Професионално еволюиране

  • 2 999
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 893
Темата за "простата продавачка" е причината пък за тази.
Каква беше първата ви работа/ и в България, и в чужбина/, колко време се задържахте, втора, трета и така...

Последна редакция: пт, 18 юли 2008, 17:02 от СлеДи оТ СълЗи

# 1
  • Мнения: 3 521
Първата ми работа беше шивачка, карах практика в техникума по облекло и това беше задължителна част от учебния план. Завод "Витоша" - смрад, тъмнина, ежедневни инциденти и безкрайни редици от уморени от живота жени. Шапки долу за всички тях!
3 месеца през лятото ми бяха достатъчни да реша, че това НЯМА да го правя цял живот и ще се преориентирам генерално към нещо доходоносно и комерсиално. Станах манекенка. Почти 6 години се развявах по това прозвище. После одъртях, поумнях, станах студентка и се преквалифицирах на гримьор след лекциите. Това се оказа мъдро решение, защото доста хем си в джаза, хем не съвсем. Допълнителен доход си докарвах и като платена клюкарка към един вестник - хем те осигуряват, хем си учиш, хем чисто по женски си в течение с всички новини и скандали. Сладка работа в продължение на още 3 години. След като завърших си започнах работа по специалността - инженер-че.година и 5 месеца "Дай, вар!", "Наливай бетона!" и т.н. Щях и така да се пенсионирам вероятно, ако не ме беше ударила интернационалната любов и станах висококвалифицирана родителка - работно време 24 ч. в денононощието, 365 дни годишно, заплатата тече в детски усмивки. От година и два месеца преподавам по няколко часа седмично рисуване в едно ателие. Звездите, обаче ми казват, че май няма това да е мястото, където ще празнувам 30-така...Егати ЦъВъто написах ooooh!

Последна редакция: пт, 18 юли 2008, 16:53 от surfline

# 2
  • Мнения: 1 545
 Laughing Проста продавачка  Laughing
Бях в 10 клас, лятната ваканция, и поработих 2 седмици на един щанд за дрехи в базара на НДК. После щанда се премести в зала Фестивална и като си поговорих с останалите "прости продавачки" наоколо разбрах, че им плащат повече, отколкото на мен. И аз си поисках толкова, беше ми отказано, и аз си тръгнах. Ми бях се хванала да работя колкото да правя нещо през ваканцията и да изкарам някой лев сама. Нямах нужда.
На 18 започнах като "броец" на пари в Народна банка. После станах куриер, после - секретарка  Mr. Green През това време учех в Унсс-то. После завърших, за известно време бях и "експерт" по длъжност, все в БНБ-то, но по ред причини напуснах и поработих в една строителна фирма като финансов експерт, беше уж временно, все пак банково дело бях специализирала, та си търсех работа по банки. Ама се запознах с мъжо, който има своя компютърна фирма /консултации, поправки, продажби.... семейна фирма, не е нещо голямо /. И сега това работя и аз. Не ми е "специалност", ама на кой му пука, интересно е и сме заедно. А и съм до детето си/децата скоро/, офиса си ми е вкъщи. Удовлетворена съм, определено.

# 3
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
и аз се занимавах с тази дейност на младини, докато се правих на студентка.

после срещнах моя  бътлър, който пък реши, че няма смисъл да си губя времето в магазина работих цял ден.
случи се и така, че ми гепиха една рокля, която струваше долу-горе колкото една моя заплата и така сложих край на работната си кариера.
оженихме се, родих, после чужбина, после пак родих.... после пак, бъзикам се Mr. Green и така толкоз време се грижа на моите любими същества да им е уютно вкъщи, те пък ме възнаграждават с много лИбов и тъй.
на моменти ми се ще да почна бач, ма свекърва ми вика да съм си гледала децата, щото пък тя за това най съжалява, за пропуснатите години в името на кариери, за тоз дето духа Mr. Green
като ми е кеф я слушам, някой път пък ме прихващат работните... та, поживьом-увидим.

# 4
  • Мнения: 3 932
Ха-ха, може да добавиш и анкетка за най-разпространена първа работа в чужбина, с вариант номер 1, естествено- проста продавачка, 2-секретарка и т.н  Mr. Green

За статистиката:
-Фирма първа, работа първа: продавачка, докато учех в У-та
-Фирма втора: секретарка на рецепция, после
                         административен съпорт,
                         сега, еколог и съветник по енергийна ефикасност.

# 5
  • Мнения: 5 710
Ами да, има известно еволюиране при мен, но аз съм Водолей и мога да се появявам на много поприща.
Като ученичка работих, като продавачка в магазин за дрехи. После за обувки, после за закуски и хляб. Като студентка работих в кафене. Като завърших прекарах малко време в лаборатория, откъдето пък седнах на секретарски стол. После бях експерт в държавна институция, преместих се на среден клас управленска позиция в неправителствена организация. После поработих малко, като консултант на м/ународна организация и сега си мисля за собствен бизнес.
Не знам еволюирам ли. Животът ми не е ферибот, който тежко и стабилно се носи от бряг на бряг, по-скоро е лодка, която се лашка в бурничко море и не мога да гарантирам, че еволюирам устойчиво с всеки изминал ден, като по картинка. По-скоро доказвам теорията за скокообразните събития в еволюцията.

# 6
  • Мнения: 2 786
Първата ми работа беше като оператор в една малка Интернет зала с 8-часови смени и заплата от 380 лева, която впоследствие бе увеличена на 450.
Задържах се там около 5 месеца и напуснах, защото собствениците заминаха на гурбет и затвориха залата.
Втората отново беше оператор в Интернет зала с малко по-висока заплата и общо взето учих хората как да си пускат компютъра и как да играят различни игри, после бях "проста продавачка" в магазин за компютри и компютърни части, впоследствие станах консултант и "шеф" на още няколко служители в магазина и заплатата ми бе увеличена.
Напуснах, защото получих по-добро предложение за деловодител в нотариална кантора, след това започнах работа при друг нотариус и ... това ми е стажа в България  Sunglasses
Малко преди да замина ми предложиха позиция тип 10 в 1 в една немалка фирма на мои познати - секретарка, консултантка, връзки с обществеността, намиране на нови клиенти (и от чужбина), отговорник реклама, абе всякакви дейности в полза разширяване на бизнеса и оборота.
Щях да имам служебна кола и шофьор.
Не съм учила за такива неща, но те смятаха, че съм идеалната за тази позиция заради качествата ми на оправен, изобретателен, интелигентен и комуникативен човек и езиците, които владея.
Щеше да е интересно преживяване, началната заплата беше около 2700 лева (с възможности за увеличаване и премии при добре свършена работа и очевидни резултати), но предложението дойде малко късно.
Хубавото е, че тази позиция си ме чака, ако реша да се връщам един ден, дори и да има друг назначен.
Мисля, че се наблюдава една крива в посока нагоре в професионалното ми развитие  Joy

# 7
  • Мнения: 1 854
Сервитьорка в пицария,видеокасети под наем,продавачка в базар..това докато учех.След това 10г.дьржавен служител,по настоящем се грижа за детето си.Откакто сьм в чужбина, не сьм работила за друг работодател.

# 8
  • Мнения: 3 367
Гимназия Бг-радио предавания,преводи по списания,НГО
Уни Бг-санитар на заплата,иначе пак преводи, Неправ.сектор халтури всякакви
Америка-детегледачка,чистачка,гладачка (1 година опеър програма)
Докторант(3 и малко години,стипендия) - след доктрска позиция( 3 години,заплата)-сега се чака да стана един професор,но знае ли се. Превеждам с бг и френски на пациенти к не говорят англ.почасово ако ме викнат.

# 9
  • Мнения: 1 783
.

Последна редакция: сб, 19 юли 2008, 02:09 от Biz

# 10
  • Мнения: 3 423
Като ученичка пишех в един вестник и
репортерствах в едно радиопредаване.
Последната ми работа беше в издателство.
Сега вече отглеждам и възпитавам човек и
всичко, което съм правела преди, е все тая.

# 11
  • Мнения: 1 436
Продавачка на сладолед  Sunglasses. После телефонистка, вкарване на инфо в база данни, асистент на професор, кредитен анализатор, финансов анализатор, по настоящем мениджър на такива от двата вида.

# 12
  • Мнения: 2 849
Първата в България-проста продавачка на щанд за парфюмерия  Crazy
първата тук-детска учителка в детска градина .

# 13
  • Мнения: 7 914
и аз два пъти съм била  от вида "проста" продавачка -  на козметика( за 2 месеца има няма) и на бижута пак горе долу за същия период
 а после цяла година си използвах дипломата по предназначение...
сега съм на най трудното и сладко поприще  - да съм майка Heart Eyes

# 14
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
От много рано започнах да работя. В началото на шега, но изкарвах много добри пари за времето ( а бях още дете): играех в детската трупа към Народният театър и записвах предавания за радиото.
На 17 до 25 :работех към една фирма за маркетинг и изследвания.
На 18: гледах вечер дете.
На 21-25: лятото бях екскурзовод.
На 25-26: тук, разнасях брошури.
На 27; няколко години работех ( и все още го правя понякога) към PR екип в Университета. Изнасям лекции за следването, организираме отворени дни и т.н.
От 30: учител. 

Общи условия

Активация на акаунт