Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
  • София
Здравейте на вси4ки кърмещи и други мами!

Искам да ви споделя проблем, който от известно време ме сполита и да ви попитам за съвет и дали сте имали подобни ситуации.
Кърмя успешно (благодарение на мамите от форума) сина ми Калоян, който ве4е е на 2 и половина месеца. Горе долу имаме изграден някакъв режим (той сам си го направи) и се храни около 7-8 пъти на ден + 1 път през нощта.
През деня гърдите ми са ок, нямам проблеми, нито са много меки, нито пък са твърди, но през нощта става нещо страшно!
Последното хранене за деня е към 21 ч. и след това той заспива около половин час по-късно. Събужда се за нощно хранене около 4-4.30ч, но дотогава гърдите ми са толкова пълни, 4е 4ак ме болят зверски и са твърди като камъни. Понякога не мога да го до4акам да се събуди и се изцеждам с помпа (200мл от двете гърди).
Според вас на какво се дължи това? Мога ли да уравновеся нещата по някакъв на4ин? Не трябва ли ве4е да ми се е стабилизирала лактацията?

Благодаря ви предварително! Знам, 4е ще ми дадете правилните насоки.... Simple Smile

# 1
  • София, България
etaniel , на първо време трябва да цедиш само до облекчаване на гърдата. Тези 200 грама ми говорят, че цедиш повече от необходимото. Така стимулираш повече производство на кърма и това пречи на естественото регулиране на количеството. Цеди се само при напрежение и само докато поотпусне. Скоро когато кърмата се регулира, гърдите ти ще са нормално меки и ще има толкова мляко колкото е необходимо.
Ако гърдите ти са много напрегнати съм чувала, че помагат зелеви листа намачкани с точилка. Изрязваш дупка за зърното само и слагаш в сутиена. Не съм го пробвала, защото когато имах същите проблеми не го знаех.
Също помагат и топли душове или компреси при изцеждане. Но пак гледай да цедиш малко за да не си докараш хиперлактация.

# 2
  • София
Благодаря за съветите!

Пробвала съм и варианта с изцеждане само до облек4аване на гърдите, но това като 4е ли още по-лош ефект има съвсем след малко пак 4увствам същото напрежение в гърдите т.е. пак са се напълнили....

А защо се полу4ава така само през  нощта? Много е голяма паузата ли, която той прави?

# 3
  • София, България
Предполагам, че паузата е голяма, а на организма ти е нужно време да се настрои. Не се притеснявай, скоро ще се нагласят нещата. Просто не допускай запушване и не цеди до край. Също можеш да пробваш да поограничиш течностите, но аз лично това не го мога. Само като си помисля да огранича водата и ожаднявам.

# 4
  • Стая № 6
   Скоро ще ти се регулира кърмата,споко.Но за да не стане някакво запушване или възпаление,трябва да внимаваш.Ако бебето се буди по-често нощем,по-добре му давай да посуче,за да ти облекчи напрегнатостта в гърдите.Паузата е дълга и затова така става.Може да не пиеш чак толкова много течности вечер,повече през деня. Peace

# 5
  • София
10х
Ще се опитам да се цедя не докрай, въпреки 4е аз и сега мисля ,4е не цедя до край  newsm78, не пия  кой знае колко те4ности, в4ера  пробвах да се изцедя преди лягане и беше малко по-добре  пложението (а той пак не се събуди за ядене през нощта)...аз се притеснявам от запушване на каналите, защото цеденето ми става все по-трудно (в смисъл 4е с помпата излиза трудно кърмата)....дано да се регулира някак си с времето...но аз мисля, 4е това, 4е Мал4о не се буди нощем тези няколко дни е временно и при следващ скок в растежа ще си върне нощното хранене (той ще навърши скоро 3 месеца).....

# 6
  • гр.Варна
няма нищо страшно в това кърмата винаги е повече през ноща защото тогава се произвежда необходимото количество за деня аз кърмя вече 5 месеца и на мен гърдите ми са винаги пълни , но вече не ме болят ,твоето бебе си създава режим и скоро нощното хранене трябва да отпадне и кърмата и тя ще се регулира не се притеснявай и цеди съвсем малко колкото за облекчение иначе ще си докараш повече кърма и ще се цедиш постоянно и аз бях така нямах търпение да се събуди даже съм го вдигала за да му дам да суче много е неприятно , най- често те сами почваха да текат и така си се облекчаваха същи като ги мия с топла вода и сапун и леко ги масажирах от млечните желези към зърната , дано да съм била полезна  newsm78

# 7
  • Айтос
Просто скъси паузите. В никакъв случай не буди детето, приспивай го вечер в твоето легло, когато усетиш напрежение легни до бебето си и потъркай гърдата на устничките, ще засуче веднага.

# 8
  • Варна
Аз не виждам нищо притеснително. В началото е така. Радвай се, че имаш кърма и през нощта.
Получава се така, защото режимът ви е на 3 часа, което означава, че в 00,00-1,00 вече си с препълнени гърди и това е нормално.
Аз бих продължила изцеждането, защото към 4 месец има криза на количеството кърма и тогава ще ти намалее от самосебе си.

# 9
  • София, България
А с каква помпа цедиш? Аз си докарах първото сериозно запушване докато се мъчех да цедя с помпа на Чико. После ми дадоха Авентска и ме спаси направо. Не казвам, че едната е по добра от другата по принцип, но понякога помпата има голямо значение.
От друга страна щом цедиш за облекчение, можеш да го провиш и на ръка под топъл душ.
С Мишона не съм съвсем съгласна, не е задължително да има кариза към 4 месец, при мен поне нищо не е имало. Излишно е да се презастраховаш с цедене. При теб важното е да не допускаш запушване и кърмата бързо да се регулира.

# 10
  • Sofia
И аз бях като теб с тази разлика, че след първия месец той сам си спря нощното хранене.Значи от 21 до 6.30 - 7.00h гърдите ми бяха като камъни.И аз цедях минимум по 200 даже и до 300 стигах.Не можех да не се изцеждам защото отначало имах страхотни проблеми със запушване на каналите и така.Просто към 4 месец започнах леко по леко да цедя по малко примерно ако съм цедила по 250 почнах 230 след три дена 210 и така докато намалих на 100 после през ден цедях по малко и така се регулираха нещата.Много ти съчувствам понеже знам колко е гадно.Разбира се като намаляваш цеденето отначалото ще си чувстваш гърдите напрегнати но после се нормализира всичко.Само като те съветват всички не позволявай запушване.

Редакция на ключовите думи на тема

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт