Резус конфликт

  • 3 417
  • 29
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
Ще има ли проблем при зачеването и протичането на бременността ако майката е с Rh(+), а бащата с Rh(-)? Ще има ли резус конфликт между полож. майка и отриц.бебе?
Питам главно защото прочетох това"В последните години зачестяват случаите на друг вид Rh- несъвместима бременност, при Rh(+) положителни майки. Те се дължат на образуване на антитела с друга специфичност, насочени срещу антигени от Rh- сестемата, анти-Е, анти-с и други. Жалко е, че у нас все- още не е въведена практиката всички бременни, независимо от техния Rh(D) антиген да подлежат на задължителен скрининг за антитела, три пъти по време на бременността. Това е залегнало в проектите за майчино и детско здравеопазване, но поради неподписване на Националния рамков договор за 2004г., няма да бъде въведено от тази година. Изследванията за търсене на антиеритроцитни антитела (скрининг) при бременните, на този етап не се покриват от бюджета на НЗОК. Всяка Rh-отрицателна или положителна бременна може да си направи изследване, ако си плати. Това поставя тези жени в неравностойно положение."
http://www.bg-mamma.com/comments.php?id=622

# 1
  • Мнения: 7 716
Опасно е само , ако майката е с отрицателен резус фактор.

# 2
  • Мнения: 533
Лали, и аз така знам, ама виж пише за някакъв нов вид Rh несъвместимост #Crazy

# 3
  • Мнения: 2 123
Опасно е само , ако майката е с отрицателен резус фактор.
smile3521 и аз така знам...аз съм резус отрицателен.. Sad

# 4
  • Мнения: 1 329
Аз съм А+, мъжът ми е А-. Доколкото знам това не пречи на забременяването? Права ли съм или се лъжа? Tired

# 5
  • Мнения: 7 716
Не пречи нито на забременяването, нито на износването.

# 6
  • Мнения: 3 376
Лали, и аз така знам, ама виж пише за някакъв нов вид Rh несъвместимост #Crazy
Аз не можах да намеря в мнението от линка ти да пише за друг вид несъвместимост освен стандартния - между майка с ер ха минус и бебе с ер ха плюс. Във всички други случаи кръвните групи и ер хатата са съвместими. Всъщност, групите нямат никакво значение, важно е единствено ер хато на майката.

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 357
Опасно е само , ако майката е с отрицателен резус фактор.
smile3521 и аз така знам...аз съм резус отрицателен.. Sad
Не се притеснявай Ирини...просто ще ти пускат изследвания три пъти и ще те следят...няма нищо страшно и след няколко месеца ще гушкаш вече бебо. Heart Eyes

# 8
  • Мнения: 7 716
Ирини, не е толкова страшно, важното да се правят регулярни изследвания по време на бременността за антитела. До 72 часа след раждането/или не дай боже спонтанен аборт/ се бие инжекция анти Д гамаглобулин. , за да се предотвратят проблеми с последваща бременност или операции.
Понякога в болниците нямат нужната инжекция и карат близките да я носят, така че имай готовност предварително.
При Rh - отрицателни бременни без данни за антитела при изследването между 26-та - 28-ма г.с. се предлага профилактика с една ампула анти-Д - гама глобулин в 28 - 30 г.с.
При доказани Rh антитела бременните се насочат за консултация със специалист акушер-гинеколог.

# 9
  • Мнения: 2 123
Ирини, не е толкова страшно, важното да се правят регулярни изследвания по време на бременността за антитела... При Rh - отрицателни бременни без данни за антитела при изследването между 26-та - 28-ма г.с. се предлага профилактика с една ампула анти-Д - гама глобулин в 28 - 30 г.с.
Това означава ли, че и при отсъствие на антитела профилактично се бие анти-Д? newsm12
аз знаех, че се бие инжекция само ако има регистрирани антитела и след раждането, в случй, че човечето е с положителен резус фактор?

