Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Сдружение "Настоящи и бъдещи майки"
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

"горееееее,горееее"

Мнения: 220
Току що една приятелка ме помоли за  съвет , но за съжаление не мога да и отговоря..и моля за съвет.
Значи казуса е следния, получила е предизвестие за съкращение което изтича на 11.07.2008. Мислеше да не ползва втория месец обезщетение и усилено си търсеше работа . За радост установила че е бременна .... Може би зачеването е станало едновременно с предизвестието..бе объркано е..
Въпроса е какво да прави от тук нататък...т.е има ли право на болнични от стария работодател..при нов едва ли ще започне ..Какво се прави в такъв момент.
Цитирай


Мнения: 635
За болничните се взима дохода 6 месеца назад от датата на издаването.
За болничан 45 дни преди термин както и следващите два след раждането трябва да е работила 6 месеца преди това.
Така, че да си търси рабаота или да се осигурява в някоя фирма.
Ако може пък да се върне при стария работодател е най-добре. После, след изтичането на майчинството да си пуска предизвестито.
Цитирай


Мнения: 28
в КТ е предвидена предварителна закрила при уволнение за бременни работнички и служителки - чл.333, ал.5 от КТ. същата важи към момента на връчване на заповедта за уволнение. бременна работничка или служителка може не може да бъде съкратена. така, че приятелката ти да уведоми настоящия си работодател за бременността и да му представи писмени доказателства - документ от компетентен здравен орган /най-добре е стори това преди 11.07.2008г./.  в случай, че няма реакция от работодателя приятелката ти може да оспори законността на уволненето по съдебен ред . давностният срок е двумесечен.
право на болнични ще има до 75 дни след прекратяване на правоотношението, но това за мен не е решение на проблема.
« Последна редакция: сб, 05 юли 2008, 09:02 от beki_11k »
Цитирай
Здравейте!Дайте ми съвет,моля ви!До 01.07.08г.бях на работа.Изтече ми договора  и сега съм без работа.Аз съм бременна и ми предстои да изляза 45 дни преди да родя през м.Ноември.Незнам какви права имам в такъв случай.Регистрирах се на борсата.А после?Какви пари ще вземам като родя,ако не започна работа.
Цитирай


Мнения: 28
мила, най-добре е да намериш работодател с когото да сключиш трудов договор/дори и формално- намери някой познат, който има фирма и си плати осигуровките поне за един месец преди датата, от която трябва да излезнеш в болнични/.
за да ползуваш болнични за бременност и раждане и платен отпуск за отглеждане на дете до 2 години /т.н. платено майчинство/трябва да имаш трудово правоотношение. ако имаш възможност си плати осигуровки на по-восока заплата, защото след това 315 дни /от които 45 дни преди раждане/ ще получаваш 90% от дохода за предходните 6 месеца.
в противен случай общинската служба за социално подпомагане ще ти изплаща помощи по реда на Закона за семейните помощи за деца, само до навършване на една година на детето и при условие, че имате доход до 300 лв. на член от семейството/вкл. и бебето/. социални грижи изплащат и еднократна помощ преди раждане.
Цитирай
 newsm78 Здравейте,ако някой знае да ми помогне.Бременна съм и ми предстои да изляза болнични 45 дни преди раждане.Работя по два ТД-основен на 8 часа и втори на 4.Въпросът ми е,ако прекратя втория ТД преди излзането в болнични ще се вземе ли осиг доход от него при изчисляване и изплащане на болничните.Кой вариант е наи-добрия- Да си продължа втория ТД и да представям по 2 болнични листа пред всеки работодател или да го прекратя и да си остана само на осн.ТД.
Как се изчисляват болничните.Основен ТД - имам средно 6 месеца по 580 лв.По втория ТД 4 месеца по 400 лв и пети месец ,който не е пълен-130 лв.
Предварително благодаря
Цитирай

Все още в къщи, но скоро може и в лудницата

Мнения: 8 230
newsm78 Здравейте,ако някой знае да ми помогне.Бременна съм и ми предстои да изляза болнични 45 дни преди раждане.Работя по два ТД-основен на 8 часа и втори на 4.Въпросът ми е,ако прекратя втория ТД преди излзането в болнични ще се вземе ли осиг доход от него при изчисляване и изплащане на болничните.Кой вариант е наи-добрия- Да си продължа втория ТД и да представям по 2 болнични листа пред всеки работодател или да го прекратя и да си остана само на осн.ТД.
Как се изчисляват болничните.Основен ТД - имам средно 6 месеца по 580 лв.По втория ТД 4 месеца по 400 лв и пети месец ,който не е пълен-130 лв.
Предварително благодаря

Една жена беше питала точно за това в НОИ и оттам и бяха казали, че ако прекрати втория договор може да не вземат предвит възнагрраждението по него в базата. По-добре си взимайте по два болнични листа и подайте молба за прекратяване на договора слез изтичане на отпуска в размер на 315 дни. За това време се дължи само здравна вноска в размер за 2008 г. от 3,6% върху 240 лв.
Цитирай
Така ще направя.Багодаря
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.