Използвате ли различно от слънчогледовото олио?

  • 18 238
  • 170
  •   1
Отговори
  • тук
  • Мнения: 510
Напоследък ми прави впечатление, че се появяват все повече видове олио. Ще се радвам ако споделите кои от тях сте изпробвали вече и какви са впечатленията ви. Освен това в кои ястия съответното олио може да замени традиционното слънчогледово, зехтина или дори маслото.

# 1
  • Мнения: 1 572
използвам вече години царевично олио за готвене и зехтин за салати

# 2
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
фъстъчено олио за китайската кухня
сусамено олио за китайската кухня
зехтин за салати и маринати
олио от рапица за салати
олио от distel (не знам как се казва на бг) за пържене
олио от тиквени семки - за маринати и за маска на косата Laughing

май само тези съм ползвала Thinking

# 3
  • София
  • Мнения: 3 271
Само зехтин

# 4
  • Мнения: 3 641
Олио  почти не ползвам.Предпочитам зехтин

# 5
  • Home sweet home
  • Мнения: 54
Царевично олио за готвене и пържене а зехтин за салати.

# 6
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Ползвам и сусамово олио!  Peace

# 7
  • Мнения: 27 524
Не можах да гласувам, тъй като си дала само една възможна опция, а моите отговори са три - царевично, фъстъчено и от гроздови семки. Но ползвам олио в крайни случаи и понякога за готвене, иначе само зехтин.  Peace

# 8
  • Мнения: X
Използвам ги всичките,затова не мога да гласувам точно.Всички,освен лененото стават за готвене.
Има и орехово,лешниково ,но доколкото знам не стават за термична обработка.

# 9
  • Мнения: 6 713
Слънчогледово олио за пържене, за салати - зехтин Simple Smile Ще взема и аз да пробвам обаче някое различно

# 10
  • Мнения: 5 001
Пробвала съм за салати олио от гроздови семки.Царевичното също го харесвам....

# 11
  • Мнения: 27 524
Царевичното също го харесвам....

При нас поне, не знам дали е така по принцип, царевичното има доста странен и силен дъх и за салати например ми мирише. И за тестени изделия - също остава остатъчна миризма и вече не го купуваме. Твоето има ли дъх или не?  Thinking

# 12
  • тук
  • Мнения: 510
Благодаря за забележките. Допълних анкетата и позволих повече от един отговор. Аз много исках да опитам оризово, но никъде не намерих в какви случаи се използва. Не е прекалено скъпо, но 10 лв. , за да разбера, че не струва ми се сториха множко Sad

# 13
  • тук
  • Мнения: 510
Използвам ги всичките,затова не мога да гласувам точно.Всички,освен лененото стават за готвене.
Има и орехово,лешниково ,но доколкото знам не стават за термична обработка.

А ще ми кажеш ли оризовото има ли миризма ?  Praynig

# 14
  • Мнения: 5 001
Царевичното също го харесвам....

При нас поне, не знам дали е така по принцип, царевичното има доста странен и силен дъх и за салати например ми мирише. И за тестени изделия - също остава остатъчна миризма и вече не го купуваме. Твоето има ли дъх или не?  Thinking
Има ,ама лекичко...Не е тежък аромата му.За салата е супер  Peace

# 15
  • Мнения: X


А ще ми кажеш ли оризовото има ли миризма ?  Praynig
[/quote]
Аз го използвам и за салати и не усещам някаква особена миризма.
Цитат:"С висока точка на горене /250 градуса/,то е идеално за пържене,барбекю,грил-тиган и за печене без залепване."
В момента ползвам 1/2 литрова бутилка ,производство Тайланд.Купих си и 1 литровата на Олиталия,но не съм я отворила още,не знам има ли разлика между двете.

# 16
  • София
  • Мнения: 2 430
Олиото от рапица има ли някой впечатления? newsm78

# 17
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Олиото от рапица има ли някой впечатления? newsm78

аз,
не го ползвам често. леко е, слагам на салати...няма остатъчна миризма
рапицата, заедно със соята и слънчогледа са ГМ и се налага да търся такова олио, което е с доказан произход Whistling

# 18
  • София
  • Мнения: 2 430
Олиото от рапица има ли някой впечатления? newsm78

аз,
не го ползвам често. леко е, слагам на салати...няма остатъчна миризма
рапицата, заедно със соята и слънчогледа са ГМ и се налага да търся такова олио, което е с доказан произход Whistling
ГМ=генно модифицирани ли?Защото ако са такива,НЕ благодаря NaughtyЗа 3 години  стаж в генното инжинерство ,съм се нагледала на какво ли не!

# 19
  • Мнения: 795
Зехтин за салати, иначе слънчогледово олио ползвам.

# 20
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

ГМ=генно модифицирани ли?Защото ако са такива,НЕ благодаря NaughtyЗа 3 години  стаж в генното инжинерство ,съм се нагледала на какво ли не!

ами след като си работила трябва да си по-наясно и от мен Wink
все пак рапицата се ползва за производство на био-дизел Sunglasses

та сподели на какво си се нагледала Simple Smile

в момента в светован мащаб има голяма полемика:
развитите страни искат до 2010 да достигнат 10% от енергиятада се добива от възобновяеми източници (това включва и био-дизела), а разващите се са против, защото това, което преди е било за изхранване отива за био-дизел. и хората гладуват.

# 21
  • София
  • Мнения: 12 554
Не, не използвам никакво друго олио освен слънчогледово.
Кумците ни изпратиха гръцки зехтин, те живеят в Атина, но на мен въобще не ми хареса салатата със зехтин. Затова сега мъжът ми си го ползва за салати, а аз си готвя с олио.

# 22
  • Плевен
  • Мнения: 973
Зехтин най-редовно за салати. Използваме в момента и от гроздови семки, което също ни харесва.

# 23
  • Мнения: 27 524
Аз пък оризово олио не съм срещала. За да се направи олио, не е ли необходимо ядката или продуктът да са мазни? Какво мазно има в ориза, та чак да се извлече и олио от него?  newsm78

# 24
  • София
  • Мнения: 2 430

ГМ=генно модифицирани ли?Защото ако са такива,НЕ благодаря NaughtyЗа 3 години  стаж в генното инжинерство ,съм се нагледала на какво ли не!

ами след като си работила трябва да си по-наясно и от мен Wink
все пак рапицата се ползва за производство на био-дизел Sunglasses

та сподели на какво си се нагледала Simple Smile

в момента в светован мащаб има голяма полемика:
развитите страни искат до 2010 да достигнат 10% от енергиятада се добива от възобновяеми източници (това включва и био-дизела), а разващите се са против, защото това, което преди е било за изхранване отива за био-дизел. и хората гладуват.


[/quote
точно за био-дизел се ползва рапицата,иначе в института правеха ,какви ли не опити:царевица на ,която се опитваха да и вкарат гена за лактоферон,че да се била подсилила имунната система на животните,различни истории за студо и сухоустойчивост при растенията,абе весела работа Winkама да не ти е в чинията Mr. Green

# 25
  • Мнения: 6 015
Освен слънчогледово....Зехтин  Peace

# 26
  • Мнения: 27 524
Рапицата като олио и рапицата като гориво нямат нищо общо помежду си, разбира се  Peace

# 27
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Рапицата като олио и рапицата като гориво нямат нищо общо помежду си, разбира се  Peace

ама все е рапица, Блонди  Wink
това как е преработена няма значение.
важно е дали изходният материал е ГМ или не Peace

# 28
  • Мнения: 27 524
ама все е рапица, Блонди  Wink
това как е преработена няма значение.

Е, добре, де, по тази логика и слънчогледовото олио е от цвете - слънчоглед. И каква е огромната разлика с рапицата? За мен - почти никаква.
Иначе ГМ проудкти има бол. И все още не са доказано вредни като цяло  Peace
И аз си чакам обяснението за ориза  Simple Smile

# 29
  • Мнения: 4 629
Аз освен слънчогледовото използвам още масло, зехтин, царевично, зеленчуково и фастъчено олио

# 30
  • Мнения: 22 867
.......И аз си чакам обяснението за ориза  Simple Smile

И на мен ми стана интересно. Чела съм за оризово масло, но в козметични продукти. Знам ли, може вече и в кулинарията да се използва newsm78.

Използвам основно слънчогледово олио, харесвам нерафинираното за салати, зехтин, царевично.

# 31
  • София
  • Мнения: 3 787
Слънчогледово не използвам много отдавна.Готвя със царевично.
За салатите-зехтин.

# 32
  • Ст.Загора
  • Мнения: 678
слънчогледово за готвене, зехтин за салатки

# 33
  • Мнения: 49
Ползвам основно зехтин, но и царевично олио съм ползвала също.

# 34
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

И аз си чакам обяснението за ориза  Simple Smile

eто

за рапицата и слънчогледа - никой не е казал, че има разлика.
казах, че соята, слънчогледа и рапицата са често ГМ.
разговорът тръгна за рапицата, защото олиото от рапица не е така разпространено в Бг,
докато тук се ползва сигурно по-често и от слънчогледовото Peace

# 35
  • София
  • Мнения: 7 097
Ползвам зехтин, рядко олио.

# 36
  • Мнения: 27 524
Мерси, Ася  Hug

# 37
  • Мнения: X
За оризовото олио:
цитат от бутилката на Olitalia: "Ниско калорично,без съдържание на наситени мазнини.Произведено от оризови трици чрез метода на рафиниране.Оризовото олио е богато на антиоксиданти-витамин Е  и гама-оризанол,които оказват благоприятно действие при сърдечносъдови заболявания.С лекия си неутрален вкус то е подходящо за готвене и овкусяване на рибни ястия,салати,всички видове зеленчуци,паста и ориз."
Използвам го и за готвене и за салати,не усещам никакъв странен вкус или аромат.

# 38
  • Мнения: 359
Ползвам много това от рапица, за салата от семки на грозде и зехтин Simple Smile.

# 39
  • Мнения: 1 117
Освен слънчогледовото , използвам и зехтин. Веднъж съпруга ми беше купил някакво зеленчуково - не беше лошо.
Смятам да опитам и рапичното.
Абе каквото и да е все ми мирише на риба Sick

# 40
  • София
  • Мнения: 3 880
от повече от година ползваме от гроздови семки и ни е много вкусно!
в къщи имам и тиквено и ленено, както и зехтин и царевично олио, понякога разнообразяваме, но караме предимно на такова от гроздови семки Wink

# 41
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 448
Ползвам зехтин и много рядко слънчогледово олио Peace

# 42
  • Мнения: 72
Ползвам слънчогледово за пържене, захтин,  сусамово и от гроздови семки за салати.

# 43
  • Мнения: 25
Ползвам слънчогледово олио за готвене , а за салатки зехтин.

# 44
  • тук
  • Мнения: 510
Ако това за слънчогледа, рапицата и т.н. е вярно, то наистина е по-разумно да се използват алтернативни варианти, особено за децата.
На мен царевичното винаги ми се е струвало по-хранително от слънчогледовото (не са основани на някакви данни тези ми опасения) и затова не си купувам.

# 45
  • Сливен
  • Мнения: 894
ами какво е това растително олио newsm78

# 46
  • тук
  • Мнения: 510
ами какво е това растително олио newsm78

странно, те всички са растителни; Гърците правят един салатен зехтин, който не е чист и има разни други примеси, затова понякога пише растителен общо

# 47
  • Сливен
  • Мнения: 894
ами какво е това растително олио newsm78

странно, те всички са растителни; Гърците правят един салатен зехтин, който не е чист и има разни други примеси, затова понякога пише растителен общо
и на мен ми стана интересно Thinking

# 48
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
Използвала съм зехтин, слънчогледово и рапично олио. Зехтина го дават за по - калоричен и затова го избягвам. Когато детето беше малко за него използвах само зехтин. Рапично олио купих  веднъж. На етикета пишеше, че е смес от слънчоглед и рапица, но не останах доволна и няма да купя отново. От слънчогледовото харесвам Калиакра и купувам само такова. А някой използва ли течен маргарин за салати? Мисля, че трябва да го пробвам някой ден.

# 49
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Момичета, мъжа ми вчера е купил някакъв "италиански помас зехтин". Явно не го е догледал. Цената му е по-ниска, явно не е 100% от маслини.....  Sad  Някой да знае повече?  newsm78

# 50
  • Мнения: 22 867
Момичета, мъжа ми вчера е купил някакъв "италиански помас зехтин". Явно не го е догледал. Цената му е по-ниска, явно не е 100% от маслини.....  Sad  Някой да знае повече?  newsm78

Не знам дали става въпрос за същия, но в другата тема го препоръчват. Аз самата не съм ползвала такъв.

# 51
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Освен зехтин ползваме олио от гроздови семки, тиквено, ленено, сусамово и орехово(студено пресовани). Също и традиционното слънчогледово олио(рафинирано). Най-трудно намирам орехово, само в Метро  Crazy Не мога да гласувам, само с една опция  Rolling Eyes

# 52
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Момичета, мъжа ми вчера е купил някакъв "италиански помас зехтин". Явно не го е догледал. Цената му е по-ниска, явно не е 100% от маслини.....  Sad  Някой да знае повече?  newsm78
Помас значи че не е екстравърджин (студено пресован зехтин), а че е минал през термична обработка. По принцип го препоръчват за готвене. Иначе си е от маслини, обаче може и да има и костилки (пресовани разбира се). Общо взето е ниско качествен зехтин, понеже не съдържа полезните свойства на студенопресования.

# 53
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Камамбер, много ти благодаря!   bouquet
Е, ще трябва да го ползвам... няма как, не ми се изхвърля щом не е вреден!  Sad  Следващия път АЗ ще си купя зехтина, поне ще знам, че е Екстра върджин, мъжа ми явно не е чел много-много.....  Sad

# 54
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Камамбер, много ти благодаря!   bouquet
Е, ще трябва да го ползвам... няма как, не ми се изхвърля щом не е вреден!  Sad  Следващия път АЗ ще си купя зехтина, поне ще знам, че е Екстра върджин, мъжа ми явно не е чел много-много.....  Sad
Ееее, чак пък вреден  Mr. Green Нищо му няма, ползвай си го за готвене.

# 55
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
...............
Ееее, чак пък вреден  Mr. Green Нищо му няма, ползвай си го за готвене.
Ами не знаех дали няма добавени "хидрогенирани растителни мазнини" вътре, затова......... Щото ако има, веднага го изхвърлям!  Crossing Arms

# 56
  • Мнения: 8 505
... се появяват все повече видове олио...
Да,така е.Аз обаче се оказах консерва в това отношение-освен олио и захтин друго все не мога да се навия да купя.

# 57
  • Мнения: 4 447
И царевично и зехтин.  Peace

# 58
  • Мнения: 2 386
Зехтин и канола, не знам как  се казва на български.

# 59
  • тук
  • Мнения: 510
Освен зехтин ползваме олио от гроздови семки, тиквено, ленено, сусамово и орехово(студено пресовани). Също и традиционното слънчогледово олио(рафинирано). Най-трудно намирам орехово, само в Метро  Crazy Не мога да гласувам, само с една опция  Rolling Eyes
Камамбер, аз нямам много опит във форума и колко и да се опитвам да редактирам анкетата, така че да се приемат повече от една опция, промените не се запазват.  Cry

# 60
  • Мнения: 800
напоследък за салатите и таратора използвам зехтин.  За готвене олио, ама при тая цена....   #Crazy 

# 61
  • Мнения: 5 713
Зехтин и канола, не знам как  се казва на български.
За канолата:
http://en.wikipedia.org/wiki/Canola

Олио от рапица. В Канада много го ползват, но аз не го харесах.
В момента вкъщи има само зехтин. Иначе съм ползвала слънчогледово, разбира се, царевично и от гроздови семки.
А преди време ми се случи да купя и соево и фъстъчено, но беше инцидентно.

