МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ!!!

  • 1 158
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 247
Здравейте. Моля ви, посъветвайте ме какво да правя. Синът ми е на един месец. Роди се малко бебе 2470 гр, а ни изписаха 2 380. За 1 месец е наддал само 620 гр. Но е пораснал с 6 см. До момента е само на кърма. Не му давам вода. Според педиатърката трябва да започна да го дохранвам с адаптирано мляко след всяко кърмене или да се цедя и да му давам от шише, но се притеснявам, че след това няма да иска да суче от мен. Лекарката смята, че моята кърма не му стига и затова е необходимо дохранване. Моля ви, кажете ми как да постъпя. Благодаря на всички, които ще ми отговорът.

# 1
  • Мнения: 94
Аз няма да си позволя да ти дам съвет, предполагам, че по- опитните мами ще се включат. Само ще ти разкажа нашата "история". Али се роди 2650гр, изписаха ни 2400гр. Кърмих я изключително до навършване на 6 месеца. През първия месец наддаде 800 гр. и порастна 5 см. Педиатърката ни каза, че е добре и да продължавам така Wink. Не съм дохранвала, не съм давала вода, често предлагах гърда. Водех се по нея- беше спокойна и пишкаше достатъчно (което е критерий, ако не даваш вода, разбира се).
На мен вашите 6 см ми се виждат супер за един месец. А си мисля и друго - може да има и разлика в кантарите в болницата и при педито.
Но за съжаление повечето от педиатрите предписват с лека ръка добавка, вместо да посъветват мамите как да стимулират лактацията (щом според нея не му стига)

# 2
  • Мнения: 3 718
Не съм особено компетентна що се отнася до по малките (на тегло) бебета, но 6 см и 620 грама ми се вижда съвсем прилично наддаване. Може и да има леко разминаване в кантарите (болница/педиатър) и да излиза по малко от колкото е.
Все пак пиши как протича кърменето при вас, на какъв интервал, през нощта как се буди? Колко пълни памперса сменяш за денонощие?
От едната гърда ли даваш на едно хранене или от двете?
Ако си много притеснена можеш да пишеш на Хедра или някой друг от консултантите по кърмене http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=205725.0.  Те ще ти дадат адекватен съвет как да постъпиш   Hug

# 3
  • Мнения: 247
Благодаря за бързите отговори. При нас кърменето протича така-през деня е през различен интервал между 2 и 4 часа, а през нощта обикновено яде на 3 часа. Преди всяко хранене пълни памперса с урина и ако. Това поне ме успокоява. До преди няколко дни предлагах едната гърда на едно хранене, другата на друго. Вече му давам и двете на едно хранене, като на следващото започва с втората предложена преди това. Вода не давам, но когато плаче му давам залъгалка. Шаманка благодаря за линка. Ще пиша на Хедра. Наистина съм много притеснена, защото педиатърката ще ми се обади след 2 дни да провери дали му давам АД мляко.

# 4
  • София
  • Мнения: 12 220
  Така първо да споделя при мен как се развиха нещата. Малките са родени по 2500 грама всяка, спаднаха горе долу колкото твоето бебче. Според педиатърката забележи минимум трябваше да наддадат 600 гр. На втората седмица едната беше качила 200 гр, а другата 300 грама. Препоръча дохранване само за първата, защото две по двеста е четиристотин, тоест по-малко от 600 гр. Аз обаче започнах да ги кърмя по-начесто и след още две седмици бяха качили по още 700 грама тоест общо около 900 гр, което беше повече от достатъчно. Коментара и беше че е по-добре че не съм давала добавката...
  Съвета ми към теб е, когато педиатърката се обади да провери дали даваш АМ , да и обясниш че искаш да изчакаш  и че би желала след седмица или две да отидете отново на консултация и да ви премери. Много е вероятно тогава вече бебчо да е наддал достатъчно за очакванията на педиатърката. Въпреки че педиатъра може само да дава съвети, а решенията за твоето дете ги взимаш ти. Ако ти изглежда жизнено и спокойно и качва, обикновенно всичко е ок.  Това което правиш е съвсем правилно, предлагай и двете гърди на всяко хранене, а ако на бебето не му е достътъчно то просто ще иска да суче по начесто и по този начин ще стимулира допълнително гърдите  и ще се увеличи производството. Забелязвам че ти си наясно с основите на кърменето и ти е пределно ясно въвеждането на АМ до какви проблеми с кърменето може да доведе и до отбиване на бебето. Успех и дълго и продължително кърмене  Simple Smile

# 5
  • Мнения: 585
Когато плаче не му давай залъгалка , а гърда , въобще забрави за залъгалката щом искаш да наддава добре , кърми на поискване тоест при всеки плач и безпокойство на бебето предлагаш гърда , ако то не е гладно само ще ти се дръпне и откаже , ако засуче чакаш търпеливо да суче колкото иска дори това да продължи час , обикновено бебетата първите месеци заспиват на гърдата и продължават да сучат още дълго като така изсукват и по-калоричното задно мляко . През първите два месеца дъщеря ми не слизаше от гърдите ми почти 18-20часа и се събираха там като се унесеше обикновено лягах и кърмех легнала настрани или тя върху мен сучеше докато заспи и се отпусне напълно , тогава я свалях да спи сама .

Последна редакция: вт, 24 юни 2008, 23:17 от кейт888

# 6
  • Мнения: 1 121
Здравей! 6 см и 620 грама си е сериозен растеж за един месец. На мен лично ми се вижда напълно нормално и на твое място не бих се притеснила. Освен това имай предвид, че кантарите не винаги са точни и оттук може да има разминаване. Пълненето на памперси преди всяко хранене е много добър знак, а ако детето изглежда спокойно след хранене, не е нервно и не плаче, значи млякото би трябвало да му стига. Аз лично не бих дала добавка, но решението, разбира се си е твое. Наблюдавай бебето си и се води по него, не по педиатърката. А когато ти се обади след 2 дни, можеш да кажеш, че даваш АМ, ако усещаш някакъв натиск от нея и не ти се влиза в противоречия Wink Пък по-късно сама да си прецениш дали да даваш добавка или не fiuuuuuu

# 7
  • София
  • Мнения: 1 252
И моето мнение е да изчакаш с адаптето. Кърми на поискване и скоро бебчето ще понатрупа достатъчно грамчета, че да зарадва дори и педката. Синът ми първия месец не мръдна на сантиметри, но качи 750гр. След като втория месец качи над 2кг направих междинно контролно мерене в третия месец. За първите 2 седмици качи 900 гр, а следващите 2 седмици само 200гр. Тогава се убедих, че кърмените бебета не растат плавно, а скокообразно. Имат си периоди на усилен растеж.
Ако бебето е спокойно и си пълни редовно памперсите нямаш причина за безпокойство. Щом си имаш кърма и желаеш да си кърмиш детето не подхвашай адаптето - рискуваш да се отбие детето.

Успех!

# 8
  • Мнения: 247
Момичета, благодаря ви за подкрепата. Аз се опитвам да кърмя на поискване, но по някога е доста поспалив и се налага да го будя след като е прекарал 4 часа в сън. Определено не ми се дава добавка. Още в болницата започнахме доста успешно да се кърмим. За 12 дни беше качил 400 гр. А сега за 11 дни само 200. Според педиатърката не се наяждал достатъчно. А според майка ми, която не ме е кърмила нито ден, но много ме подкрепя и иска аз да кърмя без да захранвам поне до 5 -6 месеца, с което честно казано ме изуми, тъй като очаквах да ме натиска да му давам вода: "Не може бебето хем да е високо,хем да е дебело".  Mr. Green Защото аз съм растяла с по 2 см, а Константин за един месец е пораснал с 6 м.

# 9
  • Мнения: 2 614
Първо Честито бебче! Да сте живи и здрави!

Според мен посочените см и грамове са напълно достатъчни за първи месец. Факта, че бебчето пълни памперса преди всяко хранене също е индикатор за добро наддаване. Но защо, вм да го будиш на 4 часа, не лягаш до него и не му подаваш гърда както си спи, така и ти ще си почиваш, а и детенцето хем ще е хапнало, хем няма да се буди. Нощем как се кърмите, заедно ли спите?
И наистина по-добре не давай залъгалка. Сигурно ще те изморява в началото постоянно ти да си залъгалката, но със сукане се стимулира производството на кърма и няма да намалее кърмата от недостатъчно сукане. ЩЕ има периоди, в които ще сте като слепени, котаго се наблюзават скоковете в растежа, но това е съвсем нормално до 3-4 месец.
Успех и пиши ако имаш въпроси!  Peace

# 10
  • Мнения: 128
"Гледай детето, а не кантара" цитирам заглавието една статия, която прочетох из някой от форумите тук. 620 гр. и 6 см. са идеални цифри за едно кърмено бебе. Извинявай за грубата дума цифри, ама те докторите именно със статистики работят та и с тях плашат все още неопитните мами. Това, че спи по 4 часа трябва да е още един сигнал, че детето е добре и не трябва да се безпокоиш. Следи си памперсите, давай гърдичка по често, повтарям се знам, но това е истината. Спокоен ли е като цяло, не само преди хранене, защото моя Алекс е едно ухилено мъниче, но когато е гладен става зверче. Нещата ще си дойдат на мястото само не изпадай в паника и не прибягвай без нужда към "спасението" - шишето с АМ.

# 11
  • Мнения: 2 614
Да и аз нея търсех, ето я и темата Гледайте бебето, не кантара

# 12
  • Мнения: 85
И аз подкрепям казаното до тук.620грама и 6 см растеж за месец не са малко.Не прибързвай с АМ, а му давай по-често да суче от гърда.След като пълни памперса преди всяко кърмене, значи имаш достатъчно кърма, все пак акото трябва да идва от някъде.Аз лично не мога да разбера, защо педиатрите като видят, че бебето е наддало по-малко,вместо да насърчават кърменето,  веднага отсичат "кърмата не е достатъчна, трябва да даваш АМ" #2gunfire
Успех с кърменето Hug

# 13
  • Мнения: 247
Много благодаря на всички, които са ми отговорили и са ми дали съвети.   bouquet За мен тази подкрепа е безценна, тъй като нито една приятелка не кърми. Всеки ден ме съветват да дам шишето с готовото мляко вместо да "мъча" детето. От вчера кърмя доста често. Почти на всеки час. Но ме притеснява, че гърдите ми са доста меки. Дали се пълнят достатъчно, след като бебето почти постоянно е на тях? newsm78

# 14
  • Мнения: 433
Гърдите неизбежно омекват с регулирането на кърменето - това е напълно нормално и не бива да те тревожи. Аз понякога съм се чудила дали ще излезе изобщо мляко от тази мека отпусната празна гърда - а синът ми суче доста дълго от нея - направо се чува ясния звук от жадно преглъщане   Simple Smile  Както за сълзите ти няма резервоари с вместимост 1 л зад очите - така и при млякото. След първоначалното препълване, когато хранителната връзка бебе-мама се регулира , кърмата се произвежда до голяма степен в момента на сукането. Това са жлези, те работят когато има нужда и стимулация (демек сукане).

Всъщност, когато минат тези първи 1-2 месеца напасване, ще видиш колко по-лесно е кърменето от приготвянето на изкуствено мляко  Peace  Дъщеря си отбих навремето в 3 месец, та имам добра почва за сравнение.  А детето си не го мъчиш, обратното. Нямаш представа каква блажена физиономия прави сина ми напоследък, когато види голата ми гърда и протегне ръчички да се намести за хапване  Simple Smile  Или просто да се поуспокои, ако се е ударил или му се спи.

Поздравления и за майка ти, че те подкрепя!

Общи условия

Активация на акаунт