Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Семейни отношения
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Plovdiv

Мнения: 813
Случаят е следният.
Сестра ми работеше секретарка доста години в една фирма.
Сега вече премахнаха длъжността секретарка и за да не я съкратят я преназначиха калкулант - работник кухня.Но тя неможе да я върши тази работа.
Опита но не става.За това я преместиха като общ работник в кухнята.
Не искат да я съкратят категорично.Сигурно за да не й изплащат обещетението което й се полага.

Какво да направи за да отиде в бюрото по труда  и да получава от там обезщетение.
Цитирай

София

Мнения: 51
По-добре попитай в този сайт:www.odit.info
Мисля че там ще получиш отговор
Цитирай


Мнения: 520


Какво да направи за да отиде в бюрото по труда  и да получава от там обезщетение.

Никой не може да задължи дружеството да съкрати сестра ти, нито пък нея - да си смени длъжността.
Преназначаването става със съгласието на работника, явно сестра ти е подписала анекс към трудовия си договор.
Според мен тя не желае да напуска, а и от дружеството я държат от уважение, за да не остане без работа. Освен това, явно е компетентна и добра секретарка и очакват от нея пак да върши работата...  newsm78
Предлагам ти следното решение: дай на сестра си да опише случая, вероятно ще мога да помогна.
Така, на прима виста, мога да кажа, че дори да напусне по взаимно съгласие, тя ще има право на обезщетение от бюрото по труда, ако това е целта.
Пиши пак и поясни това ли трябва да се постигне.
Цитирай

София

Мнения: 7 065
Така, на прима виста, мога да кажа, че дори да напусне по взаимно съгласие, тя ще има право на обезщетение от бюрото по труда, ако това е целта.

Да, ще има право на обезщетение за безработица, но за по-малък срок.

Чл. 54б. (3) от Кодекса за социално осигуряване (Доп. - ДВ, бр. 67 от 2003 г., бр. 95 от 2003 г., изм., бр. 82 от 2006 г., бр. 64 от 2007 г.) Безработните лица, чиито правоотношения са били прекратени по тяхно желание или с тяхно съгласие, или поради виновното им поведение, на основание чл. 325, т. 1 и 2, чл. 326 и 330 от Кодекса на труда , чл. 103, ал. 1, т. 1, 2 и 5, чл. 105 и 107, ал. 1, т. 1 - 4 от Закона за държавния служител , чл. 128, т. 1, 7 и 8, чл. 128а и чл. 128в, т. 2 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България , чл. 245, ал. 1, т. 4, 6 и 8 от Закона за Министерството на вътрешните работи и чл. 165, ал. 1, т. 2, 3 и 5 и чл. 271, т. 2, 3 и 5 от Закона за съдебната власт , получават минималния размер на паричното обезщетение за безработица за срок 4 месеца.

Има и друг вариант да получава за по-дълъг срок обезщетение за безработица и в по-голям размер, но на лични, ако ви интересува.
Цитирай


Мнения: 1 342
Aко твърдо е решила, че не желае да работи повече там и иска да напусне, какво й пречи да подаде 1-месечно предизвестие за напускане (или в краен случай 3-месечно, ако е на срочен трудов договор)?
Цитирай

Добрич

Мнения: 2 743
От фирмата не могат да и сменят длъжността, ако тя не е съгласна. Подписвала ли е допълнение към трудовия си договор? Ако напусне по собствено желание, както ти е писала   Н а т и ще получава само 4 месеца обезщетение за безработица. Така е според Кодекса на труда .
Цитирай

далеч от реалността.....

Мнения: 1 908
Ако бъде освободена по взаимно съгласие ще получава обезщетение 4 месеца, най-добрия вариант и за двете страни е да я освободят поради липса на качества за изпълняване на дадената дейност (утре мога да напиша точно члена - по памет 328, т 5) - ще получава пълно обезшетение - мин 10 месеца, а работодателят не дължи обезщетение за съкращване, а само за неизползван отпуск.
Утре мога да бъда по-конкретна с членовете.
« Последна редакция: пн, 21 юли 2008, 22:02 от b_ivanova Боби »
Цитирай

През девет форума в десети

Мнения: 11 504
Сега вече премахнаха длъжността секретарка и за да не я съкратят я преназначиха калкулант - работник кухня.Но тя неможе да я върши тази работа.
Опита но не става.За това я преместиха като общ работник в кухнята.
Не искат да я съкратят категорично. Сигурно за да не й изплащат обещетението което й се полага.


Ако я съкратят по чл. 328,
5. при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата;
6. когато работникът или служителят не притежава необходимото образование или професионална квалификация за изпълняваната работа;
.....

11. при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях;




работодателят не дължи обезщетение, нито пък осигуровки за месеца след съкращението. Съкратеният може да получава помощи за същото време и в същия размер, както и ако е съкратен по предходните точки.
Предложете им го, може да се съгласят.  Peace

Цитирай

Plovdiv

Мнения: 813
Благодаря на всички за отзивчивостта.
Сега сме по-наясно със ситуацията.
Цитирай


Мнения: 635
Чл. 222. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) При уволнение поради закриване на предприятието или на част от него, съкращаване в щата, намаляване обема на работа и спиране на работата за повече от 15 работни дни работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя. Обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 1 месец. С акт на Министерския съвет, с колективен трудов договор или с трудовия договор може да се предвижда обезщетение за по-дълъг срок. Ако в този срок работникът или служителят е постъпил на работа с по-ниско трудово възнаграждение, той има право на разликата за същия срок.

Явно това е причината да бъде преназначена.
Съответно, тя ако откаже преназначаването могат с чиста съвест да я съкратят:
Прекратяване на трудовия договор от работодателя с предизвестие
 
Чл. 328. (Изм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г., бр. 100 от 1992 г.) (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи:
1. при закриване на предприятието;

2. при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата;

3. при намаляване на обема на работата;

4. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) при спиране на работа за повече от 15 работни дни;

5. при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата;

6. когато работникът или служителят не притежава необходимото образование или професионална квалификация за изпълняваната работа;


Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.