Живеем ли природосъобразно?

  • 1 504
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 305
Не мислите ли, че напоследък стана някак си "модерно" да сме еко, да живеем уж природосъобразно. Но, колко от нас всъщност живеят така? Колко институции изобщо спазват това за което проповядват с половин уста.

Ето сложиха в София разделните кофи за боклук, не знам дали повечето са наясно кой цвят за кой боклук е или изобщо дали бързайки се зачитат в надписа над кофите?! В същото време този боклук се събира на едно място, извозва се с един камион и се пита в задачата "какъв е тогава смисъла?".

Говори се много за опазване на околната среда, за вредата която нанасяме на природата систематично и как в един момент като бумеранг ще си получим всичко което сме "посяли" с такова безрасъдие. В България имаме невероятна природа, но я съсипваме без да ни мигне окото. Строим като отнесени от вихъра и не ни интересува какво "наследство" оставяме на децата си. Някога Банско бе едно прекрасно градче известно навън с уникалността си, а сега с тези хотелски комплекси е "още едно място" с тази разлика, че ако искаш 5 звезден хотел и можеш да си го позволиш няма да предпочетеш Банско. Ами морската ни ивица. Тъжно и жалко е как разрушаваме, в други държави вместо пясък имаш камъни или внесен пясък, а ние не ценим изобщо това което си имаме.

Разбира се има и светлина в тунела. Вече може да се намерят биопродукти, все повече гледам се използват еко чанти, а не найлонови торбички, използват се  все  повече колела. Йогата стана популярна и у нас, а тя те кара да се замислиш над нещата с които "храниш" не само  тялото си, но и душата. Колко чисти са мислите ни, намеренията ни. Иска ми се да сме по-отговорни, по-добри към хората около нас, както и към природадата.

# 1
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Не живеем природосъобразно, но пък ни доставя удоволствие. И не ни пука за това какво ще оставим, а само да ли на д-то му е удобно или недай си боже да изглеждаме смешни в очите на хората. Примери бол.

# 2
  • Мнения: 65
Цитат
Не мислите ли, че напоследък стана някак си "модерно" да сме еко, да живеем уж природосъобразно. Но, колко от нас всъщност живеят така? Колко институции изобщо спазват това за което проповядват с половин уста.
Напълно си права. За жалост да си "еко" се превърна в някаква мода, в някакъв извратен вид поза за пред околните. Аз лично имам позната, която ми обясняваше колко е против KFC, защото убивали пилетата с ток т.е по нехуманен начин. Но въпреки многото и приказки яде месо. Може пък и аз да не съм наясно с нещата-очевидно яденето на месо е много хуманно. Естествено има и още хиляди, хиляди примери.   

Цитат
Ето сложиха в София разделните кофи за боклук, не знам дали повечето са наясно кой цвят за кой боклук е или изобщо дали бързайки се зачитат в надписа над кофите?! В същото време този боклук се събира на едно място, извозва се с един камион и се пита в задачата "какъв е тогава смисъла?".
и аз напърно убедена, че има много хора, които не са наясно, но при нас се очаква културата на разделното събиране да се внедри в човешките глави моментално. В други страни това отнема години, а ние очакваме това да стане за месеци, че дори, ако е възможно и седмици.
А що се отнася до прибирането на буклука от тези кофи баба ми каза, че един ден е наблюдавала каква е системата на прибиране и каза, че минавали три пъти-първо празнят едната кофа, а след това се връщат и за другите, но не знам дали е вярно и дали се практикува навсякъде. 

Цитат
Говори се много за опазване на околната среда, за вредата която нанасяме на природата систематично и как в един момент като бумеранг ще си получим всичко което сме "посяли" с такова безрасъдие. В България имаме невероятна природа, но я съсипваме без да ни мигне окото. Строим като отнесени от вихъра и не ни интересува какво "наследство" оставяме на децата си. Някога Банско бе едно прекрасно градче известно навън с уникалността си, а сега с тези хотелски комплекси е "още едно място" с тази разлика, че ако искаш 5 звезден хотел и можеш да си го позволиш няма да предпочетеш Банско. Ами морската ни ивица. Тъжно и жалко е как разрушаваме, в други държави вместо пясък имаш камъни или внесен пясък, а ние не ценим изобщо това което си имаме.
Факт е, че вече повечето хора предпочитат да почиват в чужбина. Аз също вече не ходя в Слънчев бряг, въпреки че имаме апартамент.
Въпроса е, че се строи по начин, който няма как да не доведе до екологична катастрофа. Нелепо е да се строи почти до плажната ивица. Нелепо е да има повече сгради, отколкото плаж или в планините ливади. Мъжът ми се чуди защо не искам да ходя на море. Е, как да искам? Ако ми се гледат построики в София си ги имаме предостатъчно.

Цитат
Разбира се има и светлина в тунела. Вече може да се намерят биопродукти, все повече гледам се използват еко чанти, а не найлонови торбички, използват се  все  повече колела. Йогата стана популярна и у нас, а тя те кара да се замислиш над нещата с които "храниш" не само  тялото си, но и душата. Колко чисти са мислите ни, намеренията ни. Иска ми се да сме по-отговорни, по-добри към хората около нас, както и към природадата.
Така е да. Дегралена навлиза вече, но все още фирмите, които го използват са малко. А и в България не е сигурно дали не го примесват с обикновен найлон, защото знаем, че тук всичко е възможно.
А замислянето за бъдещето се среа в единици хора. На малко хора им пука какво ще оставят на децата си.
А що се отнася до храната...като излезеш по улиците и видиш затлъстяването всичко ти става ясно. За мен не е нормално 15-16 годишни момичета да имат по-големи дупета от моето. По цял ден се ядат отвратителни неща. Сладко, месо, чипсове и подобни. Аз съм будистка и от моето меню са изключени всякакви подобни неща, но хората, които се замислят са много малко. Всички са наясно, че е вредно, но не им пука. Масово населението е затлъстяло, мързеливо, лениво...по темата много се изговори и още много предстои да се изговори, но очевидно ефект няма. 

# 3
  • Мнения: 4 965
Аз лично не живея природосъобразно, доколкото не съм вегетарианка, не си падам по йогата и обичам да се къпя  Mr. Green. Но гледам да живея така, че да вредя минимално... Peace

# 4
  • София
  • Мнения: 18 679
Аз си признавам - не. На спортувам, ям колбаси понякога и се придвиждам с кола. Опитите ми да опазвам природата се простират до това да ползвам миещи препарати, които уж са по-безвредни, да спра да слагам омекотител в пералнята и да си нося торбички в Била, вместо всеки път да купувам нови, които после да хвърлям. Туй то Sad

# 5
  • Мнения: 305
Labrador, dororti и azaf, много ви благодаря за споделените мисли с мен   bouquet

azaf, то и аз обичам да се къпя  Mr. Green, но в същото време внимавам какво ям и с какви мисли и емоции захранвам себе си  Party Всичко е въпрос до усещане, вътрешна нагласа и най-вече да не вървиш против себе си. Насила хубост не става. Хубаво е, че живееш с ясната мисъл да не вредиш на макс на околната среда, всичко останало е въпрос на избор и аз уважавам направеният от теб.

dororti, права си за всичко. Аз лично на няколко пъти видях как боклуците от центъра се събираха в един камион, но може би са нямали възможност в другите коли, знам ли ..... наистина навън това е практика, и има солени глоби ако не се спазва. В Ню-Йорк можех да си изхвърлям боклука само в определени дни  Naughty Но, като цяло според мен хората просто не са информирани добре. ТЪжно е наистина и страшно жалко с какви боклуци захранваме децата си от малки. Боли като гледам 12-14 годишни момичета с кореми като бременни, целулит и едни сланини седнали на плажа и си похапват картофки с биричка. В Украина ако не се лъжа, а и не само там в училищата са забранили всякакви безалкохолни, вафлички, бъргери ...Културата на хранене я нямаме, но то като цяло май по принцип културата при нас си липсва. В Щатите бях в една католическа църква като гост (исках да видя какво е, как минава литургията и т.н.) и ми направи впечатление как в краят пастора обсъждаше с хората коя градинка да оправят, какви дръвчета да засадят, в коя къща имат нужда от помощ, защото башата е болен и т.н. и в тези инициативи включват и малките дечица, а какво по-хубаво оттова да им покажеш на практика как да си добър, как да опазваш това което имаме?!

Labrador, абсолютно си права. Живеем тук и сега в което няма лошо, но ей богу не ни пука за нищо, дори и самите нас си. И да живеем за хорските приказки и наслаганите обществени норми. Не казвам, че трябва всички да стават веги, а просто, че е хубаво да се замисляме над факта, че не сме сами на тази планета и колкото повече замърсяваме примерно морета и океана, толкова повече убиваме обитателите там. А въздуха който дишаме, там най-добре да не навлизаме ...

Мда, да си еко е модерно, и понякога е на толкова повърхностно ниво представяно, че чак отвращава. Наскоро четох в горичката статия за козметичните продукти и косата ми се изправи, какви само боклуци използваме, с колко вредни съставки. ХУбаво е, че се появяват и продукти био, които наистина са по-скъпи, но според мен си заслужават. Хареса ми и инициативата на Ел за зелена вселена ..дай Боже да има все повече такива инициативи и места където хората да се информират и да могат да решат за себе си какво, как и защо  Embarassed Усмивки и прекрасен ден на всички

# 6
  • Мнения: 305
belinda, и това е нещо bouquet прави малки крачки, а не си кон с капаци. Никоя крайност не е желателна, но ако всеки поне малко се замисли и след това предприеме поне малки стъпки ще сме по-добре.

# 7
  • Мнения: 9 865
Ние не живеем човекосъобразно, ако така мога да се изразя.
Каква природа, какви чисти помисли.

# 8
  • Мнения: 4 770
  
   Не, само малцина от нас живеят.
 
   А иначе за боклука в цветните контейнери, който се събира общо - доколкото знам после пак го разделят...  Mr. Green 
  Ама то това да е проблемът.  ooooh!

# 9
  • Мнения: 2 759
                       Правя малки крачки и аз... Боклука задължително изхвърлям разделно, но преди това се опитвам да употребя каквото мога по няколко пъти... Боклук нося в Сф дори от провинцията, защото там не мога да го изхвърля разделно (специално там). Започнах да засаждам дребни нещица... Мечтая за компостер... Опитвам да си махна козметиката, засега не успявам с всичко, но определено имам някакъв напредък... Същото с битовата химия - почти нищо не ползвам вече... Тази година мисля да си направя прах за пране и домашен сапун. Чантички взимам от магазина много рядко, обикновено си нося достатъчно... Отказала съм се от личен автомобил... Замених обикновените крушки вкъщи. Преди перях всяка дреха дори да съм я облякла само за час... Сега определено разредих доста... Дрехи, обувки и т.н.т. не изхвърлям - ако още са добри гледам да ги дам някъде, за да ги носи някой друг... От старите дрехи се опитвам да си ушия нови полезни нещица... И т.н.т., и т.н.т.... Не ми пречи, че е модерно - хем ми е кеф, хем го правя заради себе си... Уча и другите около себе си и така...
                      Бтв, има няколко теми във форума, от които може да научиш как, какво и защо...
                      Само не си права, че вече са се появили био продукти... Преди десетина години всичко беше еко.

# 10
  • Мнения: 5 710
Не, не живея 'природосъобразно'. Ям, пия и си нося новите дрехи.
Обаче, искам да спестявам пари, да ми е чисто и да не преча на никой с начина си на живот.
Затова съм взела някои  решения.
Почти не купувам бутилирана вода вече, защото за производството на 1 бутилка отиват 8 ( осем) литра вода.
Не държа отворен прозорец и вкл. климатик едношременно, а с водата, която се събира от улавянето на влагата си поливам еко-доматите в градината. Боклуци не разделям, не виждам смисъл, след като няма технология ( завод за преработване) в общината ни е излишна играчка. Искахме да сложим соларни батерии ( имаме 300 слънчеви дни в годината), правителството тук уж помага нещо , но за да ги изплатя под формата на сметки за ток след 30-40г, не се знае аз дали ще съм на този свят, когато се види реална полза от упраженението.  Карам икономична кола, не ламтя за разни чудовища. Сменям техника, когато наистина имам нужда. Гледам да пазарувам с една и съща торба, или взимам кашончета за покупките си. Не давам пари за безброй торбички, пластмасите са ми ограничени максимално. Внимавам за опаковките - да купувам неща в минимален бр. опаковки, не бисквита в пликче с още 100 в пликчета и всички в голям плик и т.н. Изобщо мисля по темите, но не живея, като пещерен човек.

# 11
  • някъде
  • Мнения: 979
А в какво си купуваш бутилирана вода?Има ли стъклени бутилки от по 5 или 10 литра?

# 12
  • Мнения: 5 710
А в какво си купуваш бутилирана вода?Има ли стъклени бутилки от по 5 или 10 литра?

Не, изобщо не купувам ( почти де, да не съм по светец от папата).
Пия от чешмата, водата е годна за пиене.
Ако трябва да илизам навън да имам вода в себе си и т.н има едни бутилки, които се продават в разни магазини туристически, пластмасата е по-специална за многомилионна употреба задържа водата и по-студена по-дълго време и т.н. Доволна съм.
Не мъкна вече стековете, като ненормална, не мисля " има ли вода'...

# 13
  • Мнения: 3 164
 Thinkingнякъде по средата съм аз Winkпо скоро внимавам какво правя и какво говоря, отколкото какво ям GrinningНямам ограничения относно храна/каквото ми е вкусно /, децата само ограничавам Peace

# 14
  • някъде
  • Мнения: 979
А в какво си купуваш бутилирана вода?Има ли стъклени бутилки от по 5 или 10 литра?

Не, изобщо не купувам ( почти де, да не съм по светец от папата).
Пия от чешмата, водата е годна за пиене.
Ако трябва да илизам навън да имам вода в себе си и т.н има едни бутилки, които се продават в разни магазини туристически, пластмасата е по-специална за многомилионна употреба задържа водата и по-студена по-дълго време и т.н. Доволна съм.
Не мъкна вече стековете, като ненормална, не мисля " има ли вода'...

  Аааааа,ти не си в Бг Blush

Общи условия

Активация на акаунт