Вариации за гювечета.......

  • 22 062
  • 28
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 607
Много често правя гювечета........

Днес ги направих по следния начин:

На дъното сложих половин малко доматче - нарязано на ситно.
След това нарязах като за мусака 1 средно голям картоф и смесих с малко топено пушено сирене. Сложих готова подправка  - пикантина на вкус.Нарязах малко пилешки кремвирш. След това още малко нарязан картоф сложих. Сложих около 1с.л. олио, около 1/2 кафена чашка вода и...на слаб огън-180в началото, после 150 градуса във фурната. Изгледах почти цял филм и те бяха станали. Счупих 1 яйце, рендосах кашкавал и върнах във фурната и я изключих.

Бяха станали разкош! Съжалявам, не успях да ги снимам, а и бяха само 2 и бързо свършиха!

Споделете и вашите гювечета!

# 1
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Ето как правя моите гювечета:
На дъното на всяко гювече по 1 сл зехтин/олио,
след това лютеница,разбъркана с вода-1:1,
сирене-на кубчета,
кашкавал-на кубчета,
колбас-на кубчета и по средата на всяко по 1 яйце(пуквам жълтъка с вилица).Едно по едно минават през МВ-то за 6 минути на МАХ.

# 2
  • Мнения: 1 505
  Втората рецепта е моя на4ин за направа на гиуве4ета,но разбира се и винаги съм готова да изпробвам не6то ново.    

# 3
  • Мнения: 483
Най-често правя тези:

Нарязвам лук, пресни домати, печена чушка и кренвирш. Подправям с чубрица и черен пипер. Слагам дебело отрязано парче сирене, отгоре чуквам едно яйце. Поставям парче масло и отново поръсвам с чубрица. Пека.
Това са най-любимите ни.
Всички други са тип всичко от хладилника, парче сирене, яйце и запичане  bowuu

# 4
  • Мнения: 2 784
Обожавам сирене по шопски! Правя го така-  в гювече редя дебели резени сирене и домати, също на резенчета. отгоре слагам малко масълце, подправки(сол не слагам, тъй като сиренето е солено), и слагам във фурната да се позапече. Вадя, чуквам яйце и допичам, докато яйцето се забули.
Класическите гювечета ги правя по подобен начин, но слагам и колбас, и гъбки, ако има, а над яйцето наръсвам малко кашкавал да се запече.
На дъщеря ми правя картофки в гювече- картофки на кубчета, масълце, водичка до половината на гювечето,сол, чубрица. Когато се задушат и омекнат достатъчно отхлюпвам, настъргвам кашкавал и запичам.
Оттук, от форума, бях взела рецепта за гъби по овчарски:
В половин пакетче масло задушавам 1 глава лук, 300-400 гр. нарязани гъби, 1-2 домата(белени и на салца). Изсипвам в гювечета, отгоре слагам няколко дебели резена сирене, наръсвам черен, червен пипер и чубрица и запичам леко във фурната. Към края махам капачето да се запече сиренето.
Та това е. Много ги тачим гювечетата в нашта къща. Grinning

# 5
  • София
  • Мнения: 12 554
Аз ги правя така:

Олио на дъното, дебели резени домати най-отдолу, след това плочка сирене, нарязан на ситно колбас, нарязан на кубчета кашкавал, най-отгоре яйце и малко чубрица.

Когато имам буркан смелени домати, предпочитам да сложа от него.

# 6
  • Мнения: 5 001
Оооо,гювечетааа  Party

Ами правя все различни,зависи какво има в хладилника  Blush


*Домат,масълце,сиренце,колбас,чубрица,кашкавал на кубчета.Като се позапече,чуквам едно яйце отгоре
*Пържено кюфте,лютеница,чушка,кашкавал,кисела краставичка.Като се позапече - яйце...
*Домат,сирене,масълце,1 люта чушка.Като се позапече - яйце...
*Лук(като за запръжка),домат,картоф,морков,кайма,чубрица,черен пипер(всики зеленчуци+каймата са задушени предварително и се разпределят по гювечетата).Като се позапече добавям яйце или заливам с яйцеи кисело мляко(като заливка)

И т.н и т.н......Вариациите може да са безброй....

# 7
  • Мнения: 11 607
Оооо,гювечетааа  Party

Ами правя все различни,зависи какво има в хладилника  Blush

Затова ги харесвам гювечетата,че от нищо правя нещо и са добър чистач на хладилника.

# 8
  • Мнения: 1 949
Много ми допада тази тема.
Аз правя гювечетата така:
на дъното масло, отгоре парче сирене, домат, колбас, тип луканков, нарязан на парченца, чушка. Ако имам, гъби от буркан - също, запичам. Като стане готово, чуквам по едно яйце отгоре и воала  Hug

Подправка - чубрица и черен пипер.

Последна редакция: чт, 17 юли 2008, 13:50 от simba21

# 9
  • Мнения: 5 001
Оооо,гювечетааа  Party

Ами правя все различни,зависи какво има в хладилника  Blush

Затова ги харесвам гювечетата,че от нищо правя нещо и са добър чистач на хладилника.
И все става вкусно,каквото и да сложиш  Peace

# 10
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Моя вариант:
Резен домат на дъното, после ред сирене, натрошено на едро, 1 с.л. зехтин, после ред луканка на резенчета, следват резени кашкавал и най-отгоре чуквам 1 яйце, което леко поразбърквам. Слагам ги в микровълновата за 6-7 мин. на пълна мощност и готово!  Peace

# 11
  • Варна
  • Мнения: 10 786
Аз досега съм правила гювечета в МВ.

За обикновената фурна имам 2 въпроса - 1. в загрята фурна ли се слагат или в студена (има ли риск от пукване на гювечето? и 2. с капачета или без ги печете?  Simple Smile

# 12
  • Мнения: 1 949
Аз досега съм правила гювечета в МВ.

За обикновената фурна имам 2 въпроса - 1. в загрята фурна ли се слагат или в студена (има ли риск от пукване на гювечето? и 2. с капачета или без ги печете?  Simple Smile

1.в студена фурна се слагат, за да не се пукне гювечето от рязката висока Т, а постепенно да се загрее.
2.аз отначало ги слагам покрити, после като чукна яйцето отгоре, махам капака , за да се запече.

# 13
  • Мнения: 329
Моя вариант:
Резен домат на дъното, после ред сирене, натрошено на едро, 1 с.л. зехтин, после ред луканка на резенчета, следват резени кашкавал и най-отгоре чуквам 1 яйце, което леко поразбърквам. Слагам ги в микровълновата за 6-7 мин. на пълна мощност и готово!  Peace

Извинявам се за малко тъпия въпрос,ама слагаш ли капака на гювечетата като ги правиш на МВ?  Wink

# 14
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Моя вариант:
Резен домат на дъното, после ред сирене, натрошено на едро, 1 с.л. зехтин, после ред луканка на резенчета, следват резени кашкавал и най-отгоре чуквам 1 яйце, което леко поразбърквам. Слагам ги в микровълновата за 6-7 мин. на пълна мощност и готово!  Peace

Извинявам се за малко тъпия въпрос,ама слагаш ли капака на гювечетата като ги правиш на МВ?  Wink
Да, задължително с капак!  Peace

Общи условия

Активация на акаунт