Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Семейни отношения
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Мнения: 491
 Днес подписахме допълнително споразумения към ТД, в който пише: "Служителят работи на сумирано работно време, по график."
Въпросът ми е следния- какви права и какви задължения имам? Четох КТ, но там почти нищо не пише, а и много се бъркам от ненормиран работен ден. Единственото, което намерих за сумирано работно време е това:

"Отчитане на работното време
Чел. 142. (1) Работното време се изчислява в работни дни - подневно.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изми. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., изм. - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) Работодателят може да установи сумирано изчисляване на работното време - седмично, месечно или за друг календарен период, който не може да бъде повече от 6 месеца.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Не се допуска сумирано изчисляване на работното време за работниците и служителите с ненормиран работен ден.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., доп. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Максималната продължителност на работна смяна при сумирано изчисляване на работното време може да бъде до 12 часа, като продължителността на работната седмица не може да надвишава 56 часа, а за работниците и служителите с намалено работно време - до 1 час над намаленото им работно време."

Не мога да разбера колко трябва да ми е седмичната почивка и часовете, които са над 40 как ще се компенсират?!?
Имам ли право на допълнителен платен годишен отпуск.
Въобще...хич не съм наясно. От написаното в ал.4 излиза, че могат да ме накарат да работя 56 часа седмично (това е всеки ден по 8 часа, без почивка), което после ще се заплаща или ще се компенсира с почивни дни? И в допълнителното споразумение трябва ли е упоменат срока на сумираното изчисляване?
МНОГО, МНОГО МОЛЯ ЗА МАЛКО РАЗЯСНЕНИЯ!!! Praynig Praynig Praynig Praynig Praynig
Цитирай

София

Мнения: 7 953
Е чудно ми е как подписваш нещо, което не разбираш #Crazy
Тия въпроси трябваше на място да попиташ работодателя си, не пост фактум да им търсиш отговорите!
чети   http://www.nedev.biz/index.php?option=com_content&task=view& … 3&Itemid=1032

и   http://magazine.askana.com/ver_05/article.php?art_id=210

или:
......Сумираното работно време се установява със заповед на работодателя, който се ръководи от нуждите на дейността. Такова работно време може да се установява за период до 6 месеца непрекъснато. С изтичането на този период работодателят може да издаде нова заповед и т. н. Важното е с установеното сумирано работно време де не се нарушават минималните размери на междудневната и седмичвата почивка, установени в чл. 152 и 153 от КТ.
При сумирано работно време работникът или служителят по установен от работодателя график отработва календарното работно време за периода. Работата в повече от календарното време представлява извънреден труд и се заплаща с увеличение по реда на чл. 262 от КТ.
В конкретния случай работниците и служителите работят 5 дни по 7 часа и един ден 5 часа, тоест всяка седмица отработват календарното работно време (40 часа седмично) и ако работодателят не нарушава този режим, не се полага извънреден труд.
« Последна редакция: пт, 20 юни 2008, 15:54 от viliko »
Цитирай


Мнения: 310
vok, а досега как е било?
Цитирай

И тук, и там - все някъде

Мнения: 133
Междудневна почивка
 
Чл. 152. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работникът или служителят има право на непрекъсната междудневна почивка, която не може да бъде по-малко от 12 часа.
 

Седмична почивка
 
Чл. 153. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) При петдневна работна седмица работникът или служителят има право на седмична почивка в размер на два последователни дни, от които единият е по начало в неделя. В тези случаи на работника или служителя се осигурява най-малко 48 часа непрекъсната седмична почивка.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) При сумирано изчисляване на работното време непрекъснатата седмична почивка е не по-малко от 36 часа.
(3) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) При промяна на смените при сумирано изчисляване на работното време непрекъснатата седмична почивка може да бъде в по-малък размер от почивката по ал. 2, но не по-малък от 24 часа, в случаите когато действителната и техническата организация на работата в предприятието налагат това.

(4) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) За положен извънреден труд в двата дни от седмичната почивка при подневно изчисляване на работното време работникът или служителят има право освен на увеличено заплащане на този труд и на непрекъсната почивка през следващата работна седмица в размер не по-малък от 24 часа.

Цитирай


Мнения: 491
Е чудно ми е как подписваш нещо, което не разбираш #Crazy
Тия въпроси трябваше на място да попиташ работодателя си, не пост фактум да им търсиш отговорите!



Ами подписах, защото съм патка!!! Не че имах друг избор, де.
Благодаря на включилите се, разясних си го.
Мислех, че ще имам право на допълнителни дни отпуск, ама не било така.
Общо взето работодателя си "върза гащите".
И като си представите, че става въпрос за банка, не ми се мисли как е в производството!!! ooooh!
Цитирай

София

Мнения: 7 953
Станалото - станало, ама за напред те съветвам - слагаш ли подпис - чети и между редовете Wink
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.