# 62
И аз си чакам обяснението за ориза  Simple Smile
[/quote]
За тези,които се интересуват ето информация за оризовото олио http://whatscookingamerica.net/Information/RiceBranOil.htm
Надявам се да ви е от полза  Simple Smile

# 63
  • Мнения: 247
Само зехтин, нищо друго не ползваме. Ограничавам пърженето, наблягаме на печене, варене и  обилно салати.

# 64
  • Мнения: 651
Олио от рапица. В Канада много го ползват, но аз не го харесах.
Наложи ми се да го ползвам един известен период...В Швейцария също го предпочитат предимно здравословно хранещите се..
аз не намерих кой знае каква разлика между рапичното и слънчогледовото..поне на вкус  Rolling Eyes

За салатите сме фенове на зехтина, особено в комбинация с балсамовия оцет  Heart Eyes

# 65
  • Мнения: 2 591
аз използвам зехтин, особено за салати! иначе в чужбина съм готвила и с царевично - няма голяма разлика във вкуса...

# 66
  • Мнения: 5 001
А за мен има разлика във вкуса на царевичното и слънчогледовото олио.Аз съм си израснала с вкуса на слънчогледовото и царевичното не ми допада.Като се загрее и дава друг вкус на ястията.....

# 67
  • Мнения: 107
При тази цена на олиото за салати и таратори ползвам зехтин. Иначе слънчогледово олио с марката "Бисер" на Ст. Загора. Що се отнася да рапичнато олио в Б-я също се продава само, че с етикети - слънчогледово масло. В страната ни от години не се сее достатъчно слънчоглед, а и добивите уж все са ниски, а фирми за производство на олио колкото искаш. Лично аз съм виждала в района на Чирпан големи площи засяти с рапица. Тя е по-евтина като суровина(отглеждането й е по-лесно и с по-малко разходи) и по-маслодайна.

# 68
  • Мнения: 795
Пробвах олиото от рапица в салата. Хареса ми, според мен не се различава на вкус от слънчогледовото, малко по-леко е.

# 69
  • София
  • Мнения: 3 789
Използвам и зехтин, царевично и сусамово олио.

# 70
  • Мнения: 15
Здравейте!Някой може ли да ми каже откъде мога да си купя фъстъчено олио.Ще му бъда много благодарна.Аз съм от Стара Загора и тук никъде не намерих.

# 71
  • Мнения: 707
Пробвай в някой голям хранителен магазин. Ако не виж дали не се предлага някъде по интернет.
Не може ли да се замени с друг вид мазнина?

# 72
  • Мнения: 2 803
напоследък за салатите и таратора използвам зехтин.  За готвене олио, ама при тая цена....   #Crazy 

И аз така.

# 73
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Да се похваля, закупих си фастъчено олио на Олиталиа. Още не съм го пробвала да дам отзиви, но мирише невероятно.
Здравейте!Някой може ли да ми каже откъде мога да си купя фъстъчено олио.Ще му бъда много благодарна.Аз съм от Стара Загора и тук никъде не намерих.
Има го в Билла и Метро.

# 74
  • Мнения: 1 715
Ползвам слънчогледово олио за пържене и готвене,а за салати зехтин

# 75
  • Мнения: 751
Ползвам слънчогледово олио за пържене и готвене,а за салати зехтин

И аз така. Peace

# 76
  • Мнения: 1 440
Почти за всичко ползвам зехтин, понякога само слънчогледово олио, а за специални случаи - гии.

# 77
  • Мнения: 1 906
За салата задължително използвам зехтих. Понякога и готвя с него.
Много ми харесва царевичното олио и за готвене вече го предпочитам.
Слънчогледово ползвам само за фритюрника (мноооого рядко).

# 78
  • Мнения: 1 282
За всичко май ползваме слънчогледово.  Crazy

# 79
  • Berlin
  • Мнения: 11 257
само зехтин. обаче нали има различни видове и още не съм много ориентирана кой е за готвене и кой не става съвсем. Grinning трябва да потърся темата...

# 80
  • Мнения: 2 166
Почти за всичко ползвам зехтин, понякога само слънчогледово олио, а за специални случаи - гии.

Какво означава гии?  newsm78

# 81
  • Мнения: 940
гии или гхи е пречистено масло

Ползвам зехтин--за готвене и за салати. Ползвам си сусамово олио, ленено масло, орехово...зависи какво видя в магазина.

# 82
  • Мнения: 55
Малко късно,но и аз да споделя.
До скоро слънчогледовото бе основната мазнина която ползвах,но преди дни си взех оризово и съм приятно изненадана от лекият му вкус,няма мирис ,полезно (от това което прочетох на етикета) и смятам да експяриментирам и с други мазнини освен нашето си слънчогледово и добре познатият ми зехтин

# 83
abe na posledak mn se govori za nqkakva nova marka ALTUN.Imam si zavedenie i mi se iska da rabotq s po istinski produkti newsm53.Moje bi nqkoi ot vas ve4e e probval i moje da mi kaje ne6to po vaprosa newsm78.
I BILO SYPER EVTINO

# 84
  • Мнения: 9 973
май не

# 85
  • Мнения: 1 740
За всичко май ползваме слънчогледово.  Crazy
и аз

# 86
  • Мнения: 4 138
слънчогледово не ползвам от години.
за готвене-олио от магарешки бодил - дистел е на немски. ама май е някакъв благороден магарешки бодил.
за салати смесвам зехтин, орехово, от тиквени семки, от лешници.........

# 87
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
За салата - зехтин или от гроздови семки.
за готвене - слънчогледово и много рядко царевично олио.

# 88
  • Мнения: 3 641
За пържене ползвам царевично Simple Smile

# 89
  • София
  • Мнения: 3 789
Ползвам зехтин, сусамено, орехово олио
Зехтина за салати, ореховото и сусамовото също капвам на салати, паста, ориз...придава им невероятен аромат

# 90
  • Варна
  • Мнения: 975
За салати използвам зехтин или олио от гроздови семки,а за готвене ползвам слънчогледово олио.

# 91
  • Географският център на България-Габрово
  • Мнения: 593
За готвене и салати използвам изцяло зехтин.А за пържене слънчогледово олио

# 92
DA ZA OLIOTO I ZEHTINA "ALTUN" MOGA DA KAJA SAMO 4E NAISTINA E STRAHOTNO.IMASHE EDNA PROMOCIQ V LEKSI (PLOVDIV) TOGAVA MI SE STORI CHE NE E VAZMOJNO NA TAKIVA NISKI CENI DA SE PRODAVA KACHESTVEN PRODUKT NO OSTANAH MNOGO DOVOLNA.VSE PAK SI E KRIZA I NA VSEKI MU SE ISKA DA PECHELI BEZ DA VLAGA MNOGO ,NO EVALA NA TEZI PROIZVODITELI  newsm10

# 93
abe na posledak mn se govori za nqkakva nova marka ALTUN.Imam si zavedenie i mi se iska da rabotq s po istinski produkti newsm53.Moje bi nqkoi ot vas ve4e e probval i moje da mi kaje ne6to po vaprosa newsm78.
I BILO SYPER EVTINO
Да олиото няма мирис и не пръска.За зехтина немога да кажа нищо все още не съм го пробвала но и него ще видя  chef 
http://altun-olio.eu/

# 94
  • Мнения: 3 675
Аз веднъж по погрешка взех рапично и не повторих.Мирише на развалена риба.Аз използвам слънчогледово олио предимно, но съм вземаха зехтин помаче за салати.
Аз пазарувам всяка вечер в Лекси, но такъв продукт не съм видяла.Има разни зехтинчета там по 4-5 лева, които за салати стават.

# 95
abe na posledak mn se govori za nqkakva nova marka ALTUN.Imam si zavedenie i mi se iska da rabotq s po istinski produkti newsm53.Moje bi nqkoi ot vas ve4e e probval i moje da mi kaje ne6to po vaprosa newsm78.
I BILO SYPER EVTINO
Да олиото няма мирис и не пръска.За зехтина немога да кажа нищо все още не съм го пробвала но и него ще видя  chef 
http://altun-olio.eu/

Аз пък пробвах зехтина става за всичко , не е скъп и ми харесва. А за олиото ми се струва че ще е като всички останали ,но пък може и него да пробвам  newsm78

# 96
  • Мнения: 804
Готвя единствено със слънчогледово олио,зехтин ползвам за салати.Не съм ползвала други видове олио,но зимата се случва да ползвам за пържене и чиста бяла мас.

# 97
  • Мнения: 2 587
Готвя със слънчогледово и понякога с оризово олио.Зехтин ползвам за салати.

# 98
  • Мнения: 930
предимно слънчогледово олио за всичко
понякога купувам ленено за салата

# 99
  • Мнения: 707
Аз веднъж по погрешка взех рапично и не повторих.Мирише на развалена риба.

Купила си нискокачествена рапична мазнина. Точно тя се ползва в детските пюрета, защото няма натрапчив вкус и миризма  Wink. Богата на Омега 3 мазнини и се препоръчва за всяка възраст.

# 100
  • Мнения: 5 026
Слънчогледово и зехтин, не смея да пробвам останалите.

# 101
  • Мнения: 8
Къде в София мога да намеря олио от гроздови семки?
Благодаря предварително!

# 102
  • Мнения: 6 958
+ зехтин

# 103
  • Мнения: 1 849
Олио от гроздови семки има в по-големите супермаркети при зехтините - Хит, Пикадили, Била, при нас в местния ВМВ също има. А иначе по диетичните магазини.
Аз ползвам и зехтин за салата, зехтин - готварски и царевично олио.
А оризово откъде да намеря? Евентуално в китайските магазини, че по диетичните не съм виждала - само оризов оцет.

# 104
  • Мнения: 1 236
Царевично и въобще зеленчуково за пържене, зехтин за салатки, също много често ползвам по малко трюфелово олио навсякъде. От там нататък почват онези с добавките за вкус - сусамово за китайските манджи, лешниково за мръвка и доматки, чесново за пиленце.
Това от гроздовите семки ми е безвкусно, в смисъл че не му ловя аромат и вкус да е нещо различно от стандартното олио за готвене, но го взимам защото стои интересно в бутилката  Crazy   chef

# 105
  • Мнения: 11
Тъй като майка ми е от Сърбия,правя едно такова сравнение.Когато си ходихме в Сърбия ми направи впечатление,че там вместо слъчогледово олио използват изцяло зехтин - и за готвене и за салати.А вместо оцет използват "киселин",което беше много по хубаво от нашият оцет.
 Аз използвам олио за готвене, и зехтин само когато дъщеричката ми беше бебе да я мажа. Mr. Green Финансите който имам не ми достигат за да си позволя зехтин да използвам.А и като си помисля,колко фалшиви зехтини има,а истинские са доста скъпи.  NaughtyИзвинете ме за спама.

# 106
  • Мнения: 800
да , скъп е зехтИна в БГ , а о не съм разбИра4

Добре, 4е мъжа МИ носИ от СИрИя, тъмно тъмно зелен е И мИрИше на маслИнИ

От БГ съм купувала жълт като олоИо Ибез нИкакъв аромат  Crossing Arms

# 107
  • Германия
  • Мнения: 240
Аз като бедна студентка, с ускъдно пространство за съхранение на хранителни продукти, готвя с маргарин  Mr. Green
Иначе вкъщи, при мама, ползваме зехтин или от ето това растение http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/ce/Brassic … ssica_napus_2.jpg ( не го знам, как е на български)  Blush

# 108
  • в страната на абсурдите
  • Мнения: 1 236
Flocke това ми прилича на рапица.от нея правят биогориво.

Последна редакция: сб, 04 юли 2009, 08:29 от nelly6900

# 109
  • Мнения: 207
По принцип използвам зехтин - студено пресован

# 110
  • Мнения: 39
Освен слънчогледово - само зехтин.

# 111
  • Германия
  • Мнения: 240
Flocke това ми прилича на рапица.от нея правят биогориво.

Oх, недей де, как гориво ooooh!

# 112
  • Мнения: 5 713
Гориво от рапица

Но и растително масло

В Канада и САЩ широко се използва генно модифицирана рапица. Затова не купувам такова олио, както и царевично. Верно има алтернтива - био.

http://first.gorichka.bg/index.php?p=10&l=1&id=357

# 113
  • Мнения: 5 178
Не се притеснявай, че правят биогориво от рапицата..Рапицата е маслодайно растение и от години в Германия  се ползва и за готвене
Всички без да знаят си го консумират като % от 100 % слънчогледово олио. Просто е евтин продукт и нашите производители прилично си го смесват с олио !!
Внимавайте хубаво гледайте етикетите, защото примерно има едно Добруджанско олио, което е 80% рапично олио и 20% слънчогледово.
Олио <> от слънчогледово олио

# 114
  • Германия
  • Мнения: 240
Не се притеснявай, че правят биогориво от рапицата..Рапицата е маслодайно растение и от години в Германия  се ползва и за готвене
Всички без да знаят си го консумират като % от 100 % слънчогледово олио. Просто е евтин продукт и нашите производители прилично си го смесват с олио !!
Внимавайте хубаво гледайте етикетите, защото примерно има едно Добруджанско олио, което е 80% рапично олио и 20% слънчогледово.
Олио <> от слънчогледово олио

Аз, до колкото знам, тук олиото от рапица е по- скъпо от слънчогледовото, може  и да бъркам де  newsm78

# 115
  • Мнения: 1 426
и всички пюрета на Семпер са с рапично олио
използвам царевично олио

# 116
  • Мнения: 1 236
използвам царевично олио

И аз го харесвам, има по-плътен вкус от слънчогледовото, но е малко тежичко  Simple Smile
Аз, до колкото знам, тук олиото от рапица е по- скъпо от слънчогледовото

Наскоро на пазара излезе extra virgin вариянт на рапичното олио, който е на цената на оригинален италиански extra virgin зехтин (12 пъти по-скъпо от обикновеното олио за готвене). Така се решава проблемът с горчивия привкус на рапицата, но пък не е много икономично  Joy Иначе да, всъщност го ядем без да забелязваме, защото на търговския етикет пише "растително олио". Може да се ползва там, където зехтинът би имал твърде силен привкус за ястието - в домашни майонези, в китайски манджи както и  за фритюрници.

# 117
  • Мнения: 5 178
A зад растителна мазнина обикновено се крие палмовото масло.. То е още по-евтин продукт.
Рапичното трябва да е по-евтино от 100% слънчогледовото

# 118
  • Мнения: 1 236
A зад растителна мазнина обикновено се крие палмовото масло.. То е още по-евтин продукт.


Само да направим разграничение на термините: "растителна мазнина" е едно (съставка в продукти), "растително олио"(продава се в шише наред със останалите готварски оливия) е друго   bouquet

# 119
  • Мнения: 1 234
Освен слънчогледово олио ползвам и зехтин.

# 120
  • Мнения: 18
Олио за готвене, за салати само зехтин.

# 121
Все още съм новичка тук.Прочетох доста от форума и явно има и други които не са използвали друго олио освен слънчогледово  Rolling EyesАко някой има някъкви впечатления за царевичното,оризовото и др.може да ме светне newsm78
Благодаря Ви предварително

# 122
И аз като теб не съм много информирана.Използвам си само слънч.олио и от време на време купувам зехтин за салати.По горе четох за някакво  олио Алтън.Не съм го пробвала още.но го виждам по магазините и се купувало.Незнам колко ще е хубаво .Всичките са ми еднакви и не намирам разлика честно казано.Но пък знаеш ли може наистина да е добро или го вземат защото е на прилична цена.

# 123
От около месец вече купувам от него  chef.Останах много доволна .Найстина е по различно от другите.Зехтина също не е лош и найстина има цвят на зехтин.Ако си обърнала внимание по евтините зехтини имат цвят на олио а не би трябвало да е така .значи не е чист или е някакъв салатен микс.

# 124
  • Мнения: 852
Ползвам зехтин,рядко за готвене слънчогледово олио Peace

# 125
  • Мнения: 4 406
Олиото само за баница. Иначе - зехтин, ленено, тиквено, сусамово ...

# 126
  • Мнения: 13 188
От 2 години по лекарска препоръка ползвам само зехтин. Купуваме го от Гърция. Готвя с него и го ползвам за салати- extra virgin е.

# 127
  • Мнения: 1 236
ВАко някой има някъкви впечатления за царевичното,оризовото и др.може да ме светне newsm78


Не ми е попадало оризово, но ето какво съм чувала: царевичното съдържа вредни мазнини (но пък е вкусно, поне за мен), оризовото било много полезно. Иначе и двете издържат на висока температура. В Азия много готвели с оризово заради техните пържени манджи.   bouquet

# 128
  • София
  • Мнения: 3 677
Ленено,фъстъчено,царевично...пробвала съм ги и съм доста доволна
По често ползвам слънчогледово.
Зехтин - не харесвам и не ползвам

# 129
  • Мнения: 690
Ползвам слънчогледово олио и зехтин, като зехтина ползвам по-често.

# 130
От около месец вече купувам от него  chef.Останах много доволна .Найстина е по различно от другите.Зехтина също не е лош и найстина има цвят на зехтин.Ако си обърнала внимание по евтините зехтини имат цвят на олио а не би трябвало да е така .значи не е чист или е някакъв салатен микс.
Само да ти се похваля че и аз го пробвах.Чудесно е това  олио Алтън.Успя да ме навиеш да си взема  Hug
Признавам си останах приятно изненадана  chef

# 131
  • Мнения: 4 435
Ползвам само зехтин в кухнята. И си го нося от Гърция. Понякога и от Турция.

# 132
  • Мнения: 2 090
Готвя със слънчогледово олио,за салатите ползвам зехтин.

# 133
# 134
  • Мнения: 1 426
само студено пресованият зехтин е със зелен цвят, след като се рафинира зехтина има жълт цвят и цената му е по ниска. За готвенене няма смисъл да се използва студено пресован, защото от топлината се губят ценните му качества и за това икономически по-изгодно излиза да се готви с рафинираан зехтин.

# 135
  • Мнения: 63
главно олио, рядко за салати зехтин

# 136
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
Наскоро разглеждах етикетите на различни бутилки с олио. Направи ми впечатление, че на повечето шишета /но не на всички/ пишеше колко полиненаситени мазнини съдържат. Някой виждал ли е олио, на чийто етикет са посочени количеството омега 3 мастни киселини?

# 137
  • Мнения: X
Сега си прегледах бутилките...На лешниковото и на тиквеното има посочени Омега-З мазнините. 

# 138
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
Благодаря за бързия отговор. А каква марка са тези бутилки олио?

# 139
  • Мнения: X
Лешниковото е на EKO BUL PRODUCT, а тиквеното -на BALCHO ltd.
Има ги в здравословните магазини.Те са салатни ,не стават за готвене. 

# 140
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
Точно за такива се интересувах, които да използвам за салати и и да зная колко омега 3 мастни киселини съдържат. Намерих една справочна информация, според която 100г. от лененото олио съдържат 54 г., а от тиквеното олио 15 г. омега 3 мастни киселини .

# 141
  • Мнения: 37
Аз използвам само зехтин  Peace

# 142
  • Мнения: 1 197
Използвам освен олио и зехтин и сусамено олио,много е приятно за салати,невероятен вкус.

# 143
До сега само четох из такива форумчета , но тук се пише за някъкви продукти АЛТЪН  newsm78
Грабна ме това , че само добри отзиви има за продуктите .Къде се пройзвежда ?От къде мога да си купя?Не съм го виждала или просто не съм търсила.Веднъж чух  някъкви жени на спирката си говориха за зехтина . но до там.........
  chef  chef  chef

# 144
  • Мнения: 49
За готвене олио, за салати - EXTRA VIRGIN  зехтин, от дъжд на вятър и сусамово олио за салатките.

# 145
До сега само четох из такива форумчета , но тук се пише за някъкви продукти АЛТЪН  newsm78
Грабна ме това , че само добри отзиви има за продуктите .Къде се пройзвежда ?От къде мога да си купя?Не съм го виждала или просто не съм търсила.Веднъж чух  някъкви жени на спирката си говориха за зехтина . но до там.........
  chef  chef  chef
И аз като теб съм новаче. Но тук можеш да научиш много полезни неща.Преди всичко тук сме да си помагаме и даваме съвети. HugНезнам нищо за Алтън, но мацките които са писали за него могат да ти помогнат.За да се пише толкова много за него сигурно е хубаво.

# 146
  • Мнения: 120
Харесвам вкуса на царевичното олио и го ползвам,когато намеря за готвене,в останалите случай-ползвам слънчодледово. За салати винаги ползвам зехтин или сусамово. Миналото лято ми бяха донесли две бутилки Червено Палмово Масло-Златна палма. Peace Беше много интересно, защото то е с наситено оранжев цвят и доста плътно като консистенция. На мен ми беше малко тежичко,но мъжът ми си го хапваше с удоволствие.Най-странен беше таратора с оранжеви малки капчици. LaughingНо тази година ня-я-ма Cry

# 147
  • София
  • Мнения: 358
Ползвам от известно време за всичко (салати и готвене) само зехтин Екстра Върджин. Слънчогледово олио ползвам само ако пържа картофи или тиквички и после се изхвърля.
Честно казано дори не знаех, Embarassed че се предлагат толкова много видове олио

# 148
  • Мнения: 767
Използвала съм N- на брой бутилки оризово олио за готвене и салати и ако не беше скъпичко, щях да забравя за слънчогледовото(купувам само Златна тракия). За салатки използвам и екстра върджин зехтин пак на Олиталия. Мисля да пробвам и от гроздови семки. Купих си преди време, повлияна от някои писания соево олио, но ми дъха малко и съм го игнорирала.

# 149
  • Мнения: 6
Аз освен слънчогледовото използвам още масло, зехтин, царевично, зеленчуково и фастъчено олио

особено фАстъчено

# 150
  • Мнения: 3 456
За готвене -олио, за салати -зехтин.
Ще използвам темата да попитам. Последният зехтин, който купих (extra virgin) нагарча леко, даже бих казала, че не е много леко. Никога не ми се е случвало досега.
Нормално ли е- или да го запращям към казана?

# 151
  • София
  • Мнения: 358
За готвене -олио, за салати -зехтин.
Ще използвам темата да попитам. Последният зехтин, който купих (extra virgin) нагарча леко, даже бих казала, че не е много леко. Никога не ми се е случвало досега.
Нормално ли е- или да го запращям към казана?
Скоро гледах в предаването на Гала една дама (специалист по хранене), която каза че олиото, независимо какво е, започва да горчи когато граняса. А гранясалото било много, ама мнооого вредно, направо опасно за здравето.
Не знам дали ти мирише на гранясало, но по принцип знам че зехтина не трябва да горчи.

# 152
  • Мнения: 914
Най- добре наистина го изхвърли, на мен не ми се е случвало зехтин да ми горчи.

# 153
  • Мнения: 3 456
За готвене -олио, за салати -зехтин.
Ще използвам темата да попитам. Последният зехтин, който купих (extra virgin) нагарча леко, даже бих казала, че не е много леко. Никога не ми се е случвало досега.
Нормално ли е- или да го запращям към казана?
Скоро гледах в предаването на Гала една дама (специалист по хранене), която каза че олиото, независимо какво е, започва да горчи когато граняса. А гранясалото било много, ама мнооого вредно, направо опасно за здравето.
Не знам дали ти мирише на гранясало, но по принцип знам че зехтина не трябва да горчи.

Не, не мирише на гранясало, мирише си на маслини- както всички качествени зехтини, които съм купувала досега.
Марката е OLITALIA, купен е от Била и си спомням, че беше с подарък малък балсамов оцет. Той за щастие е добър на вкус.

# 154
  • Мнения: 914
А друг път ползвала ли си този вид зехтин?

# 155
  • Мнения: 3 456
А друг път ползвала ли си този вид зехтин?
Не, и съжалявам, че реших да сменя марката. Ние по принцип купуваме или Costa D`oro  или Rodon.
И за двата мога да кажа само хубави неща.

# 156
  • София
  • Мнения: 358
Аз ползвам Минерва - също е много хубав  Peace

# 157
  • тук
  • Мнения: 510
... OLITALIA, купен е от Била и си спомням, че беше с подарък малък балсамов оцет. Той за щастие е добър на вкус.


Преди да започнем да си купуваме от Гърция, ползвахме този около година. Никога не съм усещала горчилка Sad 

# 158
  • Мнения: 3 456
... OLITALIA, купен е от Била и си спомням, че беше с подарък малък балсамов оцет. Той за щастие е добър на вкус.


Преди да започнем да си купуваме от Гърция, ползвахме този около година. Никога не съм усещала горчилка Sad 
Благодаря ти за включването!
Значи вече съм сигурна, че нещо му има.

# 159
  • Мнения: 405
Аз използвам зехтин навсякъде.  Казват, че е много полезен, защото се усвоява 100% от организма, също така издържало на много по-висока Т от останалите видове олио. Това си спомням само. Само за пържени картофи ползвам слънчогледово.

# 160
  • София
  • Мнения: 178
Зехтин за салатки/Родон, Минерва, Елиа/ и олио за готвене!

# 161
  • Мнения: 2 617
За салата и студени предястия - зехтин екстра върджин (сменяме марките); за готвене - т.нар. салатен зехтин.

Напоследък все повече почваме да експериментираме с други масла - най-вече ленено и от гроздови семки. Нетрадиционни са, но за салати са чудесни.

# 162
  • Мнения: 3 675
Аз веднъж в бързината от Т маркета вместо слънчогледово, взех рапично. Яд ме е, че се минах, като го отворих ми миришеше на риба и се наложи да го изхвърля на боклука.Един-два пъти сме вземали зехтин помаче, слагали сме го в салати главно.

# 163
  • Бургас
  • Мнения: 116
За готвене само олио,а за салати зехтин

# 164
  • Мнения: 9 052
да за салати зехтин , а за готвне и пържене или от гроздови семки или много пречистено от рапица

# 165
  • Мнения: 572
Зехтин за салати, а за готвене - олио..
Захтина за готвене не е ли различен вид от този за салати  newsm78
С други видове не съм експирементирала, но ми е интересно да науча и ще пробвам .. Simple Smile

# 166
  • Мнения: 235
За салати използвам чист зехтин, а за готвене салатен зехтин

# 167
  • Egypt
  • Мнения: 132
За готвене- царевично олио, чисто краве масло и зехтин, за салати- зехтин.

# 168
  • Мнения: 3 804
За готвене -слънчогледово ,соево или царевично олио.За салати-зехтин.

# 169
  • София
  • Мнения: 721
Използвам само зехтин.

# 170
  • Мнения: 6 390
в последно време за готвене ползвам само олио от рапица,
но за салати предпочитам зехтина

Общи условия

Активация на акаунт