Дограмата - дървена или ПВЦ?

  • 9 015
  • 47
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 517
Искам дървена. Дървото е естествен материал, позволява обмен на въздух от вън навътре, не запечатва така херметически както новите дограми. Обаче в последните години оставам с впечатлението, че няма вече кой да ти направи хубава дървена дограма. Пък и казват дървото трябва да е много сухо, защото ако не е, след няколко години се "измята". Мъжа ми иска ПВЦ или алуминий. Аз искам дърво.

И малко форумски мнения искам   bouquet

# 1
  • Мнения: 3 453
       Заради шумоизолацията основно и заради измятането на дървената дограма предпочитам пвц-то или алуминия.Като се проветрява често не виждам какво те притеснява.Успех с избора Peace

# 2
  • Мнения: 3 251
Друг вариант е:трислойна дървена със стъклопакет. Aко има кой да я изработи качествено обаче...

Последна редакция: вт, 22 юли 2008, 08:11 от Сапфира

# 3
  • Мнения: 74
Дървена при всички положения е по добре но после иска да се поддържа Има фирми които изработват такава със стъклопакет и уплътнения и шумоизолацията става по-добра и от алуминиевата но като видиш цените  Shocked Shocked Shocked Shocked

# 4
# 5
  • Мнения: 308
   Определено съм за ПВЦ. Дървената дограма е доста по-трудна за поддържане, за почистване и ако материала не е хубав в зависимост от това дали е зима или лято, или зее или не се отваря (затваря).

# 6
  • Мнения: 216
   Определено съм за ПВЦ. Дървената дограма е доста по-трудна за поддържане, за почистване и ако материала не е хубав в зависимост от това дали е зима или лято, или зее или не се отваря (затваря).
Мисля по същия начин  Peace

# 7
  • Мнения: 1 517
Благодаря за мненията и за линковете  Wink (нямах нет цяла седмица).
А някой знае ли добър производител на дървена със стъклопакет във Варна. Знам, че цените са солени, но...
А проблема да съвременната дърена дограма е, че не я правят като хората. То вече никой не прави нищо както трябва де - вчера във варовия ни разтор имаше всичко друго освен вар.............

# 8
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Друг вариант е:трислойна дървена със стъклопакет. Aко има кой да я изработи качествено обаче...

Ето това препоръчвам и аз!  Peace

# 9
  • Мнения: 1 081
Има и дървена дограма без камери, от цели талпи, но мисля че профили предлагат само то една словенска(чешка  newsm78)  фирма, не знам точно име, но мога да попитам-къща на наши приятели е така направена. Относно изолацията-не може да се сравнява с никакви ПВЦ, многокамерни и т.н. - в пъти по-добра е. Но цената беше ужасно висока. И друг недостатък на всички дървени дограми е, че на всеки поне 3 години трябва да се лакират. За "измятане" не говорим, по презумпция считам, че дървото е качествено...

# 10
  • Мнения: 1 517
Това с лакирането не е проблем. Както си опресняваме стените  с тапети, латекс, вар и т.н., така и дограмата. Обаче моя мъж рече и отсече: "Абе всички слагат ПВЦ бе, кой ти слага дърво сега! Я бегай!"

# 11
  • Мнения: 4 292
Това с лакирането не е проблем. Както си опресняваме стените  с тапети, латекс, вар и т.н., така и дограмата. Обаче моя мъж рече и отсече: "Абе всички слагат ПВЦ бе, кой ти слага дърво сега! Я бегай!"
Кажи на мъжът ти, че всички слагат ПВЦ, защото човека е с психика на стадно животно и не може да избяга от масовото.  Wink А масовото не винаги е най-качествено, обикновено просто е по-евтино.
Аз, ако имах възможност, бих си сложила трислойна дървена със стъклопакет. Уви - нямах, за това съм с ПВЦ и стъклопакет четири сезона. Но си мечтая за дървена, хич не мисля да отричам. Нищо, че по-трудно се поддържа. Grinning

# 12
Знам един производител на дървена дограма перфектна - "Невен", работи в село Здравец, край Варна.
Преди няколко години цената и беше няколко пъти по-скъпа от алуминиевата и РVС.

# 13
  • Мнения: 1 517
Клото, това за стадния инстинкт му го казах в прав текст  Mr. Green Файда йок
Ако му намеря дървена със стъклопакет на изгодни цени, по-ниски от ПВЦ-то може и да се навие.

# 14
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Аз има трислойна дървена дограма, със стъклопакет, прилична изработка, нормална цена.
Само че след 2-3 години мога смело да кажа, че следващият път ще се лиша от уюта на дървото и ще сложа алуминиева дограма.

Първо, естественото дърво се разширява и свива под влияние на атмосферните условия. В резултат на което се появихи невидиви с просто око цепнатинки, през които си подухва през зимата.

След това стъклопакета по незнайни за мен причини след 3 години ползване, изведнъж почна да се запотява между двете стъкла.

Малко по-трудно се почиства и иска ежегодна поддръжка.

Май други забележки нямам.

# 15
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
................ В резултат на което се появихи невидиви с просто око цепнатинки, през които си подухва през зимата.

.............
Тъкмо леко се проветрявате през зимата........  Peace

# 16
  • Мнения: 1 517
Аз има трислойна дървена дограма, със стъклопакет, прилична изработка, нормална цена.
Само че след 2-3 години мога смело да кажа, че следващият път ще се лиша от уюта на дървото и ще сложа алуминиева дограма.

Първо, естественото дърво се разширява и свива под влияние на атмосферните условия. В резултат на което се появихи невидиви с просто око цепнатинки, през които си подухва през зимата.

След това стъклопакета по незнайни за мен причини след 3 години ползване, изведнъж почна да се запотява между двете стъкла.

Малко по-трудно се почиства и иска ежегодна поддръжка.

Май други забележки нямам.

Тези проблеми на какво ги отдаваш: на не добро качество или...че с дървената дограма положението е такова. Аз мисля, че ако дървото е достатъчно добре изсушено няма да се изметне (но не съм много компетентна по въпроса. Пък и зависи от вида на дървото. От всяко свирка/ дограма не става.

# 17
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Мен не ме притеснява подухването от дървената, има си уплътнители. Имала съм и алуминий, ами не се отървах от мухъл покрая. Харесвам дървото заради уюта , който създава и формата на дограмата, особено ако е от онази старата, която вече никой не прави, с външния механизъм за затваряне и красивите дръжки. ПВЦ е без грам улейче, простее ми Naughty Плюсовете й са шумоизолацията и лесната поддръжка. Трислойната със стъклопакет също понякога се измята.

Последна редакция: пт, 25 юли 2008, 17:56 от ljuboznatelna

# 18
  • Мнения: 63
И аз съм на тема дограма и съм събрала доста инфо. За мен най-добра е дървена дограма със стъклопакет. Само че цената й е около 30-40 % по-висока от най-добрата РVС. Така че не опира само до желание, но и до възможности. Имам приятелка с дървена дограма, вярвай ми не можеш да я различиш от пластмасовата. Дървото е изпечено и въобще няма нищо общо с представата за старата дървена дограма. Почиства я само с Пронто. Имат я от 5 г. и не е мръднала. Ще ми се да можех да си позволя такава  Rolling Eyes А, и нямат никакъв конденз и влага, какъвто правят РVС дограмите.

# 19
  • Мнения: 143
Ако се говори само за уют, сега на пазара се предлага това: http://skyline-bg.com/view-product-6.html

Видях го скоро на практика, как изглежда. Добре е. Има доста разяснения в нета за комбинацията алуминий+дърво. Освен това, че изглежда добре, не знам друго, нямам опит.

По въпроса за истинската дървена дограма, там проблема е същия, като паркета и дюшемето: поне 10-15 години съхнене на дървения материал. Такова нещо не съм виждала от доста години. 2001 година трябваше да посетя майстор в гр. Елена, който само това правеше. Той кандидатстваше при нас за кредит. От него знам, че са му достатъчни 3 апартамента изцяло да направи (врати и прозорци) и е осигурен за цяла година. Факт. Което само по-себе си говори за цифрите, които иска за труда си.

Всички сме съгласни с качествата на дървото, но практиката в последните години говори друго.
Ние чакаме да ни сложат дограмата - PVC. Ако имах финансовата възможност щях да поръчам дограмата от линка.
Пожелавам успех с избора!

# 20
  • Мнения: 1 517
Божее, до къде стигнахме  ooooh!
аз: "Разсъждаваш като първично стадно животно. Щото всички слагат, дай и ти - барабар Петко с мъжете" - възмутително
той: "Бе я въри се прегледай! Кукуриго" - пренебрежително

Да взема едно дърво неокастрено, че да го погна...и кат го обухам ще си напрзавя дограма  Mr. Green

# 21
  • Мнения: 231
Абе не си усложнявай живота с тези дървении,имахме дървен стъклопакет изметна се взе да се люпи,а уж и ние най-добрите майстори бяхме намерили #2gunfire А и да взема да мажа прозорци с лак ЪпсУрт просто ooooh! Решихме си проблема като сложихме PVC "златен дъб" - хем е с цвета на дървото, хем пък няма да го мисля дълги години дали ще му се промени цвете,нЕма люпене,нЕма ядове Laughing (само малко мухълче в единия ъгъл ама пръскам със SAVO и забравям tooth)

# 22
  • Мнения: 1 517
Предпочитам да лакирам дърво, отколкото да ми вони на белина от Саво-то. Не понасям миризма на силни препарати.
  bouquet

# 23
  • На село
  • Мнения: 873
Преди една година сложихме трислойна дървена дограма със стъклопакет - засега съм много доволна. В началото на зимата имаше малко конденз, но след това изчезна - явно все още е имало влага от ремонта, която постепенно изсъхна. В сравнение с миналата зима платих 2 пъти по-малка сума за парно без да имаме външна изолация. От фирмата ми казаха в самото начало, че на 5 години е добре дограмата да се лакира, така че не съм си правила илюзии, че тази дограма не изисква никаква поддръжка. Не знам защо така се стряскате от това лакиране - то определено не е като да боядисваш дървена дограма с блажна боя.
Пак по същото време остъклих единия балкон с ПВЦ дограма - златен дъб (Саламандър при това) - разликата с дървената е огромна - и на вид, и като изолация. 30-40% разлика в цената си заслужва да се преглътнат в полза на дървента дограма  Peace.

# 24
  • Мнения: 65
Друг вариант е:трислойна дървена със стъклопакет. Aко има кой да я изработи качествено обаче...


Има, има - същия майстор направи у майка, сега у нас....и е направо супер !!! Много съм доволна!
Под секрет: мъжа ми е майстора Laughing

# 25
  • Мнения: 1 517
Давай го тука!!!  Mr. Green

# 26
  • Мнения: 5 178
Мисис, за да ти е мирна главата си направи ПВЦ-то
в момента, който и каквото да те залъгва хубавия материал отива за износ

# 27
  • Мнения: 2 577
Много съм недоволна от ПВЦ  дограма на Вайспрофил. За две години резултатът е: невъзможност да си затворя прозореца ако е стоял отворен повече от седмица.
Предполагам, че проблемът е и във фирмата, защото пантите постоянно се изметват...
Два пъти идват от фирмата да ги стягат - ефект никакъв.
Отчитам като голяма грешка избора си за ПВЦ дограма.

# 28
  • Мнения: 5 178
А като говорим за  ПВЦ дограма имам предвид немските профили .. разликата е огромна
имаме КМЖ слагано от строителя, не че е супер лошо, но АЛУ пласта на терасата е друга работа
Нашите имат КБЕ от ролл пласт и също е ОК

# 29
  • Мнения: 1 517

в момента, който и каквото да те залъгва хубавия материал отива за износ

Знам. Но аз съм малко връзкарка и ще се опитам да си пусна октоподските пипала тук таме. След като убедя "врага", обаче.

# 30
  • Мнения: 157
Дървена - трислойна слепена със стъклопакет. Качествата на стъклата също са от изключително значение. Външното е добре да е "ка - стъкло", фактор слънцепроникване по-малък от 4, коефициент на топлопреминаване по-малък от 2. Вътрешното може да е бяло прозрачно. Дебелина на стъклопакета около 22мм. За производители - КАРАБУЛЕВ Плевен и преди около 5-6 г. СИКОНКО София, а сигурно има и още! Успех в избора!

# 31
  • Мнения: 1 517
Мерси   bouquet

# 32
  • Мнения: 4
Здравейте на всички в този сайт,
първо искам да си честитя регистрацията на това прекрасно средище за взаимопомощ, солидарност, попиване на сълзички и създаване на усмивки ... family

Прочетох темата и имам един конкретен въпрос.

Трябва да сменям дограмата, слава Богу само в спалнята. Реших, че макар и по-скъпа, тъй като е малко като количество, ще взема дървена със стъклопакет. За съжаление (а може и за щастие, знам ли?!) фирмите не са една и две, парите все пак не са малко, а искам да е нещо качествено и да нямам грижи. Опитах се да направя проучване в нет-а, но за съжаление успеваемостта ми беше малка.  Embarassed
Затова ще помоля тези от вас, които имат опит, сложили са си и са доволни (или не доволни - за да не се занимавам с некачествените фирми)  да ми дадете информация за добри фирми за дървена дограма.

Благодаря страшно много за помощта, ще ме спасите!!!  bouquet

# 33
  • Мнения: 1 517
Аз победих  bowuu
Дървена дограма, дървени врати (обаче ме остави сама да си ги лакирам  Mr. Green ).
За сега проблеми нямам. Прави ни ги...един съсед (кой да ти знае). Дърводелец е, прави и други неща (на мен само дограмата). У тях си махнал ПВЦ-то, сравнително ново и си сложил дърво, такова, каквото сложи и на нас. И не беше никак солено (но не помня колко точно ни излезе, ще питам "победения").

# 34
  • Мнения: 1 840
Много съм недоволна от ПВЦ  дограма на Вайспрофил. За две години резултатът е: невъзможност да си затворя прозореца ако е стоял отворен повече от седмица.
Предполагам, че проблемът е и във фирмата, защото пантите постоянно се изметват...
Два пъти идват от фирмата да ги стягат - ефект никакъв.
Отчитам като голяма грешка избора си за ПВЦ дограма.


ВАИСПРОФИЛ е възможно наи-лошият избор за дограма.
Там залагат на рекламата а качеството е на заден план....турска му работа Wink

# 35
  • София
  • Мнения: 6 064
Записвам се, че и аз имам някакви въжделения за дървена дограма... може би някой ден. Чакам конкретни имена на фирми  Mr. Green - по-горе са споменати някои, друг ще се изкаже ли? Имаше една фирма, Видира май се казваше, отзиви?
ДелтОв(И)ца , вашата "съседска" дограма какво ще представлява, като тези със стъклопакет ли?

# 36
  • София
  • Мнения: 4 397
И аз съм твърдо за дървената който може да си го позволи  Peace
Утре ще се разровя от Стройкото взехме една брошура за дър. дограма доста добра ама и цените им бяха добри от 600-700лв. за л.м.  #Crazy

# 37
  • Мнения: 1 517
Да, дограмата е стъклопакет, с обков; няколко човека, които отбират от дърводелство казаха, че е хубава.

# 38
  • Варна
  • Мнения: 2 097
Дървена  Peace.

# 39
  • Мнения: 65
Дървена  Peace

# 40
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Аз победих  bowuu
Дървена дограма, дървени врати (обаче ме остави сама да си ги лакирам  Mr. Green ).
 
Grinning Честито!

# 41
  • Мнения: 1 517
Три прозореца и пет врати = 2500 лв. За долния етаж. За горе не знам колко ни взе: там имаме 3 врати и четири прозореца. Сумата май беше към 2000 лв или малко по-малко.

# 42
  • Мнения: 65
Аз само да покажа - не са добри много снимките, ама толкова си мога   Embarassed
http://media.snimka.bg/0754/007762889-big.jpg

Ето и врати

http://media.snimka.bg/1327/008908661-big.jpg
http://media.snimka.bg/1327/008908672-big.jpg
http://media.snimka.bg/1327/008908684-big.jpg

И само да питам - ти защо сама ги лакира - че то не влиза ли в цената?

# 43
  • София
  • Мнения: 6 064
Къдравелка , това вашата дограма ли е? Доволна си, предполагам? А от коя фирма е?  Simple Smile
ДелтОв(И)ца , браво, добра оферта! Остава и ти да покажеш снимки...  Wink

# 44
  • Мнения: 65
Мъжът ми ги прави  newsm44

Много съм доволна  smile3521

# 45
  • Мнения: 3 830
Много съм недоволна от ПВЦ  дограма на Вайспрофил. За две години резултатът е: невъзможност да си затворя прозореца ако е стоял отворен повече от седмица.
Предполагам, че проблемът е и във фирмата, защото пантите постоянно се изметват...
Два пъти идват от фирмата да ги стягат - ефект никакъв.
Отчитам като голяма грешка избора си за ПВЦ дограма.

Всеизвестно (май) е че ПВЦ дограмите, когато стоят дълго време отворени, увисват, изкривяват се.

Имаме алуминиева дограма и сме доволни.

# 46
  • Мнения: 4
Три прозореца и пет врати = 2500 лв. За долния етаж. За горе не знам колко ни взе: там имаме 3 врати и четири прозореца. Сумата май беше към 2000 лв или малко по-малко.

Аз искам да попитам нещо ДелтОв(И)ца.

Кой е правил дограмата, защото преди няколко дни попитах за добри фирми за дограма, а още нямам никакви резултати, а щом контролните органи са одобрили вашата, би ми било много полезно да се "възползвам" от услугите на производителя. Наистина ми е доста спешно, в спалнята ми е виелица, като на Мусала през люта зима и направо не ми се мисли как ще изкараме... А и мъж трябва да пазя - smile3522   #Crazy

Много благодаря предварително!!!   smile3525

# 47
  • София
  • Мнения: 2 952
Да, дограмата е стъклопакет, с обков; няколко човека, които отбират от дърводелство казаха, че е хубава.
Търся дърводелец, който разбира и работи по дограми. Става дума за София, но не знам ти за къде пишеш  Simple Smile
Изобщо, ако някой може да ми помогне с дърводелец, но не за мебели, а за стара дървена двукатна дограма - ще бъда благодарна   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт