Мнения: 10 325
Защото може приятелката ти да е лигла, мързи я да обгрижва бебето и търси внимание. Не ме овиквайте веднага, имам подобен пример. Въпросната родилка не можела да се обръща поне двайсет дена в леглото след секциото, не искала да я изписват от болницата, лекарите в чудо се видели как да я изкарат. Но това е жена, която яде само сготвено от мама, де.
Или има някакви усложнения след секциото.
Иначе много тежко и раждала вагинално жена не бива да вдига скоро след раждането.

# 22
  • Мнения: 9 776
Нали се сещаш, че няма как да не ти отвърна? Мнооооого грубо беше! Ако я мързеше моята позната въобще нямаше и да повдигна въпроса тук. Дори ми каза, че си вдига бебето, просто така са и казали лекарите. Това е. Що не се въздържате бе, хора, понякога от такива пиперливи изказвания?

# 23
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
родих секцио бебе 3.950кг. и доки каза, че няма никакъв проблем да се грижа за бебка, но да не си давам зор с други тежести Simple Smile

# 24
  • Мнения: 4 335
Когато родих, моят лекар ми каза, че не трябва да вдигам повече от 6 кг. Така че бебчо си го носих от самото начало.
И на мем така ми казаха,хем имах усложнения при секциото Peace

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
На следващия ден след операцията вече си вдигах бебето.
и аз Peace

# 26
  • Канада
  • Мнения: 494
Моя син се роди 4300 и веднага ми го дадоха.Тук веднага след като родиш ти дават бебето и никой няма право да ти го вземе,дори за секунда(освен ако майката,бащата или някой близък до семейството не е с бебето).Не са ми казвали такова нещо,дори напротив,казаха ми че грижейки се за бебето,с нарастване на неговото тегло,моя организъм също ще се възстановява и приспособява към нарастващата тежест!Тъй като нямах никой,който да ми помага наложи ми се още с прибирането всичко да правя сама.
Забраните ми бяха-да не нося ниска талия един месец,да не нося стегнати дрехи и колани,както и да не карам кола един месец.Всичко останало ми беше позволено!
Бързо възстановяване и кротък бебок на твоята приятелка! Hug

# 27
  • София
  • Мнения: 928
Моят лекар ми каза, че не трябва да вдигам по-тежко от бебето. Даже се пошегува, че ако бебока е 4 кг, да го нося без да се притеснявам, ако е 6 кг. също, ако ще и да е 10 кг. пак само него да си го нося.

# 28
  • Мнения: 60
Моето си го вдигах от момента, в който ме раздвижиха, т.е. на следващия ден след секциото.
3.600 кг. се роди.
Не са ми казвали подобно нещо  Rolling Eyes
А и след изписването съм се грижила сама за нея,къпала съм я сама-намах проблеми относно секциото.

# 29
  • Мнения: 864
Чувала съм това,но не съм го спазвала.Вдигала съм си детенцето.

# 30
  • София
  • Мнения: 6 011
И на мен нищо такова не са ми споменавали в болницата. Веднага щом се докопах до бебето не го пуснах.  Laughing
От 15-ия ден вкъщи останах съвсем сама с малкия /мъжа ми се уреди с дъъъълга командировка  Mr. Green /, количка надолу-количка нагоре, бебе, пазаруване, готвене, домакинство - всичко ми беше на главата. Вдигала съм много по - тежки неща от бебето, когато се претовариш се усеща - операцията боли, не опитвайте това вкъщи!  Laughing

# 31
  • Мнения: 8 999
Може да си вдига бебето, ако се чувства добре. След като й свалят конците. Без да го разнася, разбира се, денонощно на ръце.
И колкото повече се движи / без пресилване/, толкова по-бързо ще се възстанови.

# 32
  • София
  • Мнения: 4 588
Още на следващия ден си вдигах и гушках бебето (3 650 кг) и така всеки ден. Никой не ми е казвал, че не трябва. Проблеми не съм имала. Peace

# 33
  • Мнения: 188
аз си гушнах бебето веднага след като ме извадиха от реанимацията, а от 17 ден и количката помъкнах, не че е хубаво, но се налага

# 34
  • Мнения: 121
На следващия ден след операцията вече си вдигах бебето.
,а се роди около 4 кг. и никой не ми е казвал да не вдигам тежко,още повече пък бебето.Сега,около 20 дена след раждането е около 4,500 и си го вдигам,и си го разнасям-нямам прблеми baby_neutral

# 35
  • София
  • Мнения: 368
След като излязох от реанимация, на втория ден. Роди се 3700.

# 36
  • Мнения: 554
Вдигах си детето веднага като ми я донесоха и оставиха, че аз и количката си мъкнах от втория етаж, някъде три седмици след секциото.

# 37
  • Мнения: 176
Може да е грубо, но и аз си мислех, че малко се поглезва тази мама. Преди 19 дни беше второто секцио. В момента когато ме качиха при бебето, а в Бургас това става на 4-тия ден?!, си го носех. Даже мога да кажа, че е трудно ставането от леглото, но вдигането  на бебето не е проблем дори първия път. Сега и аз имам - бебе, 6 годишна дъщеря, мъж и домакинство да въртя. Помагат ми като излизат по два пъти на ден на разходки и ги няма у дома. Всичко е до мотивация. Ако нямаш избор, не би обърнала внимание на такива съвети изобщо, стига да се чувстваш добре.

# 38
  • Мнения: 2 471
Индивидуално е възстановяването при всички жени. Аз си гушнах бебка в момента в който ми я донесоха. В деня на изписването си вдигнах тежкия сак и си го мъкнах до изхода ( не, че беше правилно). Ако нямаш проблеми с раната, не виждам защо да не си гушкаш детето. А и колкото повече се движиш, толкова по бързо влизаш във форма. Не го мисли толкова.

# 39
  • София
  • Мнения: 3 249
Аз също си вдигнах веднага бебето, мисля и при това раждане да е така...Само не знам с Бате какво ще правя, че той си е един галчо...и иска да се гушка...

# 40
  • София
  • Мнения: 10 325
Грубо или не, има такива случаи. Казала съм, че познавама такава жена. За твоята позната нямам пердстава каква е причината, дала съм ти варианти. Айде не се обиждай за няма нищо. Питаш, ама да отговаряме само каквото ти е изгодно...хм.  Crossing Arms
За справка аз съм раждала със секцио, та имам някаква представа какво съветват лекарите в този случай.

# 41
  • Мнения: 2 471
Грубо или не, има такива случаи. Казала съм, че познавама такава жена. За твоята позната нямам пердстава каква е причината, дала съм ти варианти. Айде не се обиждай за няма нищо. Питаш, ама да отговаряме само каквото ти е изгодно...хм.  Crossing Arms
За справка аз съм раждала със секцио, та имам някаква представа какво съветват лекарите в този случай.

Хайде не така грубо. Все пак момичето само задава въпрос. Пък не сме нито първите,  нито последните родили чрез секцио. А и има хора и хора.  Прага на на болка е различен. Аз  в деня на изписването отидох в Била да пазарувам. Ми не всеки е луд, като мен.

# 42
  • Мнения: 471
Моето се роди 4.500 и от следващия ден аз си го вдигах и всичко.Изписаха ме на 5-тия ден и без проблем се спрявах с домакинската работа.

# 43
  • София
  • Мнения: 10 325
Вие четете ли или се засягате за идеята?
Авторката задава въпрос - отговорям му. Давам два възможни варианта, значи не съм категорична. Даже съм написала да не ми се нахвърляте, защото имам конкретен пример, който , хм, подкрепя едната хипотеза. Кое му е обидното? И съм написала , че знам какво съветват докторите при секцио, не колко я боли конкретната родилка, не дали има усложнения, не нещо друго. Пак питам, кое е грубото и обидното?

# 44
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Синът ми се роди 4,300 .Вдигах си го още на първият ден в болницата.Щерката също , но нея с ден по- късно, че ме болеше повече от първият път Peace

# 45
  • Мнения: 645
При мен нямаше усложнения след секциото, гушках си бебето, вдигах и разни не особено леки предмети когато се наложеше. В болницата единственото нещо, което ми казаха беше, че трябва много да се движа. При всеки, обаче, възстановяването е различно, прагът на болка също.

# 46
  • Варна
  • Мнения: 3 953
чувала съм следната реплика "Да не се вдига по-тежко от бебето"
 Аз си вдигах моето гардже, без притеснения, даже наум не ми е идвало, че може да съществува подобна забрана.
А, че лигли и глезли има, то е ясно...

# 47
  • Мнения: 2 471
Вие четете ли или се засягате за идеята?
Авторката задава въпрос - отговорям му. Давам два възможни варианта, значи не съм категорична. Даже съм написала да не ми се нахвърляте, защото имам конкретен пример, който , хм, подкрепя едната хипотеза. Кое му е обидното? И съм написала , че знам какво съветват докторите при секцио, не колко я боли конкретната родилка, не дали има усложнения, не нещо друго. Пак питам, кое е грубото и обидното?


Ми то болката е свързана с вдигането на тежко и последващите усложнения. И ОК, не си груба - агресивна си. Пък да ти кажа, непознат човек трудно би ме засегнал. Приятен ден

# 48
  • в илюзия
  • Мнения: 1 306
Може да севдига бебето  Peace

# 49
  • Мнения: 1 080
Сама си гледам бебето и си го вдигам от първия ден, както и други тежки неща, тъй като няма кой да е до мен през деня и да ми помага!!!

# 50
  • София
  • Мнения: 3 271
Лазар се роди 4.100кг, Ирен 3.800кг, веднага след раждането ги вдигах

# 51
  • Мнения: 506
И аз си ги вдигах от първия възможен момент, няколко часа след операциите. Кака - 4 кг, беба - 3550. Дори и тежък сак от преместването от реанимация до нормална стая. Хубаво, че нямаше последствия.

# 52
  • Мнения: 405
Малката се роди 4040 кг и ми я дадоха веднага след операцията, даже спинка върху мен.  Heart Eyes
А на 6-тия ден като се прибрахме в новото вкъщи ( тъкмо се местехме ) продължих с разтребванията.  Crazy Докторът ми каза, че всичко на което съм способна ми е разрешено. Peace
Но всичко си е до човек според мен. Аз на третия ден спях по стомах - макар всички сестри да ме гледаха странно.  Mr. Green

# 53
  • Мнения: 2 005
Не са ми казвали да не вдигам бебо  Rolling Eyes А и ние сами си го гледахме , никой нямаше възможност да ми помага освен съпруга ми , а той ходеше и на работа  bowuu Така, че не се притеснявай   bouquet

# 54
  • Мнения: 357
вдигах го от самото начало, хем имах и дренаж от раната, та в едната ръка бутилката с дренажа, в другата детето, а той не беше лек ... знам, че може да се вдига детето без проблем - не трябваш да носиш тежко, което те дърпа надолу - например тежка чанта, но и това за седмица, две  Peace

# 55
  • Мнения: 117
На мен и двата пъти ми казаха един месец нищо по-тежко от бебето.

 Peace
Само това остана - да не си вдигаш бебето...  #2gunfire
Защо не вземат да кажат - гледай си детето, да не пипаш къщна работа,а?! Бас ловя че нямат нищо против да готвиш, миеш чинии и да пускаш прахосмукачки... Истината е, че точно къщната работа ме разкапваше и ми попречи да се възстановя като хората доста време след операцията.. Peace

# 56
  • Мнения: 121
Бебето ми се роди 3,600 вдигах го след като започнах да ставам аз. Като се прибрахме в къщи домакитството си го поех изцяло аз /имайки в предвид отсъствието на жена от къщи 7 дена и прибирайки се с бебе- то не беше прахосмукачки, забърсване на пода, санитарни възли, гладене и т.н./ за всичко сама. Не съм имала проблем, но всеки организъм е различен и се въстановява различно.

# 57
  • Мнения: 58
Бебо се роди 3750. Никой не ми е казвал подобно нещо .Веднага щом ме изведоха от реанимацията си го вдигах и гушках. hug
Девет месеца чаках този момент,та накрая да стоя и да го гледам от кошчето просто няма начин да стане дори да ми бяха казали да не го вдигам. Simple Smile

# 58
  • Мнения: 1 477
Малкия се роди 3.850.Вдигах го още на втория ден в болницата.Не съм се пазела кой знае колко след операцията.

# 59
  • Мнения: 2 448
Моето го вдигах на 3 ден като излязох от реанимация и ме преместиха при него. После като се прибрах в къщи, майка ми помагаше за къпането , не съм се натоварвала наистина с тежки работи, но чак бебето да не вдигам. 3.600 беше.

# 60
  • Мнения: 4 753
Майката, ако няма желание да си вдига бебето, може и два месеца да не го прави, че и да не влиза при него... В другия случай не би трябвало да стои пред нея такъв въпрос на дневен ред...
Няма нищо по-смешно и глупаво от това да не се грижиш за бебето си (щото то и вдигане включва), защото някой лекар казал нещо си...

# 61
  • Мнения: 585
или е имала сериозни усложнения по време на операцията или просто лекаря съвсем се е презастраховал , аз след секцио забравих и на третия ден в болницата вдигнах голямата си дъщеря 10 килограма беше тогава, заболяме раната като прясна ,но след 1 ден ми мина , вече минаха 9 месеца от операцията и нямам проблеми никакви , а бебето си го вдигах от самото начало . След 1 месец вече разрешават да се вдига тежко , но лично мен до 3 месец ако вдигнех повече от 10 кг си ме наболяваше

# 62
  • Бургас
  • Мнения: 296
Бебчето може да си го носи. Няма страшно. Откакто ми донесоха малката си я носех без проблем, после се налагаше да вдигам и детската количка - не е желателно, но нямаше как.

# 63
  • Oslo
  • Мнения: 659
Още на следващия ден си вдигах и гушках бебето (3 650 кг) и така всеки ден. Никой не ми е казвал, че не трябва. Проблеми не съм имала. Peace

И аз така, но беше 3400 Grinning
passion всеки път когато видя аватара ти се стряскам - малкият ми син поразително прилича на твоето момченце, когато беше на неговата възраст!

# 64
  • Мнения: 1 949
Моя лекар пък ми каза, че мога да вдигам бебето, но нищо по-тежко от него. И че с времето аз ще се възстановявам и то ще си расте и че двете неща ще се случват успоредно едно с друго. А на прегледа 3м след раждането, ми каза, че мога да се върна към нормалния си начин на живот (вкл. секс, лек фитнес и домакински задължения).

Не знам тези неща как ги мислят някои - да не си вдигаш бебето, да да  Twisted Evil

# 65
  • Пловдив
  • Мнения: 558
Още на другия ден си вдигах и оправях бебето сама.Никакви проблеми не съм имала.Може би при нея има нещо друго... newsm78

# 66
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
И аз си я вдигах още в болницата/е беше само 2,500/.Ако не изпитва дискомфорт не би трябвало да е проблем.

# 67
  • Мнения: 200
На мен физиотерапевтката в болницата ми каза  да си вдигам  бебето без проблем, но нищо по тежко 2 месеца след операцията. И въпреки всичко ако се наложи да вдигам тежко да разпределям тежеста и на двете ръце! Wink
Аз днес си вдигах 12 килограмовата количка, така че няма страшно!

# 68
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Аз си я носих още на 2-я ден

# 69
  • Мнения: 966
до 5 кг. ми казаха на мен че може да вдигам и аз го спазвах.

# 70
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Като родих ми казаха първата една седмица поне, ако има кой вкъщи да ми помага. Вкъщи толкова ме пазеха, че все някой ми я подаваше, но ми писна и съвсем скоро започнах да си я вдигам. За щастие проблеми не съм имала. Дано и с второто така.
Предполагам става въпрос за по тежките неща, като количката примерно. Казаха ми два месеца поне да се пазя старателно.

# 71
  • Мнения: 191
Аз си вдигах бебето (3200гр.) пък и не съм имала чак толкова строги рестрикции. Иначе наистина физическото натоварване не е препоръчително, ама някак си не си го представям да не си носиш сама бебето.

# 72
  • Мнения: 66
Лекарят ми каза да не вдигам повече от 10 кг. Бебето си го вдигах от момента, в който можех да ставам. Беше ми толкова трудно да ставам след секциото, че усилията които полагах за това сигурно са били много по-големи от тежестта на бебето.

# 73
  • Мнения: 588
Започнах да си вдигам бебето на 12 час след операцията, т.е. веднага след като ми го донесеха, сега и количката с него свалям, но аз съм на 1-вия етаж Peace е пазя се не се пренатоварвам, все пак това си е операция Tired

# 74
  • Мнения: 18
moq zvqr s e rodi malak[2850],no tova ne zna4i,4e kato se pribrah ne se metnah da si 4istq,pazarq,vaob6te vsi4ko po staromu

Общи условия

Активация на акаунт