Кухнята на другите страни

  • 21 782
  • 49
  •   1
Отговори
# 45
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Цитат на: mistikistria1
аз обичам гръцката кухня, която всъщност е много близка до българската. най/ много ми харесват рубните им специалитети: стифадо-октопу, пастицио, пълнени калмари.....:


Само да вметна, че пастициото специално няма нищо
 общо с риба. Представлява макарони  с кайма, полети с бешамел и запечени. Ако искаш ще ти пусна рецепта.

# 46
Цитат на: bomboto
Цитат на: mistikistria1
аз обичам гръцката кухня, която всъщност е много близка до българската. най/ много ми харесват рубните им специалитети: стифадо-октопу, пастицио, пълнени калмари.....:


Само да вметна, че пастициото специално няма нищо
 общо с риба. Представлява макарони  с кайма, полети с бешамел и запечени. Ако искаш ще ти пусна рецепта.


да, знам.извинете грешно сам се изразила.благодаря за предложението, но имам рецептата.

# 47
  • Мнения: 5 877
Много обичам мароканска. И въобще арабска.
От време на време си изнамирам разни рецепти, дето уж са провансалски - не знам доколко са автентични, ама много вкусно става.
Индийска. Мексиканска.
Рецептите обаче довечера!

# 48
  • София
  • Мнения: 2 958
Пиле с моркови по марокански

Пиле ,нарязано на порции
1кг/може и повече/ моркови
Маслини
Магданоз/аз слагам 1 връзка/
Чесън и лук
1 лимон
Сол ,черен пипер и кимион/млян/


Начин на приготвяне

Морковите се нарязват на кубчета.Лукът- на ситно.
Пилето се запържва в нагорещена мазнина ,до побеляване.
Прибавят се морковите и лука.Задушават се с малко вода.
Когато омекнат , се слагат маслините+ черен пипер и сол.
Продължават да се задушават,докато станат готови.
Накрая се прибавят ситно нарязания магданоз,чесън,лимон/нарязан на дребни кубчета/ с кората и кимиона.

Супер е !Това е от любимите ястия  на семейството ни.
 Grinning Пробвайте и добър апетит!

# 49
  • Мнения: 180
1. Японска рибна салатаПродукти:
400г филе от риба
2 сарделки
½ глава кромид лук
1 ябълка
1 стерилизирана краставичка
2 яйца
400г мандарини
50г ориз
1 дафинов лист
2 чаени лъжички горчица, лимонов сок
3 супени лъжици олио
черен пипер, сол, сос “Табаско”, магданоз
Приготвяне:
Наръсете филето с лимонов сок, посолете го и го задушете във вода с малко лук и дафинов лист за около 10 мин. Накъсайте изстиналото филе на малки парченца. Сложете в купа ситно нарязаната сарделка, горчицата, олиото и поръсете с лимонов сок. Прибавете ситно нарязан лук, ябълката и краставичката, нарязани на малки кубчета. Поставете последователно нарязаните на кубчета твърдо сварени яйца, сварения ориз, парченцата филе и нарязаните на парченца мандарини. Подправете със смлян черен пипер, сол, няколко капки “Табаско” и оставете салата да отлежи в хладилника един час. Преди да я поднесете, гарнирайте отделните порции с листенца магданоз.


2. Нанбанкузе (маринована скумрия в соев сос и лук)
Продукти:
1 скумрия
1 глава лук
3-4 моркова
2-3 ч. л. оцет
50 гр. соев сос
50 гр. водка
50 гр. олио
сокът от 1 лимон
брашно
100 гр. ориз
Приготвяне:
Филето от рибата се нарязва на парчета, овалва се в брашно и се пържи в олиото. Отделно се приготвя марината от нарязаноте на ивици лук и моркови, соевия сос, сока от лимона, оцета и водката и се оставя да поври. Изпържената риба се пуска в сгорещената марината и се оставя да изстине. Поднася се с варен ориз.


3. Тепаняки (телешко, свинско, пиле и дроб със зеленчуци)
Продукти:
300 гр. телешко филе
300 гр. свинско филе
300 гр. свинско каре
500 гр. пилешко бяло месо
300 гр. черен дроб
250 гр. моркови
250 гр. картофи
250 гр. патладжани
1-2 глави лук
50 гр. олио
100 гр. соев сос
сол на вкус
Приготвяне:
Филетата и карето се нарязват напречно на тънки парченца. Пилето се обезкостява и леко се сплесква. Дробът се почиства от ципите и се нарязва на филийки. Нарязват се и зеленчуците. Всичко се пече върху плоча или закрита скара, намазана с олио. Ястието се сервира, полято със соевия сос.


4. Шугаяки (свински карета със соев сос и чесън)
Продукти:
1 кг свински карета
50 гр. корени от джоджен
50 гр. олио
100 гр. соев сос
50 гр. водка
50 гр. захар
1 кг картофи
500 гр. зелен фасул
3-4 домата
2 краставици
3 лимона
250 гр. бульон
Приготвяне:
Каретата (по 3 на порция) и картофите се нарязват напречно и се запържват. Соевият сос се разрежда с малко месен бульон, в който се пускат настърганите корени от джоджен и се прибавят водката и малко захар. Полученият сос се слага да заври, след което с него се залива месото. Каретата се гарнират с картофите и зеления фасул (задушен). Украсяват се с доматите, краставиците и лимоните.


5. Якитори (пилешки шишчета със соев сос)
Продукти:
1 пиле
250 гр. соев сос
200 гр. водка
1-2 лъжички червен пипер
2 лимона
5-6 домата
1 краставица
2 глави лук
Приготвяне:
Пилешкото месо се обезкостява и се нарязва на едри парчета, след което се маринова около 1-2 часа в соевия сос, водката и лука. Пече се на скара и се поръсва с черен пипер. При поднасяне се залива с още малко топъл соев сос. Гарнира се с доматите и краставиците. Може да се сервира и с варен ориз.


6. Сканоницукс (задушена риба)
Продукти:
1 скумрия (филе)
20 гр. джинджифил
250 гр. соев сос
150 гр. водка
2-3 лъжички захар
1-2 краставици
250 гр. прясно зеле
Приготвяне:
Рибата се нарязва на порции и се маринова със соевия сос, водката, захарта, джинджифила и сока от лимоните в продължение на 5 часа. След това се оставя да ври още няколко минути в същата марината, изважда се, отцежда се и се полива с малко соев сос. Гарнира се с доматите и зелето.

Общи условия

Активация на акаунт