Доколко сме собственици на терасите си

  • 17 978
  • 109
  •   1
Отговори
Извинявам се, ако въпросът ми не е точно за този форум, но поради възникнал междусъседски спор искам да попитам дали има регламентирани по закон часове от денонощието, през които е позволено на хората да си мият терасите и ако има какви са.

Малко глупаво звучи, но наистина една съседка успя да ме изкара извън нерви днес и бих желала да си изясня как проблема стои законово.

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Ами предполагам че трябва да се спазват часовете в които е забранено да се вдига шум. В смисъл не миеш терасата м/у 14 и 16 часа и т.н. Друг е въпроса ако водата от въпросното миене се отича директно долу, а не във водосточната или друга тръба примерно - това май е забранено. А че сме собственици - собственици сме - нали ти влиза в квадратурата на жилището и плащаш данъци за нея.

# 2
Беше ми обяснено от съседка на долен етаж, че имам право да мия терасата си между 8 и 10 сутринта и след 9 вечерта и че терасата ми била обща собственост на блока и че няма как трябва да не се съобразя. И със съд и полиция бях заплашена, затова че я измих в 18.30 часа един единствен път (отскоро сме в жилището) и 2 поредни дни детето изсипва по 1 малка бутилка вода от половин литър на терасата, за да си разхлади крачетата. Чудех се дали е така по закон или нещо я дразним и си търси за какво да се заяде.

# 3
  • Мнения: 603
Ако водата се стича навън през чучур, който да прави поразии върху нейното пране е в правото си да се сърди, но ако се стича по вътрешна тръба не може да има претенции. В нашият блок водата се стича по вътрешна тръба и дори съм си вързала пералнята там (защото жилището е малко и няма друго възможно помещение). До сега никой не ми е претендирал.

# 4
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Какво по точно те е изкарало ,,извън нерви,,....?
При нас се получават неприятни ситуации когато комшийката започне да си полива цветята ,по начин по който дрехите ни на балкона са опръскани с кална вода......голямо къпане прави на цветята и на нашето пране.... hahaha
До сега за толкова години още не съм и казвала за тези неудобства ,които ни създава,но се успокоявам,че са рядкост и едва ли ще се наложи да влизам в спор..... Laughing

# 5
  • ЕН
  • Мнения: 543
ха ха
каква обща собственост бе
тая да не мисли че може да си стои на вашата тераса по което си време иска или нещо такова.
естествено че е твоя собственост по нотариален акт, само че не са описани и тях както стоите например.
доста са ме заплашвали заради климатиците, но си го слагам от единия крачол в другия. аз съм си в къщи и си правя каквото искам.
иначе доста комшии си хвърлят я семките, я трохите, я фасовете през терасите и прозорците, но на никой не му пука какво пада на "общата" собственост пред блока

СПОКО хора всякакви, иначе ако тече на пране или нещо си там е неприятно

# 6
  • Мнения: 1 259
Аз я мия след 18 часа в неделя...оплаквания няма, но 1 кофа от 10 литра яко полива лозината долу...


а,ама аз съм на 5-ти етаж а комшията от 6-ти честичко си използва съндъчетата ми за пепелник #Cussing out
Ма аз ще чистя, кво да правя...

# 7
Блокът е стар, водата се стича по поставени за целта чучури в ъглите на терасата, вътрешна тръба няма, но това значи ли че не бива да си мия терасата? Не става въпрос когато има пране. Да, тя простира, но не виждам проблем когато няма дрехи, за което проверявам. 18.30 толкова неприемлив час ли изглежда, че чак да идва да ми прави скандали, да ме нарича селянка, маймуна и изрод? Затова съм извън нерви.

Освен това терасата гледа към задната страна на блока, отдолу има треви и храсти, на никого не тече на главата.

# 8
  • Мнения: 3 760
Доколкото си спомням от няколко години е абсолютно забранено да миеш балкон, ако няма вътрешна канализационна система. Т.е. ако е с чучур.
Аз затова мия само по време на проливен дъжд  Laughing

# 9
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Не се връзвай.....в тези жеги можеш да си мокриш балкона колкото пожелаеш......
Всъщност на нея какъв и е проблема ,като няма дори пране на балкона в този момент?

# 10
k.a.l.i., имам подозрения, че това е скандалджийката на входа и че си мисли, че целият вход е неин. Откакто сме започнали ремонт на апартамента постоянно се заяжда с нас - мръсотия сме правили, местили сме носещи панели и други неверни неща. Може и от жегата да е леко изнервена, но може и да е луда, незнам, затова ми се иска да знам дали наистина съм в нарушение и къде точно се забранява миенето на терасите. Сега чета ПУРНЕС, но такава забрана не откривам. С луд човек шега не бива.

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Абе май в такива случаи си е забранено. Навремето помня че и глобяваха за това. Но за общата собственост и т.н. са пълни глупости естествено. А и явно жената търси с кого да се скара.

# 12
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Има хора всякакви....,спри да отваряш вратите ,когато ти звъни тя и когато я срещнеш,каквото и да говори я подминавай......
Наистина е изнервящо ,когато някой непрекъснато се чуди как да създава напрежение ,но в случая друг изход няма.....

# 13
  • Мнения: 1 844
водата трябва да се излива във водосточната тръба,наистина е неприятно с тези чучури за по-долните етажи.освен това закон няма написан,но етичното е миенето да става през вечерта.
а за това,че съседката ти е скандалджийка-спор няма.
не й обръщай внимание,но все пак се съобразявай с това да не причиняваш дискомфорт на съседите отдолу.

# 14
Какви са тези глупости - да не си мия терасата? Ще си я мия дори и 1 часа да е.То от такива съседи - аман!Още малко ще ти дойдат в къщата да ти кажат  и кога да се къпеш, че се чува на долния етаж и ги смущаваш.Няма такова нещо като забрана за миене на тераси.Не й обръщай внимание  и това е.

# 15
  • Мнения: 804
Ами по принцип терасите не трябва да се мият с течаща вода. Ама при тази мръсотия в селската ни столица, няма друг начин. Пък и новият столичанин трудно се разделя с навиците си. Плиснеш кофа - чисто. Какво ще се занимаваш с разни неудобства. Айде  де! Майната им на съседите.

# 16
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
 hahaha Joy Joy JoyИма ,има и такива.....съседката от съседния апартамент ми се оплака,че съседката под нея и вдигала скандал,че се къпели в 22 часа.....

# 17
Веднага бих се заела с организирането на изграждането на вътрешна тръба, но за съжаление хората в този блок са много стиснати и не биха дали пари за такова нещо. Тока си не бяха плащали за стълбището цяла година, защото никой не искал да дава пари. Накрая го спряха и платиха, но учудващото е, че почти половината хора не са пенсионери и могат да отделят пари за ток на входа, но не са го правили.
Практиката на старите столичани да си простират прането отпред пред терасата, според мен е нехигиенично и неестетично. Аз като нова столичанка си хигиенизирам терасата и и естетично ползвам сушилник за дрехи.

# 18
Да бе, сериозно ли???????? Joy Joy JoyАми, какво се учудвам.........Докато бях студентка във Варна, хазайката живееше под нас и веднъж дойде да ме пита дали не съм ходила вкъщи с обувки на токчета, че съм й била пречила. Joy Joy

# 19
То това не е само в София. Има го във всеки град.Това си е характерно за българина - щом не е моето, какво ме интересува? Реално много малко са кооперациите, в които има добри междусъседски отношения.

# 20
  • Мнения: 1 259
hahaha Joy Joy JoyИма ,има и такива.....съседката от съседния апартамент ми се оплака,че съседката под нея и вдигала скандал,че се къпели в 22 часа.....

Mи аз го правя между 23-24 часа... какво да се прави...искам преди да ли легна Mr. Green да спа "като къпан" Laughing

# 21
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Да бре ....ще се къпеш....,да притесняваш съседите....и терасите ще си размазваме само с  парцал,за да сме изрядни Joy Joy Joy
Това с просторите направени извън балконите ,точно под чучурите и аз не го разбирам....,но трябва да се съобразяваме няма начин.....

# 22
  • Мнения: 45
wega, на терасата ти си собственичка, спор няма  Peace

Което, разбира се, не освобождава никой от задължението да се съобразява със съседите и реда в сградата. Учудва ме лекотата с която някои заявяват по колко часа се къпят, и странно ми се струва учудването споделено по повод, че ходенето с токчета по главата на някой е досадно.  ooooh! Навсякъде по "белия свят" има жилищен ред, и то доста стриктен, независимо от това собственници ли живеят в сградата, или наематели. Когато повече хора живеят в една къща, то трябва да има някакъв ред, иначе става страшно. Що се отнася до миенето на балкона, би трябвало да има както ограничение в часовете, така и в това да се прави с неограничени количества питейна вода! Особенно в такива жеги, когато водата намалява. Но знам, сега хигиенистките ще скочат  Joy

Ако нямате ред в къщата, wega, ми съберете се, на съвет ли, какво ли, и го създайте. А по отношение на съседката ти, аз пък бих те посъветвала да потърсиш разговора с нея, да я поканиш на кафе например, тогава, когато е спокойна и може да се разговаря с нея. Да се раберете е много по-доброто решение, отколкото да не й отваряш, или да я подминаваш по стълбището.  Rolling Eyes Все пак и ти живееш там, и предполагам, че предпочиташ да ти е комфортмо, отколкото да живееш в някакви пререкания. Често с изненада се установява, че на такива "вещици" всъщност много малко им трябва, за да ги спечели човек.   bouquet

# 23
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
 Simple SmileНе ти пожелавам да се сблъскаш с подобни личности......,кафето няма да и замаже очите ,нито ще и промени характера и отношението към живущите....,но пък ако проблема се свежда до една покана на кафе,авторката няма никакви проблеми- реално....
За къпането ,разбира се,че ще се къпе човек ,като се прибира късно от работа и от където и  да било,че дори и да си е бил цял ден в къщи....-елементарни хигиенни навици .....,но при някои явно липсват Wink

# 24
  • Malgrat de mar
  • Мнения: 131
Глава четвърта
Експлоатация и опазване на общинските имоти, предназначени за общо ползване
Чл. 14. Забранява се:
5. (изм. - Решение № 11 по Протокол № 51 от 27.07. и 28.07.1994 г.) Ползуването на неизправни сградни и площадкови водопроводни инсталации, поливането и миенето на пътните подстъпи, дворовете, превозните средства, балкони, тераси, изпирането на килими, черги, охлаждането на напитки и др. с течаща питейна вода. За тази цел съответните собственици и ползуватели могат да ползуват местни водоизточници;
Цялата наредба тук

Е ,ако някой има собствен водоизточник на шестия етаж,може и да се съглася да си мие ..

# 25
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Итересно на теб какво ти пречи ,че някой ще си измие балкона....? Simple Smile

# 26
  • Malgrat de mar
  • Мнения: 131
Итересно на теб какво ти пречи ,че някой ще си измие балкона....? Simple Smile
Аз съм собственик на магазин на партерен етаж.Ужасно е и за мен и за клиентите...

# 27
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Да.......разбира се....права си.... Simple Smileи аз бих се възмутила ,ако ми течеше вода пред търговския обект в работно време и изобщо по места където са определени за минаване на пешеходци.......много неприятно ,особено ако си потърпевш.

# 28
  • космополитно
  • Мнения: 941
Беше ми обяснено от съседка на долен етаж, че имам право да мия терасата си между 8 и 10 сутринта и след 9 вечерта ... Чудех се дали е така по закон или нещо я дразним и си търси за какво да се заяде.
При нас има същите ограничения и мисля, че са очертани от вътревходния договорен ред. Възможно е и да са отразени и в някои "нормативни" документи-.Нейде из интернет срещах "Ръководство или наръчник на домоуправителя", та може и там да са отразени!?...
Щом съседката реагира значи ситуацията я дразни, а отделно може и да си е конфликтен човек!? Опитай да договориш с нея време и начин на миене на трасата, който няма да я напряга- хем ще поласкаеш егото й, и хем ще си миеш терасата без страх от вербални атаки!

# 29
  • Мнения: 957
Ами изчетох я цялата наредба и нищо не пишеше за собствения ти балкон. Пише само за общите части на сградата..и случайно ако има тераса към блока,която да е за общо ползване. И в този случай се ползва само стълбищната  вода (която е предназначена за чистачките). Щом си имаш чучур ,не виждам никакъв проблем, все пак старите сгради не са правени по нови технологии и тн. Водата фактически си се изсипва върху тревните площи, не и я наливаш водата в нейния балкон.
Може да и кажеш на госпожата ,че си се консултирала с адвокат  и не си длъжна да се съобразяваш с това кога тя си е проснала прането.
То по тази логика за използването на собствен водоизточник... до сега всяко домакинство да е потънало в боклук и прах. Не ми се вярва всяка жена да е тръгнала с кофата до някои кладенец за да си измие коридора. И все пак авторката на темата казва ,че детето си е миело крачката ,за да се разхлади, не ми се вярва да е кой знае каква струята.

Последна редакция: пт, 27 юни 2008, 08:42 от bebe_efi

# 30
  • Мнения: 6 155
Наредба за поддържане и опазване на чистотата и управление на отпадъците на територията на Столична община


ГЛАВА ШЕСТА
ЗАБРАНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл.  27.   На територията на СО се забранява :

1. изхвърлянето на  всякакъв вид отпадъци на местата за обществено ползване;

2. изхвърлянето и натрупването на отпадъци от селскостопанска дейност, оборска тор и трупове на животни и птици в съдовете за битови отпадъци и на местата за обществено ползване, а също и край пътища, пътеки, граници между имоти, кариери, речни корита и дерета и всички комуникации, свързващи отделните имоти;

3. замърсяването на местата за обществено ползване с животински фекалии. След дефекация собственикът на животното е длъжен да почисти замърсеното място;

4. приютяването на бездомни кучета и котки във входовете и прилежащите територии на сградите;

5. транспортирането на строителни материали, земни маси,  селскостопанска продукция, вторични суровини и други в транспортни средства с неуплътнени каросерии и без предпазни мрежи или чергила;

6. струпването на обработен  сняг с луга и/или пясъчно-солни смески в непосредствена близост до стволовете на дърветата;

7. извършването на смяна на отработени моторни масла на места, които не са оборудвани за тази цел;

8. изхвърлянето на отработени моторни масла, отпадъчни нефтопродукти и на употребявани мазнини с хранителен произход в повърхностните води,  в канализационната система и на места за обществено ползване, както и директно върху почвата;

9. промяна на дъждовната канализация и включването в нея на битови отпадъчни води;

10. изхвърлянето на отпадъци и заустването на отпадъчни води в речните корита и дерета;

11. изхвърлянето на отпадъчни води  от изгребни и септични ями извън определените за това места;

12. излизането на транспортните средства на уличните платна с непочистена  от кал ходова част;

13. миенето, гресирането и ремонтирането на моторни превозни средства на улиците, тротоарите, паркингите, площадите, зелените площи, междублоковите пространства, местата за отдих и край поречия и водоеми;

14. тупането и изтърсването, изхвърлянето на  отпадъци  и изливането на вода от балкони и прозорци;

15. заемането на тротоарите и уличните платна с амбалаж и/или стоки,  извън необходимото технологично време за извършване на товаро-разтоварните работи;

16. ползването на уличните и тротоарни площи за складиране на строителни материали и разтвори, освен в специални контейнери след съответно разрешение от районната администрация;

17. извършване на строително-монтажни работи на обекти без  предварително монтирана строителна  ограда.

...


# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
.........Щом си имаш чучур ,не виждам никакъв проблем, все пак старите сгради не са правени по нови технологии и тн. ..................... не си длъжна да се съобразяваш с това кога тя си е проснала прането.



Стига бе ooooh! май никога не ти се е случвало да живееш в сграда с чучури на терасата и съседите над теб да не се съобразяват, че ти си си проснала прането. Гадно си е да знаеш. Аз не съм конфликтна личност, но ако на мен ми извърти такъв номер съседка от горен етаж и ми излезе с този довод, ами.... И аз ще се карам и ще почна да правя забележки за всякакви дреболии, дето иначе не бих ги забелязала или бих преглътнала, защото знам че хората правят ремонт, а при това положение се цапа.Пък и 6 етаж хич не е ниско, пак казвам навремето в София глобяваха за такива неща -20 кинта, аха Wink

# 32
  • Мнения: 957
Едно е да си метнеш кофата с вода от балкона, друго е да има лека струя. Тези чучури иначе нямаше да ги правят.
9. промяна на дъждовната канализация и включването в нея на битови отпадъчни води;
Това няма нищо общо, това означава да не си пъхнеш отходната вода на мивката към улука за дъждовната вода.
Аз това го говоря от опит, близки роднини живееха на 1ви етаж над гаражи. Точно под единия балкон (неостъкления) имаше нещо от рода на кръчма. За да  се миеше дори леко балкона ( говорим за буквално 4 капки вода,защото се миеше с моп ) трябваше да се събуждат около 1h вечер за да го измият..защото иначе щеше да им капе...( а няма как да не се мие ,защото децата си излизаха боси по балкона). Заведението от долу с цялата си наглост беше запушило чучура. След наша жалба в общината, се оказа,че заведението не само не може да работи след 10, но и изобщо е нелегално, и моите близки имат право да си мият балкона.

