Смятате ли, че бяхте достатъчно подготвени за кърменето преди раждането?

  • 9 252
  • 242
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Анкетата е по повод предстоящата Световна седмица на кърменето 2008. Тази година темата е "Подкрепа за майките"

Гласувайте и в другите анкети:
Получихте ли адекватна подкрепа и информация за кърменето в ЖК и болницата?

Откъде черпи(х)те информация за кърмене?

От кого получавате/получавахте подкрепа за кърменето?

Имахте ли подкрепа за кърменето от работодателя си?


Имате 1 опция за гласуване. В случай на грешка - имате право да изтриете глас и да гласувате наново.
---------------------------------------------------------

По желание можете да уточните откъде сте били подготвени, ако отговорът е "Да" - женска консултация, курсове за бременни, срещи за майки, разговори с приятелки/роднини, т.н.

Последна редакция: пн, 14 юли 2008, 12:55 от Бу

# 1
  • Мнения: 2 478
Не,не бях подготвена за кърменето преди да родя.
И затова се страхувах.А имах много силно желание да кърмя бебето.
Бях се наслушала на истории колко е трудно и болезнено да се кърми.
Но въпреки това волята ми беше силна.
Моето кърмене беше приятно и незабравимо.И така 11 месеца.

# 2
  • София
  • Мнения: 5 079
Не. Въобще.  Embarassed
В последните 2 месеца от бременността си седнах на д*пето и изчетох библиотеката и статиите за сърменето. Всичките.  Crazy
Без това, сигурно нямаше да кърмя и един ден. Съвсем отговорно го казвам.
Особено пък ако черпех от опита на останалите майки около мен. Повечето се отказваха предварително дори да ги слагат на гърда, защото НЯМАЛИ КЪРМА, просто жените от техния род нямали и капка...  Sick И туй то.  #Crazy #Crazy #Crazy

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 10 346
Не, въобще не бях подготвена.

# 4
  • Мнения: 2 111
Преди раждането бях прочела някои неща,но не мога да кажа че бях достатъчно подготвена.
След като се прибрах от болницата започнах да чета всички статии за кърменето в библиотеката,имаше отговор на всеки мой въпрос.

# 5
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Въобще не бях подготвена за кърменето, хем бях прочела тук-таме нещичко. Embarassed

# 6
  • Мнения: 4 292
Не, не бях. За това и кърмих едва два месеца. Надявам се с второто ми дете да имам повече успех в това отношение.

# 7
  • Мнения: 3 423
Да, теоретично.
За 7 дена в родилното усвоих и практиката.

# 8
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Не бях подготвена.
На по-късен етап открих форума за кърменето.

# 9
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
Да, четях и се интересувах много.
Така при първи симптоми на някой от проблемите, свързани с кърменето, знаех как да реагирам в началото и къде да потърся повече информация по въпроса.

# 10
  • Мнения: 11 003
Да, след толкова четене и питане теоретично бях подготвена напълно достатъчно. Peace Другото дойде с практиката.

# 11
  • Мнения: 1 273
Не! И до ден днешен ме е яд, че не прочетох нещо по въпроса преди раждането. Мислех си, че е нещо нормално и става супер лесно.  Crazy Добре че в родилното много ми помогнаха, а после вкъщи зълва ми и кърмаческият форум.  Hug

# 12
  • Мнения: 5 401
Отговорих с "друго", защото не съм за "да" и "не".  Blush

Докато бременеех, четях Библиотеката в Кърмаческия и слушах Асинка ( Heart Eyes). Мислех, че съм подготвена, вярвах, че ще се справя, но когато бебето се озова в ръцете ми, се получи съвсем друго.  ooooh! Оказа, че подготовката ми е била по-скоро обща, отколкото конкретна - неочаквани трудности с гърдите, с поспаливо бебе, куп мастити..

Истината е, че сега знам много, много повече за кърменето, отколкото когато е трябвало, но за наше общо щастие, все още се кърмим на воля!  : Wink

Последна редакция: пн, 14 юли 2008, 13:18 от Бръмбазела Мрънк

# 13
  • Мнения: 242
не не бях подготвена  Peace но все още се справям някакси.

# 14
  • Мнения: 1 674
Първият път -не бях подготвена/затова и кърмих само 3 месеца./Втория-да бях и още кърмя.

# 15
  • Мнения: 9 973
да,заради форума

# 16
  • Мнения: 2 310
Изобщо не!

# 17
  • Мнения: 591
Да, бях подготвена и 100% убедена, че ще кърмя.

# 18
  • Мнения: 6 713
Това, което изчетох във форума, ми помогнаха много.  Peace Също така ходих на курс за бременни, където също получих много интересни материали за кърменето (от ла лече лига). Отделно бях убедена, че наистина ще кърмя, бях чела някъде, че всъщност има много малък процент жени, които не могат да кърмят успешно. Това ме наведе на мисълта, че евентуално и аз мога да кърмя Grinning Grinning Grinning

# 19
  • Мнения: 27 524
Не, за съжаление не  Sad

# 20
  • София
  • Мнения: 2 348
Изобщо не бях подготвена за кърмене, за захранване, за обличане... нищо не знаех за бебетата. Мъжът ми четеше разни книги за бременни и ми разказваше какво пише в тях  Blush . Мен не ме влечеше, но като родих, станах редовна читателка във форума  Peace .

# 21
  • София
  • Мнения: 790
Гласувах с Да.
На теория всичко знаех  Wink практиката се оказа малко по-трудна, но бях решила че ще кърмя. Справих се благодарение на форума  Hug

# 22
  • София
  • Мнения: 3 271
И да и не - едно е на теория, друго на практика.

# 23
  • Мнения: 663
До някъде(на теория) бях подготвена, но на практика се оказа, че не е съвсем така , но след първия месец всичко си дойде на мястото.( Гласувах с друго)

Последна редакция: пн, 14 юли 2008, 13:39 от zdravi4

# 24
  • Мнения: 2 131
Не, категорично не бях подготвена. Синът ми не искаше да суче, но като грешка отчитам факта, че вероятно аз не бях достатъчно упорита. Цедих се и в един момент кърмата ми драстично намаля. Не знам, аз си мислех, че нещата просто се случват сами и не е необходимо да се прави кой знае какво. А се оказа, че не винаги е така. Като подготовка преди раждането гинеколожката ми беше казала да правя масажи на зърната, но аз не правех, защото бяха изключително чувствителни и безкрайно много ме дразнеше, почти до болка.
По-скоро бих казала, че ми липсваше предварителна подготовка за това, което ще се случва след това.

# 25
  • в илюзия
  • Мнения: 1 306
Не не бях достатъчно подготвена

# 26
  • Мнения: 1 586
Доста бях изчела по въпроса, и смятам,че бях подготвена,не постигнах голям успех но причините за това са други.... Confused

# 27
  • София
  • Мнения: 169
Не не бях подготвена.Но важното е, че имах желание и слава бога ми се получиха нещата Simple Smile

# 28
  • София
  • Мнения: 39 747
Аз бях подготвена, защото имах тренинг от 1вото дете.
А когато раждах 1вото дете ме информираха достатъчно.

# 29
  • Мнения: 2 467
Aз също за съжаление не бях подготвена.
В родилния дом много ми помогнаха за кърменето една книжка на Памперс за бебето (като родих ми набутаха една торба рекламни материали и тя беше между тях) и брошура от Центъра за Бременни жени. И се ядосвах на тъпата си глава, че при наличието на 2 компютъра и принтер в къщи не намерих за нужно да си принтирам малко инфо за кърменето...

# 30
  • София
  • Мнения: 1 020
Мислех си, че съм подготвена, доста неща четох тук във форума, но накрая се указа, че е можело и повече!!!

# 31
  • Мнения: 653
мисля, че бях сравнително подготвена за кърменето

# 32
  • Севлиево
  • Мнения: 491
Не бях достатъчно подготвена, но се радвам че благодарение на една наша съфорумка все още успявам да кърмя.
Едно е да четеш и да се информираш, друго е да го приложиш на практика. Но чететнето на материали за кърмене ме накараха да направя всичко възможно, за да успея.

# 33
  • София
  • Мнения: 2 801
За съжаление не бях подготвена, но с много желание и воля успях  Peace

# 34
  • Мнения: 35 951
след първото раждане не бях подготвена, но то беше отдавна /в смисъл - нямаше форум Simple Smile/
след второто - по-скоро 'да', но научих и доста неща с бебе на гърдите

# 35
  • Мнения: 502
  При първото си дете не бях добре подготвена.Затова и не се справих добре с кърменето.При втория дечко нещата с кърменето бяха ок най-вече благодарение на прочетеното в нета!

# 36
  • София
  • Мнения: 17 591
ДРУГО: Чувствах се залята с приказки за пустото кърмене, потъваща, задушаваща се, удавена... и, откровено казано, войнстващите кърмачки тук - и не само - изиграха немалка роля за формирането на пълното ми нежелание да имам каквото и да било общо, когато и да било с каквото и да било кърмене.

# 37
  • София
  • Мнения: 4 588
Не, хич не бях подготвена.  Confused

# 38
  • Мнения: 184
Мисля, че най- добрата подготовка е да си бил свидетел как друга жена кърми детето си. Не като еднократен акт, а в продължение на два- три дни. В този смисъл- да.

# 39
  • Мнения: 1 100
И аз бях прочела някои неща, а в болницата много ни помагаха и насърчаваха. Но никой не ми каза най-важното: при криза да не посягам към АМ, а да кърмя по-често. Според мен това трябва да се напише с големи червени букви в брошурите за бременни и кърмачки. По-късно забелязах, че тези съвети са написани в края на здравната книжка на сина ми, но ги прочетох доста късно. Затова основната ми благодарност е към момичета от форума. Благодарение на тях кърмя повече от 8 месеца.

В Унгария до 6-месечна възраст АМ може да се получи само срещу рецепта. Първо много се ядосвах на това, защото смятах, че искат да държа детето си гладно, но сега разбирам, че са прави. Дано и в България да стане така. /Друг е въпросът, че патронажната сестра с лекота ми даде рецепта за АМ още през първия ни ден у дома, заради което свекърва ми я намрази сериозно. Wink/

Аз не съм попадала на войнстващи кърмачки тук, може да не съм чела достатъчно, но най-малко това би ме отказало от кърменето. Пътят ми до тук беше дълъг - от пълно отказване да кърмя до решението да кърмя сина ни година и половина. Съпругът ми не може да ме познае. Wink

# 40
  • Мнения: 1 080
И аз бях прочела някои неща, а в болницата много ни помагаха и насърчаваха. Но никой не ми каза най-важното: при криза да не посягам към АМ, а да кърмя по-често. Според мен това трябва да се напише с големи червени букви в брошурите за бременни и кърмачки.
Май това е най - често срещаният проблем.
Така и аз след криза почнах да дохранвам и ............... нататък е ясно...
Ами бях горе- долу подготвена теоретически, но практиката беше друга.

# 41
  • Мнения: 4 388
Много бях чела,но пак се сблъсках с въпроси.За щастие имах форума.

# 42
  • Мнения: 4 784
Не бях достатъчно подготвена. Бях попадала само на хубави и приятни публикации относно кърменето, а за срещаните трудности - не.

# 43
  • Мнения: 2 818
Преди първото имаше малко информация в нет-а , но си бях разпечатала една дъъълга статия с възможни проблеми и как се действа (май от форума в дир-а) - много ми помогна! Но все пак поради недостатъчно информация не успях да се преборя с един проблем и кърмих само 6м.
Преди второто прочетох библиотеката на кърмаческия. Освен това се бях нахъсъла да не обръщам никакво внимание на "разбирачите", които ръсят врели-некипели и се осланях само прочетеното тук!

# 44
  • Мнения: 984
Гласувах с третата опция, тъй като прочетох много информация тук във форума, в блогове, други интернет издания, но това, пред които се изправих не беше коментирано. С подкрепата на семейството ми, на педиатърът и на неонатолозите, с помощта на Бу се справих добре.

# 45
  • Мнения: 1 440
Честно,не особено!Въпреки че бях чела достатъчно,едва като родих първата си дъщеря,разбрах,че не съм съвсем подготвена.
Затова пък кърмаческият форум ми помогна. Grinning

# 46
  • Бургас
  • Мнения: 10 817
Нв.Родих 1 месец по-рано и въобще не бях почнала да чета по този въпрос.

# 47
  • Мнения: 1 671
Отговорих с "друго", защото всъщност бях изчела купища информация, бях питала за кърменето на консултациите, но като видях бебето се почувствах крайно неподготвена. Първите дни след раждането на сина ми акушерките в болницата ми помагаха за кърменето. После също съм питала главно акушерка и педиатъра.

# 48
  • Мнения: 1 531
да - определено предимно благодарение на форума и на пишешщите в него вкл. консултанти по кърмене  Peace

# 49
# 50
  • Някъде в мечтите си
  • Мнения: 411
Преди раждането не бях прочела и един ред за кърменето.Смятах,че това е един естествен процес и бях убедена,че ще имам кърма,и че ще кърмя.Така и стана.Едва след раждането попрочитах по нещичко интересно за кърменето.Но аз никога не съм имала проблеми с кърменето и всичко,което аз съм си правила интуитивно после го четях тук в Библиотеката като съвети.  Wink

# 51
  • Мнения: 545
Смятах,че съм подготвена(бях изчела Библиотеката в Кърмаческия),което не ми попречи да рева по телефона на сестра ми,че Лора гладува и затова плаче. Mr. Green

# 52
  • Мнения: 415
Не бях достатъчно подготвена, но все пак имах някаква подготовка от брошурата на авент дето ги имаше в пикадили  Mr. Green и от Базилиск в нашия отчетен когато обясняваше на останалите (май бях прочела и нещо от кърмаческия, но малко, понеже нямах много време, а и тогава ме вълнуваше повече раждането и не предполагах че може да имам такива проблеми каквито се оказа после).

# 53
  • София
  • Мнения: 2 249
Да Grinning.

# 54
  • Мнения: 4 017
не,  Sad
определено брошурката на авент и тук-там ровене из форума не стигат, а пък после става късно, няма време, а и паниката и стресът,  Sad Cryче не се получава са в повече.

# 55
  • гр.Варна
  • Мнения: 217
Въпреки,че  това ми е второ дете, определено отговора ми беше -не!
С дъщеря ми кърменето продължи само два месеца "благодарение" на съветите на педиатърката й. Сега не знаех нещо по-вече, но се учех в процеса на гледане на детето. Вслушвах се в безценните съвети на Базилиск към другите мами от Септемврийки 2007, както и в споделеното в нашия подфорум.

# 56
  • Варна
  • Мнения: 2 317
С първото-не, имах инфото, но нямах смелостта да го приложа на практика. Слушах повече педи, майка ми. С второто вече имах смелостта да си го гледам по форумски. Mr. Green

# 57
  • Мнения: 3 092
Не бях , но се справих .Информирах се малко след като родих -от форума де.Много се радвам за което !
Мерси на всички майки , който са събирали информация !
Радвам се че ви има !   bouquet

# 58
  • Мнения: 46 492
Не. Лошото беше, че тогава нямах и интернет вкъщи ...

# 59
  • Мнения: 2 068
Много бях чела,но пак се сблъсках с въпроси.За щастие имах форума.
и аз така  Wink

# 60
  • Мнения: 3 695
И да, и не. Бях чела, но повече прочетох след раждането. Имах дългокърмеща приятелка, на която щях да се обадя при проблеми  и форума, разбира се. За щастие нямах. Peace

# 61
  • Мнения: 85
Бях чела, но повечето неща ми се струваха противоречиви.

# 62
  • Мнения: 3 929
Не, не бях подготвена, въпреки че бях чела тук, във форума по нещо, но не достатъчно. В родилното ми го дадоха след раждането, акушерката ми показа, как да го сложа на гърдата и така започна нашето кърмене. после научих всичко и добих опит от прочетеното във форума.

# 63
  • Sofia
  • Мнения: 21 605
Да. Подготвена изцяло благодарение на форума, затова и не съм опирала до консултанат.
Благодаря!  bouquet

# 64
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Не не бях Blush

# 65
  • Мнения: 2 100
Бях ли достатъчно подготвена за кърменето - и да, и не. Много малко четох, но се чувствах спокойна. Сякаш с бебето щяхме да се разберем...така и стана  Heart Eyes

# 66
  • Мнения: 1 121
Да, определено. Даже ходих на специален курс за кърменето, там получих много ценни съвети и брошурки с всякаква информация, но раждах в САЩ.

# 67
  • Мнения: 518
Мислех,че съм подготвена теоритически до момента, в който родих ooooh! Тогава се оказа,че трябва да изхвърля всички теории в кофата за боклук и да почна да се уча от детето си и неговите нужди Hug

# 68
  • Мнения: 7 201
Изобщо не..и понятие си нямах! Blush

# 69
  • Мнения: 2 849
Не ,не бях подготвена.Страхувах се .Кърмих малко .

# 70
  • Мнения: 9 814
Да бях, но информация почти не получих от Бг.
Имах три-четири френски книги за кърменето и от тях научих страшно полезни неща.
Лошото е, че не ги открих като превод на българския пазар.
За мое голямо учудване в Окръжна болница София, където родих минаваше всеки ден по два пъти лекар-ординатор, които също даваше съвети на майките как да кърмят.
Успешно кърмих близо година имах желание това да продължи по-дълго, но малката сама започна да се отказва.

# 71
  • Мнения: 2 197
Защо по един въпрос  са пуснати 4 или 5 теми? Нямате ли си друга работа?

# 72
  • Мнения: 177
Да, смятам, че бях подготвена
Благодарение на интернет и форума

# 73
  • Мнения: 2 908
Да,смятам,че бях подготвена.Четях 8 месеца тук форумите.

# 74
  • София
  • Мнения: 618
Да, изцяло благодарение на форума  Hug

# 75
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
..и аз така , учех се в крачка тъй да се каже  Crazy

# 76
  • София
  • Мнения: 1 230
Гласувах друго. Бях подкована откъм теория, благодарение на библиотеката в Кърмаческия, но откъм практика въобще. Например, знаех как трябва бебето правилно да засуче зърното, но за малко да "умра" от страх, когато за първи път дадох на Ани да яде. Добре че детето беше по-подготвено от мен Wink така хубаво го пое, че останах втрещена. Докато други майки получаваха рагади още в болницата, аз я кърмех с огромно удоволствие и само веднъж /или два/ пъти ми се наложи да се намажа с крем /подготвен в багажа и който не беше нужно да се измива преди кърмене/. Мажех зърната си с коластрата, която изстисквах съвсем по мъничко. Но като цяло, практиката е коренно различна от теорията. Затова гласувах с Друго.

# 77
  • Мнения: 2 658
Категорично не.Първия път не успях,zатова сега ме е страх.И четенето е само теория,на практика е друго.Много искам да се справя обаче.

# 78
  • Мнения: 645
Не бях. Много исках да кърмя. Но не се справих. Кърмата ми беше в много малко количество, а около месец и половина след раждането спря съвсем.

# 79
  • София
  • Мнения: 6 011
Бях абсолютно неподготвена и резултата беше плачевен, а детето ми хранено изцяло с АМ, за което съм си виновна само аз.

