Индивидуален топломер в апартамента при новото строителство?!

  • 8 488
  • 40
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 125
Мили дами,
При новото строителство има кутия в апартамента, където се поставя индивидуален топломер, който отчита енергията, която е необходима за радиаторите в апартамента, като това води до липса на малките топломери поставяни по радиаторите. Един вид - каквото ползваш - това плащаш  Thinking.

Има ли някой, на който са монтирали този измервателен уред и какви са стъпките за да се монтира? Първо Топлофикация ли се уведомява или фирмата, която отчита топлинната енергия в блока? Моля ви за повече инфо, ако имате естествено  Peace

# 1
  • София
  • Мнения: 472
На нас ни ги монтира строителната фирма. Тя си прави и пробита с топлофикация. Вие ако сте нов блок, защо не са ви свършили строителната фирма тази работа? А иначе ние си направихме общо събрание, решихме коя фирма ще ни е счетоводната. Подадохме молба във фирмата и те дойдоха да засечат топломерите. Хубаво е и те да се пломбират- вече от топлофикация.

# 2
  • Мнения: 3 215
Здравей, най-напред ще ти кажа,че тези уреди са много по-точни от малките,които закрепват на радиаторите.
Не знам дали трябва да уведомите Топлофикация,но ще ти кажа как е при нас.Дано помогна с нещо.Ние довършваме сграда (не в София) и сами инсталирахме всички топломери като част от инсталацията за парното.При нас топлоцентралата отговаря за тръбите до сградата (и монтирането на абонатната станция),оттам нататък всичко друго си е наш проблем и отговорност.Затова си мисля,че най-вероятно вие трябва да си монтирате топломера, респективно строителя на сградата ви.Попитай строителя,той би трябвало да знае.Фирмата,която отчита топлинната енергия вероятно не носи отговорност за топломера ви,но проверете какво е и тяхното мнение по въпроса.Успех и ще ми е интересно да разбера какво са ти казали.   bouquet

# 3
  • Мнения: 2 125
Благодаря за отговорите Hug
Блока ни е населен отдавна. В София е. Не всички апартаменти са заети, но има живеещи хора и то от година. Забравям строителната фирма да направи нещо по въпроса Naughty Може би ще трябва да говоря с някой съсед, защото при всички положения изминалия отоплителен сезон 2007-2008 си е имало парно във входа и те са минали по този път. Дано намеря някой отзивчив съсед Praynig, който да ми обясни нещата. Но ако има някой друг, който е минал по пътя, ще се радвам да сподели Hug

# 4
  • България-София
  • Мнения: 573
Така,
Първо, строителят съвсем не е длъжен да ви инсталира топломери.
Второ, процедурата е долу-горе следната: Събирате се всички съкооператори и решавате на общо събрание, че ще се включвате към Топлофикация, като упълномощавате един от вас да движи процедурата. Решавате и коя фирма ще ви обслужва топлинното счетоводство. Звъните там и питате какво трябва да се направи - документи, проекти и прочие. Те ви монтират и пломбират топломерите.

Как сте имали парно в блока, ако не сте подписали договор с Топлофикация (подписан от ваш представител и с приложен протокол от събранието, за което споменах?  Thinking Няма начин да ви пуснат парно без да са монтирани на 100% топломери на всички отопляеми обекти. Как иначе ще се разпределя кой какво трябва да плаща... Е, има начин , но той е незаконен ("игра" с районния отговорник от Топлофикация....а ако ви хванат - вие ще плащате)

Последна редакция: пн, 28 юли 2008, 13:34 от unik

# 5
  • София
  • Мнения: 607
При нас фирмата-строител ги сложи вече. Преди това направиха топла проба заедно с представител на топлофикация, аз също присъствах.

# 6
  • Мнения: 3 215
unik,не е длъжен,но много често го прави.Ние сме собственици на апартамент в новопостроена сграда в София и там не се е налагало изобщо да се събираме на ОС,за да решаваме дали искаме да имаме парно.Това си беше заложено в проекта и строителят си изгради инсталацията.
Така,че имам поглед върху нещата и като инвеститор-строител, и като собственик.Затова си позволявам да си дам мнението.
Колкото сгради, толкова различни подходи...

# 7
  • Мнения: 734
Ще напиша как беше при нас. Наистина Old Sport е обяснила много добре. Прави се Общо събрание на целия блок, решава се коя фирма за топлинно счетоводство ще ви обслужва (аз лично съм ги прозвънявала всичките, понеже заедно с още един мъж сме домоуправители...все още). След това наехме една жена да ни изготви документите, понеже за всеки имот се правят едни изчисления за кубатура на реално използваното пространство и не знам си какво още. Тази жена работи в Топлофикация и е наясно с въпросните изчисления, всеки собственик й плати комисионна на база кубатура на апартамента/магазина. Когато абсолютно всички документи се събраха (много трудна работа се оказа) и са попълнени коректно тя ги занесе в Топлофикация. Междувременно подписахме договор с Бруната (представител на всички собственици - домоуправителя например, го подписва). Самите топломери се закупуват от фирмата за топлинно счеотовдство, не от Топлофикация, струват около 480 лв. заедно с монтажа. Насрочват ден (обикновено събота или неделя) идва една бригада и ги монтира и пломбира. После ни пуснаха топла проба и няколко дни след това заработи и парното.
Строителната фирма няма ангажимент към монтажа на топломери, водомери и т.н. освен ако не сте се разбрали допълнително. Тя издава сградата с акт 16 и от там нататък собствениците се спасяват сами.
Та горе-долу е това. Но всичко отнема много време, най-вече заради собствениците, които са изключително несериозни и безотговорни с попълването на документите. Ние си купихме климатик и се отоплявахме с него...

# 8
  • Мнения: 2 125
unik, вероятно хората купили апартаменти преди мен са подписвали договори и са наели фирмата за топлинно счетоводство.

Горе-долу ми се изясни ситуацията. Аз купих апартамента едва пролетта, но когато го оглеждах (февруари) се усещаше, че парното в блока работи. Радиаторите ми са закачени за стените, но не и с тръбите преди 1 месец. Вероятно ще трябва да намеря фирмата, която ни обслужва блока и да получа адекватна информация от тях. Дори забелязах, че има и някакви изравнителни сметки по пощенските кутии. Аз вероятно съм една от последните, купила апартамент в този блок, т.е ще ходя по мъките индивидуално, а не колективно.

# 9
  • Мнения: 734
stellina, един малко тъп въпрос, но...съвсем сигурна ли си, че в разпределителната кутия няма топломер? Струва ми се доста странно да го пуснат без да е монтиран....Най-малкото за да се монтира се пробиват едни дупчици в тръбите в разпределителната кутия, по които тече водата. Нали се сещаш, че ако се напълни с вода инсталацията (т.е. парното е пуснато), ако тепърва дойдат да монтират, ще се понамокрят....  newsm78

# 10
  • Мнения: 2 125
stellina, един малко тъп въпрос, но...съвсем сигурна ли си, че в разпределителната кутия няма топломер? Струва ми се доста странно да го пуснат без да е монтиран....Най-малкото за да се монтира се пробиват едни дупчици в тръбите в разпределителната кутия, по които тече водата. Нали се сещаш, че ако се напълни с вода инсталацията (т.е. парното е пуснато), ако тепърва дойдат да монтират, ще се понамокрят....  newsm78

Няма нищо, празно е.
Стърчат само кабели от пода и влизат във въпросната кутия...дори се наложи да духаме в тях, за да установим кой кабел (маркуч) към кой радиатор принадлежи..
От общо 5 радиатора, които трябва да се монтират, аз съм монтирала 4 (единия просто не ми е нужен, а и кухненските шкафове ще са пред него) и другото интересно е, че в кутията имам маркучи (вход/изход) само за 4 радиатора, а трябва да са 5....
Оказа се, че радиатора в спалнята и лирата в банята са на един щранг  Thinking ooooh!. и ако спра парното в спалнята примерно, то неминуемо ще спре и в банята.
Абсолютно не схващам логиката, как е било пуснато парното във входа и как са се отоплявали живущите ни там съседи?!?!?!?
Да живее българския строител #Crazy

# 11
  • България-София
  • Мнения: 573
unik,не е длъжен,но много често го прави.Ние сме собственици на апартамент в новопостроена сграда в София и там не се е налагало изобщо да се събираме на ОС,за да решаваме дали искаме да имаме парно.Това си беше заложено в проекта и строителят си изгради инсталацията.
Така,че имам поглед върху нещата и като инвеститор-строител, и като собственик.Затова си позволявам да си дам мнението.
Колкото сгради, толкова различни подходи...

Да, често се прави, но пак повтарям - топломери да монтира не е длъжен. За инсталацията въобще не става дума - нея Е длъжен да изгради по проект. Студени, топли проби - също е задължен да направи и протоколите от тях са част от задължителните неща за Разрешението за ползване на сградата (Акт 16). Обаче Строителят НЕ подписва от името на собствениците договор с Топлофикация за топлоснабдяване на дадена сграда, освен в случай, че предварително не е събрал на пълномощни от от всички собственици да ги представлява в този случай и тогава да, той може да свърши всичко това. Но след като момичето пита, логично е, че не са в този случай и процедурата тогава е такава, каквато ти я описах. Това е, което топлофикация изисква.

Сега прочетох, че докато съм писала има нови уточнения.
Значи, щом като сте купили апартамента готов и след подписан договор с топлофикация, то няма начин да не ви е бил монтиран топломер - просто няма начин. Разбери от съседите коя ви е фирмата по топлинно счетоводство, обади се /или иди до там/ и попитай на твоя адрес води ли се топломер - номер и прочие /обезателно имат тези данни/. Макар и да не разбирам кой го е свалил и за какво му е....
Строителят е длъжен не само да закачи, но и да свърже радиаторите. Дали предишните собственици в последствие не са се отказали от услугите на топлофикация и не са си "затапили", т.е. откачили радиаторите...
Не разбрах и това за двата радиатора на един щранг - какъв е проблема? Ти спираш от крана на радиатора, щтранга няма кран Shocked /поне не би трябвало да има/

Последна редакция: пн, 28 юли 2008, 16:04 от unik

# 12
  • Мнения: 2 125

Сега прочетох, че докато съм писала има нови уточнения.
Значи, щом като сте купили апартамента готов и след подписан договор с топлофикация, то няма начин да не ви е бил монтиран топломер - просто няма начин. Разбери от съседите коя ви е фирмата по топлинно счетоводство, обади се /или иди до там/ и попитай на твоя адрес води ли се топломер - номер и прочие /обезателно имат тези данни/. Макар и да не разбирам кой го е свалил и за какво му е....
Строителят е длъжен не само да закачи, но и да свърже радиаторите. Дали предишните собственици в последствие не са се отказали от услугите на топлофикация и не са си "затапили", т.е. откачили радиаторите...
Не разбрах и това за двата радиатора на един щранг - какъв е проблема? Ти спираш от крана на радиатора, щтранга няма кран Shocked /поне не би трябвало да има/

Апартамента си го купих директно от строителя и преди мен други собственици не е имало. Апартамента се продава без радиатори, което не беше проблем за нас. Така изглеждат тръбите за радиаторите, излизащи от пода - http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=6668258...и така кутията, в която се поставя въпросния топломер (в дъното на земята м/у двете врати) - http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=6668267.
Та от тази въпросна кутия излизат 4 маркуча по които тече вода, а имам 5 радиатора, т.е на 1 маркуч са вързани 2 радиатора. Както писах по-горе, това са лирата в банята и радиатора в спалнята  Peace


# 13
  • София
  • Мнения: 2 952
Стелина, намери домоуправителя и говори с него. Ситуацията във всеки блок е различна - има строители, които изцяло се дистанцират от процеса, има го и обратния вариант. Когото и да срещнеш на стълбите, ще ти помогне.

# 14
  • София
  • Мнения: 459
Та от тази въпросна кутия излизат 4 маркуча по които тече вода, а имам 5 радиатора, т.е на 1 маркуч са вързани 2 радиатора. Както писах по-горе, това са лирата в банята и радиатора в спалнята  Peace


Това явно е някакъв редовен номер...
Ние сме така в квартирата. Тази зима реших, че няма смисъл да топлим банята, която е вътрешна и достатъчно топла, и спрях лирата. После 5 дена беснеех, че парното в спалнята не работи...
Сега искам - не искам, банята се отoплява на мах, за да може да стига топло и до спалнята...


Това беше малко офф  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт