Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Реклама
  • 8 юли 2008, 15:11 ч.
  • Преглеждания  25 731  Мнения  65  Онлайн  1
Отговори
Здравейте!До 10 дни ще стана татко за втори път.Чух , че на татковците се полага допълнително 15 дни платен отпуск.Вярно ли е и дали вече е влязло в сила.Благодаря!

Реклама
# 1
  • София
  • Мнения: 7 071
Здравейте!До 10 дни ще стана татко за втори път.Чух , че на татковците се полага допълнително 15 дни платен отпуск.Вярно ли е и дали вече е влязло в сила.Благодаря!

Вярно е, но още не е влязло в сила. На проекта на Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда му предстои да мине през Народно събрание, след което да бъде обнародван в Държавен вестник и тогава ще влезе в сила. Там са тези промени, според които бащата може да ползва платен отпуск при раждане на дете, който започва да тече от изписване на детето от болничното заведение.

# 2
# 3
  • София
  • Мнения: 7 071
С оглед необходимите средства за изплащане на обезщетенията, да бъдат предвидени в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2009 г., текстовете, свързани с правото на ползване на този отпуск /чл. 163, ал. 7 КТ/, ще влязат в сила от 1 януари 2009 г.

# 4
  • Мнения: 1 410
Може ли някой да ми каже  - на таткото полага ли се някакъв отпуск от 2-3 дни ,когато им се роди дете?
Прегледах чл.157 от КТ ,но такова нещо не намерих и все пак може да има вратичка.
Ако мястото нс темата не е тук,моля модераторите да я преместят!

# 5
  • Мнения: 161
А бе имаше нещо и то май до две седмици, или нещо такова.

# 6
  • Мнения: 1 410
15 дена е проект-закона ,който ще се гласува сега след ваканцията,че преди нея не успяха - бяха заети с източване на еврофондовете.
Искам да знам по сегашния КТ полага ли се подобна отпуска?Наши познати ни казаха ,че се подава молба до работодателя и към нея прилагаш акта за раждане на детето.

# 7
  • София
  • Мнения: 7 071
Сега в Кодекса на труда няма такъв вид отпуск. То ако имаше, нямаше да се приема подобно изменение  Wink
Въпросните 15 дни ще влязат в сила от 01.01.2009 г.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 3 676
това за 15дни е наистина добра идея, ако татковците действително помагат на майките, а не просто използват въпросните дни, за да почиват и лентяйства у дома.

# 9
Чакайте малко, аз знам, че в чужбина има бащинство, което е около 1-2 месеца, ако не ме лъже паметта. Все мислех, че и в България го има това нещо, а пък то тепърва щяли да го вкарват Shocked

# 10
  • Мнения: 110
Парламентът прие на първо четене промени в Кодекса на труда


15 октомври 2008 г.



Народното събрание прие на заседанието си на 15 октомври 2008 г. промени в Кодекса на труда, предложени от Министерския съвет. Те предвиждат бащите да имат право на 15 дни платен отпуск след раждането на дете.
НАИСТИНА ДОБРА НОВИНА!!!  Hug Hug Hug

# 11
  • Мнения: 263
В краен случай има лекари, болнични...абе българина все ще се оправи. Laughing

# 12
  • Мнения: 161
Може да си ползва платения отпуск, в краен случай - неплатения.
Аз предлагам следният вариант.
Ползване на отпуск съгласно чл.167а от КТ.
В случаят, и бащата може да ползва този вид отпуск.
Да уточня, това е отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст, който се зачита за трудов стаж, но е неплатен.
Ако основанието на молбата за ползване на отпуск е с това
основание, то работодателя (по силата на закона) следва да
разреши ползването, като няма право да откаже ползването.
Това е единственият вид отпуск, който не зависи от преценката
на работодателя.
Размера на отпуска е до 6 месеца. Няма пречка да се ползва само един месец. Или пък само 15 дни.
Ако имате въпроси относно КТ, питайте!

# 13
  • Мнения: 4
за сега няма  нишо такова,но никога не се знае!
все пак:     наи доброто предстпо!

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 619
Днес в "Часът на мама" дочух, че казаха, че вече е официално прието решението за 15-дневния отпуск на татковците при раждане на дете. Някой знае ли в кой закон е записано това, къде е обнародвано и т.н.?
Предполагам, този отпуск е като допълнителен, освен полагащите се 20 дни годишен отпуск?

Реклама


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт