как спят вашите бебчета

  • 3 727
  • 66
  •   1
Отговори
  • Мнения: 254
здравейте,искам да ви попитам как поставяте да спят вашите бебенца,денис е почти на 3 месеца и от 1-2 седмици и да го поставя на една страна да спи тои след малко вече е по гръб,а аз се притеснявам да не се задави през ноща и аз както си спя да не го чуя,според вас рано ли е да спи по гръб,а и си мислех за това че нали е хубаво да се редува един път лява един път дясна страна за да се оформи хубаво главичката според мен вече си е добре,но нямам представа до кога се спазва това правило,кажете моля ви вие как поставяте децичата си да спинкат

# 1
  • Мнения: 4 753
Спането на една страна го има сигурно само в БГ... В много държави отдавна е прието, че е най-добре детето да спи по гръб, така се намалявала и опасността от СВДС... Не се притеснявай, бебето ти може да спи както му е удобно...  Peace

Последна редакция: вт, 01 юли 2008, 01:18 от stelt77

# 2
  • София
  • Мнения: 39 758
Алекс спи по гръб, с глава на една страна. Винаги се обръща по гръб.

# 3
  • Мнения: 991
Тук от години се води кампания децата да се слагат да спят само по гръб и оттогава случаите на СДВС били намалели драстично. В българските книги за гледане на деца, които имам наистина препоръчват бебетата да се слагат на една страна. Моето го слагам по гръб. Тя за момента не може да се обръща по корем, но пък се върти по хоризонталната плоскост:) Голяма е скица - като се събуди все е напреки на леглото си:)

# 4
  • Мнения: 331
Никога не е спала обърната на една страна! Откакто се е родила спи все по гръб, с глава, обърната на ляво или на дясно. Не се притеснявай, че може да се задави - щом главата е обърната на страни, няма проблеми - поне аз си мисля така, случвало се е и да повръща в леглото, но не се е задавяла или нещо подобно...

# 5
  • Мнения: 8 242
По корем от 20тия си ден. Сам се обърна и открих, че така му е много по-спокойно...
На гръб почти никога..

# 6
  • София
  • Мнения: 17 592
Ами спеше на една страна докато започна да "преборва" възглавницата. Не помня точно колко беше голям тогава, но мъничък беше...

# 7
  • Мнения: 110
Като се роди дъщеря ми, аз вманиачена от прочетеното и слушала внимателно бабите, не спех по цели нощи за да следя малката да не се обърне по гръб. Когато я заведох на ортопед /беше на 40 дена/ той дори ми се накара за това ми поведение. От тогава оставям детето както на него му е удобно. Предимно спим по гръб с вдигнати ръце.

# 8
  • Мнения: X
Вече, както си иска. Сама се обръща, върти, изобщо....... Каката от 5м. започна да спи по корем, така е до ден днешен.

# 9
  • Мнения: 502
още от началото моето бебе спеше по гръб. като почна сама да се обръща почна и една страна да спи. в момента заспива по коремче, но се върти и намества постоянно.

# 10
  • Мнения: 9 814
На тази възраст спеше по гръб с глава обърната ту на едната, ту на другата страна.
В много страни по света спането на една страна не се толерира.

# 11
  • Мнения: 254
благодаря ви за отговорите ще си го оставям и аз да си спинка по гръбче,по принцип го слагах на една страна и го подпирах с възглавничка но от доста време се върти на страни в кошарката и успява да се обърне по гръб почти веднага а и мисля че по гръбче му е по удобно,а защо според вас само в бг се прилага това спане на еднастрана,а на запад го отхвърлят,някои знае ли причината

# 12
  • Мнения: 78


            Като новородено спеше по гръб с глава обърната към вътрешността на стаята, за това и сменях телосложението, такаче вътрешността на стаята да се пада за него веднъж ляво, друг път дясно. Сега / 1год и 2 месеца / е голям въртелко в леглото, но най-обича да спи обърнат по-коремче..........
            Наскоро четох една статия, където пишеше, че най-добре за първите месеци е спане по-гръб и игри по корем / под игри разбирай, когато е будно и не е токущо нахранено да го държиш обърнато по коремче за заякване на вратните и гръбначните мускули......./

# 13
  • Мнения: 681
Не се притеснявай  Peace И дъщеря ми някъде в този период,както е при вас започна да си се обръща сама и си спеше по гръб  Wink

# 14
  • Мнения: 2 132
Спи по гръб. Препоръчва се защото така се намалява риска от синдрома на внезапна детска смърт.

# 15
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
Дани спи по корем и по гръб.

# 16
  • Мнения: 27 524
Слагах го настрани, но на Запад се препоръчва слагането на бебетата по гръб. Няма от какво да се притесняваш  Simple Smile

# 17
  • в илюзия
  • Мнения: 1 306
И ние имахме същия проблем като теб , но осъзнах , че на детенце му е по-добре по гръб , така , че я оставям да си спи така. Peace

# 18
  • София
  • Мнения: 39 758
Алекс се успокоява когато спи по корем, но го слагам много рядко. Спи със свити крачета и коленете му почервеняват.

# 19
  • Мнения: 764
Като беше малък го слагах да спи настрани - след всяко кърмене и слагане обратно в леглото, сменях страната (така ми беше казала педиатърката). Слагах го близо до обиколниците на леглото. Като започна да пораства, той сам си се обръщаше по гръб и аз си го оставях, защото сметнах, че така му е по-удобно. Няма нищо притеснително.
Позата на спането се оказва по-важна впоследствие. Днес водих детето си на ортопед и докторът ми  обясни, че детето трябва да спи вече само настрани, за да му се изгради правилно конструкцията. Синът ми спи по корем, което било ужасно лошо, тъй като това предразполагало към изкривяване на крачетата навътре, оттам и на походката (аз междудругото заради това го заведох на доки), после се започвало патраво ходене и тичане и т.н. От един момент нататък трябва да се сложи удобна възглавница (аз слагам много нисичка), която да попълва луфта между главичката и рамото - това кара детето да спи настрани без да се върти по гръб или по корем. Ако няма възглавница, главичката се изкривява, на детето му става неудобно и се обръща по корем.

# 20
  • Мнения: 2 960
Никога не е спала обърната на една страна! Откакто се е родила спи все по гръб, с глава, обърната на ляво или на дясно. Не се притеснявай, че може да се задави - щом главата е обърната на страни, няма проблеми

 Peace

# 21
  • Мнения: 8 228
Като се роди го слагах ту на едната, ту на другата страна, но за кратко. Скоро той започна да се извърта и да си спи по гръб с вдигнати нагоре ръце. Главата си я държеше настрани. Много повръщаше, но млякото си изтичаше на струйка встрани. Никога не се е случвало дори и леко да се задави. Като стана на 4м и започна да се обръща съвсем престана да обръщам внимание как спи. Засега не съм забелязала някаква предпочитана поза - спи и по гръб и по корем и настрани. Имаше един период когато спеше по корем и на колене с вдигнато дупе. Ама то май всички бебета минават точно през тази стойка в един момент.

# 22
  • София
  • Мнения: 6 011
В началото и аз се опитвах да го слагам настрани като редувам страните. Обаче от съвсем мъничък той се извърташе по гръб и само така заспиваше.
Страха от задавяне го имаше и при мен, защото повръщаше доста до 10-месечен.

# 23
  • Мнения: 257
според мен щом така иска да спи не му пречи,моя син ако не го обърна на една страна неможе да заспи,не че сам не може да се обйърне де ама чака аз да го завъртя baby_neutral

# 24
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Не е рано. И моя син на 2м отказваше до спи на една страна.
Сега вече сам си се обръща и спи предимно на лявата страна.

# 25
  • Мнения: 728
Както и да го оставя, той се обръща по корем, явно така му е удобно на детето.
А ти се притесняваш да не повърне докато спи ли? Ми сложи му възглавничка и леко му повднигни главата, иначе ако само го дебнеш да го обръщаш на страни можеш да кажеш "чао" на своя сън.

# 26
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Ами в началото го слагах на една страна като ги редувах. Обаче скоро след това той реши, че може да спи по гръб и така досега.

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 834
Още от началото  по гръбче и главичката си я извърта на една страна.Сега вече може да се върти и го намирам в какви ли не пози  из всеки край на кошарата,но не се притеснявам,защото той най-добре усеща кое му е най-удобно.Само знам,че не е добре да се оставят да спинкат на колена,защото води до скъсяване на ставните връзки.

# 28
  • Мнения: 1 512
Слагам я да спи по гръб като и обръщам главичката на ляво или дясно.

# 29
  • Мнения: 384
В началото ми беше много удобно да го слагам на една страна, тъй като така винаги се ориентирах от коя гърда е сукал. Сега спи по гръб с вдигнати нагоре ръчички, когато си е в кошчето, но сложа ли го между нас на спалнята, веднага се врътва на една страна и се сгушва в мен.

# 30
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802
Винаги по гръб, от раждането до сега. Тя сама си обръща главата накъдето си поиска ( това също от раждането).

# 31
  • Мнения: 29
Нормално е да спи по гръб, в книгите пише, че няма никаква опастност от задавяне, тъй като имат рефлекс, да обръщат главата на една страна, ако повърнат. А и 3 месеца и половина е възраст, в която бебето се върти вече много и не можеш да контролираш позата за спане. Спокойно, прочети някоя книга за отглеждане на деца и ще се успокоиш. Hug

# 32
  • Мнения: 224
До около девет месечна спеше единствено по гръб, с глава но една страна и ръцете нагоре - най-сладката гледка според мен  Simple Smile  След това откри спането по корем, та и сега си спи така. При спането си по гръб дори не е имала възглавница, случвало се е да повръща, но никога не се е задавяла.

# 33
  • Мнения: 259
И аз съм чела, че е по-добре бебетата да спят по гръб, заради намаляване на риска от СВДС. Но в родилното отделение ми обърнаха представите. До доста голяма спеше настрани, гръбчето й беше подпряно с одеалце, като на всеки 3 часа я слагах да спи на другата страна (дори в количката ????-което си беше чиста глупост) и всяка седмица обръщах положението й в леглото. Ние доста повръщахме, може би до 10-11 месеца. По корем не се е обръщала, защото по принцип си беше доста мързелива ( за разлика от сега).  Когато времето си дойде, сама започна да се измества от одеалцето и да спи по гръб. Не знам какво да посъветвам- важно е да е удобно на детето.

# 34
  • Мнения: 1 674
Предимно спим по гръб с вдигнати ръце.
И ние

# 35
  • София
  • Мнения: 2 802
И синът ми от раждането си спи по гръб, много рядко спи на една страна,а по корем никога  Hug

# 36
  • Мнения: 1 080
Ние спим само по гръб.

# 37
  • Мнения: 1 311
От един момент нататък трябва да се сложи удобна възглавница (аз слагам много нисичка), която да попълва луфта между главичката и рамото - това кара детето да спи настрани без да се върти по гръб или по корем. Ако няма възглавница, главичката се изкривява, на детето му става неудобно и се обръща по корем.

А случайно да е казал доктора кога е този момент?

Иначе по темата - от много мъничък (може би още от първата седмица) се обръщаше по гръб с глава на една страна с вирнати ръчички и разкрачени краченца. Сега вече се обръща сам и настрани през нощта, но най-дълбоко и най-много спи по гръб.

# 38
  • Мнения: 2 478
Когато синът ми беше малко бебенце го слагах да спи на страни.В момента,когато започна сам да се обръща и върти,спеше по гръб.
Въпреки че много повръщаше,никога не се задавял докато спи.Виждала съм го,обръща главичката си на една страна и повръща.
Сега спи по-често на страна,отколкото по гръб.

# 39
  • Мнения: 254
благодаря на всички за отговорите,да притеснено ми е да не се задави нещо или да му се върне мляко в устичката докато спи,но и аз от доста време не го подпирам защото тои и без това много шава докато спи,никога не спи завит защото си изритва чаршавчето на 5 секунда,с чувалче нестава също защото като си вдигне крачетата и се усуква и се събужда,а и денис се върти из цялата кошара даже от една седмица сутрин го намирам не по дължината на кошарката а по ширината да спинка

# 40
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
И моите спяха на една страна докато започнаха да се обръщат-оттогава по гръб

# 41
  • Мнения: 121
В болницата бебетата спяха по гръб, на изписването подчертаха, че бебето трябва да спи по гръб, заради внезапната детска смърт. В чакалнята на педиатъра има постер, на който с големи букви е изредено, как трябва да спят бебетата-по гръб! По книгите също пише по гръб. Никъде не съм чела да пише, че трябва да спи на една страна...

# 42
  • Мнения: 1 447
Моите също от както се научиха да се обръщат си спяха на гръб.Не се притеснявай.

# 43
  • Мнения: 3 929
Спането на една страна го има сигурно само в БГ... В много държави отдавна е прието, че е най-добре детето да спи по гръб, така се намалявала и опасността от СВДС... Не се притеснявай, бебето ти може да спи както му е удобно...  Peace
Именно.

# 44
  • Мнения: 1 121
Най-сигурно и безопасно е спането по гръб, защото по този начин значително се намалява рискът от СВДС (Синдром на внезапна детска смърт) или както се казва на английски Sudden infant death syndrome (SIDS), който не е чел за него може да го пусне в гугъл много материали излизат.

В България спането по гръб не се препоръчва, майките не се информирват в болниците и за "Синдрома на разтърсеното бебе" (Shaken baby syndrome) просто, защото на болничният персонал не му пука за здравето и благоденствието на децата и изобщо не си и правят труда да обясняват на неопитните родители как да се грижат за едно новородено. В България, разбира се детската смъртност не е никакъв проблем, та то раждаемостта е толкова висока, скоро ще задминем Китай, що някой да си прави труда да ограмотява родителите Twisted Evil  Rage #2gunfire


Слагах го близо до обиколниците на леглото.

Абсолютно грешно. И това увеличава опасността от СВДС. Бебетата имат нужда от възможно най-големият въздушен простор пред себе си. Не трябва да бъдат в близост до никакви възгланици, плюшени играчки, обиколници и т.н. одеалото е хубаво да достига само до подмишниците.

# 45
  • Мнения: 4 784
В първите месеци го слагах на страни, защото много се давеше от рефлукс-а. Но към втория месец, след като овладяхме горе - долу повръщането, вече спеше както си иска.

# 46
  • Мнения: 6 713
Аз я слагам през деня като съм покрая нея по гръбче, но тя самичка си врътка главата накъдето иска (в нашия случай предимно надясно, което се оказа малък проблем и сега задължително трябва да сменям ляво-дясно непрекъснато). През нощта я слагам настрани (пак редувам) като подпирам гръбчето с навита на руло кърпа, която достига до нивото на рамото в случай че се завърти през нощта да не се окаже в муцунката й. Simple Smile

# 47
  • Мнения: 1 745
Абе то хубаво се препоръчва да спят по гръб.И моето дете от 20-тия ден само се извърташе по гръб,но на  6 месеца като я водихме на ортопед,той ни обърна внимание,че главичката й се деформира отзад и задължително трябва пак да я научим да спи на страни! Rolling Eyes То на практика не се получи,но самичка преди известно време почна да се обръща.Главичката все още й е сплескана отзад,ама се надявам да с времето да й се оправи. Praynig

# 48
  • Мнения: 92
Нашето джудже е страшно шавливо, още в болницата се обърна и почна да спи по гръб с главичката на страни и ръцете нагоре. Докато спи се върти постоянно, като от време на време се буди и почва да се разтяга и пак заспива самичка. Случвало се е да повръща, но не се е давила за сега.
А за обучението в болниците, самите акушерки и сестри имат много различни разбирания, сигурна съм че по-възрастнитеот тях задължително ще кажат на страни да е детето. На една приятелка са и се скарали защо ползва помпа за изцеждане, и защо му давала силиконова залъгалка(с нея бебетата ставали скулести!!!!)

# 49
  • София
  • Мнения: 262
Спането на една страна го има сигурно само в БГ... В много държави отдавна е прието, че е най-добре детето да спи по гръб, така се намалявала и опасността от СВДС... Не се притеснявай, бебето ти може да спи както му е удобно...  Peace


 Peace

# 50
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
Като малък го слагах да спи настрани, като редувах ляво и дясно. В момента, в който вече можеше да се обръща започна да спи както му е удобно. Сега се върти като пумпал. Веднъж току видя някое краче през лицето ми, друг път дупе... върти се непрекъснато и спи в най-странните пози които съм виждала.

# 51
  • Мнения: 3 034
само по гръб, поне докато ме слуша ще е така  Peace

Абе то хубаво се препоръчва да спят по гръб.И моето дете от 20-тия ден само се извърташе по гръб,но на  6 месеца като я водихме на ортопед,той ни обърна внимание,че главичката й се деформира отзад и задължително трябва пак да я научим да спи на страни! Rolling Eyes То на практика не се получи,но самичка преди известно време почна да се обръща.Главичката все още й е сплескана отзад,ама се надявам да с времето да й се оправи. Praynig

болшинството бебета си извъртат главата настрани, когато лежат по гръб и дълбоко се съмнявам, че твоето е склонно да прекара цяла нощ с глава сочеща право към тавана  newsm78 и моето има по-равно място отзад на главичката, но то е нормалната форма на тила, главата не е идеално закръглена отзад. много съмнително ми звучи съвет от подобен характер. още по-малко пък придружен със "задължително". задължително е единствено най-безопасното за бебето, а в сравнение със СВДС гладката глава отзад на мен ми звучи като песен.

Последна редакция: вт, 08 юли 2008, 09:31 от simplyaven

# 52
  • Мнения: 169
Моят син си спи по гръб от 20-тия ден както и да го подпирах и каквото и да правих си се обръщаше по гръб и това е! Той сам си слагаше главата на страни и никога не се е давил или нещо такова. Сега е по голям и си заспива на една страна и през цялото време се върти като вятърна мелница намирам го в невероятни положения Simple Smile

# 53
  • кв.Изток
  • Мнения: 1 219
Дори да я сложа на страни тя се извърта както й е удобно.

# 54
  • На тиха улица
  • Мнения: 902
От първият си месец детето ми спи по гръб, сама се извърташе. Тялото е гръб, главичката по-често в страни, много рядко не е в страни и то отскоро,от един месец примерно, понякога и главата е изправена, а не в страни.

# 55
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
до преди няколко дни спее предимно по гръб, а напоследък взе да заспива по корем, когато беше по-малко бебе и аз я слагах настрани но почна ли да се обръща по гръб спрях Simple Smile

# 56
  • Мнения: 1 745
simplyaven,не знам как ти звучи написаното от мен,но аз нямам полза да лъжа и да си измислям.Просто споделих нашия проблем със деформиране на главичката. Peace Нейното "по-равно място отзад на главичката" си беше и е направо сплеснато.Алексиев каза,че задължително трябва да направим необходимото,за да започне да спи настрани! И споменах,че тогава бебка беше на 6 месеца,а бебе на 6 месеца вече и самичко си извърта главата когато повърне,за да не се задави,а и кашля силно,та няма как да не го чуя.Пак повтарям-това е моето виждане! Simple Smile И всеки си преценява дали да изпълни съветите на лекарите или не! Peace

# 57
  • Мнения: 254
pebs а док. каза ли ти докога беба трябва да спи на една страна

# 58
  • България
  • Мнения: 181
Първите два месеца и аз редувах на лява и дясна страна - но октакто започна да се върти сам - си спи по гръб и понакога настрани - т.е както си поиска и като му е удобно на детето.

# 59
  • Мнения: 2 757
. Синът ми спи по корем, което било ужасно лошо, тъй като това предразполагало към изкривяване на крачетата навътре, оттам и на походката (аз междудругото заради това го заведох на доки), после се започвало патраво ходене и тичане и т.н.

Много интересно как са стигнали до извода, че от спането по корем се изражда походката. И какво значи патраво ходене? Като патица ли? В интерес на истината и двете ми бебета ходят като патета, особено Ева. А те от 6 месечни само по корем спят. Как и да ги сложа на секундата се обръщат по корем. Даже ако случайно в съня си се обърнат по гръб се будят с рев. Не виждам как мога да накарам 1 годишно дете да спи в определена поза, различна от тази, която му е удобна. Но като се замислих може и да има връзка, защото една моя роднина цял живот е спала по корем. И ходи нагъзена като патка. Освен това в един момент получила ужасно главоболие и лекар и казал, че е от изчепения врат при спането по корем. От тогава почнала да спи по гръб. Плаша се вече за Ева, и без това има проблем с врата от как се роди и съм чела че главобол е нормално усложнение при подобни проблеми. Ще опитам поне възглавницата да и махна, да не и се изчепва толкова врата. Въпреки че обича да си я гушка и не знам как ще стане. Ако я няма юргана подхваща и изобщо квото намери и си полага главичката на него.

# 60
  • Мнения: 3 034

казаното от лекаря ти ми звучи идиотски. интересно ми е как очаква да научите бебето "задължително" да спи на една страна, ако то вече може само да се обръща накъдето иска. ако го подпреш, най-много да реши да се просне по корем. и да, всеки решава по-скоро кои лекари да слуша, но пред възможността едно бебе да не се събуди, аз залагам на болшинството лекари по света. нищо лично. пък и за СВДС е писано страшно много вече, всеки преценява кои рискове е в състояние да поеме.

# 61
  • Мнения: 2 757
simplyaven,не знам как ти звучи написаното от мен,но аз нямам полза да лъжа и да си измислям.Просто споделих нашия проблем със деформиране на главичката. Peace Нейното "по-равно място отзад на главичката" си беше и е направо сплеснато.Алексиев каза,че задължително трябва да направим необходимото,за да започне да спи настрани! И споменах,че тогава бебка беше на 6 месеца,а бебе на 6 месеца вече и самичко си извърта главата когато повърне,за да не се задави,а и кашля силно,та няма как да не го чуя.Пак повтарям-това е моето виждане! Simple Smile И всеки си преценява дали да изпълни съветите на лекарите или не! Peace

Аз пък от лекар знам (освен от собствения си мозък) че докато бебето е мъничко и не може да се обръща зависи от майката как ще спи. Като почне да се обръща тогава от майката не зависи абс нищо. Освен ако не го е вързала и заковала в леглото в предпочитаната от нея поза. Природата си знае работата и се грижи за бебетата доста добре. Това че някои бебета умират не знам на какво се дължи, но има варианти да е случайност, груба родителска грешка, Бог е решил да си ги прибере и т.н. на кой коя причина му хареса

# 62
  • Мнения: 9 973
след 2м. спи както му е удобно
въртях първите 2м.

# 63
  • Мнения: 252
В първите месеци го въртях на страни, с цел ако повърне да не се задуши. Но откакто се научи да се обръща по корем си спи както си иска и най често е по корем.

# 64
  • Мнения: 543
Както и да я сложа, винаги след това се намества по гръб. Сега понкога заспива настрани, като се бори с одеялото, но през нощта пак се обръща по гръб.

# 65
  • Мнения: 1 473
От раждането спи по гръб. В Германия където живее ме само спането по гръб се препоръчва. Спането на една страна се смята за опасно за бебето, по корем да не говорим, като причина се изтъква възможността да се задуши. В леглото му не трябва да има играчки, одеяло, възглавници и други предмети, които събират прах и могат да задушат бебето. Бебето трябва да спи в чувал за спане, който да му стига до подмишниците или да е цялостен, с дупки за ръцете, така възможността да се завие през глава с одеяло е невъзможна.
Май само в БГ бебетата спят на една страна и са завити с одеяло. Педиатрите и по тази тема изостават от колегите си в другите страни.

# 66
  • Мнения: 2 910
Откакто се е родил спи по гръб с глава на ляво или дясно. Отначало се опитвах постоянно да го слагам на една страна, но той винаги сам се обръщаше по гръб.

Общи условия

Активация на акаунт