# 80
  • София
  • Мнения: 6 265
Не бях подготвена, даже се страхувах ужасно много. В началото кърменето ми беше много по-тежко от раждането (защото се появиха запушени канали, опити за цедене, разранени зърна), първите 1-2 месеца ужасно ми беше тегаво, но после открих хубавото на това, та до сега.

# 81
  • Мнения: 468
И аз бях съвсем неподготвена, пък и не особено зряла, за да има откъде да натрупм информация. Баба ми с нищо не ми помогна като съвети, нищо, че някога е кърмила, а лекарите в болницата изобщо не си направиха труда да ми обяснят как е правилния начин. Като резлутат получих ужасни рагади, зърната ми цъфнаха като рози, едната ми гърда се отпуши впоследствие, другата така и не можа независимо от комперси, помпи и т.н., получих мастит и само след 10 дни вече бебето ядеше АМ. Сега искам да мога да кърмя, но пак незнам как, нито как да се предпазя от предишните мъчения и болки. Ако някоя мама знае как и има желание нека ми обясни на лични или тук.  Hug

# 82
  • Мнения: 298
Не, не бях подготвена. Мислех, че след като знам "теорията", бях изчела всичко де що имаше из форума, ще ми е много лесно, но...не беше така. Благодарение обаче на прочетеното тук, бях твърдо решена да кърмя, на цената на всичко. И успях да кърмя 10 месеца, искаше ми се и още, но бебока не мислеше така. Е, и на това съм доволна  Simple Smile

# 83
  • Мнения: 12
Не, не бях подготвена. Бях изчела всички материали тук и се чувствах психически подготвена, но детето отказа да засуче, първите три дни бяха много трудни и ако не бяха акушерките просто нямаше да се справя сама (това ми е първо раждане).

# 84
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Първия път не бях подготвена изобщо Tired
Сега си мислех, че съм много добре подготвена. Справих се успешно с плоските си зърна и кошмарните рагади, бебето не се отби въпреки цеденето и храненето от шише, но никой, дори и форумът, не успя да ми даде отговор как да се справя с рефлукса Sad Наложи се да отбия след 40 дни, не помогна абсолютно нищо от съветите на лекарите и прочетеното тук, единствено лечебно АМ беше решението за моето бебе Confused

# 85
  • София
  • Мнения: 1 860
Бях изчела доста за кърменето и се чувствах добре подготвена на теория. Практиката показа че се справихме за известно време добре с кърменето, но по независещи от мен обстоятелства се кърмихме само 2 месеца и още 1 месец давах изцедена кърма и в добавка АМ. Форума и една от Дългокърмещите мами ми помогнаха.  Peace

# 86
  • Мнения: 5 391
Първият път не бях, втория нямах тайни Grinning

# 87
  • Мнения: 3 595
Преди да родя първия път бях изчела доста, закърмих я без проблем, но с препълнените гърди вкъщи се видях в чудо и доста рев, изревах 2-3 дни, докато се нормализира ситуацията. Спомням си, че нямаше кой да ми покаже как да я сложа на гърда без да ме боли и да ми покаже различните позиции за кърмене на новородено и се ядосвах как може да няма такива специалисти, към които да се обърнеш при нужда. Всичко мина за 2-3 дни и се кърмихме прекрасно 1г и 3м.
Втория път всичко си беше ок.

# 88
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Отговорих с друго. Сега ще поясня..
Първият път нямаше форум..и не бях подготвена а си мислех че съм подготвена. Резултата - късно слагане за пурви път на гърда, по идея на акушерка си цедях коластрата и я хвърлях, за да дойде качествената кърма  Embarassed Embarassed Embarassed(безкрайна идиотка съм била), от 3 часовото миене на гърдите със сапун и вода си докарах рагади, давах вода на детето си за да спазя 3 часовия режим, а то ревеше гладно..., цедях след кърмене гърдите за да не получа мастит - резултата хипер лактация и кошмарно цедене до безкрай.... и така успях да кърмя само 10 месеца.
Имах поправителен изпит обаче - тогава закърмих горе долу след 4 часа, кърмех на 3 само в болницата, после на поискване, не се миех и нямах рагади, захраних късно....и резултата - кърмене до 2 години и 3 месеца. Отбито - естесвено!
Тук е мястото да балгодаря на Бу, на Хедра и на всички в този форум които ми помогнаха поне втрия път да кърмя без болка и това да е едно удоволствие и за мен и за детето!

# 89
  • Мнения: 991
Бях подготвена - четох, ходих на курс даже. В болницата три пъти виках консултанти за да се уверя, че правя всичко правилно и че детето суче правилно. След като ни изписаха три пъти ходих на консултации със специалист по лактация, взимах билки, даже ми предписаха някакво лекарство, което е всъщност за стомах, но като страничен ефект повишавало пролактина. Уви всичко беше напразно - кърмата ми беше крайно недостатъчно. До края на втория месец слагах беба да суче, дохранвах с АМ от шише и изпомпана кърма със спринцовка. Едно хранене отнемаше около час и се смеехме, че нашата госпожица от малка яде първо, второ и десерт. Изпомпвах кърма на три часа (събираха се 100-150 мл на денонощие). После бебка започна да отказва да суче и и давах само изпомпана кърма от шише. Като стана на три месеца спрях и да помпя, защото бях вече много уморена. Разказвам цялата тая история, за да отбележа, че моето желание, многото информация, която имах и добрите грижи от страна на медицински персонал не можаха да ми помогнат за успешно кърмене. Просто като няма кърма - няма и това е.

С което не искам да кажа, че майките в БГ не би трябвало да получават по-добри грижи и информация в тая насока.

# 90
  • София
  • Мнения: 932
Преди раждането бях прочела някои неща,но не мога да кажа че бях достатъчно подготвена.
След като се прибрах от болницата започнах да чета всички статии за кърменето в библиотеката,имаше отговор на всеки мой въпрос.
Така беше и при мен Simple Smile

# 91
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 331
Не бях подготвена достатъчно. През бременността си мислех, че има време да се образовам за всичко, оказа се, че не е така. Но имах огромно желание да кърмя, а и бебо засука без проблем. След като родих започнах да чета от тук и получих невероятно ценна информация от форума, която ми е полезна бебо да е още само на кърма.   Peace

# 92
  • Мнения: 2 807
Преди първото раждане не бях подготвена, при все, че бях изчела доста книги  Wink
Преди второто и третото - да  Grinning

Не гласувах, т.к. няма опция като за мен.

# 93
  • Мнения: 487
Не не бях подготвена и кърмих малко.

# 94
  • Мнения: 1 666
За кърмене след първото раждане не бях изобщго подготвена и не се справих. Надявам се с второто да е да по-добре.

# 95
  • Earth
  • Мнения: 1 952
Гласувах с друго.

Защото изобщо не знаех, че началото в кърменето може и да бъде трудно. Мислех си само, дано да имам късмет да ми тръгне кърма.  Embarassed Бях останала с впечатлението, че само това е условието. Че другото ще си дойде от самосебе си.
Обаче не познах. Но пък открих библиотеката на форума. Всичко научих от нея. И както казва мъжа ми. " Нашето бебе е отгледано по Интернет"  hahaha

# 96
  • Мнения: 3 091
Бях подготвена и всичко започна и свърши много лесно... Не съм имала почти никакви проблеми, освен 1-2 паники, предизвикани най-вече от личния лекар, че бебето не наддава достатъчно...

# 97
  • Мнения: 250
не,но бързо наваксах по необходимост Mr. Green

# 98
  • Мнения: 1 546
Уж си мислех,че съм подготвена, но като ми дадоха Симона за първо кърмене и като започна да ми дърпа зърното всичко ми изфиряса от главата.. Mr. Green Смятам, че добър съветник по кърменето, когато започваш да кърмиш е повече от задължителен! Wink

# 99
  • Мнения: 13
Четох доста преди да родя (най-вече тук в библиотеката) и честно казано се чувствах подготвена. Нямам голям стаж, но засега се справяме успешно с бебчо. А ако имам проблем, търся отговора му тук, за което съм благодарна на всички, които дават ценни (и верни!) съвети на желаещите да кърмят.

# 100
  • Мнения: 76
Аз си мисля, че не може да си подготвен за всичко. Освен всички съвети за правилно кърмене има и един основен фактор - физиология, който не може да бъде подминат. При всеки е различно и колкото и съвети да сте изчели и получили докато не ви се случи на вас няма как да знаете какво е това кърмене. Имам приятелки, които не са имали никакви проблеми с къременето - слагат бебето и хоп, колко лесно било. Имам такива, които се отказаха да кърмят още в болницата.
Аз съм пък от онези, с две деца, при които кърменето първите 2-3 месеца е било истински кошмар, който се молиш само да свърши. Истинска борба на инат и нерви. НО! Съм кърмила и двете си деца на поискване и малкото още кърмя. Подготвена? Не бих казала, въпреки всичко изчетено не може да си подготвен за болката от изгризаните зърна, които трябва да предлагаш на всеки 2-3 часа.

# 101
  • Мнения: 4 965
По-скоро - НЕ. Технически бях наясно, но навсякъде пишеше колко е приятно и т.н. Никой не ме беше подготвил, че на мен лично усещането ще ми е изключително неприятно физически, както и за факта, че недоносени близнаци ядат всяко на всеки 2,5 ч.
 Confused

# 102
  • Мнения: 1 897
По-скоро - НЕ. Технически бях наясно, но навсякъде пишеше колко е приятно и т.н. Никой не ме беше подготвил, че на мен лично усещането ще ми е изключително неприятно физически, както и за факта, че недоносени близнаци ядат всяко на всеки 2,5 ч.
 Confused

И при мен положението беше подобно с тази разлика, че недоносеното бебе беше едно, а не две. Embarassed

# 103
  • Мнения: 9 481
На теория, категорично-ДА.
Благодарение на този форум! Peace
Чудех се дали ще се справя и с приложението на практика Mr. Green-е, стана..вече 2г и 7мес. успешно кърмя Wink

# 104
  • Мнения: 4 447
Не, не бях.  SadЗнаех толкова малко за кърменето, че просто ме е срам . ooooh!

# 105
  • Мнения: 4 406
с второто бебе- да.

# 106
# 107
  • София
  • Мнения: 3 820
Не.

# 108
  • Мнения: 5 255
Не, но се справих /2г8м/  Peace

# 109
  • Мнения: 402
При първото си дете го приемах за нещо много естествено и през ум не ми е минавало, че може да не се справя с кърменето, не съм се замисляла дали ще имам мляко, как ще сучи, просто всичко си се случваше естествено, простичко и лесничко за мен. При второто четях повече за кърменето, но просто от любопитство. Не съм срещала сериозен проблем с кърменето, освен вечните препоръки на лекарите за изцеждането, с които така и не се съобразих.

# 110
  • Мнения: 1 949
Отговорих с ДА. Но това беше благодарение на инфото във форума.

# 111
  • Мнения: 136
Да, имам късмета , че Мери е от нашия подфорум и цялата  ми иформация е от нея. Hug

# 112
  • Мнения: 1 516
Не и затова и не успях   Rolling Eyes. Изцеждах се до 8-мия месец на сина ми ooooh! , за да получава поне малко кърма. Беше на смесено хранене през цялото време .

# 113
  • Мнения: 2 825
Смятам, че бях подготвена, много лесно ни се получи кърменето. Всичкото инфо, което имах беше от интернет.

# 114
  • Мнения: 259
Бях "подговена" теоретично, видове техники и т.н. Подготвях зърната си като ги обтривах с груба кърпа (после прочетох, че не е необходимо и има специални кремове за това) . Но когато настъпи моментът, нищо не се получи. Бяхме на смесено хранене точно 2 м и 20 дни Sad baby_neutral

# 115
  • София
  • Мнения: 3 672
Не- ако бях открила форума преди да родя може би нямаше да се откажа още при първата трудност Cry Cry Cry

# 116
  • Мнения: 2 891
Категорично не бях. Четох една камара книги и списания, но практически опит от друг човек не получих.

# 117
  • Мнения: 541
С пътвото ми дете няках никаква информация за кърменето - кърмих до 1г. и 7м, но сега ела да ме видите, с два броя под мишница се справям успешно  Wink

# 118
  • гр. Пловдив
  • Мнения: 711
Не, небях подготвена, и затова сега пълня главите на моите бременни приятелки със съвети за успешно кърмене  Grinning

# 119
  • Габрово
  • Мнения: 12
Още докато бях бременна бях твърдо решена че ще кърмя детето си. Прочетох много неща за кърменето, прерових цялата библиотека във форума и си мислех че съм се подготвила добре. Да, но на практика се оказа съвсем друго. Оказа се, че зърната ми не са добре оформени и дъщеря ми не можеше да засуче добре,  освен това беше много сънлива, затова се изцеждах и й давах с шише. След известно време зърната ми се оформиха и почнах да я слагам на гърдата, но тя като че ли не знаеше как да засуче, само посукваше от време на време и като че ли по-скоро ме ползваше за биберон, затова продължих с изцеждането, като само понякога дохранвах с АМ. Тъкмо беше започнала вече да засуква добре и се появи екзема на гърдите ми, която лекувах три седмици, най-накрая се наложи да пия антибиотик. Сега вече е излекувана и пак започвам всичко отначало.  Слагам дъщеря ми на гърдата, но тя съвсем се е отучила как да суче, само дъвче и хапе и се сърди че не пуска. Така че продължавам да се цедя, защото това е единствения начин тя да получава кърма на тоя етап, надявам се търпението и упоритостта да дадат резултат и да се върне на гърда, защото много искам да й давам кърма, колкото се може по-дълго. Така че, въпреки че бях чела много и бях уверена че ще се справя в действителност се получи съвсем друго.

# 120
  • Мнения: 4 753
Не, не бях подготвена... Смятах, че да ти дойде кърма и да кърмиш е едно от най-естествените неща на света, дадено ни от природата.... Е, явно нещо се обърка и не стана точно така... Родих секцио (а имах намерение да раждам нормално), бебето ми го храниха три дни с биберон с възможно най-голямата дупка, то не поиска да засуче, не ми слезе кърма и така... не успях да кърмя... За второто дете (живот и здраве) ще се подготвям отрано...

# 121
  • Мнения: 728
Не, не бях достатъчно подготвена, за което мога да обвинявам само себе си, че не потърсих информация по рано. Майка ми има 2 деца, свекърва ми също и двете са кърмили, но нито една от тях не ми каза какво е, и че трябва да подготвя гърдите си предварително. Резултатът от моето "небрежно" отноение ми костваше месец и половина разранени зърна, болки и т.н. За щастие съм упорита и не се отказвам лесно и още кърмя, вече знам за второто ще съм по подготвена.

# 122
  • Мнения: 5 393
Не бях подготвена за кърменето, просто знаех, че искам да кърмя. Четях в движение след раждането. Общо взето имах късмет, че въпреки късното закърмване( на 4тия ден чак) Иво засука добре, не се беше повлиял от бибероната и нямах почти никакви проблеми.

# 123
  • Мнения: 252
Не бях подготвена, но все някак си успях да се справя и все още се справям. Само знаех че за мен е много ВАЖНО да КЪРМЯ детето си за да му дам най-доброто.

# 124
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 416
Да, но нека се има предвид, че разчитах предимно на този форум, а имах и много късмет! Кърмя вече почти година и половина и знам, че ако искам, мога да продължа до безкрай.  Grinning

Ако въпросът е за АГ-то, тц, там по принцип не дават много инфо, но пък мен Господ ме постави в една стая с момиче с проблеми и така понаучих доста, още преди да се докосна до дъщеря си. Ама и тя беше една цицоманка...  hahaha

# 125
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Не, не се чувствах подготвена. Нито първият, нито втория път. Първото ми дете успях да го кърмя 40 дни, а второто продължавам и сега.

# 126
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 747
Мисля че бях подготвена,бях изчела доста информация.Разбира се теорията е едно,а практиката друго.За съжаление нямам много кърма и дохранвам бебка с ам,но не се отказвам.

# 127
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 416
Мисля че бях подготвена,бях изчела доста информация.Разбира се теорията е едно,а практиката друго.За съжаление нямам много кърма и дохранвам бебка с ам,но не се отказвам.
А ти как разбра, че нямаш много кърма?

Не искам да се меся, но лактацията се стимулира най-вече чрез поставяне на бебето на гърда по-често, включително нощно кърмене, особено м/у 1 и 6 часа сутринта. Отделно добро, но умерено хранене, плюс много течности.

Почнеш ли да дохранваш, борбата става неравна.  Sad

Ако се интересуваш, пусни запитване в Кърмене и захранване на бебетата. Там ще те засипят с полезно инфо.

# 128
  • Мнения: 610
не определено не мисля,че бях подготвена.За това поисках помощ от приятелка минала по този път.И успях да кърмя до 8мия мес.

# 129
  • Мнения: 5 940
Бях чела много, даже пишех много за кърменето покрай работата ми. От чутото от майка ми знаех, че е едно най-естествените неща в природата. При мен не се получи съвсем.

# 130
  • България
  • Мнения: 181
Не, не бях подготвена... Смятах, че да ти дойде кърма и да кърмиш е едно от най-естествените неща на света, дадено ни от природата.... Е, явно нещо се обърка и не стана точно така... Родих секцио (а имах намерение да раждам нормално), бебето ми го храниха три дни с биберон с възможно най-голямата дупка, то не поиска да засуче, не ми слезе кърма и така... не успях да кърмя... За второто дете (живот и здраве) ще се подготвям отрано...
И при мен беше подобна ситуация. Със супер упоритост - кърмих до 7 - ия месец, но в повечето случаи дохранвах. Бебо се нахранваше само с кърма единствено на сутрешното хранене.

# 131
  • Мнения: 1 212
Да, бях.
Въпреки това, продължавах да  попълвам пропуски и в движение  Wink

# 132
  • Мнения: 356
Преди раждането бях прочела доста от статиите в библиотеката на Кърмаческия форум съвестно като старателна ученичка Simple Smile Благодарение на тях се справих с рагадите, недостатъчната кърма, запушванията на каналчетата. После продължих да чета там, да търся информация... и продължавам да кърмя - вече година и пет месеца  Heart Eyes

# 133
  • тук и сега
  • Мнения: 124
Не, изобщо не бях подготвена Blush . Имах други грижи и притеснения преди да родя. Започнах да кърмя в началото без проблем, но явно правех грешки и така, когато кърмата ми намаля, бързо-бързо "влязох в час". Благодарение на този форум кърмя все още  bouquet .

# 134
  • Мнения: 4 242
Още първите месеци на втората ми бременност започнах да търся инфо и причината заради която не успях да кърмя сина. Така че да бях!

# 135
  • Мнения: 117
Не, не бях особено подготвена въпреки че доста бях изчела по време на бременността. Подкрепата и насърчението на място в родилния дом бяха критични, а сякаш не ги имаше особено..

# 136
  • Мнения: 387
Бах подготвена,защото ви открих вас и Господ ми помага винаги........

# 137
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
При първото раждане бях уж доста прочела, но когато се сблъсках с действителността...все пак с повече майчински инстинкт успях да се справя. При второто разчитах на натрупания вече опит и многото полезна информация, която открих в този форум  Heart Eyes

# 138
  • Мнения: 3 034
в поевече ми дойде подготвянето и постоянното образоване. после като се зачетох и във форума, окончателно взех информирано несъгласие.

# 139
  • София, Борово
  • Мнения: 1 773
Не бях! Peace
Въпреки, че четях тук, а също си купих книга за кърменето.

# 140
  • Мнения: 2 613
да,на теория бях  подготвена,но на практика не се получи нищо Sad

# 141
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
С малкия Да,защото имах достъп до интернет в частност форума.
Но с големия НЕ, затова го кърмих и само 7 месеца.

# 142
  • Мнения: 255
Не ме беше подготвял никой.Имах желание и знаех че трябва да кърмя.След като родих още на следващия ден започнах да стимулирам лактацията с помпа .Цедях се и кърмата ми тръгна страшно лесно.и имах мляко поне за още едно бебе.Нямах запушени канали,бучки и прочие.Сина ми изсукваше всичко, а ако се окаже че  след кърмене гърдите ми са напрегнати цедях и съхранявах кърмата във фризера.
Кърмих до 8м .Филип се отби сам.

# 143
  • Мнения: 4 966
Отговорих с ДА, но става дума за второто ми раждане. Все пак ми беше второ и знаех какви грешки съм допуснала след първото. Освен това бях изчела всички статии във форума и наистина се чувствах подготвена и решена да кърмя. И все още кърмя дъщеря си.

# 144
  • Мнения: 224
Изобщо не! Само принципните неща знаех. Добре, че доктора в болницата не ме остави на мира докато не схвана всичко.

# 145
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Никак! Особено при първото си раждане! Аз съм оперирана от тумор на гърдата и се скъсах да обяснявам на всякакви видове доктори, че евентуално бих имала проблем, защото каналите ми не са добри ит.н. и т.н...Ако мислите,че някой ми обърна внимание.... Аз си знам какво ми е струвало да тръгне кърмата , но за нищо на света не бих заменила усещането след първия месец мъки Simple Smile Кърмила съм и двамата си сина, тръгнах на работа на 3-тия месец и с двамата, нито един ден не сме пропуснали заради работа или пътуване.

# 146
  • sofia
  • Мнения: 482
Бу, тъй като предполагам в случая е важна статистиката да поясня моя случай:
- бебе номер едно - НЕ, не бях подготвена и това си оказа влияние, т.е. слушах съветите на некърмели лица
- бебе номер две - ДА, след като открих този форум, поне се подготвих на теория - изчетох поместения метериал тук, купих книжката на Хана Лотроп, четох опита на другите мами и така. За сега всичко е наред - ПУ ПУ, дано така и да продължи!  fingerscrossed

# 147
  • Мнения: 396
Да, бях подготвена.
Тогава живеех във Варна. Акушерката, която работеше с наблюдаващия ме гинеколог /ако не ме лъже паметта се казваше Янева/, мии обясни когато беше време, как да подготвям гърдите и зърната с подходящи масажи.
После в болницата като родих, акушерка Грубак ми помогна много с насоки и съвети. И двете безпокоих няколко дни по-късно, когато въпреки всичко, направих рагада на едната гърда /имам големи зърна и детето не можеше да обхване и част от ареолата.../. Благодарение на тях, кърмих 8 месеца! smile3501

Последна редакция: ср, 16 юли 2008, 13:17 от IANAMAIL

# 148
  • София
  • Мнения: 308
Смятам че бях подготвена, след купищата инфо прочетени тук. Но най-много ми помогна позитивната нагласа, която си изградих благодарение на форума, че кърменето е най-естественото нещо и че ще се справя.

# 149
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Аз не бях достатъчно подготвена

# 150
  • София
  • Мнения: 2 883
Да, още първия път се бях потковала с теория от тук Peace За което благодаря. Кърмих си детето успешно 1г. Макар сто баби да ми пилеха на главата, че не ми стига кърмата и за това реве детето. То си качваше по кило и нещо на месец Peace
Сега вторият път съм още по-сигурна в себе си  Hug

# 151
  • Мнения: 1 029
Не бях подготвена, въпреки че бях чела не малко по въпроса. Струва ми се, че никой не е напълно подготвен докато реално не се сблъска с това. Надявам се вторият път да кърмя по-успешно и по-продължително.

# 152
  • Мнения: 121
 Не.
Големият си син кърмих само 2месеца поради липсата на адекватни съвети Sad ,  а малкият твърдо съм решила да го кърмя по-дълго.
Благодарна съм за информацията, която получавам от форума Heart Eyes, но все още се усеща липсата на адекватни и пълноценни лекарски съвети!!!

# 153
  • Мнения: 128
Определено не бях подготвена, но за радост бях въоръжена с голямо желание и подкрепена от мъжа до себе си. Дори в началото, когато не се получаваше така както си го представях и както четях, че става със сълзи на очи си казвах на теория е едно, но на практика друго. Питах се как и защо не ми се получава ... Дори несигурна, че давам на дето си достатъчно кърма месец и нещо вечер давах по малко АМ, но винаги след като съм предложила гърда, докато един ден казах край стига. И така до днес 6м. 12 д. успешно се кърмим и не мислим да спираме.

# 154
  • София
  • Мнения: 6 664
Не бях подготвена, на 10 ден реших, че кърмата ми намалява, и изчетох библиотеката на форума за 2-3 дни. Оттогава кърмя успешно - и до днес, за което благодаря на всички в кърмаческия форум  Heart Eyes!

# 155
  • Мнения: X
Да, с две ръце - ДА! От кърмаческия форум, който изчетох целия.
В болницата - никаква помощ. Не искам да е така, но останах с убеждението, че кърменето нещо не се връзва с луксозната обстановка в частната клиника, в която родих. Нищо лъскаво и скъпо май нямаше в това...

Месеци наред след раждането четох в кърмаческия и продължавам да кърмя. Педиатър си избрах пак от форума, по препоръка. Жива и здрава да е тази жена! Всъщност, станах си една пристрастена кърмачка, няма какво да се лъжем. Но май съм изключение, подчертаващо правилото - малко информация офлайн, никакъв опит, малко майки наоколо, които кърмят, неадекватен медицински персонал, малоумни педиатри. Съжалявам за силните думи, но положението не е розово...

# 156
  • Плевен
  • Мнения: 1 357
Не,не бях подготвена за съжаление.
Много се страхувах,как ще се развият нещата,но
се радвам че успех да кърмя цели 7 месеца. Peace

# 157
  • Мнения: 88
Изобщо си нямах и понятие от това.Като се роди дъщеря ми ми беше много много трудно бях сама през по голямата част от денонощието и родих секцио което още повече ме депресира.Тя плачеше по 30 часа в денонощие smile3518 smile3511Кърмих я само 28 дена и то не защото не исках да я кърмя а защото smile3514умната ми свекърва ми повтаряше че кърмата ми не била хубава и затова много плачела.Итака понеже незнаех нищо спрях да я кърмя и почнах с Нан1.Като се роди   :ylinfant:2-рото ми дете вече бях наясно с много неща и кърмих Елизабет цяла 1г и 3 месеца newsm32 след нея и 3-тото ми бебче сука 11месеца newsm32 Misc Baby Bottle txtloves smile3501 smile3521мисля че това е нещо много хубаво и много полезно за бебо и за нас самите newsm10УСПЕХ И ТЪРПЕНИЕ НА ВСИЧКИ КЪРМАЧКИ txtloves

# 158
  • Мнения: 5 713
Сега, с 2-рото дете, вече да. Simple Smile
За това ми помогна главно форумът.  Hug

# 159
  • Мнения: 21
Не, не бях подготвена. В резултат първите три месеца бяха съпроводени с ужасни болки. Първия месец се изцеждах и давах от шише. Беше кошмарно. Сега за радост всичко е наред и мислим да се кърмим докато можем Simple Smile

# 160
  • Пловдив
  • Мнения: 1 260
Твърдо да  Peace

# 161
# 162
  • Мнения: 6
Въпреки, че бях прочела нещичко преди раждането, не бях достатъчно подготвена. Много от нещата научих след това и то основно благодарение на този форум  Hug
 

# 163
  • Мнения: 1 210
С първото дете не бях подготвена. Форумът го нямаше. Бях чела една книга, но не я разбрах (не знам защо ми се струваше прекалено назидателна за нещо толкова естествено като кърменето - явно първия път не е точно така).

За второто бях подготвена. Мотивацията ми беше силна. Чуствам се успяла този път.

Но определено не разчитах на болничния персонал за помощ.

# 164
  • Мнения: 569
  Определено не!Бях много мотивирана , но всичко което бях прочела представяше нещата толкова лесни ,естествени, приятни...
  Не се получи така , продължих да чета и то вече изцяло форума , реалните ситуации , а не стандартните статии...
  Резултата , не беше този който исках , а 11 месеца помпа... не го отчитам като постижение , но можеше и да е по- зле.
  Здраве и живот следващият път ще бъде по-добре Hug

# 165
  • София
  • Мнения: 1 603
Гласувах - друго.
При мен кърменето се получи някак естествено, просто си кърмя винаги, щом Зори си поиска.  Бях прочела някои неща тук, имах за светъл пример една тукашна мама и толкоз. Сериозни грижи не съм имала, кърмя без проблеми вече цяла година.

Последна редакция: пт, 18 юли 2008, 07:33 от supi4ka

# 166
  • София
  • Мнения: 803
Да , теория и практика мастер клас  Laughing Laughing Laughing
Вроденият мързел на фамилията обърна колата : първият близнак не искаше да суче, вторият беше по-малък и му беше трудно , а на мама й се спеше нощно време и 3 в 1 бойкотирахме процеса, лека - полека кърмата изчезна. 
Но съм свидетел как схемата , по която и аз бях обучавана и прилагах, видях как работи много дълго време при упорита и дисциплинирана мама. Мама Чочи , която също е с близнаци и беше наша млечна мама. Благодаря Неда !!! Поклон   bouquet  bouquet  bouquet

# 167
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Да, от форума

# 168
  • Мнения: 1 428
Определено НЕ бях изобщо подготвена.И в последствие стана така че храних с изцедена кърма.

# 169
  • Мнения: 190
Да, бях подготвена теоретично преди да родя, след това и практически.

# 170
  • Мнения: 2 587
Съвсем НЕ.Информация получих едва след като родих в болницата.

# 171
  • Мнения: 2 401
Да, бях подготвена теоретично преди да родя, след това и практически.
Бях се стреснала малко от разказите за неуспешно кърмене, но се оказа се по-лесно отколкото очаквах  Grinning!

# 172
  • Мнения: 227
Да, определено бях, изчетох много материал и реално ми липсваше само практика Peace

# 173
  • Мнения: 47
Никой не си направи труда да ми обясни за кърменето. А аз будалата си мислех лесна работа, давам цицата и готово. Но в последствие се получи голям проблем. Благодарение на информацията   ТУК  се справих и все още кърмя.

# 174
  • На морето!
  • Мнения: 5 749
  Определено не!Бях много мотивирана , но всичко което бях прочела представяше нещата толкова лесни ,естествени, приятни...
  Не се получи така , продължих да чета и то вече изцяло форума , реалните ситуации , а не стандартните статии...
  Резултата , не беше този който исках ,
Това е и моят отговор. Повечето от информацията за кърменето е по формата на клишета и разкази писани все едно от мъж.

# 175
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
писах ДА защото бях изчела доста по въпроса предварително,въпреки че срещнах някои трудности с кърменето на голямата ми дъщеря в последствие и не много адекватното поведение на тоговашната ми педиатърка, мисля че се справих с нещата  Grinning ... основната помощ получих от този форум  Hug
П.С. и двата пъти раждах в МД,втория път ми се стори че и лекарите и сестрите са по-подготвени и насърчават повече майките

# 176
  • Мнения: 842
Изобщо не бях подготвена. Бях прочела само една книга за бременността и никаква литература относно кърменето  Embarassed

# 177
  • Мнения: 552
Не,не бях подготвена,но благодарение на форума успях да кърмя бебчето си/само 4 месеца,но и това е нещо Rolling Eyes/...за съжаление ни се струпаха някои неща на главата с които не успяхме да се справим дори и с помощта на форумките Cry
поздравления на всички мами отзоваващи се в Кърмаческия  bouquet

# 178
  • София
  • Мнения: 375
Да, бях достатъчно подготвена!
И най-вече заради материалите в Библиотеката   bouquet
Имах известни трудности, но всичко си идваше на мястото. Само малко повече упоритост и силна мотивация за смисъла на кърменето ми бяха нужни.
А аз ги имах, и все още ги имам  Laughing

# 179
  • Мнения: 804
УЖ бях подготвена... Бях изчела мнооого информация, но когато се появиха проблеми мислех да зарежа всичко, защото ми се струваше "мисията невъзможна" - а и как болеше само.., раждането беше песен в сравнение с кърменето  ooooh!
Тогава писах на ХЕДРА и тя ми отговори веднага. Ако не беше тя нямаше да кърмя дъщеря ми, а вече я кърмя успешно почти 9 месеца.
ХЕДРА,   bouquet

# 180
  • Мнения: 110
С първото си дете не бях подготвена и се стигна до там,че девет месеца се изцеждах с помпичка и така я хранех,но с второто си дете бях много мотивирана и преди да се роди прочетох много информация за кърменето,а и имах горчив опит с първото си кърмене.Кърмаческия форум много ми помогна  и все още се кърмим.Пожелавам го на всички бъдещи майки!

# 181
  • Мнения: 3 818
Гласувах с не, защото не бях чела или научила нищо специално за кърменето преди раждането. Но всъщност аз нямах необходимост от знания в началото, защото не съм имала очаквания да имам проблеми или да ми трябва информация за кърменето. Разглеждах го така - забременяваш, раждаш, кърмиш. Смятах, че кърменето е естествен процес, който няма как да не овладея Laughing
В последствие почетох във форума и научих неща, които ми бяха много полезни и ми помогнаха да кърмя без проблем.

# 182
  • Мнения: 2 015
Гласувах с не, защото не бях чела или научила нищо специално за кърменето преди раждането. Но всъщност аз нямах необходимост от знания в началото, защото не съм имала очаквания да имам проблеми или да ми трябва информация за кърменето. Разглеждах го така - забременяваш, раждаш, кърмиш. Смятах, че кърменето е естествен процес, който няма как да не овладея Laughing
Но уви не беше така!

# 183
  • Мнения: X
и аз бях не подготвена, исках много да кърмя, но в болницата не ти помагаха в това отношение.детето все искаше да суче, аз почти нямах кърма и така не ми дойде. в нас нямах спокойствие за кърменето,бабата все висеше по край нас с бебката и даваше тъпи съвети.аз бях доста изнервена и нищо не стана с кърменето.сега малки ме е яд,като гледам из парка майките как кърмят.дай боже ако имам второ тогава да успея.

# 184
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
С първото си дете не бях подготвена и това беше една от причините да я кърмя само 20 дни. С второто бях по- подготвена, бях чела във форума, разпитвах приятелки ,а и имах подкрепа първите дни в болницата, което беше много важно за мен.

# 185
  • Мнения: 230
Не бях въобще подготвена.
Мислех си, че съм, но с "вещата" намесата на свекърва кърмила точно 20 дни и майка  - акушерка от старата школа - "Изцеждаш до дупка, след всяко кърмене!", мерене преди и след хранене, съм безумно щастлива, че на третия месец седнах най-сетне на компютъра и се зачетох във кърмаческия форум. Вие ми дадохте увереност, да се взема в ръце, да не захраня рано, да не давам добавка (детето качваше абсолютно добре тегло, но не спеше нощем и всички мислехме че е гладно), да не премахвам нощните кърмения и въобще всички онези дребни, но важни неща за да продължаваме и днес "да се кърмим".
Благодаря   bouquet

# 186
  • Мнения: 42
Колкото и да бях прочела, не се чувствах подготвена. Все пак никой не може да бъде подготвен, като не знае какво го чака  Simple Smile

# 187
  • Мнения: 660
Четох предимно от библиотеката на форума, и макар, че продължавах да се страхувам от неизвестното, когато родих се учудих, колко подготвена се оказах за ситуациите, пред които се изправих - имах отговори, знаех как да реагирам и така избегнахме проблемите, които можеха да се получат. Отделно някаква неясна, но все пак съществуваща опора ми представляваше мисълта, че ако се наложи, има на кого да се обадя за помощ (това беше за благодарност към Assinka   bouquet)
 Да, мисля, че бях достатъчно подготвена.

# 188
  • Мнения: 1 531
включвам се пак, че забравих нещо - да отдам дължимото на училището на списание 9 месеца - МНОГО ми беше полезно и то  Peace

# 189
  • Мнения: 85
Гласувах с не, защото не бях чела или научила нищо специално за кърменето преди раждането. Но всъщност аз нямах необходимост от знания в началото, защото не съм имала очаквания да имам проблеми или да ми трябва информация за кърменето. Разглеждах го така - забременяваш, раждаш, кърмиш. Смятах, че кърменето е естествен процес, който няма как да не овладея Laughing
В последствие почетох във форума и научих неща, които ми бяха много полезни и ми помогнаха да кърмя без проблем.

Все едно аз съм го писала Simple Smile

# 190
  • София
  • Мнения: 112
Бях изчела доста материали, включително и видеоклипчета за кърменето, както и получих ценни съвети от приятелка, така че теоретично бях достатъчно подготвена, притеснявах се много как ли ще е на практика. За мое щастие ми се падна много добро бебче, което и до този момент кърмя без проблем (пу, пу)!

# 191
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 715
Да, най-вече от обмяната на информация тук във форума.
За всичко останало може да се чуе и попита персонала на болницата

# 192
  • Мнения: 3 550
Друго. Преди да родя смятах, че съм подготвена. Бях се подковала здраво теоретично. Но с бебе в ръце нещата изглеждат по друг начин и трябваше да се ориентирам и доучвам в крачка.

# 193
  • Мнения: 106
Гласувах с НЕ. Въпреки, че бях чела мноого неща от тук и клипчета бях гледала. Всичко ми беше много объркано и тъй като не бях виждала на практика как се кърми не можах да се справя както трябва в началото.

# 194
  • Мнения: 950
Не бих казала, че бях подготвена. До влизането ми в болницата (а и след това) четях този форум и получих известна информация - в този смисъл добих представа за някои неща и бях по-подготвена в сравнение с времето преди да почна да чета форума. Но след като се роди се оказа, че имам още доста въпроси.

# 195
  • Мнения: 2 171
Не, не бях. Сблъсках се с всички възможни проблеми, свързани с кърменето и само благодарение на огромния ми инат успях да се преборя с тях. С второто ми раждане нещата са съвсем различни. Чувствам се много по-подготвена и сигурна в себе си.

# 196
  • Пловдив
  • Мнения: 512
Не , не бях. Добре, че скоро открих този форум-тамън при първия проблем

# 197
  • Мнения: 411
Да.Тук четох много,отделно в една книжка.Имам и близка приятелка,която редовно кърми пред мен и няколко пъти съм гледала от близо как става.Говорили сме много за това.Бях подготвена и физически и психически и мислех на 100%,че ще се получи.Ама не би! ConfusedЖивот и здраве,при следващо бебче ще се интересувам живо какво точно да се направи за да не се запушат каналчетата.

# 198
  • Мнения: 154
Не бях и четох и питах много и слава Богу успях!
Но в родилното нямаха много време да се занимават с кърмачки.

# 199
  • Мнения: 3 116
Друго - при първото ми детенце кърмих 5 месеца и то при смесено хранене от 20 ден от незнание и несигурност. При второто анализирайки грешките от първото и спокойствието на вече мама с опит сме само на кърма (пу-пу-пу)  Hug

# 200
  • Мнения: 3 926
Да бях. От четвртия месец на бременността си се подвизавах в подфорум Кърмене и четях и статиите, и проблемите, с които се сблъскват майките. Чувствах се доста уверена и благодарение на това, че знаех, че имам към кого да се обърна за помощ, ако се наложи. Е, не ми се наложи Peace
Първият сериозен проблем, с който се сблъсках беше АБКМ-то на дъщеря ми малко преди 8-мия месец. Подкрепа получих пак основно тук във форума Hug Hug Hug

# 201
  • Мнения: 529
Да ,бях подготвена.Цялата информация която ми беше нужна намерих тук във форума.Надявам се да продължа да кърмя успешно .Не така се случи за жалост при първото ми раждане,не бях подготвена,нямах никаква информация ,бебето се роди преждевременно и въпреки ,че имах много кърма не успах да кърмя.

# 202
  • Мнения: 256
Да, бях! Изчетох всичко изписано из библиотеката тук, а "Книга за кърменето" я препрочетох 3 пъти.  Peace

# 203
  • Sofia
  • Мнения: 9 711
Докато бременеех, четях Библиотеката в Кърмаческия и слушах Асинка ( Heart Eyes). Мислех, че съм подготвена, вярвах, че ще се справя, но когато бебето се озова в ръцете ми, се получи съвсем друго.  ooooh! Оказа, че подготовката ми е била по-скоро обща, отколкото конкретна - неочаквани трудности с гърдите, с поспаливо бебе, куп мастити..

Почти същото и при мен Peace Уж четох, гледах сестра ми (тя роди 3 месеца преди мен) а на практика се оказа много по-трудно и изтощително. Не бях подготвена за много трудности, все още се боря с тях.
Гласувах с "Не".

# 204
  • София
  • Мнения: 15 216
Преди да родя ходих на училище за родители и смятах, че съм достатъчно подготвена да се справя с бебето и грижите около него.
Всъщност, наистина бях готова.
В училището имах 2 занимания по темата за кърменето, които определено ми бяха полезни.
Самото кърмене не ми създаде никакви проблеми. За щастие, имах много кърма. Може би нямах достатъчно информация как да увелича лактацията, защото когато кърмата ми намаля (Иво беше на 6м. и малко), въпреки цеденето и слагането на бебето на гърдата, за около месец тя просто спря.
Приех го напълно нормално, с малко носталгия, но без драма-като цяло.
Така че, по тази причина, в анкетата отговорих с третата опция.

Последна редакция: сб, 26 юли 2008, 18:06 от Vivi

# 205
  • София
  • Мнения: 408
На теория бях подготвена 100 %, ама трудно приложих наученото в практиката

# 206
  • Мнения: 8 242
Твърдо ДА.
Бях изяла форума с кориците.. съвсем ми идваше като след защита на дипломна работа, че всичко си научих като теми за изпит  Joy
Обаче ми беше мноооооооого полезно.. Чак декламирах на акушерките и ме гледаха умно  hahaha

# 207
  • Мнения: 352
Мислех,че съм,но се оказа,че имало още много неща да науча!
Добре че бе голямото ми желание,подкрепата на съпруга ми,информацията от форума и ентусиазмът на дъщеря ми след един месец на лъжички,спринцовки,силиконови накрайници и шишета-да предпочете ГЪРДАТА НА МАМА!  Party

# 208
  • Мнения: 206
Не, не бях подготвена преди раждането ,за голямо мое съжаление Sad. Мислех си ,че е много лесно ,слагаш бебето на гърдата и това е.

# 209
  • Мнения: 11 607
С първото въобще не бях подготвена......въпреки,че акушерката в ЖК ми бе казала да си подготвям гърдите с кесия........

Но с второто... - вече сама си знаех и си карах така както аз си чувствам детето, и поправях грешките от първото.

# 210
  • Мнения: 9
Отговорих с "друго", защото не мога категорично да посоча "да" или "не". Бях подготвена до някаква степен, но имаше още какво да науча. Бях чела доста. Въпреки това, не бях съвсем сигурна дали ще се справя. Оказа се, че бебчо си знае работата. Mr. Green  Нямали сме особени проблеми, като изключим няколко запушвания, с които се преборвах успешно. Имала съм и доста въпроси, чиито отговори намирах тук.   bouquet

# 211
  • Варна
  • Мнения: 932
Отговорих с "НЕ" , въпреки че преди това съм чела доста по въпроса и тогава си мислех , че знам едва ли не всичко . Практиката се оказа друга работа , не е като четенето , но пък се кърмихме достатъчно дълго време , смятам .

# 212
  • София
  • Мнения: 161
Отговорих с ДА, бях подготвена, благодарение на прочетеното в кърмаческия форум, беше ми много интересно и изключително полезно,  кърмих сина си 1 година и 3 месеца, след като родих продължих да чета, никога не съм имала проблеми с гърдите си и кърменето. За съжаление в България много майки не кърмят, заради липса на подкрепа от страна на лекари и близки, а вероятно и на желание от тяхна страна.

# 213
  • Мнения: 363
Бях изчела всички списания, книги и форуми, но като ми го дадоха за първи път, въобще не знаех какво да правя. Мислех си че нямам кърма, че не знам как се слага на гърдата и т.н... Но добре, че имаше една докторка и тя ми помогна в тези първи стъпки.

# 214
  • Мнения: 340
Не, подготовката ми беше равна на нула. Беше преди 10 г. Тогава под подготовка за кърменето се разбираше съветът да си обгрубяваш зърната на гърдите. Нищо друго. Никъде на никакви статии, нито книги не съм попадала. Айде, ако предположим защо е било така - заради схващането, че това е естествен процес, при който обаче или ще ти тръгне от самосебе си и няма да имаш никакви проблеми, или ще ти се разранят зърната (това пък се смяташе за задължително), но ти трябва да издържиш стоически, или нямаш кърма/спре ти кърмата. Това отношение ми се струва много фаталистично... най-малко съм се нуждаела от надъхване и подкрепа, ама каква ти подкрепа, като цяло едно общество твърдо вярваше в неизбежността и фиксираността на горното.

# 215
  • Мнения: 198
Не, не бях достатъчно подготвена. Бях прочела някои статии тук от форума. Но честно казано между теорията и практиката има голяма разлика, знаех как трябва да е позата на бебето, но не знаех как да направя така, че да застане в тази поза (първоначално имах чувството, че ще ми се излее от ръцете). Важното е да имаш желание/инат да го направиш и да не почнеш да се самообвиняваш, ако не тръгне в началото.

# 216
  • София
  • Мнения: 369
бях подготвена благодарение на момичета от този форум и библиотеката.
тъй като мама си отиде две години преди това, нямаше с кого да споделям и да разпитвам, така че форума е този който отговаряше на въпросите ми и различните статии публикувани тук ме образоваха по въпросите за раждане, кърмене, отглеждане на малкото същество.

за което съм много благодарна
живи и здрави!!!
  Simple Smile Peace

# 217
Да бях подготвена. Няколко години преди да родя бях в САЩ да помагам на сестрата на мъжа ми, на която току що и се беше родила дъщеричка. Тогава заедно с нея прочетох доста литература свързана с кърменето и даже един път ме заведе на среща на LLL за нейния район и беше страхотно. Още тогава бях твърдо решена, че един ден като имам дете ще го кърмя. След като забременях и след това родих за мен едно от най важните неща беше да кърмя, до такава степен, че се беше превърнало във фикс идея. Но благодаря на Господ и на близките ми за подкрепата, Виктор е вече на 1,2мес. и все още се кърмиме... Grinning

# 218
  • Мнения: 1 376
Гласувах с НЕ, защото така си и беше. Винаги съм мислела, че няма да имам кърма, защото майка ми нямала, но се оказа, че съм сгрешила... не знаех какво да правя! Но всичко стана инстинктивно. Все още кърмя и постепенно захранвам, но съм спокойна, че дори и да ми откаже някоя храна има с какво да напълни коремчето. Най-хубавите мигове с дъщеря ми са докато я кърмя!  Hug

# 219
  • София
  • Мнения: 545
Първият път- не, гърдите се препълваха, имах рагади, беше кошмарно, но въпреки всичко, след ражането започнах да чета, тук във форума и благодаряние на това кърмих успешно сина си една годинка.
Сега е доста по- лесно, не допускам грешките от преди.

# 220
  • София
  • Мнения: 442
Хич даже не съм се потготвяла. Но кърмих без проблеми. Мисля, че тялото се потготвя само. Глупостите за обтриване с груби хавлиени кърпи не бих ги правила. Имах толкова мляко, че можех да давам и на банка. Няма никаква философия в кърменето. Даже ми е доста странно защо толкова го величаят. Естествено една жена ако има мляко да кърми. Който няма какво да прави? Аз имах дълго след като отбих детето. Кърмих 6 месеца, а ми тече повече от година. Детето трябваше да е на специална диета. Не съм пила лекарства за спиране, защото са много силни и ме беше страх. За 6 месеца бебето получава всичко необходимо, след това само изтощава организма на майката. Ще ме прощавате, ама това кърмене до първи клас ми се струва нездраво.

# 221
  • Мнения: 3 926
Хич даже не съм се потготвяла. Но кърмих без проблеми. Мисля, че тялото се потготвя само. Глупостите за обтриване с груби хавлиени кърпи не бих ги правила. Имах толкова мляко, че можех да давам и на банка. Няма никаква философия в кърменето. Даже ми е доста странно защо толкова го величаят. Естествено една жена ако има мляко да кърми. Който няма какво да прави? Аз имах дълго след като отбих детето. Кърмих 6 месеца, а ми тече повече от година. Детето трябваше да е на специална диета. Не съм пила лекарства за спиране, защото са много силни и ме беше страх. За 6 месеца бебето получава всичко необходимо, след това само изтощава организма на майката. Ще ме прощавате, ама това кърмене до първи клас ми се струва нездраво.
Така... започвам деликатно, надявам се да продължа така Peace
Моля, докато не си виждала другата страна на медала да не говориш колко е лесно и нефилософско кърменето.
Освен това ползите от кърменето са доказани и то се препоръчва поне до две годишна възраст, като именно след 6-тия месец нарастват ползите за организма на майката Peace До тогава се препоръчва детето да е само на кърма, а от там насетне следва захранване.
Кърменето до първи клас не е работа за всеки, както и имането на 5 деца, 6 съпруги... и всичко, което ни отличава като различни човешки същества Peace
Надявам се след мен да не се появят по-остри реплики.
Надявам се също никой да не осъди твоето решение за теб и бебето ти по начина, по който ти осъждаш нечие чуждо решение като "нездраво".

# 222
  • Мнения: 1 531
дано не се появят други реплики - все пак темата е за добро Hug

# 223
  • Мнения: 473
Сега осъзнавам, че НЕ съм била подготвена. Бях чела и Книга за кърменето, и информация от тук, но явно съм запомняла само хубавите неща. А когато ме връхлетяха "проблемите" - разранени зърна, запушени канали, намаляване на кърмата - незнаех какво да правя. Добре че ви има   bouquet Благодарения на този форум и майките компетентни относно кърменето, успях и устисках на всичко. В резултат на което кърмя бебчо вече 4-ти месец, и никога не е опитвал АМ.
БЛАГОДАРЯ ВИ

# 224
  • Мнения: 317
Да, четях и се интересувах много.
Така при първи симптоми на някой от проблемите, свързани с кърменето, знаех как да реагирам в началото и къде да потърся повече информация по въпроса.
Peace Лежах за задържане на два пъти и до края на бременността ми се наложи да пазя леглото. И имах възможност да почета доста неща по въпроса, което и доста ме надъха да кърмя и да правя всичко по силите си за да удължа кърменето. Все още кърмя бебка и съм много щастлива от това, защото майчиното мляко е незаменимо.  Hug Надявам се да съм в кърмаческия отбор поне докато Вики стане на шест месеца, а най-добре до годинка! Party

# 225
  • София
  • Мнения: 1 185
За съжаление - НЕ, четох много и си мислех, че съм подготвена, но когато малката буболечка се озова в ръцете ми се оказа, че не съм била подготвена!

# 226
  • Пловдив
  • Мнения: 857
Отговорих с Да, защото бях прочетала много неща за кърменето и се чувствах подготвена за това, което ме очаква. Друг е въпроса, че в действителност не се справих или поне аз така мисля и го кърмих само с изцеждане.

# 227
  • Мнения: 1 763
Отговорих с "Друго". Бях прочела много неща за кърменето, за възможните проблеми. Но на практика не се оказа толкова лесно, колкото на теория. Бебето не желаеше да суче и не кърмих въобще, въпреки че получавах подкрепа от близките си и в началото имах голямо желание.

# 228
  • В света на мечтите
  • Мнения: 542
Бях убедена, че ще кърма!!! Е да ама, не  Rolling Eyes Това вярване, че нямало жена дето да няма кърма бях определено аз. Детето ми беше с много силен смукателен рефлекс и ми висеше на цицата постоянно /спяхме закачени една за друга/. За първия месец свали 800 гр аз обаче тъпо и упорито продължавах до момента в който детето вече нямаше сили от глад и на 45 ден започнах захранване с по 10 гр. АМ и продължих да я държа закачена за мен още 15 дни. След това просто спрях да кърма и не съм пила никакви хапчета за спирена на кърма. Гърдите ми никога не са били "пълни" на бучки или нещо подобно

# 229
  • Мнения: 439
Бях убедена,че искам да кърмя...бях се подготвила,че сигурно ще имам проблеми,но въпреки всичко през което преминах се кърмихме успешно година и седем месеца

# 230
  • Мнения: 285
При първото си дете и идея си нямах от кърмене,но всичко се стана инстинктивно.Въпреки че в болницата ми показа акушерката,но имах чувство,че цял живот съм кърмила и ми беше много лесно.Но него го кърмих само 28 дни и кърмата ми спря.А сега с малкия все още го кърмя с днешна дата 9 месеца и 2 дни Flutter.

# 231
  • София
  • Мнения: 3 390
Бях доста добре подготвена, благодарение на форума. Hug

# 232
  • Мнения: 875
не достатъчно. бях чела малко от библиотеката на форума, но определено имаше много неща, които не знаех.

Последна редакция: сб, 02 авг 2008, 23:57 от momo

# 233
  • Мнения: 1 098
Да бях подготвена благодарение на кърмаческият форум. Успешно кърмя вече една година Peace

# 234
  • Мнения: 3 926
Бях убедена, че ще кърма!!! Е да ама, не  Rolling Eyes Това вярване, че нямало жена дето да няма кърма бях определено аз. Детето ми беше с много силен смукателен рефлекс и ми висеше на цицата постоянно /спяхме закачени една за друга/. За първия месец свали 800 гр аз обаче тъпо и упорито продължавах до момента в който детето вече нямаше сили от глад и на 45 ден започнах захранване с по 10 гр. АМ и продължих да я държа закачена за мен още 15 дни. След това просто спрях да кърма и не съм пила никакви хапчета за спирена на кърма. Гърдите ми никога не са били "пълни" на бучки или нещо подобно
За съжаление наистина има такива случаи Sad Това, което те съветвам да направиш е да отидеш на преглед при мамолог, за да види в какво състояние е жлезистата ти тъкан. Скоро имахме жена, при която гърдите не са се развили в това отношение още през пубертета. Тя просто повече от 20 гр. кърма няма да произведе никога Sad
Иначе след раждането изглеждаха като гърди на кърмачка - хубави вени (т.е. добро кръвоснабдяване), тъмни ареоли... но никой вътре Sad
Така или иначе явно си се справила по твоя си начин. Ако планираш следващо бебе е добре да започнеш смесено хранене още от началото Peace Защото със сигурност 10-20  гр може да имаш производство, а те носят своите позитиви Peace Всичко останало ще е АМ, но няколко минути на гърда преди това ще сторят своето добро дело Hug

# 235
  • Мнения: 8 999
Всичко за кърменето научих докато бях в болницата, а после и от педиатъра.
Имах кърма в изобилие и сама намерих начин да контролирам производството й.
Ако се беше случило така, че да нямам кърма, не мисля, че бих провела битка, за да я сдобия. Има чудесни АМ за такива случаи.

# 236
  • Мнения: 66
Уж бях изчела много , но пак се оказах много неподготвена. А и бебето не ми помогна много, не искаше да засучи.

# 237
  • Мнения: 1 187
изобщо не бях подготвена

# 238
  • София
  • Мнения: 275
Не, не бях, но бързо влезнах в час!!! Wink

# 239
  • София
  • Мнения: 587
Не, не бях. Определено си мислех, че не е кой знае какво и не обръщах голямо внимание на нещата изписани във форума. Оказа се не точно така  Naughty Първата седмица не ми беше никак лесно. Сега,вече след месец и малко си мисля, че се справям прилично Peace

# 240
  • Мнения: 3 869
Положих усилия да се подготвя - консултирах се за диетата си, промених някои неща; прерових каталога на Амазон по темата и си избрах две книги, които се оказах отлични. Попаднах и в обркъжението на кърмещи майки, отидох на няколко лекции. Но при липса на "жива помощ" (само един консултативен кабинет макар и с гореща линия, все още широко-разпространено даване на вода и ранно захранване), книгите бяха моето спасение. Още е рано да се говори, разбира се Wink Ще съм по-нясно с проблемите като му поникнат зъбчета Wink
Според статистиките (цитирам информация на авторите на www.breastfeedingmadesimple.com), броят кърмения (независимо какво и колко точно поглъща детето) през първите 24 часа е от критично значение за кърменето по-късно. В страна, където практиката е бебета да се отделят от майките поне за 2-3 часа след раждането и да им се носят под час за кърмене, едва ли може да се постигне много в първите 24-часа. За късмет, кърменето може да започне и доста по-късно и пак да е успешно, просто ще изисква малко повече усилия в началото.

# 241
  • Мнения: 743
Категорично не. Никак не бях подготвена, само знаех къде трябва да се сложи бебето. Но как да го накарам да започне да суче ...... ей това ми беше тъмна Индия. Но след 1 неуспешен опит при първото носене на детето, се постарах да насоча мислите си към подхода към малката ми красавица. Вторият път, когато ми я донесоха всичко се получи както трябва. И така 6 месеца /за мое съжаление ми спря кърмата, направих всичко, което можех, но не успях по-дълго време/. 

# 242
  • Мнения: 1 341
Не, определено не бях подготвена!
През цялата бременост се помотквах и така и не отворих кърмаческия да се образовам. Мислех, че не е трудно, че няма какво толкова да го мисля и така докато родих. Сблъсках се с много проблеми и благодарение на кърмаческия и Ася  bouquet , кърмих успешно докато дъщеря ми не се отби сама, а именно 2 г.
След раждането ми беше трудно да съчетая гледането на малката и четенето на форума. За трова направих и доста грешки, хубавото е, че ги поправих на време. За пореден път благодаря на Ася за адекватните съвети, че беше винаги на разположение и я притеснявах денонощно по тел. Hug

Общи условия

Активация на акаунт