# 10
  • Мнения: 7 716
Някой лекари предлагат профилактика. Твоят какво казва? Консултирай се и с друг.

# 11
  • Мнения: 479
Някой лекари предлагат профилактика. Твоят какво казва? Консултирай се и с друг.
В какво се състои профилактиката? Можеш ли да ми кажеш, тъй-като и аз съм с Rh(-)? Имам вече един спонтанен аборт, но никой не ми е бил такава ваксина. Дали сега трябва да ми се бие за профилактика?

# 12
  • Мнения: 7 716
Профилактиката е една ампула анти Д гама глобулин в 28-30 г. седмица от бременността.
Обаче всеки лекар има различни виждания.

# 13
  • Мнения: 479
След раждане или спонтанен аборт не се прави също профилактика?

# 14
  • Мнения: 7 716
До 72 часа.

# 15
  • Мнения: 479
Извинявай, че пак те питам, но като не ми е направена такава профилактика след аборта? Има ли някаква опасност? И дали все пак да се изследвам за антитела? И ако ги имам /което е много вероятно/, не е ли добре да се бие Анти Д имуноглобулин? Ох, незнам, и докторите май не са на едно мнение по този въпрос, но аз се притеснявам....

# 16
  • Мнения: 7 716
Това, че не ти е направена инжекция до 72 часа трябва непременно да го кажеш на лекаря си.
Ти сега опитваш да забременееш ли, че не съм разбрала?
Не се притеснявай излишно.
Като забременееш лекарите ще ти направят нужните изследвания.

# 17
  • Мнения: 479
Да, сега се опитвам отново. И се притеснявам да не се получи както предния път - спонтанен аборт в 5 г.с. - а дали причината не е била и в резус фактора?

# 18
  • Мнения: 7 716
В никакъв случай. По всяка вероятност плодът е бил увреден, естествен подбор.

# 19
  • Мнения: 2 123
Лали,
и аз имам един аборт и веднага /още на първия час след него/ ми биха профилактично анти-Д.
Сега лекарят ми каза, че ще си правя в края на всеки триместър изследване за анти-тела и ако всичко е ок Praynig, чак след раждането ще ми се бие инжекция /и то ако бебето е рх +/

# 20
  • Мнения: 7 716
Точно така, Ирини. Няма за какво да се притесняваш. Попаднала си на добър лекар.

# 21
  • Мнения: 479
В никакъв случай. По всяка вероятност плодът е бил увреден, естествен подбор.
Това е всеобщо приетото мнение при лекарите, че толкова ранен аборт едва ли се дължи на отрицателния резус фактор, но имам пример, който опровергава това всеобщо мнение. Моята сестра - също с отрицателен резус - първо дете - никакви проблеми, второ - безброй спонтанни аборти в най-различен период - от най-ранен /5-6 г.с./, до предпоследния - 6 месец. Едва тогава сменя лекаря, който се сеща да я пита за резус фактора /другите, кой знае защо не са я питали/. И при последващото забременяване - веднага Анти Д имуноглобулин - още при установяването на бременността. И най-после, благодарение на това - малкия ми племенник е вече на 2 годинки...

# 22
  • Мнения: 2 123
... но имам пример, който опровергава това всеобщо мнение. Моята сестра - също с отрицателен резус - първо дете - никакви проблеми, второ - безброй спонтанни аборти в най-различен период - от най-ранен /5-6 г.с./, до предпоследния - 6 месец. Едва тогава сменя лекаря, който се сеща да я пита за резус фактора /другите, кой знае защо не са я питали/. И при последващото забременяване - веднага Анти Д имуноглобулин - още при установяването на бременността. И най-после, благодарение на това - малкия ми племенник е вече на 2 годинки...
ей...  Shockedне ме шашкай!
изследвали ли са я за антитела преди да решат "профилактично" да и бият анти-Д, или просто защото е резус фактор отрицателен са й били???

# 23
  • Мнения: 479
Въобще не се шашкай, при тебе всичко е под контрол. Правена ти е профилакика с Анти Д след аборта, сега те следят. При нея не са й били Анти Д, нито след раждането, нито са я изследвали за антитела. Явно са решили, че щом има вече една успешна бременност, всичко си е наред и нокой не я следил за антитела. Представяш ли си. И тя милата нищо не е знаела за тези неща. Добре, че най-накрая е попаднала на лекар, който да й обърне внимание за тези неща. Анти Д-то са й го били след като последно забременя с племенника. И чак тогава са я следили за антитела, а тя след едно раждане и толкова аборти вече ги е имала. Но племенника се оказа с отрицателен - като нея, така че нямаше проблеми.
Изобщо нямаш повод за притеснение. При теб е проведено абсолютно адекватно лечение и всичко се следи точно както трябва да бъде.

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 21 610
Стга бе Ири , що ша се шашкаш  Shocked !?
Нали при теб всичко си е направено както трябва .
При сестрата на Ози е друго .

# 25
  • Мнения: 3 376
Ири, в нашето семейство също сме с отрицателно Rh, така че много стабилно съм проучила въпроса. Няма от какво да се притесняваш, ако от самото начало кажеш на лекаря за резус фактора си, и редовно ти се правят изследвания за антитела по време на бременността. Още повече, че при теб след аборта са били взети необходимите мерки, така че нямаш остатъчни антитела.

Аз искам да попитам дали има теоретическата възможност, ако жената е имала бременности, завършили толкова рано, че практически да не е разбрала даже, че е била бременна, дали има шанс да са се получили антитела в кръвта й?

# 26
  • Мнения: 2 123
да, мацки. прави сте. различни са ни случаите...  bouquet

# 27
  • Мнения: 533
Ще има ли проблем при зачеването и протичането на бременността ако майката е с Rh(+), а бащата с Rh(-)? Ще има ли резус конфликт между полож. майка и отриц.бебе?
Питам главно защото прочетох това"В последните години зачестяват случаите на друг вид Rh- несъвместима бременност, при Rh(+) положителни майки. Те се дължат на образуване на антитела с друга специфичност, насочени срещу антигени от Rh- сестемата, анти-Е, анти-с и други. Жалко е, че у нас все- още не е въведена практиката всички бременни,

Мацки, аз ли не виждам нещо, или Пета пита за друг вид несъвместимост - при майка с Rh(+) ??
Аз лично не бях чувала такова нещо, но ми се стори че за това пита #Crazy

# 28
  • Мнения: 479
Да, така е: Ето цитата от отговора на Галя Павлова към коментариите към статията в бг-мама
Цитат
В последните години зачестяват случаите на друг вид Rh- несъвместима бременност, при Rh(+) положителни майки. Те се дължат на образуване на антитела с друга специфичност, насочени срещу антигени от Rh- сестемата, анти-Е, анти-с и други. Жалко е, че у нас все- още не е въведена практиката всички бременни, независимо от техния Rh(D) антиген да подлежат на задължителен скрининг за антитела, три пъти по време на бременността. Това е залегнало в проектите за майчино и детско здравеопазване, но поради неподписване на Националния рамков договор за 2004г., няма да бъде въведено от тази година. Изследванията за търсене на антиеритроцитни антитела (скрининг) при бременните, на този етап не се покриват от бюджета на НЗОК. Всяка Rh-отрицателна или положителна бременна може да си направи изследване, ако си плати. Това поставя тези жени в неравностойно положение.
Ето и линк към статията:
http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=622
и линк към коментариите:
http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=622

# 29
  • Мнения: 112
Аз също съм чувала че е проблем само ако майката е с отрицателен Rh. Ама като го прочетох това ме хвана шубето. Моята кръвна група е А+, а на съпруга ми А- . Другата седмица ще ходя на хематолог и ще взема да го питам.

Общи условия

Активация на акаунт