Програмата за детегледачките - 2

  • 32 811
  • 374
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 895
Програмата " В подкрепа на майчинството", която е на Министерство на труда и социалната политика, с партньорството на СНБМ, вече е одобрена. Бюджета също.
Какви са новите неща?
1) най-важното е че програмата вече може да се ползва, не до 2-годишна възраст на детето, а до 3-годишна, като условието е майката да работи.
2) детегледачките, които отглеждат близнаци ще получават 300лв, а не 220лв вследствие на кампанията ни за правата на близнаците през 2007г.
3) в случай, че бащата сам отглежда детето той също ще може да ползва програмата
 
Основните неща в програмата
Имате право да се включите в програмата, ако:

1)имате право на обезщетение за отглеждане на малко дете (тоест след изтичане на 315-те дни, до навършване на 2 години на детето)

2) имате право на 50 % от това обезщетение, тоест вече сте започнали работа, но детето ви е под 2 години
3) Детето ви е на възраст между 2 и 3 години и вие работите.

Документите, които трябва да представите в Дирекция Социално Подпомагане (които се явяват работодател за детегледачката) са:
1) ако детето ви е под 2 години - удостоверение от НОИ или от работодател

2) ако детето е между 2 и 3 години - служебна бележка, че работите

Детегледачката ще получава минималната работна заплата, върху която Агенция социално подпомагане ще заплаща всички дължими осигуровки, болнични, платен годишен отпуск,  като на нормален трудов договор. Чисто детегледачката ще получава около 170лв.

Тези, които вече ползват програмата, в момента в който детето им навърши 2 години могат да подпишат анекс към договора, за да го удължат до 3 години.

Ако имате въпроси питайте!


Линкове към старите теми:
За програмата "В помощ на майчинството"
Новости за програмата за детегледачките

# 1
  • София
  • Мнения: 346
Ха дано приемат от следващата година и пенсионерки да участват в програмата....каква ли възрастова граница ще сложат?!?

# 2
  • София
  • Мнения: 737
запис

# 3
  • Мнения: 32
Много малко са тези пари за детегледачка

# 4
  • София
  • Мнения: 737
Много малко са тези пари за детегледачка

Ами това е, което осигурява държавата. Доколкото имам наблюдение, повечето от майките, наели по програмата детегледачка, която не е член на семейството, доплащат.

# 5
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 049
Здравейте,
скоро научих, че тази програма се е увеличила до 3 год. възраст на детето. Моето момиче е на 2 год и няколко дни, а от 2 седмици е на ясла. Ще напускам настоящата си работа и мислех да си търся нова, но разбрах,че има възможност безработната майка да стане детегледачка на детето си. Така ли е наистина и какво правим с яслата в случая? Какви документи трябва да подготвя?

Извинявам се ако въпросите ми се повтарят, но наистина нямам възможност да изчета всичко Embarassed

# 6
  • Мнения: 97
Здравейте,

мисля, че изчетох всичко по темата и уж ми беше ясно като процедура, но реалността е друга.

315-ТЕ ми дена изтачат на 6-ти август, на 7-ми съм на работа. Имах желание да организирам всичко предварително, бях в нашата община (Илинден); взех заявлението и ми казаха, че трябва да го подам заедно с удостоверението от НОИ. В НОИ ми обясниха, че за това удостоверение може да подам искане едва след 7-ми август. За тях е важно да е настъпило обстоятелството и да иамт подадено Приложение 4 (дано не бъркам номера) от Наредбата за елементите на работна заплата и т.н.
За мен това е затворен кръг, защото аз се връщам на работа и тепърва някак трябва да "бягам" за да обикалям институции и тепърва да чакам отговор.
След като подам зявлението те щели да се свържат с жената, която ще посоча и предполагам тя тепърва трябва да издава документите, които са необходими. Ако ги направи сега, може би няма да са в давност (свидетелството за съдимост е май с 1 месец). Тоест тя трябва да обикаля на не едно и две места също, а детето в това време се гледа само или ....???

Моля, момичетата на ТИ  с програмата-разяснете ми аз ли съм в грешка или наистина такъв е реда? Нали това удостоверение е за ПРАВОТО ми на отпуск, а не наличието на отпуск.

Благодаря ви предварително.

# 7
  • София
  • Мнения: 737
Здравейте,
скоро научих, че тази програма се е увеличила до 3 год. възраст на детето. Моето момиче е на 2 год и няколко дни, а от 2 седмици е на ясла. Ще напускам настоящата си работа и мислех да си търся нова, но разбрах,че има възможност безработната майка да стане детегледачка на детето си. Така ли е наистина и какво правим с яслата в случая? Какви документи трябва да подготвя?

Извинявам се ако въпросите ми се повтарят, но наистина нямам възможност да изчета всичко Embarassed

Няма възможност безработна майка да гледа детето си - майчинство е изплаща за гледане на дете до 2-годишна възраст. Програмата може да се ползва след 2-годишна възраст на детето от "6.3. Работещи майки/осиновителки (с изключение на наетите по програми и мерки за заетост по реда на ЗНЗ), в рамките на периода след изтичане на отпуска по чл. 164, ал. 1 от Кодекса на труда, до навършване на 3-годишната възраст на детето."

# 8
  • София
  • Мнения: 737
Здравейте,

мисля, че изчетох всичко по темата и уж ми беше ясно като процедура, но реалността е друга.

315-ТЕ ми дена изтачат на 6-ти август, на 7-ми съм на работа. Имах желание да организирам всичко предварително, бях в нашата община (Илинден); взех заявлението и ми казаха, че трябва да го подам заедно с удостоверението от НОИ. В НОИ ми обясниха, че за това удостоверение може да подам искане едва след 7-ми август. За тях е важно да е настъпило обстоятелството и да иамт подадено Приложение 4 (дано не бъркам номера) от Наредбата за елементите на работна заплата и т.н.
За мен това е затворен кръг, защото аз се връщам на работа и тепърва някак трябва да "бягам" за да обикалям институции и тепърва да чакам отговор.
След като подам зявлението те щели да се свържат с жената, която ще посоча и предполагам тя тепърва трябва да издава документите, които са необходими. Ако ги направи сега, може би няма да са в давност (свидетелството за съдимост е май с 1 месец). Тоест тя трябва да обикаля на не едно и две места също, а детето в това време се гледа само или ....???

Моля, момичетата на ТИ  с програмата-разяснете ми аз ли съм в грешка или наистина такъв е реда? Нали това удостоверение е за ПРАВОТО ми на отпуск, а не наличието на отпуск.

Благодаря ви предварително.

От НОИ няма да ти издадат удостоверението, преди настъпване на обстоятелството. Както вече си прочела, издаването на удотоверението става в 7-дневен срок. Съжалявам, че плановете ти се объркват, но през това време можеш да ползваш напримар натрупания платен годишен отпуск. Що се отнася до документите на детегледачката - свидетелството за съдимост със сигурност има валидност 6 месеца, така че нищо не пречи междувременно жената да си подготви нещата.

# 9
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 049
Здравейте,
скоро научих, че тази програма се е увеличила до 3 год. възраст на детето. Моето момиче е на 2 год и няколко дни, а от 2 седмици е на ясла. Ще напускам настоящата си работа и мислех да си търся нова, но разбрах,че има възможност безработната майка да стане детегледачка на детето си. Така ли е наистина и какво правим с яслата в случая? Какви документи трябва да подготвя?

Извинявам се ако въпросите ми се повтарят, но наистина нямам възможност да изчета всичко Embarassed

Няма възможност безработна майка да гледа детето си - майчинство е изплаща за гледане на дете до 2-годишна възраст. Програмата може да се ползва след 2-годишна възраст на детето от "6.3. Работещи майки/осиновителки (с изключение на наетите по програми и мерки за заетост по реда на ЗНЗ), в рамките на периода след изтичане на отпуска по чл. 164, ал. 1 от Кодекса на труда, до навършване на 3-годишната възраст на детето."
Благодаря за отговора! Но пак не разбрах:
Това, болдваното, означава, че работещата майка може да наеме безработен, който да гледа детето й, а не тя самата да си го гледа? Така ли е? А аз /явно погрешно/ разбрах, че майката може да стане детегледачка на детето ooooh!

# 10
  • София
  • Мнения: 737
Да, това в общи линии означава, че след 2-годишна възраст на детето програмата може да се ползва само от работещи майки, които да наемат безработни за детегледачки.

# 11
  • Мнения: 4 181
Благодаря за отговора! Но пак не разбрах:
Това, болдваното, означава, че работещата майка може да наеме безработен, който да гледа детето й, а не тя самата да си го гледа? Така ли е? А аз /явно погрешно/ разбрах, че майката може да стане детегледачка на детето ooooh!

Логично е майката да не може да наеме сама себи си  Peace В противен случай всички биха искали да си удължат по този начин платеното майчинство  Grinning

# 12
  • Мнения: 23
Здравейте,
на мен също ми предстой да се върна на работа през септември, но ще започна в нов отдел и ще се водя на изпитателен срок за 6 месеца. Въпросът ми е ще бъде пречка това да се включа в програмата. Благодаря.  bouquet

# 13
  • София
  • Мнения: 146
Здравейте
Имам въпрос-доколкото знам от 01.01.2009 баби пенсионерки също могат да бъдат детегледачки.Така ли е.
Дъщеря ми е на 1г и 7м и мисля октомври месец да я оставя при майка ми(която е пенсионерка),което означава че от 2009 майка ми ще може да взима някакви пари

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 1 222
хайде сега да ме зарадвате като потвърдите че това е истина и от кога ще влезе в сила http://news.ibox.bg/news/id_2021609370

Общи условия

Активация на акаунт