Право на обезщетение от борсата?

  • 285 166
  • 759
  •   1
Отговори
# 75
Здравейте,имам няколко въпроса по темета.Случаят ми е следният от ноември 2008г. работих на трудов договор,но края на февруари 2009г. разбирам че съм бременна решихме с съпруга ми да спа да работя но тъй като работех във фирма на приятели се бяхме разбрали да си плащам осигуровките все едно съм на работа.До тук добре... Naughty
В края на март 2009г. разбирам,че т.н. ни "приятели" са ми прекратили договора при това по взаимно съгласие(а пък аз не знам).Тъй като вече бях бременна където и да отидех да кандидатствам за работа ми отказаха дори с уговорката да не работя само да ме водят при тях на робота и аз да си плащам осигуровките.
Та въпроса ми е мога ли да се регистрирам на ТБ и ще има ли смисъл изобщо ако е възможно?
Благодаря ви предварително.  bouquet

# 76
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
доннатела ,можеш да се регистрираш на БТ.Ще взимаш най-малко минималното обезщетение 120 лв в продължение на 4 месеца.Но това няма да ти помогне да взимаш майчинство 2 години.Има вариант за социално такова-100 лв на месец в продължение на 1 година.Има изискване за доход.Питай в районната социална служба за повече инфо.Най-добре ще е да започнеш на трудов договор фиктивно.Дано да намериш някой,който да те назначи.
Отделен е въпроса как така са те освободили по взаимно съгласие без ти да знаеш.Явно са ти фалшифицирали подписа и може да ги съдиш

# 77
Здравейте Simple Smile Искам да попитам при следната ситуация, какво обезщетение би следвало да се получи от борсата и дали изобщо ще се получи нещо? Майчинство до 2 год. на детето, след това  2 месеца на работа, напускане по взаимно съгласие, следват 4 месеца на борсата. След това има назначаване на работа,но след 1 месец съкращение по чл.328.

# 78
  • София
  • Мнения: 93
и аз да задам едно оплетено въпросче:февруари 2010 ми изтича платеното майчинство,т.е. детето ми навършва 2 години,ако веднага си пусна неплатен отпуск за 6 месеца,а след това напусна по взаимно съгласие(не ме устройва работното време на старата ми работа,просто няма кой да ми гледа детето съботите).Та въпроса ми е ще мога ли да се запиша на ТБ след тези 6 месеца неплатен отпуск и на каква база ще ми бъде изчислено обезщетението?Предварително благодаря на всички,които отделят от времето си,за да ни изяснят тези неща   bouquet

# 79
моля, отговорете ми!изтича ми едногодишия срочен договор.ако не ми го подновят имам ли право на обезщетение от бт и ако да ,на какво?

# 80
  • Мнения: 1 540
Може ли някой да даде информация за следващата стъпка - когато човек си намери работа и трябва да се отпише от бюрото по труда и НОИ.
Как става това на пртактика? Надявам се скоро да почна работа, но няма да имам възможност да ходя по опашки и просто не ми го побира ума как ще го направя в този 7-дневен срок, в който е задължително да се информират и НОИ, и бюрото. Дали в този случай се допуска да не е лично подаването на документи  newsm78

Става бързо и лесно. Още повече - новия ти работодател трябва да те пусне, за да направиш това. Първо отиваш в Дирекция Бюро по труда при твоя трудов консултант, той после те праща в една друга стая (където си се регистрирала първоначално). След това отиваш в РУСО и се отписваш и оттам. Служителите ти казват в коя стая да отидеш. Носи си и трудовата книжка, за да ти я оформят.

# 81
  • Мнения: 1 540
моля, отговорете ми!изтича ми едногодишия срочен договор.ако не ми го подновят имам ли право на обезщетение от бт и ако да ,на какво?


Зависи какъв трудов стаж имаш. Иди в БТ и питай. Явно си работила поне 1 година, така че би трябвало да ти се полага обезщетение.

# 82
  • Varna
  • Мнения: 155
Здравейте, моля, някой ако е наясно, да ми отговори!!!!
пример:
1.съкращават ме, отивам на борсата и получавам парично обещететие 6 месеца примерно 250 лева. Само, че с мъжа ми правим през това време опит да забременея, забременявам, изтичат тези 6 месеца платена борса.
2.След това се записвам фиктивно на работа във фирма на приятел и си плащам осгуровките.
3.И така правя 1 година осигурителен стаж, който е изискване за плането майчинство живот и здраве.
6-те месеца регистрация на бюрото по труда и получаването на обещетение за безработица доколкото знам, се смята за трудов стаж, но влючва ли се за осигурителен стаж за платено майчинство???? т.е. дават ли ми право на платено майчинство?????  newsm78
много благодаря!!!!   bouquet

# 83
  • Мнения: 3 835
Щом си била на борса, значи преди това имаш поне 9 месеца осиг. стаж. Така че ти трябват още 3, за да имаш право на обезщетение за майчинство. Достатъчно е само да си някъде на работа.

Времето на борсата се брои за стаж и в базата за изчисляване на обезщетения влиза с мин. раб. заплата, т.е. 240лв. месечно тази година.

Виж темата за МАйчинството
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=399943.0;topicseen

# 84
  • Мнения: 1 540
Моя приятелка се интересува дали има право на обезщетение за безработица. Ще съм ви благодарна, ако ме просветлите, тъй като и мен ме вълнува решението на нейния казус. Нейната ситуация е следната - била е съкратена от 1 януари и оттогава до края на март е била регистрирана като безработна и е получавала обезщетение. Била е записана там с около 3 години трудов стаж. От края на март работи, но се притеснява, че като изтече изпитателния й срок (в края на октомври месец), ще я разкарат. Ще има ли тогава отново право на обезщетение за безработица? Тя реално ще е работила 7 месеца (1 месец на едно място + 6 месеца на сегашната й работа).
Благодаря ви от мое и от нейно име предварително  Simple Smile

# 85
  • Мнения: 886
Ще има право на остатъка. Зависик за колко месеца е било първоначалното обещетение и как е била съкратена тогава. Като гледам обаче стажа вероятно е минималния.

# 86
  • Мнения: 1 540
Ще има право на остатъка. Зависик за колко месеца е било първоначалното обещетение и как е била съкратена тогава. Като гледам обаче стажа вероятно е минималния.

Да, каза че е трябвало да взима общо 4 месеца обезщетение. А иначе за да се регистрира наново като безработна и да получава вече 6 месеца обезщетение (защото вече е минала 3 год стаж), трябва да е работила поне 9 месеца, нали така? Уж ги знам тия неща, но като ме попита някой и не съм на 100% сигурна...

# 87
  • Мнения: 2
Здравейте. Моят случай се състои в това, че напуснах фирмата, която ме изкара в майчинство, за да започна нова работа. Работих 1 месец като работеща майка, но поради кризата фирмата ще приключва дейност и искат да ме изпратят на борсата. Ще имам ли право на обезщетение оттам? Остават ми 5 месеца до навършване 2 години на детето- има ли някакъв начин пак да си получавам майчинството? Много ще съм  благодарна ако някой ми отговори.

# 88
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Letariver ,за да продължиш да получаваш майчинството,трябва да започнеш фиктивно работа да отработиш един ден и да излезнеш в майчинство.Иначе от борсата може да получаваш обезщетение.Не казваш колок стаж имаш.До 3 години стаж се получава обезщетние 4 месеца.Но не може и двете едновременно т.е или майчинство или обезщетение от борсата.Но мисля,че майчинство ще е по-голямо като сума месечно и съответно по-изгодно за теб

# 89
  • Мнения: 2
Елфита, благодаря ти, че се отзова веднага. Ами къде да започна фиктивно работа, като съм от 1 месец на работа / на новата работа/? Именно оттам искат да ме пратят на борсата, а ако има начин пак да си върна майчинството, ще е чудесно...

Общи условия

Активация на акаунт