# 33
  • Мнения: 957
Живея в панелен блок на 2ри етаж от 8. Всички имат чучури, проблема с прането го решихме,като си остъклихме балкона, а преди 2 години взехме и сушилня. От страната на която се простираше преди всяка сутрин най-малко от около 5 апартамента на горе имаше тупане на килими, черджета, покривки и включително изхвърляне на торбички с боклук  и пепелници. Така че знам много добре за какво става на въпрос,но това е да живееш в блок с още много други семейства.

# 34
  • Варна
  • Мнения: 692
hahaha Joy Joy JoyИма ,има и такива.....съседката от съседния апартамент ми се оплака,че съседката под нея и вдигала скандал,че се къпели в 22 часа.....
Това май е писано за мене  Joy Joy Joy  В предишното ни жилище банята ни беше до спалнята на съседката и тя все се оплакваше, че сме се къпели късно. Каза, че чувала водата все едно й шурти на главата и през деня нямало проблем, но вечер ако може преди 22.00 часа да ползваме банята. Представяте ли си? Mr. Green Гледах да се съобразявам, когато мога, но все пак по цял ден сме на работа, прибираме се вечер. Какво сме виновни, че строителите/ архитектите така са направили разпределението?

Иначе по темата - съседката ти нещо й е криво и се заяжда. Нали ако започнеш да миеш терасата след 21.00 друга съседка пък ще бръмне, че вдигаш много шум? Опитай да поговориш с нея.

# 35
  • София
  • Мнения: 15 458
След като много пъти съседката над нас ми изкаля прането, и аз вече си мия балкона с парцал, а не с течаща вода, за да не пръскам на съседката отдолу. А и наистина преди няколко години години имаше глоби за миене с питейна или течаща от балкона вода.Какво пречи да минеш балкона два-три пъти с парцала? Да не би да става по-чисто като плиснеш кофата?Аз не знам дали в нашия квартал хората са по съвестни, но от години не съм виждала течаща от балкон вода.

Но от друга страна признавам си,че съм се къпала и по един-два часа през ноща.Имам уникални съседи отдолу, за 25 години не са се оплакали нито веднъж от нещо, нито от моите деца, нито сега от лудницата която прави внука.А мога да ви кажа,че и две години съм работила надомно с чук и замба и е било яко чукане и тряскане.

# 36
  • Мнения: 6 155
Едно е да си метнеш кофата с вода от балкона, друго е да има лека струя. Тези чучури иначе нямаше да ги правят.

Ква лека струя, кви 5 лв.? Обикновенно от чучурите шурти здраво вода и то мръсна. Това не е лека струя.
Който иска да си мие балкона да използва алтернативни методи - мопове, парцали и т.н. А ако ще лиска кофи с вода - да го прави когато вали дъжд. Причините няма да обяснявам, защото са ясни.

9. промяна на дъждовната канализация и включването в нея на битови отпадъчни води;
Това няма нищо общо, това означава да не си пъхнеш отходната вода на мивката към улука за дъждовната вода.
Ако беше чела внимателно темата щеше да видиш, че има общо...

Ако водата се стича навън през чучур, който да прави поразии върху нейното пране е в правото си да се сърди, но ако се стича по вътрешна тръба не може да има претенции. В нашият блок водата се стича по вътрешна тръба и дори съм си вързала пералнята там (защото жилището е малко и няма друго възможно помещение). До сега никой не ми е претендирал.

# 37
  • Мнения: 45
Живея в панелен блок на 2ри етаж от 8. Всички имат чучури, проблема с прането го решихме,като си остъклихме балкона, а преди 2 години взехме и сушилня. От страната на която се простираше преди всяка сутрин най-малко от около 5 апартамента на горе имаше тупане на килими, черджета, покривки и включително изхвърляне на торбички с боклук  и пепелници. Така че знам много добре за какво става на въпрос,но това е да живееш в блок с още много други семейства.


 Whistling Дам, описанието затвърдява мнението ми, че в България всеки особенно е загрижен за собствената си хигиена и тази на собствената си тераса, или площ. От там нататък кучета яли всеки и всичко. Така винаги ще има скандали, и винаги наоколо ще е кочина. Но иначе на всички страхотно им харесва уреденият и спокоен живот навън, реда и чистотата.  Joy Хора, те не се паднали от небето.  Wink

# 38
  • Мнения: 4 965
Не е въпрос на собственост, а на възпитание.
Аз не бих си позволила да мия терасата си с течаща вода, пръскайки по прането на комшиите или (в моя случай, понеже нямам комшии под нас), пръскайки по прозорците на магазините под блока и изливайки мръсотия по главите на случайно преминаващите отдолу хора.
Специално в нашия вход имаме уговорка - с течаща вода си мием терасите само при дъжд (или късно през нощта за тези, за които изливането на кофи и легени е част от миенето, защото за мен лично това е "замазване"). През останалото време - с парцала.
Който иска да тупа, го прави откъм страната, където има само прозорци, без тераси.
Ама нашите комшии и боклук не си изхвърлят през терасите...
Случила съм на комшии.

# 39
  • София
  • Мнения: 383
Явно не само на мен ли ми се струва нередно да се мие терасата с кофи питейна вода!!!
И тази вода да се изтича безразборно в предблоковите пространства /няма значение дали са плочи или тревни площи/. А точно тази тънка струйка дето е от 0.500 литра как капе гадно и се разпръсква, удряйки се в долните чучури, не е истина. Ами като му е топло на детето да го облее майка му в банята, ама е по-лесно да ливнеш една бутилка на терасата. На теб ще ти е добре, майната им на останалите дето им капе по главите, терасите и прозорците - те ще си ги измият на свой ред.
Ей не съм агресивна, но на такива коментари позеленявам.
В белите държави /пиша го съвсем умишлено така/ за подобно нещо ще отнесеш яка глоба, ама ние сме си още аборигени. Всички знаем лафа за Нане и Вуте. Няма да го пиша, който трябва и може, ще се сети.
И не забравяйте, че нашите права се простират дотам, откъдето започват правата на другия. Да, ти си собственичка на терасата си, но и съседката ти е собственичка на нейната и има право да я ползва нормално, а не да бъде опръсквана с вода, щото на някой му било топло. Купи си моп и си я мий и по 20 пъти на ден, тогава никой нищо не може да ти каже.

# 40
  • Мнения: 2 954
Мия си терасата, когато си поискам/ тя е от задната страна на блока/. За да не ми пръска от горния етаж, мъжът ми е удължил чучура на терасата на съседката с около 30-40см, подобно удължение сложихме и на нашия чучур. Проблем ми е когато комшийката отгоре си пере пътеки,одеала и др. и ги слага да се изцеждат върху парапета - тогава капе на моя парапет и пръска на прозорците. Така също и изтръсканите цигари отгоре. Който иска да си простира пране извън терасата трябва да си направи допълнителен "покрив" според мен

# 41
  • Мнения: 45
Явно не само на мен ли ми се струва нередно да се мие терасата с кофи питейна вода!!!


Да, и на мен!  Peace

# 42
  • Мнения: 45

За да не ми пръска от горния етаж, мъжът ми е удължил чучура на терасата на съседката с около 30-40см, подобно удължение сложихме и на нашия чучур.

Който иска да си простира пране извън терасата трябва да си направи допълнителен "покрив" според мен

#Crazy Един остъклява както му харесва, друг удължава чучури, трети прави покриви... За това и накъдето и да се обърне човек вижда обаятелни, фасадни картинки  Shocked Едни тупат килими през балкона, втори простират мокри черджета, трети си изсипват пепелниците, четвърти люскат кофи с вода  ooooh!

Ужас! Кочина!   #Cussing out




# 43
  • Мнения: 2 954
Ами така е като сме наблъскани в тези блокове - хора най-различни. Когато почнем сами да си избираме къде и с кого да живеем нещата ще бъдат други - в нашия блок се карахме дали да има чистачка въобще - а става въпрос за 0,50лв на човек???

# 44
  • Мнения: 19 482
Веднага бих се заела с организирането на изграждането на вътрешна тръба, но за съжаление хората в този блок са много стиснати и не биха дали пари за такова нещо. Тока си не бяха плащали за стълбището цяла година, защото никой не искал да дава пари. Накрая го спряха и платиха, но учудващото е, че почти половината хора не са пенсионери и могат да отделят пари за ток на входа, но не са го правили.
Практиката на старите столичани да си простират прането отпред пред терасата, според мен е нехигиенично и неестетично. Аз като нова столичанка си хигиенизирам терасата и и естетично ползвам сушилник за дрехи.
Виж сега, хайде да не навлизаме в спора за новите и старите столичани, и кои са с по-добри хигиенни навици, че това е бодлива тема. Живяла съм доста години в центъра на София и въпреки че балконът ми беше мръсен, го миех с кофа и парцал, за да не се стича водата на главата на някой, който минава отдолу. Мисля че не е кой знае какво усилие от твоя страна да го правиш, а ще си спестиш квалификациите на съседката. По-лесно е, отколкото да четеш нормативната уредба, която предполагам на околните също е неизестна. Ако детенце иска да се разхлади - просто му налей водичка в леген и ще има същия резултат. Трябва да се съобразяваме един с друг - няма начин.

# 45
  • Malgrat de mar
  • Мнения: 131
Тези чучури иначе нямаше да ги правят.
Чучурите са за да изтича дъждовната вода ,която може да влезне евентуално при дъжд.
Ето ни терасата на жилището в Испания-няма чучур,няма разделение между терасите.Ако лисна вода ще намокря по хоризонтала поне още  2 тераси....
Пък и нещо не ми идва от вътре да орезиля градинката отдолу..
Въпрос на култура.

# 46
  • Мнения: 19 482
Емили, винаги в чужбина съм се възхищавама на добре уредените междублокови пространства и общи части. Подчертавам - в блокове с ОБИКНОВЕНИ ЖИЛИЩА - НЕ ПРИ СКЪПИТЕ ИМОТИ. Е това у нас защо го няма! Пиша това по повод на снимката ти и си мисля, ако на люлинци под балконите им имаше такива градинки, дали аджеба щяха да си хлърлят торбичките с боклука и фасовете през прозореца?

# 47
Щом няма пране защо да не я миеш?!? Ние сме на последен етаж и трябва да се съобразявам (така ме посъветва съседката ни под нас) когато простирам - всичките простори са извън парапетите и ако (недай си боже!) съседите надолу по етажите са простряли, аз трябва да чакам да си ги приберат (особено ако е цветно прането ни) и тогава да простирам.... Ужас! Затова смених мястото на простора - не искам да влизам в излишни конфликти,  пък и наистина е нехигиенично.... Терасите са и частна собственост, но само колкото да плащаш данъци. Едно време помня майка ми колко се е разправяла със съседите точно за терасите - миене, простиране и т.н.

# 48
  • Мнения: 45
Тези чучури иначе нямаше да ги правят.
Чучурите са за да изтича дъждовната вода ,която може да влезне евентуално при дъжд.
Ето ни терасата на жилището в Испания-няма чучур,няма разделение между терасите.Ако лисна вода ще намокря по хоризонтала поне още  2 тераси....
Пък и нещо не ми идва от вътре да орезиля градинката отдолу..
Въпрос на култура.


  bouquet

Хубаво нали, момичета?  Flutter
Че и чисто..... не само терасата, а и наоколо! Peace

Последна редакция: пт, 27 юни 2008, 10:37 от Dona Bonbona

# 49
  • Мнения: 2 954
При теб нещата са дооооооста различни... smile3525

# 50
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Е да де ама тези под теб също плащат данъци за терасите си нали? Те защо да търпят мръсната вода от някой по-горен етаж в/у прането, терасата или прозорците си.

# 51
  • Мнения: 45
Щом няма пране защо да не я миеш?!?


А защо я миеш? Защото е мръсна, нали? А замисляш ли се къде отива тази мръсна вода, след като напусне твоята собственост??  Thinking

# 52
  • Мнения: 957
Ние не говорим за Испания а за блока в София където положението е много по различно, ако ти кажа честно съм живяла  в Лос Анджелис съм живяла...балкона ни беше подобен на вашия, но дървен и съм си го мила със маркуч , и не съм имала никакъв проблем изобщо.
Дона Бонбона ...на 16 години прекъснах да се интересувам от чистотата и на другите...нямаше смисъл, след всяко почистване на градинката зад блока..след около 15 мин...положението беше същото като преди почистването.Дъжд в на никой от комшиите ми не влиза дъжд,като за наводнение.
...и друго се бях сетила, в щатите хората си мият колите, дворовете пак с тази питейна вода.
и в белите държави изобщо не са чували за простиране.
.........моповете и парцалите може да си ги използваш вкъщи, мръсотията във вкъщи и на балкона по принцип е в   пъти по различна...

# 53
  • Мнения: 45
Ние не говорим за Испания а за блока в София където положението е много по различно, ако ти кажа честно съм живяла  в Лос Анджелис съм живяла...балкона ни беше подобен на вашия, но дървен и съм си го мила със маркуч , и не съм имала никакъв проблем изобщо.
Дона Бонбона ...на 16 години прекъснах да се интересувам от чистотата и на другите...нямаше смисъл, след всяко почистване на градинката зад блока..след около 15 мин...положението беше същото като преди почистването.Дъжд в на никой от комшиите ми не влиза дъжд,като за наводнение.
...и друго се бях сетила, в щатите хората си мият колите, дворовете пак с тази питейна вода.
и в белите държави изобщо не са чували за простиране.
.........моповете и парцалите може да си ги използваш вкъщи, мръсотията във вкъщи и на балкона по принцип е в   пъти по различна...

Нищо лично, bebe_efi  Hug, но не знам къде си живяла в Лос Анджелис. По принцип малко са градовете на тази земя, където човек няма да намери части, квартали, които по нищо не отстъпват на т.н. наши "престижни", като Белите Брези, например.  Joy Там обаче ги наричат не рядко "гета", и обикновенно са населени с определени националности.  Wink Така че не ми давай за пример тамошните изключения, които при нас, в България, са в реда на нещата.  Naughty

# 54
  • Мнения: 19 482
Ами то затова под балконите в София ситуацията не е тази от Испания, защото там живеят други хора а тук - ние, дето мислим, че сме център на вселената и всички трябва да се съобразяват с нас. Аз в момента живея в къща с няколко огромни тераси и трябва да ти кажа, че ако ги миеш с мопа редовно, си е чисто и хубаво. А като люргам кофите с вода, която след това пада кална отдолу върху сенника и масата със столове трябва да ги чистя после тях. Та такива ми ти работи....

# 55
  • София
  • Мнения: 383
Ами и аз съм мила с маркуч тераса на последен етаж в центъра на Атина, но с оттичане във водосточна тръба, където да се излива водата и се мие внимателно, за да не пръсне и капка извън балкона, щото глобата е яка.
Пак ще кажа една народна мъдрост - който иска - намира начин, който не иска - намира оправдание. Така че си вземи отделен моп за терасата, мисля, че ще ти реши проблема.
А Щатите са най-големите разсипници на природни ресурси и те изобщо не ми се коментират в случая.

# 56
  • Мнения: 957
София не  е гето. Там няма гето..а по скоро мехикански махали и бедни квартали, в които пак е чисто и зелено и няма опънати гащи на простора.
Не искам да се хваля ,но съм живяла в къща и в апартамент там и то във хубави райони. В хубавите райони по принцип има предимно къщи, блокчетата и в лошите и добрите квартали са максимум на 3 етажа . По  късно ще дообясня на проявилите желание ,защото трябва да тръгвам за работа.

# 57
  • Мнения: 18 542
Ами така е като сме наблъскани в тези блокове - хора най-различни.
Надали някой те е натикал насила в "тези блокове"...Дори и да не е забранено миенето на балкона, щом пречиш на съседите като от чучура се стича вода по техните прозорци, не е редно.

# 58
  • Мнения: 4 965
... Подчертавам - в блокове с ОБИКНОВЕНИ ЖИЛИЩА - НЕ ПРИ СКЪПИТЕ ИМОТИ. Е това у нас защо го няма! Пиша това по повод на снимката ти и си мисля, ако на люлинци под балконите им имаше такива градинки, дали аджеба щяха да си хлърлят торбичките с боклука и фасовете през прозореца?

Живеем в съвсем обикновен блок - пред входа имаме разкошна градинка - с няколко къта, с лехи, цветя, вкл. и огромни кашпи (комшиите ги изнесоха от тях). Направихме си я сами, заедно със собствениците на магазините под блока и я поддържат няколко комшийки (съвсем доброволно и след работа, а всички останали се включват и помагат; снощи косиха тревата); от "обратната страна" на блока пък имаме оградени тревни площи (един комшия импровизира ограда от тел, а собствениците на магазините следят да не се бута и да не се цапа). Нямам в момента снимки, но бих качила с удоволствие).
Въпросът е в самосъзнанието - правим си, поддържаме си - ние сме собствениците и задължението за това си е наше, все пак...

# 59
  • Мнения: 46 509
Собственик си и можеш да правиш какквото искаш, ако нищо не излиза от нея.

... ако на люлинци под балконите им имаше такива градинки, дали аджеба щяха да си хлърлят торбичките с коклука и фасовете през прозореца?


Офисът ни е в центъра, стара кооперация, населена с адвокати, архитекти и подобни, дърветата целогодишно са окичени като коледни елхи с пликове боклук, а долу е оживена спирка Crazy за състоянието на общите части е излишно да споменавам  ooooh! живяла съм и в Хиподрума, там разпространено беше да си мяташ боклука през улицата, от мързел да пресекат малката уличка, каквото влезе в кофата - влезе, другото да се оправя  Tired

Но достатъчно съм обикаляла по кварталите, за да видя, че всичко е относително и да, има места, на които наистина е чисто  Peace затова като тръгнахме да купуваме - гледах общите части и около блока, като видиш, че няма нищо, явно се поддържа.
Терасата не си мия, сложили сме си теракот и го поддържаме, както и този в стаите - прахосмукачка и гъба моп след нея, невъзпитано ми се струва да тече и да пръска по блока надолу, а ако духне вятър и по прозорците на съседите. Торбичките с боклука никой не съм видяла от моя блок конкретно да си го хвърля, а ако има хартийки или фасове, чистачката непрекъснато обикаля и събира. Пред входа има божури, а по стълбите често е по-чисто, отколкото вкъщи  Whistling
Това е под едната ни тераса, това виждам от другата. Тези са от пред блока:
http://i40.photobucket.com/albums/e239/ceco_vath/snimki/11.jpg?t=1203725398
http://i40.photobucket.com/albums/e239/ceco_vath/snimki/19.jpg?t=1203725421
http://i40.photobucket.com/albums/e239/ceco_vath/snimki/23.jpg?t=1203725518

В Люлин 8 съм Sunglasses

# 60
# 61
  • Мнения: 19 482
Собственик си и можеш да правиш какквото искаш, ако нищо не излиза от нея.

... ако на люлинци под балконите им имаше такива градинки, дали аджеба щяха да си хлърлят торбичките с коклука и фасовете през прозореца?


Офисът ни е в центъра, стара кооперация, населена с адвокати, архитекти и подобни, дърветата целогодишно са окичени като коледни елхи с пликове боклук, а долу е оживена спирка Crazy за състоянието на общите части е излишно да споменавам  ooooh! живяла съм и в Хиподрума, там разпространено беше да си мяташ боклука през улицата, от мързел да пресекат малката уличка, каквото влезе в кофата - влезе, другото да се оправя  Tired

Но достатъчно съм обикаляла по кварталите, за да видя, че всичко е относително и да, има места, на които наистина е чисто  Peace затова като тръгнахме да купуваме - гледах общите части и около блока, като видиш, че няма нищо, явно се поддържа.
Терасата не си мия, сложили сме си теракот и го поддържаме, както и този в стаите - прахосмукачка и гъба моп след нея, невъзпитано ми се струва да тече и да пръска по блока надолу, а ако духне вятър и по прозорците на съседите. Торбичките с боклука никой не съм видяла от моя блок конкретно да си го хвърля, а ако има хартийки или фасове, чистачката непрекъснато обикаля и събира. Пред входа има божури, а по стълбите често е по-чисто, отколкото вкъщи  Whistling
Това е под едната ни тераса, това виждам от другата. Тези са от пред блока:
http://i40.photobucket.com/albums/e239/ceco_vath/snimki/11.jpg?t=1203725398
http://i40.photobucket.com/albums/e239/ceco_vath/snimki/19.jpg?t=1203725421
http://i40.photobucket.com/albums/e239/ceco_vath/snimki/23.jpg?t=1203725518

В Люлин 8 съм Sunglasses

Никол, мила, дано не си се засегнала ..... Моля да ме извиниш, не съм визирала конкретно целия квартал. Написах това, защото бях един път случайно в квартала и ми стана лошо от гледката пред един блок! Моля да ме извинят и другите люлинци, лошо е да се обобщава така, наистина. Вярно е, че много добре си го поддържате, боже дано повече такива градинки пред блокове да има! Ама ще признаете, че за да има такова нещо, всички трябва да участват, да пазят и поддържат. Не върви някой по цял ден да превива гръб, да сади цветя и мете, а след това друг да си изсипе помията отгоре.

# 62
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Момичета,излишно си натоварвате нервната система с тези проблеми....
София е толкова прашна,мръсна ,че като се сетя балкона ни в Толстой какъв ставаше ,ако отсъстваме за седмица -нямам думи.... Confused
Всеки да мие собствения си балкон както намери за добре,стига да не замърсява по този начин балконите на съседите....и да не го прави в момент когато има преминаващи хора от долу.....(ако балкона е над пътека или търговски обект)
Изобщо не можем да се сравняваме с цивилизованите държави,където улиците им светят от чистота,архитектурата на строежите е различна и хората имат елементарна култура,относно опазването на чистота(няма тупане на килими,изхвърляне на фасове  и най различни отпадъци Close).....и един мокър парцал е достатъчен за да се почисти качествено балкона....
Въпреки неудобствата които са ми създавани,никога не съм влизала в спор със съседи за тези неща,всеки си има глава на раменете и е достатъчно възрастен за да прецени какво прави.....така е когато се живее с много хора....

# 63
  • Мнения: 46 509
eli6, не съм се засегнала Hug неслучайно написах, че има "места", в които се поддържа чисто, защото не съм виждала цял квартал, дори от елитните, в които всичко да е по конец, дано нещата се променят, аз след 7 години обикаляне се радвам, че открих моето място и хора, на които им е приятно да не живеят в мизерия  Grinning е, има още какво да се желае, но съм оптимист, че и това ще стане  Blush

# 64
  • Мнения: 139
... Подчертавам - в блокове с ОБИКНОВЕНИ ЖИЛИЩА - НЕ ПРИ СКЪПИТЕ ИМОТИ. Е това у нас защо го няма! Пиша това по повод на снимката ти и си мисля, ако на люлинци под балконите им имаше такива градинки, дали аджеба щяха да си хлърлят торбичките с боклука и фасовете през прозореца?

Живеем в съвсем обикновен блок - пред входа имаме разкошна градинка - с няколко къта, с лехи, цветя, вкл. и огромни кашпи (комшиите ги изнесоха от тях). Направихме си я сами, заедно със собствениците на магазините под блока и я поддържат няколко комшийки (съвсем доброволно и след работа, а всички останали се включват и помагат; снощи косиха тревата); от "обратната страна" на блока пък имаме оградени тревни площи (един комшия импровизира ограда от тел, а собствениците на магазините следят да не се бута и да не се цапа). Нямам в момента снимки, но бих качила с удоволствие).
Въпросът е в самосъзнанието - правим си, поддържаме си - ние сме собствениците и задължението за това си е наше, все пак...


Azaf ти да не си от Банишора случайно  newsm78

# 65
  • Мнения: 4 965
...
Azaf ти да не си от Банишора случайно  newsm78

Не.  Peace

# 66
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Здравейте,

запозната съм с проблема, тъй като терасата ми е 40 кв.м, а предишните собственици на апартамента са били доста немарливи по отношение на собствеността си, и не са се интересували от имота си. Та, и на мен ми беше обяснявано от кукундрелите в кооперацията, че терасата ми е обща собственост, и поради което съм трябвало да ги пускам на нея, за да си перат килимите  Shocked Shocked Shocked Така било прието в кооперацията  Shocked

Както можете да се досетите, никой не ми е припарвал в собствеността, но това не пречи на всякакви наглеци да си въобразяват, че владеят света.

Но, ако примерно, миейки си балкона, наводняваш нечие пране, или друг балкон, то тогава неговия собствеинк има основание да се сърди.

Но, ако в титула ти за собственост е описана терасата, то тогава със сигурност тя не е обща собственост. И въпреки това, етажната собственост има правила за поведение, които трябва да спазваш, ако си ги нарушила.

# 67
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Явно навасякъде е проблем съжителството на различни хора в една кооперация или блок.
При нас комшията на втория етаж си е сложил козирка доста напред от терасата и тази от последния етаж като си полива цветата, така плющи водата,че можеш да откачиш. Мин.лято тази процедура се извършваше в 1-2 часа през нощта. Оттогава ми е много обидена,че съм направила збележка за това на сина й и не било 2 часа,а 1,30 (през нощта когато поливал ooooh!). Друг редовен номер е да си махне маркуча ,който свързва терасата и отводнителната тръба ,защото се бил задръстил и така да си мие терасата пак по малките часове. 5-6 пъти й звъня мъжа ми докато си оправи маркуча.Водата пада точно пред прозореца на спалнята ни,където спи и детето.

# 68
  • Мнения: 19 482
Явно навасякъде е проблем съжителството на различни хора в една кооперация или блок.
 
Повярвай, когато хората не са читави е проблем съжителството и в съседни къщи даже, или къщи от една улица. Пример: Оставиш си колата в началото на алеята и си отидеш някъде БЕЗ да се интересуваш другите как ще влязат или излязат от къщите си. Класика също е да спреш ПРЕД вратата на супермаркета (при достатъчен брой свободни места за паркиране), така че никой да не може да мине с покупките си покрай теб без да му попречиш. Косене на трева с безумно шумна косачка в невъзможни часове.....примерите са много .....както и простаците. Та не е в съжителството в блок проблема, а в хората, тоест в самите нас.

