Необходими ли са детските седалки за кола???

  • 16 339
  • 247
  •   1
Отговори
# 30
  • Бургас
  • Мнения: 5 629
Аз се чудя необходима лИ е темата.

# 31
  • Мнения: 1 517
Аз се чудя необходима лИ е темата.

Определено НЕ. Според мен де. Щом става въпрос за безопасността на децата, а и в последно време станаха достъпни за повечето джобове...няма какво да се предъфква.

# 32
  • София
  • Мнения: 607
Тези изрази "Едно време..."  ooooh!
До миналата година Боби беше в столче за кола, никога не е ревал, не се е тръшкал, не е искал да става.
Вече е в седалка, защото иначе коланът му минава през вратлето.
Аз съм твърда ЗА столчета и седалки.  Peace

# 33
  • Мнения: 3 405
Темата е дискутирана толкова пъти, вече не ги броя.

# 34
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
Погледах от филмчето, почти до края и не издържах на манипулативността му  Twisted Evil. Какво ме кара да мисля така:
 - графиките, показващи статистиката от катастрофите, е крайно неточна и некоректна даже! Всяка катастрофа си има стотици подробности, които определят смъртността в инцидента - скорост, спирачен път, модел/марка автомобил, пътна обстановка и да не изреждам, че са много. Ако статистиката беше  - деца, загинали при катастрофи с БМВ 525 тдс 1994, челен удар, скорост на сблъсъка 150 км/ч, то тогава ще повярвам, че има сериозна доза истина. Да не говорим и друго, че сигурно процентно, ползващите детско столче са в ПЪТИ повече, от тези, които не ползват и съответно 18% смъртност с детско столче е реално твърде малък процент спрямо смъртността при неизползвалите детско столче.
Но как ще звучи отговора на този въпрос - А КоЛКО ОТ ДЕЦАТА, КОИТО СА ЗАГИНАЛИ ПРЕПАСАНИ САМО С АВТОМОБИЛНИЯ КОЛАН, БИХА МОГЛИ ДА СА ЖИВИ АКО БЯХА В СТОЛЧЕ?

 - коментарите на проведените краш тестове - направо ме изумиха  Shocked. При челен удар, 3 годишно дете със столче си ударило коленцата Outta Joint , а столчето, видиш ли тръгнало и то напред hahaha. Пълна глупост. В тази ситуация точно столчето пое не малка част от силата на удара, а телцето на детето се спираше в 3 безопасни точки - рамена и тазовите кости! В същото време, да сме видели как детенцето с автомобилния колан се "разлюляло" по-малко  Outta Joint Outta Joint Outta Joint, да де, ама всеки може да сметне как с 30 мили в час, тежестта на детето и по-скоро ускорението на тялото, бе поето само от колана, който минава единствено и само през крехките ребра. А на въпросната краш-кукла някой да преброи счупените ребра???


Сигурно бих имала и още въпроси, ако го бях догледала Whistling

До 3:33 минута от филмчето, въпросният чичко използва сумарно не повече от 35-40 думи  Thinking Tired, чак ми се доповръща от " красивият изказ, впечатляващата пленитеслност на словото му и колоритът и живопистта, с който бе изпълнен" Blush

# 35
  • Мнения: 3 880
Аз се чудя необходима лИ е темата.
Ами не е ама.....мине се не мине месец и се появяват пак съмнения дали пък не пълнем ненужно гушата на някой производител ooooh!

И да, ние едно време нямахме столчета, но не само столчета нямахме, а и много други неща. То колани нямахме в колата пък какво остава за друго- ейърбег, столчета и прочее екстри за безопастност. Изкарали сме късмет, че не сме катастрофирали сериозно. Сега и да наскачат няколко и да кажат "аз като дете преживях катастрофа и оцелях без столче" няма да има смисъл, защото тези, които не са имали този късмет, няма как да пишат тук и да твърдят обратното, защото вече ги няма Sad
Да не говорим,че вероятността от злополуки по пътищата се е увеличила многократно през последните 20-30 години, а родителите ни бяха много по-дисциплинирани шофьори от сегашните, защото се стараеха да спазват някакви закони.....
А още по-едно време пък е нямало още по-елементари неща, без които ние днес не можем, така че това не е оправдание си мисля....Едно е нещото да не съществува и съвсем друго- да го има, но уприто да се борим срещу него, защото може да се минем по някакъв начин или пък може да сме жертва на някаква конспирация от страна на фирмите производители на седалки. ooooh!

# 36
  • Мнения: 3 405
Аз за себе си съм убедена, че трябват и кошници, и столчета, и седалки. Конспирацията не ме вълнува.

