Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Сдружение "Настоящи и бъдещи майки"
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 47 отговора
Здравейте,

Не зная дали тук мога да задам въпроса си, но се надявам да може някой да ми отговори.
От 2000г до 2005г със съпруга ми сме живели в чужбина. Като се върнахме ни казаха че трябва да си платим здравните вноски за този период.
Така и направихме общо платихме близо 1800 лв. като през това време не сме ползвали нито вендъж медицинска помощ каквато и да  е в Бълария, но не сме се и отписали от личния лекар.В другата държава сме се осигурявали  здравно.
Сега чувам че излязъл нов закон, и че имало възможност да си върнем парите. Влизах в сайта на НАП но никъде не видях да пише нещо по въпроса или просто не знам къде да гледам.

Ако някой може да помогне с информация ще съм много благодарна.
Цитирай

London/ Варна

Мнения: 1 427
Записвам се да следя,че и мене ме вълнува
Цитирай


Мнения: 1 960
Българските граждани, включително тези с двойно гражданство, които са длъжни да осигуряват себе си и пребивават в чужбина повече от 183 дни през една календарна година, могат да не заплащат здравноосигурителни вноски до края на съответната календарна година, смятано от датата на напускане на страната, и за всяка следваща календарна година след предварително подадено заявление до НАП.

Здравноосигурителните права на горепосочените лица след завръщането им в страната се възстановяват след изтичане на 6 последователни месеца, през които лицето е осигурявано по реда на чл. 40.
от тук

Най-добре посети Териториалната дирекция на НАП
Цитирай

London/ Варна

Мнения: 1 427
Това го знам,но как стои въпроса с ВРЪЩАНЕТО на вече внесени осигуровки,ако не е трябало да бъдат внасяни newsm78 Моят случай е малко по-особен
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=308219.0
А за Полина мисля,че тъй като е имала личен лекар,няма голям шанс да си върна осигуровките.
Цитирай


Мнения: 1 960
За възстановяване на вече внесени здравни осигуровки от български граждани, пребивавали повече от 183 дни извън страната има съвместна инструкция между НАП и НЗОК...Инструкция №5/07.05.2008 ....ето повече

Цитирай
Благодаря МНОГО на МамиБлю!

Аз наистина изключително трудно се ориентирам в законодателството и все не знам къде да гледам.

Сега ще разуча инструкцията, ще питам в НАП и НЗОК и като имам резултат, ще пиша.

На Ели-Пате, успех в борбата със злоупотребата на името! Просто не знам какво да кажа.... Ето връщаш се в милата родина и с какво те посрещат.....

Много искам да живея тук, но реалността понякога е така отчайваща и така ти се иска да се махнеш.....
Цитирай


Мнения: 1 960
То наистина никак не е лесно да се ориентира човек. Успех! Wink
Цитирай

София

Мнения: 982
все още се договарят НАП и НЗОК, как ще се извършват проверките преди да се върнат парите, така че за сега не се връщат пари
Цитирай

София

Мнения: 982
започна връщането на пари на пребивавалите в чужбина повече от 183 дни
Цитирай

London/ Варна

Мнения: 1 427
Ще пробвам. Какви документи да подготвя?
Цитирай

София

Мнения: 982
Подаваш декларация по &19и и искане, ако си внасяла ЗО. Прилагаш и удостоверение от полицията за влизанията и излизанията от БГ. Ако нямаш такова удостоверение, НАП го иска по служебен път от полицията. Подаваш го в НАП и от там изпращат запитване до НЗОК, дали си ползвала мед. услуги заплатени от касата и след като се получи този отговор, ти връщат парите. Ако имаш още въпроси, питай.
Цитирай

London/ Варна

Мнения: 1 427
А има ли значение,дали си имала личен лекар,или е важно само дали си ползвала услуги? Аз внесох накуп 500лв главница + 400лв лихви. Цялата сума ли връщат или само главницата?
Цитирай

София

Мнения: 982
Връща се всичко, което си превела, условието е да си била 183 дни извън БГ за една календарна година и да не си ползвала мед. услуги. Избора на лич. лекар не е от значение. Ако си спазила тези условия, ще ти се върнат 900 лв. Прилагаш копие от платежните  нареждания, копие на задграничния паспорт
« Последна редакция: нд, 05 окт 2008, 15:21 от kiki77 »
Цитирай

London/ Варна

Мнения: 1 427
Аз всички тези неща ги имам,но преди 2 години поради недоразумение ме принудиха да си внеса осигуровките.Но явно има шанс да се възстанови справедливостта Praynig Praynig Praynig  newsm68
Мерси Кики  bouquet
Цитирай


Мнения: 73
Допълвам-ако сте използвали услуги на касата и сте заплатили 12 вноски по 14,4 ,които не покриват нито един от месеците-също не се връщат
Също така и вноска от последните 15 мес -за възтановяване на здр осигур права ,не се връща,защото се предполага, че е платена за използване на мед помощ и за предната година.
По закон-в момента не влияе избора на личен лекар,а използването на мед услуги
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 47 отговора