# 69
  • Мнения: 4
Абсолютно никой не е в състояние да ти забрани, кога ще си миеш терасата. Такъв закон няма, а при условие, че се съобразяваш с прострени дрехи и т.н. проблемът е никакъв. Проблем имаш само с комшийката, която си мисли, че тя беси и коли в блока. Това е твоя дом и ако искаш можеш и секс да правиш на собствената си тераса. С такива простачки само по просташки трябва да се държиш. Следващия път като доиде да се разправя скандала го вдигни ти и я прати на МАЙНАТА и. Не се страхуваи да се караш с нея иначе те чака по-голям терор!!!

# 70
  • Мнения: 19 482
Абсолютно никой не е в състояние да ти забрани, кога ще си миеш терасата. Такъв закон няма, а при условие, че се съобразяваш с прострени дрехи и т.н. проблемът е никакъв. Проблем имаш само с комшийката, която си мисли, че тя беси и коли в блока. Това е твоя дом и ако искаш можеш и секс да правиш на собствената си тераса. С такива простачки само по просташки трябва да се държиш. Следващия път като доиде да се разправя скандала го вдигни ти и я прати на МАЙНАТА и. Не се страхуваи да се караш с нея иначе те чака по-голям терор!!!
Ами ако последва съветите ти, големия терор и скъсаните нерви са й в кърпа вързани!

# 71
  • Мнения: 45
Абсолютно никой не е в състояние да ти забрани, кога ще си миеш терасата. Такъв закон няма, а при условие, че се съобразяваш с прострени дрехи и т.н. проблемът е никакъв. Проблем имаш само с комшийката, която си мисли, че тя беси и коли в блока. Това е твоя дом и ако искаш можеш и секс да правиш на собствената си тераса. С такива простачки само по просташки трябва да се държиш. Следващия път като доиде да се разправя скандала го вдигни ти и я прати на МАЙНАТА и. Не се страхуваи да се караш с нея иначе те чака по-голям терор!!!

 newsm78 Да се смее ли човек, да плаче ли?  ooooh!

Междудругото, Renatety, как мислиш, разрешено ли е в Италия да прави човек секс в собствената си кола? Ако иска, разбира се  Joy

# 72
  • Мнения: 4
Те така и така са и вързани вече в кърпа, но ако стой и чака комшийката да и казва какво може и какво не в собствената и къща и кога  по спокойна ли ще е според теб? Или да стой и да си мълчи след като някаква ненормалница я обижда " изрод, урод " и т.н. Ти би ли преглъщала?

# 73
  • Мнения: 46 509
... Това е твоя дом и ако искаш можеш и секс да правиш на собствената си тераса ...

Да прави, стига мъжът й да не си насочва "чучура" извън терасата  Mr. Green

# 74
  • Мнения: 19 482
Те така и така са и вързани вече в кърпа, но ако стой и чака комшийката да и казва какво може и какво не в собствената и къща и кога  по спокойна ли ще е според теб? Или да стой и да си мълчи след като някаква ненормалница я обижда " изрод, урод " и т.н. Ти би ли преглъщала?
Не, аз както казах по-горе бих си мила тераската с мопа, а ако съседката не ми е симпатична, бих я игнорирала по всякакви линии. Но като си мия с вода балкона, само наливам вода във воденицата й и давам поводи за нервните й изблици. Иначе сигурно и аз може да правя секс на балкона си, предполагам че не може никой да ми забрани, ама нещо не ми се ще....ти би ли го направила това?

# 75
  • Мнения: 45
... Това е твоя дом и ако искаш можеш и секс да правиш на собствената си тераса ...

Да прави, стига мъжът й да не си насочва "чучура" извън терасата  Mr. Green

 Joy Joy  Joy

а, ако все пак го стори, защото все пак е неговата тераса и неговият "чучур", да се подсигури първо, че съседката не е простряла свежо, изпрано пране току що  Mr. Green

# 76
  • Мнения: 2 577
Когато живееш с други хора трябва да се съобразяваш както ти с тях, така и те с теб.
Учудва ме, че някои мислят така: аз съм си вкъщи, ще правя каквото си искам. Е, не си си вКЪЩИ, а в апартамента, а това има ГОЛЯМО значение.

Когато видях от няколко такива измивания на терасата ми какво направих на прозорците на терасата на съседите долу - спрях. Мия си терасата с парцал. Не е голяма жертва от моя страна.

Съседката вече не си тупа парцалите под дрехите ми - сети се и тя, купи си прахосмукачка...
Живяла съм в къщи, сега в апартамент. Виждам огромната разлика и винаги съм на принципа - ако нещо на теб няма да ти е приятно, него прави и ти на другите в блока. Това е.

# 77
  • Мнения: 4
Dona Bonbona, ами да ти кажа честно незнам  дали е разрешено, но и да е забранено не съм чувала. Ами в собствената си кола мога да правя каквото си поискам естествено,че трябва да се съобразявам къде съм паркирала. Аз съм засичала хора да правят секс в колите си - случайно разбира се! Но за законите в Италия трябва да питаме някой, който живее там.

# 78
  • Мнения: 4
Явно не сте ме разбрали правилно. Естествено, че трябва да се съобразяваш с определени неща, но при положение, че не нанасяш щети нито на прането на съседа, нито водата се изтича на терасата му, а просто искаш да си измиеш собствения балкон не виждам, защо някой трябва да идва и да ти вдига скандали.

# 79
  • Мнения: 191
Явно не сте ме разбрали правилно. Естествено, че трябва да се съобразяваш с определени неща, но при положение, че не нанасяш щети нито на прането на съседа, нито водата се изтича на терасата му, а просто искаш да си измиеш собствения балкон не виждам, защо някой трябва да идва и да ти вдига скандали.
Много точно!Първия път като бяхме новодомци имах такъв съсед-избиваше комплекси-дойде и прояви един куп тъпи претенции.Намерихме начин да го накараме да забрави за тях,но се чуствах гадно от такова начало на съжителството ни.

# 80
  • Мнения: 603
9. промяна на дъждовната канализация и включването в нея на битови отпадъчни води;
Това няма нищо общо, това означава да не си пъхнеш отходната вода на мивката към улука за дъждовната вода.
Ако беше чела внимателно темата щеше да видиш, че има общо...

Ако водата се стича навън през чучур, който да прави поразии върху нейното пране е в правото си да се сърди, но ако се стича по вътрешна тръба не може да има претенции. В нашият блок водата се стича по вътрешна тръба и дори съм си вързала пералнята там (защото жилището е малко и няма друго възможно помещение). До сега никой не ми е претендирал.

Това не е улук за дъждовна вода, това е дебела тръба - около педя, която е предназначена точно за оттичане на вода от балконите. Тази тръба е вързана директно към канализацията на града и няма нищо общо с чучурчета излизащи от балкона. Така че, право е момичето - няма нищо общо.

Последна редакция: пт, 27 юни 2008, 21:40 от ВерчИтУ

# 81
  • Мнения: 6 155
"...предназначена точно за оттичане на вода от балконите..." - именно, точно дъждовна канализация си е, без значение къде се оттича.
Нали не мислите, че дъждовната канализация са само чучурчета? Или пък са предвидени чучури и тръби на балконите с друга цел? А може би тръбите за оттичане на вода от балконите трябва да се излива пред входа? Логично, че ще е включена в канализацията.
Така че, момичето не е право - има  общо:
1. Защото болдната част, която съм посочила и тя е цитирала се отнася за твоето мнение
2. Защото тръби и чучури, чието предназначение е отвеждане на вода от балконите са "дъждовна канализация". И в този смисъл, включването на пералнята ти към тази тръба /пък ако ще да е и 1м. дебела/ е нарушение /ако живееше в Сф, но предполагам в Русе също има такава наредба/.

# 82
  • Мнения: 603
Ок права си, и? Да си метна пералнята на средата на едната стая, в която живея ли? Мнението ми по темата беше едно и то нямаше нищо общо с включването на моята пералня в "дъждовната или друга канализация". Просто дадох пример за течаща вода (два пъти в седмицата) по вътрешна за блока тръба. Що се хванахте за това, не ми стана ясно...

# 83
  • Мнения: 6 155
Що се хванахте за това, не ми стана ясно...
Цитирах част от наредбата и удебелих 2 точки, които имаха връзка с водата и балконите.
Не съм имала за цел да коментирам твоята ситуация. Ако исках, щях да го направя много по-рано. Мисля, че е ясно как и защо се разви "диалога"...

