Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 5

  • 36 738
  • 289
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 4 451
Мимозка, чудесно те разбирам какво имаш предвид под "елате да видите в малкия град". Живея в такъв вече 7 години. Отдавна спрях да обяснявам какво и е на Мими, защото колкото и да ми е болно да го кажа, хората не са научени да разбират чуждата болка. В началото се опитвах кратичко да обясня проблема. Тогава виждах в очите им единствено интерес и нездраво любопитство. Започваха да ме засипват с въпроси - ама как така, това мозъчно увреждане ли е, и сега какво ще правите, ти кога забеляза, че детето не е в ред Shocked, по какво позна и т.н. А нея самата започваха да оглеждат като музеен експонат, от което много ме болеше. Затова вече не обяснявам. Такава е! Това е моето дете, което аз обожавам, друго не ме интересува. Трудно ми е понякога. Липсват ми роднините и приятелите от детинство, които останаха на 300км. Няма с кого да споделя и всичко пазя за себе си. А болката, знаете, колко е огромна и разяждаща.
И мен ме боли от подигравките на другите деца. Най-пресният случай описах в темата за хиперактивността. Бяхме на почивка. Детето на приятелското ни семейство веднага схавана, че Мими е различна. Има силно изявена ехолалия и няма как да му убегне непрестанното повтаряне на чутото от нас и него. Чух го и даже видях с очите си как пред група деца, с които се беше сприятелил, караше Мими да си лапне сандалката. Сърцето ми се скъса, а майка му седеше на 2м. от него на шезлонга и безучастно наблюдаваше...
Едно дете в нашето градче пък, където я срещне, не пропуска да иде до нея и да започне да имитира стериотипните и движения, които прави с ръчички и да се залива от смях. В такива моменти, и аз като Любознателна си казвам, че е щастлива, че не разбира. Опитвам се да успокоя себе си.
Но съм имала и доста неприятни случки с възрастни хора. Разбира се непознати, които нямат идея за състоянието на Мими, но се удивлявам от злобата, която може да се таи към едно дете. Вече два пъти ми се случва възрастни жени да и посягат с бастун Shocked. Първият път, защото си играела на току що поправената градска чешма и щяла да изкърти тръбите Shocked. И понеже бабите и правили забележка, ама тя се правила на глуха (цитирам буквално), едната реши да се саморазправя. Видях я в мига, в който посягаше да я удари с бастуна си. Вторият път, защото една баба си наливаше вода от градската чешма, а Мими без да забележи, се наведе да пие. Тя не умееше тогава да спазва ред. Въпреки, че бях на крачка от нея, бабата с крясъци вдигна бастуна, за да я удари. Имам си и няколко историйки с млади жени, майки, но не ми се разказва, защото пак ми докривя...
[desi], браво на умното момче! Heart Eyes

# 286
  • Мнения: 214
Да, малкия град си има своите предимства , но и своите недостатъци.До скоро и аз не обяснявах нищо на никого, но един ден една майка на детенце от групата на моето като се разминавахме тя така издърпа децата си от тротоара да не минават близо до моето дете, че чак ме изненада. Това се повтори няколко пъти и това вече ме вбеси.Започнах да споделям с майките на децата от групата за състоянието на моето дете.Започнах да ходя на гости в тях и да ги каня у дома, защото така могат да видят как моето дете може да си играе с други деца без да прави нищо по- странно.Така го чуват, че вече казва и думички ,и че е започнал да ме разбира.Но не пропускам да им разкажа за майката, която си дърпаше децата от моето като че е заразно и ще й ги зарази. Опитвах се да ги накарам да бъдат по- толерантни към "различните" деца , и да им обяснявам че никой не знае точно кога ще има нужда от другия , че на никого детето или той самия не е застрахован от нищо.Започват да ме разбират и не гледат на детето ми като на "извънземно" или поне така го показват пред мен

# 287
  • Центъра на Вселената...
  • Мнения: 97
Чета ви и очите ми се пълнят със сълзи... Как може да има такива прости хора и някои от тях са майки.  Иде ми да яхна метлата и да ги подкарам наред.
Силно ви прегръщам момичета!

# 288
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Я не си го слагайте на сърце, че има такива - направо прескачайте като не искат да контактуват с вас. За мен те имат огромен проблем и са хора, които имат нужда от помощ, но разбира се ако я поискат.

# 289
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Новата темичка http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=326042.new#new

Общи условия

Активация на акаунт