Как бихте постъпили в следната ситуация с баща

  • 3 055
  • 31
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 339
Необходимо ми е мнение по един въпрос. От половин година майка ми се разболя и е на грижите на баща ми и мен. В следствие на няколко месеца той си пое изцяло грижите за нея и спря да работи,но е пенсионер с добра пенсия. Тази предистория я пиша за по-адекватно мнение. Та от тези няколко месеца баща ми все ми дава да плащам разни сметки обажда се и заявява,че просто иска да ги платя днес и това е не търпи отлагане в неговите мисли. проблемът обаче е следният нито един път не ме попита имам ли нямам ли пари. Докато имах плащах - тази седмица примерно 40лв другата пак толко грубо казано. Да ама моята заплата е много малка и много ми се иска даму помагам повече но уви няма как. Като му казах,че нямам пари сега да платя данъците за които се обади стана страшно. Как така аз вечно нямам пари и дрън дрън. Та аз съм все пак с малко дете,а това са голями разходи пред заплата съм и няма как. Днес ми се обажда да ми каже освен данъците да ида да платя и телефона замълчах си,но ми е тежко хем че не мога да помогна хем,че мен никога не ме питат имаш ли в момента. Вие как бихте постъпили в такава ситуация. Само да спомена,че в каквото мога съм го отменяла без да ми казва. Ходене по болници, изследвания,свързване с лекари и прочие такива неща. Sad

# 1
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
Не съм попадала в подобна ситуация и незнам как бих постъпила  Rolling Eyes Мисля си обаче, че може би баща ти е малко изнервен покрай грижите за майка ти. Пробвай да поговориш с него и да му обясниш с колко можеш да му помогаш и кога. Дано имаш успех  Praynig

# 2
  • София
  • Мнения: 1 339
Да де ама нестава. Ето сега казах му мога да платя данъците,но на заплата, а той като кресна пак ли нямаш пари аз искам сега да се платят. А и е добре финансово не е като да не е. По-добре е от нас и за сега пу пу не е закъсвал и се справя чудесно. Как да му обясна,че моето семейство има доходи колкото него,но имам повече разходи с детето. Най-малкото плодове по-разнообразна храна,лекарства и доктори -той е с алергия. Татко си е в доста голяма степен егоист и когато мака беше по-добре не му позволяваше да прави така,но сега жената няма сили да се бори с него пък  и едва ли сега тя  знае изобщо.

# 3
  • Мнения: 2 617
Казваш му, че не можеш и толкова.
Ако иска да плащаш, когато на него му е скимнало, да ти дава пари, нали са негови разходи?!

# 4
  • Мнения: X
Ох, миличка, освен да ти съчувстваме, нищо не можем да направим. Тези семейни отношения си имат история, която ние няма как да знаем. Но ти знаеш. Реши за себе си кое е правилното и прави така. Щом се убедиш, че това е правилното, забрави за угризенията.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Ама защо ти трябва да плащаш тези разходи  newsm78.Ако имаш възможност и ти искаш , да , но някой да те пресира защо ?Телето ли бозае от кравата или кравата от телето ?Всичко според мен са разговори.Така както ние от форума те разбрахме за какво иде реч по същия начин го обясни и го кажи на него, но баща ти.Явно е по остър в реакциите си и ти трябва да си го позноваш вече.Аз щях да бъда категорична , но спокойна без да се нервя и викам , но категорична  Stop Stop Stop

# 6
  • Мнения: 103
Щом е прекалил и ти идва вече в повече, най добре е да му кажеш, че не можеш да му поемаш сметките, ако иска да ти оставя пари, ти ще ходиш да плащаш, но пари за техните разходи вече не можеш да отделяш. Като ти крещи, затвори му, като се успокои пак ще ти звънне. Дано покрай проблемите да не се усеща че те товари, защото ако го прави умишлено е много неприятно.

# 7
  • София
  • Мнения: 803
Това е много голям проблем на нашето общество, защото родителите ни са с очакването да се грижим на старини за тях. При нас със сестра ми най-големите проблеми се появиха , когато ние родихме и стана ясно, че си имаме основни грижи с нашите семейства. Толкова грозни скандали са ни вдигали и покойният ни вече баща  и майка ни, че е просто отвратително. Не само че не помагат те като , родители , ами на всичкото отгоре правят ти сметка на доходите, определят как да използваш свободното си време и т.н.
Според мен с категоричен тон му обясни, че ти имаш задължения към твоето семейство, той към неговото. Майка ти е негова съпруга, режийните разходи са техни. Ти и твоето семейство имате ваши и толкоз. Всяка жаба да си знае гьола.
Посоката на даване е от родители към деца , не обратното.

# 8
  • Мнения: 25 441
Според мен с категоричен тон му обясни, че ти имаш задължения към твоето семейство, той към неговото. Майка ти е негова съпруга, режийните разходи са техни. Ти и твоето семейство имате ваши и толкоз. Всяка жаба да си знае гьола.
Посоката на даване е от родители към деца , не обратното.

Както баща ми обичаше да казва: "Къде се е чуло и видяло крава от теле да бозае?".  Laughing
Вярно е, че в един момент родителите ни имат нужда от помощ, но не и за сметка на внуците си. Такива егоистични родители не ги разбирам, слава богу, не съм се сблъсквала лично.
Но познавам хора, които непрекъснато са изнудвани от родителите си, включително и заплашвани със самоубийство, та имам представа какъв ад е това.  Tired

# 9
  • Мнения: 662
Според мен с категоричен тон му обясни, че ти имаш задължения към твоето семейство, той към неговото. Майка ти е негова съпруга, режийните разходи са техни. Ти и твоето семейство имате ваши и толкоз. Всяка жаба да си знае гьола.
Посоката на даване е от родители към деца , не обратното.

Както баща ми обичаше да казва: "Къде се е чуло и видяло крава от теле да бозае?".  Laughing
Вярно е, че в един момент родителите ни имат нужда от помощ, но не и за сметка на внуците си. Такива егоистични родители не ги разбирам, слава богу, не съм се сблъсквала лично.
Но познавам хора, които непрекъснато са изнудвани от родителите си, включително и заплашвани със самоубийство, та имам представа какъв ад е това.  Tired

За съжаление е така ooooh!. Повечето с възрастта стават големи егоисти. Най-обичам теорията им, че, трябва цял живот да сме иб благодарни, защото, ако не са били те, нас въобще е нямало да ни има. При мен е същото в някои отношения. Баба ми е с хубава пенсия, има апартамент, който дава под наем и си прибира парите, но няма човек, на който да не се оплакала, че е много зле с парите ooooh!. Грешката, която и аз правя е, че заради възрастта и си премълчавам доста неща, от което всъщност тя прекрасно се възползва.

# 10
  • Мнения: 714
Заедно ли живеете, че не разбрах нещо  newsm78
общ ли ви е бюджетът?
Ако не, какво право има баща ти да те задължава да плащаш техните сметки?
То за сметките иди-дойди, ама за данъците? Да са ти приписали случайно апартамента, в който живеят, че да плащаш ти данъка?
Как се държат с теб зависи и от теб всъщност.

Бях попаднала в подобна ситуация, в която родителите смятаха чуждестранният ми съпруг за касичка (макар никога да не е бил богат) и трупаха сметките на една купчинка до неговото пристигане  Thinking
първата работа, която той правеше с мен като дойдеше, е да отидем да платим сметки, ток, вода, телефон .... отчитам факта, че не съм длъжна, но все пак съм отговорен човек и търся да помогна. Фактът, който ми тежеше, че родителите ми възприемаха това като даденост, а не жест  #Cussing out не преставаха да се оплакват как всичко е скъпо, нямало какво да ядат ...
Един ден майка ми (дори без да ни гледа в лицето) заяви че "ето сега и данък на апартамента трябва да се плаща". На която наглост аз отговорих че "дотук добре, ама който има апартамент да си му плаща данъка". Преведох диалога  на мъжа ми. За протокола, и до ден днешен не съм успяла една керемидка да си закупя, пък камо ли жилище, живеем на квартира  Crossing Arms
Малко по малко успях да ги накарам да си променят идеята кой какво е длъжен да плаща и се научиха да оценяват финансовата помощ, която им даваме не като дълг, а като жест.  Crossing Arms с непукизъм и отстояваща принципите си, иначе съвсем сериозно и с мъжа си щях да си омешаме капите, защото той се вкисна.

На мен никой за нищо не ми е помогнал. И като че ли е по-добре пък.  Naughty

# 11
  • Мнения: 4 664
 Умът ми не побира как родител ще нагърбав финансово детето си със своите текущи разходи. Виждам в лентичката че имаш малко дете. Честно...мислих, мислих и направо не ми се иска да повярвам че е възможно. Да не би да си мисли, че след като вече не гледате жената двамата а само той ти си длъжна да поемаш финансовите им задължения?! Изобщо не мисля, че това е нормално.
 Говори с него. Обясни му. То така къде ще му се види края...

# 12
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Ако се наложи, бих дала много. По-скоро, когато имам, го разхвърлям-правя подаръци, купувам, плащам.
За момента родителите ми нямат нужда от пряка помощ, но на мен си ми е кеф да купувам подаръци, когато мога. В подобна степен се старая да действам със свекърва ми, с бабите и дядовците ни. На едната баба съм поела разходите по блока, на другите се старая да купувам разни неща (не съм по практичните подаръци и мисля, че не са особено щастливи от вакуумираща машина или ютия, ама все си мисля, че не биха си позволили подобни подаръци и тъй, за разкош).

Отцялата тая прелюдия искам да кажа-Ако  не искаш да плащаш, просто казваш или избираш да не плащаш. Може следващия път да му занесеш разписката и да кажеш-Заповядай квитанцията, донесла съм дребни, така че можеш да ми дадеш цяло 20, трябва да купим памперси или нещо подобно. Може да му занесеш списък с месечните ви разходи.

А всъщност, пожелавам да не се налага да се стига до такива крайни ситуации и да не е проблем, ама...

# 13
  • София
  • Мнения: 1 339
Ще отговоря общо да не цитирам всеки по отделно. Не живеем заедно и съответно не ни е общ бюджета. Имота си е техен. Едното което е преписано на мен си го поемам, но те живеят там. Иска ми се да имах средствата да помагам помече,но уви нямам.Боли мече нямам ама от небето не пада. Помагал ми е много,но винаги преди тази случка с мама  като ме прати казва плати аз ще ги възстановя като се видим. Сега незнам какво му стана непрекъснато ми държи сметка на моя бюджет защо нямам,как нямам.Сърди се като не искам да свърша нещо.

Франзела Калина аз съм казала,че ако се наложи и не му стигнат пари за операция или лекарства заем ще взема, но да разчита че в такъв момент има изход.Искам да дам много,но ги нямам.За подаръци до преди да се роди малкият много им правех все дребни неща,но аз също мн. обичавм да подарявам неща и да радвам околните. Не че неискам просто нямам финансова възможност,а и все още те не се нуждаят от такава слава богу(пу пу) Последния път майка ми като разбра,че не е покрил разходите ми за тях му се накара,но той пак не покри всичко въпеки,че ясно знае сумата даде ми половината от нея за да не му вика майка ми и аз премълчах да не се ядосва,а тогава дадох последни пари  за тях пак Cry оф сложно е и объркано дано разбрахте.

Заради майка ми ми се иска да намеря тактичен начин да се разберем да не се ядосва,но май няма да стане Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 45

Еvка, от всичко което прочетох ми се струва, че баща ти е един тиранин, който действа без много да се замисля, винаги убеден в правотата си.  Sad Самата ти си писала, че винаги е бил такъв, но преди майка ти е успявала да укроти тези му навици, а сега явно се вихри.

Първото, което бих те посъветвала е да се отърсиш и освободиш напълно от всякакво чувство за срам и задължение спрямо родителите ти! Особено, казвайки, че те са добре финансовов, че ти си готова да помогнеш в рамките на възможностите ти и го правиш. Наложи си това, даже и в началото да ти е трудно и да се чувтваш некомфортно. Научи се да казваш "не, не мога!" без неудобство, постави ясни граници и наложи на баща ти да ги спазва! Ти нямаш вина, нямаш и задължение. Дано не ме "разскъса" сега някой, но идва момента в който ако пъпоотделянето не стане по естествен начин, то трябва да се наложи.

Порочна е практиката в България (има я и в някой други южни и африкански държави, но за там не говорим) за остарелите родители да се грижат - могат или не - децата. Това води до кошмарни ситуации, заредени с много разочарование, с право или без, за всички страни в конфликта. Не мога да не стигна до заключението, че така пак "държавата" си го прави лесно, прехвърляйки задължението за гражданите си, грижили се доскоро за брутния национален продукт, върху плещите на децата им.

Общи условия

Активация на акаунт