# 84
  • София
  • Мнения: 6 797
Явно аз не съм наред. Съвсем нормално ми се струва да си измиеш терасата с кофа вода. Не съм забелязала нито на мен да ми тече и пръска в терасата от горната, нито от нашата  на долната тераса. Какви дъждове, какви 5 лв?  Shocked Ако 1 месец не вали? Или ако завали докато съм на работа? Да тичам да мия терасата ли?Ама хайде стига глупости!!! Нали чучура за това е направен, за да не тече в долната тераса. Много определен вятър трябва да има, за да влезе водата точно в комшиите отдолу.  Stop В наредбата не прочетох да е забранено миенето на терасите, освен това никой не може да каже с каква вода си мия терасата, нали? Може пък да събирам дъждовна, специално за целта. Whistling
Плюс това, не мисля, че някой, който не плаща за чистачка и асансьор може да ми дава тон в живота, както се случва обикновено.

# 85
  • Malgrat de mar
  • Мнения: 131
Съвсем нормално ми се струва да си измиеш терасата с кофа вода.
Спора е излишен,неможем да се убедим взаимно в правотата си.
Явно тези наредби които са цитирани са някакви социалистически отживелици от времето когато наистина глобяваха за капеща от терасата вода.

# 86
  • София :(
  • Мнения: 215
wega, още утре те вземам да живееш над нас ако проблема ще е една кофа вода по някое време Grinning, защото ние си имаме една съседка дето освен, че е скандалджийката на блока , си мие балконите по 5 пъти на ден, трите от тях между 14 и16 часа, че до това лято използваше и чешмата на чистача, т.е. миеше ги на гърба на всички останали с маркуч, проточен през цял един етаж. Да не коментирам дребната подробност , че терасите са остъклени, с PVC дограма, та какво точно мие по 15-20 мин по няколко пъти на ден си остава загадка. Още повече , че кучето ,което уж е нейно, живее в общите части на мазето, до апартамента не припарва. Но нали се сещаш, че защото си отстаяваме правото да не и плащаме водата за лукса, сме най- черните . Хич да не ти пука, ще се съобразяваш с тези, коита се съобразяват с теб, другите да си гледат работата.

# 87
  • Мнения: 2 448
Тези блокове с чучурите са абсурдни и винаги съм се чудила как изобщо е позволено такова строителство.  ooooh!

# 88
  • София
  • Мнения: 6 797
Тези блокове с чучурите са строени преди 30 години и повече, тогава така са се строили. Peace

# 89
  • Мнения: 2 448
Тези блокове с чучурите са строени преди 30 години и повече, тогава така са се строили. Peace

Знам кога са строени. Но да не би преди 30 години да е било нормално като минаваш покрай блок да те залее вода от случайно измиваща се в момента тераса?  ooooh!
Идеята е абсурдна независимо от времето когато са строени.

# 90
  • София
  • Мнения: 6 797
Аз не вярвам някой да си лисне кофата с водата без да погледне дали има някой долу. Sick

# 91
  • Мнения: 19 482
Аз не вярвам някой да си лисне кофата с водата без да погледне дали има някой долу. Sick
Ами повярвай, защото когато детето ми беше съвсем малко бебе, върху личицето му, както си вървяхме с количката,   една идиотка си изсипа отгоре лопатката с боклука от балкона.  Предполагам, тя също е била пълноправен собственик на терасата си.

# 92
  • София
  • Мнения: 2 132
Чучурите по терасите са за оттичане на дъждовна вода, което става по време на дъжда всъщост, а не за да се изхвърля мръсната вода.

# 93
  • Там където е семейството ми
  • Мнения: 2 510
Май всичко зависи от обстоятелствата и от хората.
Аз си мия редовно терасата във апартамента,когато имам време и когато се сетя.Не съм се съобразявала за час точен във който да го правя.
Живея на първи етаж и няма как да наводня съседите си.Нямаме и чучур, а тръба.Случва се понякога,колкото и да внимавам да пропусна вода при съседката от страни.Никакви проблеми съм нямала,жената е пенсионерка но е много точна и никога не ми е правила проблеми за това вече 7-ма година. Grinning

# 94
  • Пловдив
  • Мнения: 1 593
Да бе, сериозно ли???????? Joy Joy JoyАми, какво се учудвам.........Докато бях студентка във Варна, хазайката живееше под нас и веднъж дойде да ме пита дали не съм ходила вкъщи с обувки на токчета, че съм й била пречила. Joy Joy

Същото ми се случи онзи ден в офиса само че от някакъв психясал ненормалник отдолу който заплашваше с бой , псуваше а аз даже трудно разбирах какво иска постоянно викаше ...мааай токчетата ама доста ме изплаши щото не го знаеш колко е  психясал .....

# 95
  • София
  • Мнения: 3 676
Това с миенето на терасите ми тежеша доста години...живеехме с нашите на първия етаж на шестетажна кооперация.Така и не видяхме остъклените си балкони с чисти стъкла- като по неписано правило след като ги измиехме - някой започваше да "полива"отгоре Rolling Eyes
Но се свиква....
Най странното за мен сега е при модерните мопове и средства за миене как може някой де си "плиска"кофи с вода и така да си мие терасата?!?! Все едно да си измия така теракота в коридора....newsm78.Сега АЗ живея на 6-я етаж,но освен с моп не мия по друг начин неостъклената си тераса....

# 96
  • Мнения: 4 380
Тези чучури иначе нямаше да ги правят.
Чучурите са за да изтича дъждовната вода ,която може да влезне евентуално при дъжд.
Ето ни терасата на жилището в Испания-няма чучур,няма разделение между терасите.Ако лисна вода ще намокря по хоризонтала поне още  2 тераси....
Пък и нещо не ми идва от вътре да орезиля градинката отдолу..
Въпрос на култура.


  bouquet

Хубаво нали, момичета?  Flutter
Че и чисто..... не само терасата, а и наоколо! Peace


Защото има хора, на които им се плаща заплата да се грижат за градинките, тревичката и цветенцата. Както и за чистотата. Което пък от своя страна рефлектира на страхотната ежемесечна такса която се плаща и за собствен апартамент.  Sick Там където има платена поддръжка и в България екстериорната част е много чиста и красива. Предпочитам да живея с по-занемарена градинка, но да не ме ограбват посред бял ден за моята си собственост. Малко са ни такси смет и купища други такси и данъци.

 Не може да се сравнява една тераса с решетка със затворена тераса с чучур. Първата дъждът я измива идеално и изобщо не се налага никакво миене. Не е така при втората. Освен това, чучурът отвежда водата извън предела на долните тераси. Нещо не схванах какъв е проблемът за градинката отдолу...Това е вода, не киселина. Тревичката няма претенции за поливане с дистилирана вода.
Всеки човек има пълното право да поддържа домът си чист, а балконът е част от домът му. Това е външна част и като такава не се чисти с парцал.

В София държах единствено да се съобразява съседката с това дали има пране отдолу както и сама проверявах. Никакъв друг проблем не виждам. Разбира се ако чучурите не падат на пешеходна част. Остъклените балкони би трябвало да си имат козирки за целта. Миенето отгоре никога не ми е цапало прозорците на остъкления балкон.

Последна редакция: нд, 29 юни 2008, 05:03 от xenia

# 97
  • Мнения: 19 482
Тези чучури иначе нямаше да ги правят.
Чучурите са за да изтича дъждовната вода ,която може да влезне евентуално при дъжд.
Ето ни терасата на жилището в Испания-няма чучур,няма разделение между терасите.Ако лисна вода ще намокря по хоризонтала поне още  2 тераси....
Пък и нещо не ми идва от вътре да орезиля градинката отдолу..
Въпрос на култура.


  bouquet

Хубаво нали, момичета?  Flutter
Че и чисто..... не само терасата, а и наоколо! Peace


 Предпочитам да живея с по-занемарена градинка, но да не ме ограбват посред бял ден за моята си собственост. Малко са ни такси смет и купища други такси и данъци.

 
Извинявай, ама това ми прозвуча като "да чистим, перем и мием по-рядко", защото животът е скъп и  да не влизаме в излишни разходи за нашата си собственост. Надявам се, че не това си имала предвид. А и в много блокове самите живеещи поддържат градинките и за това не се събира никаква такса от собствениците. Ако живеех в блок обаче, нямаше да предпочитам както евфемистично си я нарекла "по-занемарената градинка", че от някои гледки ме побиват тръпки направо.

# 98
  • Мнения: 46 509

Да бе, сериозно ли???????? Joy Joy JoyАми, какво се учудвам.........Докато бях студентка във Варна, хазайката живееше под нас и веднъж дойде да ме пита дали не съм ходила вкъщи с обувки на токчета, че съм й била пречила. Joy Joy

Не ти е дошло до главата, затова ти е забавно. Съседката над нас ходи вкъщи със сабо  Tired
Няма разлика м/у това някой да се разхожда на горния етаж с токчета и да чука с чук.
Въпрос на възпитание.

# 99
  • Мнения: 4 380
Цитат
Извинявай, ама това ми прозвуча като "да чистим, перем и мием по-рядко", защото животът е скъп и  да не влизаме в излишни разходи за нашата си собственост. Надявам се, че не това си имала предвид. А и в много блокове самите живеещи поддържат градинките и за това не се събира никаква такса от собствениците. Ако живеех в блок обаче, нямаше да предпочитам както евфемистично си я нарекла "по-занемарената градинка", че от някои гледки ме побиват тръпки направо.

Никого не можеш да накараш насила да чисти и облагородява безплатно общите части на блока. Никъде по света го няма това. Ако някъде все още пред някой-друг блок има баби, на които им се занимава, това е чудесно и много похвално, но принципно това е работа като всяка друга, и тя струва пари. А таксите са толкова големи, че почти достигат цената на наем. Да живееш в собствено жилище и да плащаш толкова колкото и под наем, не е много приятно, повярвай!

# 100
  • Мнения: 4 965
... Ако някъде все още пред някой-друг блок има баби, на които им се занимава, това е чудесно и много похвално, но принципно това е работа като всяка друга, и тя струва пари. ...


Ами, при нас (в целия вход) няма баби, нито пенсионери (нови собственици сме - 3/4-ти от хората са на възраст 30 и 50 г., останалите са деца). Комшиите съвсем доброволно гледат градинката, точно защото си плащаме отделно за чистене, миене и т.н. на общите части (вкл. и околоблоковото пространство), а градинката ни прави удоволствие да си "красим" (сами). И трудът си е наш (за градинката), и парите (за чистенето) - така дори всички пазят много повече и повече се чувстват собственици). А и в самата градинка има пространсто, където си слагаме маса и столчета и привечер (докато децата играят) комшиите пийват кафенце или биричка. Peace

# 101
  • Мнения: 45

Никого не можеш да накараш насила да чисти и облагородява безплатно общите части на блока. Никъде по света го няма това. Ако някъде все още пред някой-друг блок има баби, на които им се занимава, това е чудесно и много похвално, но принципно това е работа като всяка друга, и тя струва пари. А таксите са толкова големи, че почти достигат цената на наем. Да живееш в собствено жилище и да плащаш толкова колкото и под наем, не е много приятно, повярвай!

Хаха, това ме развесели  Peace Та какво няма "никъде по света"?  newsm78 Я да се разберем първо за кой свят говорим, че то Земята е голяяяямаааа.  Wink

Та в света в който аз се подвизавам никой никого нищо не кара насила. Ама ти наистина ли мислиш, че за всеки м2 полянка, горичка, тревна площ, оградка и т.н. някой е отговорен?  Shocked По договор, срещу обезщетение и под заплаха?  #Crazy Да, верно има си поддържащи фирми, за общите площи, ама те идват макс. 2 пъти в годината, да поорежат това онова, да позаменят някое и друго залиняло разстение, да се погрижат просто за общия изглед. Я си представи ако през останалото време всички гледат на тези площи като на чужди и незасягащи ги, на какво би заприличало.

А пък очакването да се живее като собственик по-евтино отколкото като наемател, направо ме хвърли в музиката.  Joy Не може да има такова нещо, като собственик имаш много повече задължения за подръжка и ремонти, отколкото като наемател. Наемателят, ако собственика не се грижи, може да смени жилището, ти като собственик не можеш ей така просто да си събереш багажите и айде в следващата квартира, което логично би трябвало да те кара да се грижиш сериозно за имота си, и да влагаш средства във вида и подръжката му, много повече от някой "случаен и за малко". Но за това пък си в предимството да даваш пари за своето, а наемателят пълни нечии чужди кесии.  Mr. Green

Последна редакция: вт, 01 юли 2008, 13:55 от Dona Bonbona

# 102
  • Мнения: 331
ооооооох, Дона, ела и го обясни това на нашите "собственици" във входа, дето нямали пари по два лева на месец да дават за поддръжка на осветлението, какво остава за нещо друго.......... (визирам чистачка напр.). Пълна трагедия. Като нямат пари, поне ръце имат - да си почистят тяхната площадка. Ама не, и ръце нямат, само претенции и много интересно отношение - до моята врата (външната), другото не е моя грижа (същите тия дето не дават пари изобщо). Попаднахме от трън на глог. Нямаме късмет и това е .......... Абе стигнаха дотам, че едни хора на първия и втория етаж направиха ремонт (вярно, че майсторите си оставиха ръцете малко, ама като се сетя какво беше преди....) за тяхна сметка на стълбището и една съседка се изказа по следния начин "ама как така идват тука и правят това, без да са ни питали, това е и наше". Егати наглостта. Ей, мързя ги да изчистят след ремонта даже. Чаках, чаках и след 1 месец аз от 4 етаж слязох да изчистя. Та дали си собственик или наемател е без значение, докато няма истински механизми срещу разни тарикати да си плащат сметките за общата поддръжка на входа.

# 103
  • Ку-куландия
  • Мнения: 794
До всички за които е нормално да си лиснат по една-две кофи вода да тече от чучура на тротоара - няма да сте така ентусиазирани ако един два пъти както си вървите с децата  отгоре ви полеят с бог знае какво, или неможете да се приберете или да излезете от вкъщи защото съседката чийто балкон е над входа си го мие по гореописания начин. Също нама да ви е все едно ако съседката от по-горен етаж постоянно си тупа килими, изтривалки, одеала и подобни пълни с котешки косми.
В темата има мнения които ме изумяват и се чудя в 21 век ли живеем?

# 104
wega, на терасата ти си собственичка, спор няма  Peace

....Учудва ме лекотата с която някои заявяват по колко часа се къпят, и странно ми се струва учудването споделено по повод, че ходенето с токчета по главата на някой е досадно.  ooooh! ............
Само не ми е ясно как така реши, че ходя  с токчетата си???? Rolling Eyes Аз се събувам още преди да си влезна в къщата, камо ли да ходя с обувки вътре!Така че моля те да не правиш заключения от този сорт!

# 105
  • Мнения: 679
Как така терасите ще са собственост на блока, нали ти влиза в квадратурата на апартамента ... При нас също се опитват някой съседи /с мен лично спор нямат/ да си налагат мението да се тупа през прозореца на стълбището, да не се мие терасата по незнам си кое време и да не се вдига шум от 14.00 до 16.00 часа, но в Студентски град кой ти спазва каквито и да било правила  ooooh! Дано ако след време живеем на друго място нещата да са по-уредени и съседите по-разбрани.
Ако съм на твое място ще действам по думите "каквото повикало, такова се обадило  Naughty"

# 106
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
Аз си мия терасата само с четка с гъба. Детето ми  непрекъснато играе на терасата и не мога да не я измия. Мия я всеки ден, а понякога по два пъти на ден. След зимата първите дни като започна с миенето водата от четката е много мръсна и трябва да измия много пъти подред докато се изчисти, но после като се мие всеки ден  няма проблеми, защото не успява да се изцапа много за един ден.

# 107
  • Мнения: 4 965
Аз пък открих още по-удобен вариант /и за мен, откъм чистене; и за комшии, за да не изливам води/ - сложих си на откритата тераса изкуствена трева и сега единствено си я прахосмуча, а мъжът ми я кара веднъж месечно до автомивката и я изпират, докато мият колата /гумирана е и изсъхва веднага/. Спокойно можем да си ходим и боси по терасата...

# 108
  • Мнения: 5 616
Аз пък открих още по-удобен вариант /и за мен, откъм чистене; и за комшии, за да не изливам води/ - сложих си на откритата тераса изкуствена трева и сега единствено си я прахосмуча, а мъжът ми я кара веднъж месечно до автомивката и я изпират, докато мият колата /гумирана е и изсъхва веднага/. Спокойно можем да си ходим и боси по терасата...
Точно това мисля да направя и аз, докато съберем пари да си затворим терасата. Иначе съм на последния етаж и мия с гъба, но настилката е мозайка и не се чисти кой знае колко. Случва се, когато вали, да лисвам кофа вода, за да се отече по-лесно, но за почти година съм го парвила само два пъти. Иначе не ми е удобно - съседите отдолу имат изнесени простори и вечно на някого му виси прането. На мен ми е малко непонятно пък това, защото си представям като нависят от няколко етажа пране, как горното капе в/у долното  Sick ама да се оправят. Иначе като затваряме терасата, съм решила да сложим теракот и да зазидаме чучура, и да си мия с мопа, както другата тераса. Simple Smile

# 109
  • Мнения: 8
Не е обща собственост, но честно казано и мен ме хващат нервите когато съседката от горе започне да излива кофи вода на балкона си и всичката пада по току-що простряното ми пране. И хем я помолихме няколко пъти да не плиска по този начин, но промяна няма.

Общи условия

Активация на акаунт