Майчинството - счетоводно - 11

  • 70 775
  • 1 054
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 835
Интерсува ме кои месеци се вземат за база при плащане на обещетение за майчински,при положение,че от края на юли изляза в болнични,а термина ми е през ноември.

Зависи кога ти започва болничният за бременност и раждане. Ако започва през октомври, базата е април-септември.
За времето, когато си в болничен, се взима доходът, от който той ще се изчисли. (виж първото мнение за подробностите)

# 46
  • Мнения: 3 835
Ала Бала най-сетне го разгадах точно 48% са общо КОЖОДЕРИ

Няма да ти гледам сметките, но не виждам какво те възмущава - че ще ти дадат обезщетение ли, какво?!
Ти как си мислиш - че ще получиш нещо без да си дала. Докъде ще я докараме така. Кой би бил кожодерът в този случай!  Mr. Green

Благодари се, че някой ще ти направи такъв жест. А какво да кажат момичета, които са работили години наред и са си внасяли дължимото, а не получават обезщетения, защото в момента когато им е започнало майчинството не са осигурени!

Така че, без подобни епитети!  Naughty

# 47
  • Мнения: 3 835
Здравейте.
Моя близка е бременна в момента и има следният проблем: живя почти две години в чужбина и съответно за този период няма внесени здравни осигуровки. Какви постъпления трябва да направи, за да може спокойно да отиде да си ражда (макар че ще е с избор на доктор, за което ще си заплати... Rolling Eyes )?
Има внасяни осигуровки от 10.2007 досега. Това дали ще се зачете? Или гледат по- минал период, а не само последните еди-колко си месеца?
Благодаря   bouquet

Здравей!
Трябва да си направи справка в сайта на НОИ за здравното осигуряване. По-нагоре са месеците, за които трябва да се внесат пари. В "Сметки и параграфи" ще си намери сумите за съответния период.
Или направо да отиде в НАП и ще й кажат точно какво трябва да внесе като суми за осигуровките, както и за лихвите, за да има непрекъснати права.

# 48
  • Мнения: 140
Здравейте. Може ли да ми кажете къде трябва да прочета за новите измемения в Програмата "В подкрепа на майчинството"- тези, свързани със заплащането на бабите- пенсионерки по 220 лв. до 3 год. възраст на детето? Сега се замислих дали това ще важи само ако майката работи или ще важи например, ако тя е в майчинство за второ дете, а бабата гледа първото newsm78

# 49
  • Мнения: 140
Извинявам се, видях че има теми по въпроса Embarassed

# 50
  • Мнения: 12
Осигурявам се на постоянен трудов договор върху 250лв., а също така и на граждански договор при същият работодател също на 250лв. Бихте ли ми отговорили как ще се изчисли майчинството , което ще получавам , в какъв размер ще е ? благодаря.

# 51
  • София
  • Мнения: 1 727
Момичета искам и аз малко помощ  Praynig

Бихте ли ми казали, какво ми се полага от държавата при положение, че ще имам близнаци, които ще са ми второ и трето дете? Всъщност има ли нещо по-различно от това дали детето и едно или две? За обезщетението за бременности раждане и обезщетението за отглеждане на дете до девет месеца ми е ясно, че са като при всички, то си се изчислява на база 6 месеца назад.
За самото раждане пак ли ще получа 200 лв. или има значение кое дете поред е и колко са?

Благодаря ви предварително и ме извинете ако въпросите ми са тъпи!!!  Hug

Veri4, взимаш 2 по 600 лева еднократна помощ, само, ако близнаците ти са първо и второ дете. Ако са второ и трето, за едното взимаш 600, за другото - 200 (брои се като трето, а еднократната помощ за трето дете е 200 кинта.)

# 52
  • Мнения: 3 835
uzi_buzi, защо мислиш така?
Текстът "При раждане на близнаци, един от които е второ дете на майката," според мен се отнася и за Veri4.
Ще помоля Veri4 да каже после какво са й изплатили!

# 53
  • Мнения: 3 835
Осигурявам се на постоянен трудов договор върху 250лв., а също така и на граждански договор при същият работодател също на 250лв. Бихте ли ми отговорили как ще се изчисли майчинството , което ще получавам , в какъв размер ще е ? благодаря.

Суми по граждански договор не се включват към осигурителния доход за изчисляване на болнични.
При тази заплата най-вероятно ще взимаш минималното обезщетение за бременност и раждане - 220лв.
Така че действай в посока да ти включат тези суми към заплатата или договорът да е договор за допълнителен труд по чл.110 от КТ.

# 54
  • Мнения: 12
Благодаря за отговора. Ходих до НОИ , и попитах една служителка същият въпрос , на което ми беше отговорено , че щом се осигурявам по двата вида договори трябва да ми се издават два болнични листа , и ме попита с какъв код е гражданският договор . Какво означава това?

# 55
  • Мнения: 3 453
Тя изтича на 30 септември и мисля да я подновя, за да може да ми изплатят там съответно  и първия болничен след раждането.Въпроса ми е като я подновя трябва ли да се подава  в НОИ нещо?Нов номер на сметката ли ще имам?

 Благодаря предварително  bouquet

Здравей!
Няма да имаш нова банкова сметка, а само нова карта. Wink


   Много благодаря за отговора  bouquet

# 56
  • Мнения: 3 835
 Grinning Kpuccu

Благодаря за отговора. Ходих до НОИ , и попитах една служителка същият въпрос , на което ми беше отговорено , че щом се осигурявам по двата вида договори трябва да ми се издават два болнични листа , и ме попита с какъв код е гражданският договор . Какво означава това?
На компетентен човек си попаднала  hahaha , друг път ходи при друг.
ТРУДОВИТЕ (но не и гражданските) договори се регистрират с определени кодове според вида им - срочни, безсрочни, за допълнителен труд.
Гражданските не се регистрират в НАП. Само се декларират на следващата година с Годишната данъчна декларация. И сумите по тях НЕ се включват в изчисляването на болнични!

Последна редакция: нд, 27 юли 2008, 20:58 от Стики

# 57
  • Мнения: 12
Много благодаря. Значи просто трябва да се осигурявам на по-голяма сума за моя сметка. Ако не нахалствам , имам още един въпрос - от нашето счетоводство ми казаха , че ще ме се вземат удръжки върху гражданския договор за цялостно осигуряване , а не само за здравни осигуровки. Правилно ли е това?

# 58
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Много благодаря. Значи просто трябва да се осигурявам на по-голяма сума за моя сметка. Ако не нахалствам , имам още един въпрос - от нашето счетоводство ми казаха , че ще ме се вземат удръжки върху гражданския договор за цялостно осигуряване , а не само за здравни осигуровки. Правилно ли е това?

Нещо несте разбрали иликолегите са в заблуда.
Не могат да ви взимат пари за осигуряване по трудовдоговор с проценти за граждански договор и обратното.
Ако ви правят услуга да виосигуряват напо-висока сума би трябвало да си плащате всички осигуровки не само здравните 

# 59
  • Мнения: 66
Мили мами, моля помогнете. Налага се да подам декларации обр.1 за лице назначено по тр. договор през този месец. Кога е срока за подаване на данните в НАП месец 07 или месец 08?

Общи условия

Активация на акаунт