Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
Здравейте,

Не зная дали тук мога да задам въпроса си, но се надявам да може някой да ми отговори.
От 2000г до 2005г със съпруга ми сме живели в чужбина. Като се върнахме ни казаха че трябва да си платим здравните вноски за този период.
Така и направихме общо платихме близо 1800 лв. като през това време не сме ползвали нито вендъж медицинска помощ каквато и да  е в Бълария, но не сме се и отписали от личния лекар.В другата държава сме се осигурявали  здравно.
Сега чувам че излязъл нов закон, и че имало възможност да си върнем парите. Влизах в сайта на НАП но никъде не видях да пише нещо по въпроса или просто не знам къде да гледам.

Ако някой може да помогне с информация ще съм много благодарна.

# 1
  • London/ Варна
Записвам се да следя,че и мене ме вълнува

# 2
Българските граждани, включително тези с двойно гражданство, които са длъжни да осигуряват себе си и пребивават в чужбина повече от 183 дни през една календарна година, могат да не заплащат здравноосигурителни вноски до края на съответната календарна година, смятано от датата на напускане на страната, и за всяка следваща календарна година след предварително подадено заявление до НАП.

Здравноосигурителните права на горепосочените лица след завръщането им в страната се възстановяват след изтичане на 6 последователни месеца, през които лицето е осигурявано по реда на чл. 40.
от тук

Най-добре посети Териториалната дирекция на НАП

# 3
  • London/ Варна
Това го знам,но как стои въпроса с ВРЪЩАНЕТО на вече внесени осигуровки,ако не е трябало да бъдат внасяни newsm78 Моят случай е малко по-особен
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=308219.0
А за Полина мисля,че тъй като е имала личен лекар,няма голям шанс да си върна осигуровките.

# 4
За възстановяване на вече внесени здравни осигуровки от български граждани, пребивавали повече от 183 дни извън страната има съвместна инструкция между НАП и НЗОК...Инструкция №5/07.05.2008 ....ето повече

# 5
Благодаря МНОГО на МамиБлю!

Аз наистина изключително трудно се ориентирам в законодателството и все не знам къде да гледам.

Сега ще разуча инструкцията, ще питам в НАП и НЗОК и като имам резултат, ще пиша.

На Ели-Пате, успех в борбата със злоупотребата на името! Просто не знам какво да кажа.... Ето връщаш се в милата родина и с какво те посрещат.....

Много искам да живея тук, но реалността понякога е така отчайваща и така ти се иска да се махнеш.....

# 6
То наистина никак не е лесно да се ориентира човек. Успех! Wink

# 7
  • София
все още се договарят НАП и НЗОК, как ще се извършват проверките преди да се върнат парите, така че за сега не се връщат пари

# 8
  • София
започна връщането на пари на пребивавалите в чужбина повече от 183 дни

# 9
  • London/ Варна
Ще пробвам. Какви документи да подготвя?

# 10
  • София
Подаваш декларация по &19и и искане, ако си внасяла ЗО. Прилагаш и удостоверение от полицията за влизанията и излизанията от БГ. Ако нямаш такова удостоверение, НАП го иска по служебен път от полицията. Подаваш го в НАП и от там изпращат запитване до НЗОК, дали си ползвала мед. услуги заплатени от касата и след като се получи този отговор, ти връщат парите. Ако имаш още въпроси, питай.

# 11
  • London/ Варна
А има ли значение,дали си имала личен лекар,или е важно само дали си ползвала услуги? Аз внесох накуп 500лв главница + 400лв лихви. Цялата сума ли връщат или само главницата?

# 12
  • София
Връща се всичко, което си превела, условието е да си била 183 дни извън БГ за една календарна година и да не си ползвала мед. услуги. Избора на лич. лекар не е от значение. Ако си спазила тези условия, ще ти се върнат 900 лв. Прилагаш копие от платежните  нареждания, копие на задграничния паспорт

Последна редакция: нд, 05 окт 2008, 15:21 от kiki77

# 13
  • London/ Варна
Аз всички тези неща ги имам,но преди 2 години поради недоразумение ме принудиха да си внеса осигуровките.Но явно има шанс да се възстанови справедливостта Praynig Praynig Praynig  newsm68
Мерси Кики  bouquet

# 14
Допълвам-ако сте използвали услуги на касата и сте заплатили 12 вноски по 14,4 ,които не покриват нито един от месеците-също не се връщат
Също така и вноска от последните 15 мес -за възтановяване на здр осигур права ,не се връща,защото се предполага, че е платена за използване на мед помощ и за предната година.
По закон-в момента не влияе избора на личен лекар,а използването на мед услуги

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт