Великобритания - тема 17-та, мигновена, но лятна

  • 35 198
  • 290
  •   1
Отговори
# 45
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Anelie, за влакове ползвам този сайт http://www.nationalrail.co.uk/ , за рейсовете http://www.nationalexpress.com/ Simple Smile
mtv, моят термометър е същият като на aniji. Вече 3 години го ползвам! В началото и аз се възмущавах, че не мери точно, но после му хванах цаката.

# 46
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Преди време бях писала тук с молба за помоЩ, заради проблем с доставката на стока, поръ4ана от UK_ски сайт. Тогава обеЩах,4е ако все пак полу4а поръ4ката си Ще се похваля. Simple Smile
Ето,4е 4удото стана. Mr. Green След два месеца и половина 4акане най_после бъгито пристигна.Освен това продава4ът ми върна и 10% от платената сума,заради забавянето и търпението от моя страна.Даже има код за дискаунт при нова поръ4ка от тях. Twisted Evil

Исках да благодаря на Аниджи за отзив4ивостта както и на другите моми4ета тук,които ми оказаха морална поддръжка.  bouquet

# 47
  • Мнения: 1 959
Е браво със здраве да си буташ новото бъги Peace

# 48
  • Мнения: 140
Здравейте, дами!
Имам няколко въпросчета, благодаря предварително  bouquet
Ще заминавам за UK, таткото е там. Другият месец ще напусна сегашната си работа, / заминавам/  и ще ме незначат в сем. фирма в България.
Днес счетоводителката на сем. ни фирма, ми каза че няма представа как ще докажа раждането, ако не родя тук в България. Щели да искат акт за раждане, ако се роди извън България предполагам че трябва да се легализира, а аз с токощо родето бебенце абсурд да се прибирам и стана една каша...
Не знам дали ще има смисъл да си плащам осигуровки,ако после не може да се предвижат документите за майчинство в България
Къде според вас е по- добре да се роди Flutter?

# 49
  • Мнения: 276
kamelllia19

малко ме объркваш с въпросите, но ще опитам да отговоря(дано съм разбрала правилно)
  Ако решиш да родиш в Англия:
 1. Когато бебето се роди ще ти издадат акт за раждане, ще го изпратите в ХО за да поставят апостил. С този акт за раждане в Бг може да си изкараш български такъв и съответно ЕГН на детето. Ако няма да се прибираш трябва да направиш пълномощно за да ви го направи някой друг. Т. к. е за детето е добре упълномощеното лице да има пълномощно и от бащата.

  2. когато бебето стане на 2-3 месеца няма проблем да летите и ако в Бг няма някакви срокове да регистрираш бременността и раждането пред НОИ  може да се прибереш и да си уредиш документите сама.

 3 ако родиш тук... това вече е по-сложно, защото ако не си работила много неща зависят от статута ти в Англия за това какво и дали ти се полага- майчинство, детски добавки помощи за новородено....

 newsm78 защо не я питаш тази счетоводителка дали не може да предоставиш легализиран превод на акт за раждане на български. Това улеснява максимално всичко Simple Smile

Колкото до последният въпрос според мен е по-добре да се роди тук, но това е субективно. Разгледай някой от предишните теми. Проблема е дискутиран многократно Peace

# 50
  • Мнения: 140
Благодаря  bouquet И аз си мислих за легализирането на акта, ама никой няма да ме чака в България. За сега вс върви добре.Първите изследвания също бяха добри и ще се лети. Чакаме бебока след средата на февруари, ще изкараме до Нова година в UK, ще си родя тука пък после като му оправим документите на детето и вс др неща свързани с майчинството пак може да се лети Flutter
Мисля си, че по- спокойна ще се чувствам в България, а и това ми е 1- ва бременност Flutter

# 51
  • Манчестър
  • Мнения: 2 484
Благодаря  bouquet И аз си мислих за легализирането на акта, ама никой няма да ме чака в България. За сега вс върви добре.Първите изследвания също бяха добри и ще се лети. Чакаме бебока след средата на февруари, ще изкараме до Нова година в UK, ще си родя тука пък после като му оправим документите на детето и вс др неща свързани с майчинството пак може да се лети Flutter
Мисля си, че по- спокойна ще се чувствам в България, а и това ми е 1- ва бременност Flutter

Точно защото е първа бременност а и по принцип смятамч,е би се чувствала по добре тук в УК. Но все пак е въпрос на личен избор.....не бих си помислила и за миг да раждам в БГ...

# 52
  • Мнения: 8 917
Здравейте, момичета и тук! Hug
Нашите планове / на семейството ни/ са за доста продължителен престой в Лондон, който не изключва постоянно живеене там и започва с полета на съпруга ми на 11 август за Лондон, а до месец ще летим и ние с дъщеря ни. Със сигурност ще имам много въпроси, най-вече свързани с Гери с нейното привикване към средата, но засега ме интересуват едно-две неща.

Неголяма сума в евро / от порядъка на 14-15 хил/ ще я обръщаме в паунди. Въпросът е дали това да стане тук - в Бг, което лично на мен ми се вижда безмислено да минава през 2 курса, или обръщането на евро в паунди да стане на място в Англия. За целта ви моля да ме насочите къде мога да погледна курс евро/паунд, евентуални комисионни и въобще - как процедирахте вие и къде е по-добре да се обърнат - в бюро или в банка.

Следващото ми питане е Европейските здравни карти вършат ли ви някаква работа - т.е. да си изкарваме ли такива, сините здравни книжки също трябват ли и как става избора на личен лекар?

Засега е това, със сигурност ще има и още въпроси Simple Smile

Поздрави и благодаря за евентуални отговори  bouquet

# 53
  • Манчестър
  • Мнения: 2 484
Здравейте, момичета и тук! Hug
Нашите планове / на семейството ни/ са за доста продължителен престой в Лондон, който не изключва постоянно живеене там и започва с полета на съпруга ми на 11 август за Лондон, а до месец ще летим и ние с дъщеря ни. Със сигурност ще имам много въпроси, най-вече свързани с Гери с нейното привикване към средата, но засега ме интересуват едно-две неща.

Неголяма сума в евро / от порядъка на 14-15 хил/ ще я обръщаме в паунди. Въпросът е дали това да стане тук - в Бг, което лично на мен ми се вижда безмислено да минава през 2 курса, или обръщането на евро в паунди да стане на място в Англия. За целта ви моля да ме насочите къде мога да погледна курс евро/паунд, евентуални комисионни и въобще - как процедирахте вие и къде е по-добре да се обърнат - в бюро или в банка.

Следващото ми питане е Европейските здравни карти вършат ли ви някаква работа - т.е. да си изкарваме ли такива, сините здравни книжки също трябват ли и как става избора на личен лекар?

Засега е това, със сигурност ще има и още въпроси Simple Smile

Поздрави и благодаря за евентуални отговори  bouquet



Ние поне на работа ползваме Financial Times....

Здравните книжки от бГ са само за спешен случаи,но ако ще пребивавате легално , ще можете да си изберете ГП, стига да има в раиона ви такова със свободни места.Намирате къде е офиса на местния NHS trust там ще видадат списък със всички ГП в раиона ви. Става и с търсене с чичо Гугъл...

http://markets.ft.com/ft/markets/reports/FTReport.asp?dockey=ECR-050808

# 54
  • Мнения: 948
В момента лири/евро не е лоша цена, доста е евтина лирата. Според мъжа ми, обърни ги в БГ, просто обиколи банки и бюра и намери най-добрия курс с най-ниска комисиона. Ама трябва да се пазариш - говори с няколко, и ако ти казват измислени цени, търси друг. Ако сменяш в Англия ще ти излезе по-скъпо (бюрата имали някакъв service charge); може да ги теглиш през карта малко по малко - и пак всеки път ще ти взимат процент.

Ето ти една страница, можеш да видиш как се е движил курса в последните няколко дни/месеци/година:
http://www.oanda.com/convert/fxhistory

# 55
  • Мнения: 8 917
В момента лири/евро не е лоша цена, доста е евтина лирата. Според мъжа ми, обърни ги в БГ, просто обиколи банки и бюра и намери най-добрия курс с най-ниска комисиона. Ама трябва да се пазариш - говори с няколко, и ако ти казват измислени цени, търси друг. Ако сменяш в Англия ще ти излезе по-скъпо (бюрата имали някакъв service charge); може да ги теглиш през карта малко по малко - и пак всеки път ще ти взимат процент.

Ето ти една страница, можеш да видиш как се е движил курса в последните няколко дни/месеци/година:
http://www.oanda.com/convert/fxhistory

Благодаря ви, Ave и мишолина! Hug
Сутринта съпруга ми говори с приятели, които са в Лондон и те ни "осветлиха", че там би излязло по-скъпо да се обменят евра. За София сме намерили хубави курсове, така, че тук ще ги обърнем в лири.

За личният лекар - съвсем легално ще сме така, че като пристигне всеки от нас ще се запише при гп.

Още  веднъж ви благодаря за отговорите  bouquet

# 56
  • Мнения: 1 959
The Sun*  парите които ще носиш ако са повече от 2500 паунда на човек трябва да се декларират на митницата като кацнете.

# 57
  • Мнения: 276
The Sun* мога да помогна само с информация за парите, т. к работя във финансова компания на летището .
 Ако , носите 14 хил евро по днешен курс са £10 300. Много малко са компаниите , които ще ви вземат комисионна. При нас е £2 без значение каква е сумата.

*Трябва да декларирате при влизане или излизане от страната всяка сума по- голяма от 10 хил. евро на човек (или £7500) .

*Ако обменяте парите тук или ги внасяте в банка трябва за тази сума да имате следните  документи:

  -Две форми на ID със снимка на този, който ги обменя или внася- паспорт и лична карта или шофьорска книжка.
  -Доказателство за произход на средствата- официално банково извлечение за сумата.
  -Доказателство за адрес,. напр. сметка на името на този,който обменя или внася, 
договор за наемане на жилище или каквото и да е друго, в което има доказателство къде живеете или ще живеете докато сте тук. Ако обменяте пари на летището може до покажете и адрес в чужбина т.е  от България. За банка ще ви трябва адрес в UK.

*Ако е под £10 хил. само информация за какво ще ги ползвате, над £10 хил. официален док. за покупка, депозит, такси и т. н.

 Добре дошли в страната на големите формалности  bouquet

# 58
Zdraveite,

TARSIM PRIATELI!

az i dashteria mi Nikol sme ot okolo dve sedmici v Anglia i po-tochno v Sheffield. Nai-veroiatno shte ostanem tuk oshte niakolko sedmici i sled okolo dva meseca planirame da se premestim za neopredeleno vreme. Iskam da popitam ima li drugi bulgari v Sheffield tuk v tozi chat? Imam niakolko vaprosa, ato naprimer dali ima balgarski magazin tuk s balgarsko sirence i drugi podobni nashenski vkusotiiki. Bi mi bilo priatno sashto da podarajame niakakvi kontakti.  Hug Hug Hug  bouquet

# 59
  • Мнения: 8 917

Огромно благодаря за ценното инфо, MamaChrisi  Hug

пс.Забелязах, че формалностите са навсякъде Laughing

Общи условия

Активация на акаунт