# 37
  • Мнения: 830
За моето дете е задължително,иначе ще прегризе колана и вратата и ще избяга от колата в движение. Mr. Green Сериозно сега без столче ще се търкаля в колата като футболна топка или пък ще се размаже на стъклото

# 38
  • Мнения: 1 541
Темата, освен, че е дъвкана безкрайно много пъти е и безсмислена- по света има хора всякакви- този например е  открил конспирацията със столчетата и е разобличил алчните производители. ОК, от утре спирам да си ползвам столчето за детето, понеже той така казва и даже има и графики.....уау! Ми аз ще открия поне една полезна съставка на цигарите и вие си пафкайте, пък се надявайте, че аз, а не хилядите доказателства, са верни и ще си живейкате без емфизема до 130 години.
За мен е странно как някой решава, че не одобрява столчетата или не му е кеф да си купи такова и не му дреме какво показват нагледно кар-краш тестовете- като това. ОК, дайте поне шанс на децата си- те може и да не искат да си играят на руска ролетка дали ще има инцидент или не. Сериозно ли смятате, че столчетата и коланите са световна конспирация за печелене на пари  Shocked Тъжно ми е, когато видя дете без колан и седалка, нежно прегърнато от мама на предната седалка или играйкащо си отзад - можете да ми се сърдите, но на мен това ми говори за престъпна родителска безотговорност. Сори, но това е моето мнение  Tired

ПП- ощеедно  доказателство кое е по- добре- кой както иска да го тълкува

Последна редакция: пт, 27 юни 2008, 10:57 от *MILADY*

# 39
  • Мнения: 7 821
Не съм сигурна колко е необходима темата ... факт е обаче, че все още има напълно безотговорни родители, които изобщо не мислят за безопасността на децата си. Вчера на оживено Софийско кръстовище видях 4, 5 годишно дете, седнало на предната седалка, без колан, с извадена изцяло през прозореца глава, а майка му си говореше по телефона  Shocked . Миналата седмица пред градината на децата един "супер" татко свали детето си от своята седалка, явно заедно са карали колата  Shocked . Моя позната скоро ходи с децата си в западна Европа. Пътуваха с автомобила си, на моята забележка, че полицаите там са много стриктни и глобите за липса на столчета са солени, ми обесни, че няма проблем, тя научила двете си деца като им каже "полиция" да се навеждат ниско и да се крият  Shocked.
Аман от малоумници в тая държава  ooooh! ...

# 40
  • Мнения: 604
Убедена съм че е столчето е необходимо!
Дъщеря ми е на 6 г и 6м и при нас е задължително,
но не знам до колко годинки!
Глобата в испанско е 600евро за без солче или колан!
Веднъж ни спряха за проверка и дъщеря ми беше с без
предпазен колан!Не ни глобиха, но полицая накара мъжът
 ми да излезе от колата и за сложи колана на денето ВЕДНАГА!
Няма после, няма забравих!

# 41
  • Мнения: 9 814
За мен е удобна и задължителна, както и колана.
Всеки си знае най-добре за себе си. Но, ми е писнало да гледам разхождащи се в автомобилите деца.

# 42
  • София
  • Мнения: 13 204
Искам да попитам като начало, В момента до каква възраст са задължителни детските столчета за кола...

Оказва се че след втората година е по добре без столче:

http://real-bulgarian.hit.bg/children_car_seats.html

И сега... ако са задължителни...закона ли да спазвам или да се грижа за безопасността на детето ми (на 3г.)

Забележка: филмчето е на англииски

Откъде се оказва? Как може да вярвате на всичко дето видите из нета без изобщо да разсъдите Wink
Ако искаш 3 г. ти дете да хвърчи като футболна топка из купето на колата при удар не го вози нито в sтол, нито в седалка. А най-добре да пътува изправено между двете седалки!

Направо побеснявам от такива изказвания  #Cussing out Побеснявам като видя дете разхождащо се отзад, побеснявам като видя дете на предната седалка, побеснявам като видя майка с бебе на ръце без колан и на предната седалка...
Ай стига, че от сабахлем се ядосах.... Crossing Arms Mr. Green

# 43
  • Мнения: 3 880
Добре де, нали от миналото лято има закон за превозването на деца, а оставам с впечатлението, че все още много хора го интерпретират като "по желание" newsm78
А от друга страна масово се реве как "няма закони в тая държава" Confused Ами за какво ли да ги има като никой не ги спазва.....



Точно това се опитвах да обясня преди доста време на една госпожа в една от многобройните теми за децата и колите, че детето при скорост дори само 40-50 км/ч ще строши с главата си предното стъкло, а ако скоростта е по-голяма ще изхвърчи даже през него, е, не ми повярва, рязко спиране на люлката било по-страшно, в колата имало мноооого място от седалката до стъклото ooooh! ами отказах се накрая...
Тук пък ми твърдят, че тва било "Реклами" и се сравняват с препарат за пералня ooooh! нямам думи направо. Познайването на елементарни закони на физиката (ускорение, центробежни сили, тегло и т.н.) би трябвало да разсее повечето съмнения за необходимостта от подходящи  предпазни средства....За този род знания не е нужно човек да е внимавал в час, житейският опит е достатъчен....

# 44
  • Мнения: 14 654
Ами за какво ли да ги има като никой не ги спазва.....
Ами ще има кой да ги спазва, ако има и кой да глобява нарушителите. Полицаите правят, доколкото знам, устна забележка за дете без столче и препоръка да ползват в бъдеще. И за хвърлен фас на земята глобата е 50 лв, но не съм видяла някой да е глобен за това.
Лично на мен ми е далеч по-спокойно детето да е вързано, затова и ползва седалка + колана на колата.

Общи условия

Активация на акаунт