Редно ли е, деца без имунизации да посещават д. градини и ясли?

  • 16 408
  • 324
  •   1
Отговори
  • Мнения: 483

Това питам!  newsm78
Познавам родители, които са против имунизациите и децата им нямат нито една от задължителните от имунизационния календар (може би само, тази която се прави в родилния дом) пък сега са първи в яслите и градините!

Е...

 

Последна редакция: пн, 28 юли 2008, 15:59 от Hristinec

# 1
  • Мнения: 6
Ние сме от скоро на ясла. И когато отидохме да попитаме за регламента, с още една позната майка (и нейното дете е заедно с моето), медицинската сестра каза на мене, че трябва да направим последната ваксина на детето и тогава да го пусна на ясла. Но на другата майка каза,че когато направят последната ваксина тогава да й донесе картонче с датата когато е направена ваксината. На кратко аз трябваше да направя ваксината - а тя можеше без ваксината!

Явно един път може, а друг път не може! Зависи в кой път са попаднали вашите познати явно от втория  newsm78

Но като цяло мисля, че ваксините са задължителни, но може и да греша!

# 2
  • Мнения: 386
Ами явно може, щом има вече приети деца значи както всяко нещо в България-  може да се пише, че има ваксини #Cussing out  и от къде ще знаят в детската градина  има ли, няма ли   #Cussing out нали пише черно на бяло ooooh!

# 3
  • София
  • Мнения: 6 999
Мине се не мине време и се повдига този въпрос и сега ще пламнат едни страсти...  ooooh!

Аз искам само да попитам - ако децата ви са ваксинирани - сиреч защитени от болести - какво ви безпокоят неваксинираните деца - сиреч тези, които могат да се разболеят?

Отделно - в имунизационния картон на дъщеря ми присъстват всички ваксини с дати, на които са й сложени. Дали обаче наистина са й сложени всички знаем само аз, тя и лекарите, които са се подписали.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 508
Защо да не е редно? Рискът от заболяване на неваксинираните деца е по-голям за тях, а не за ваксинираните, нека техните родители преценят, кое смятат за по-опасно - евентуалните усложнения от ваксините, или риска от самото заболяване.

За протокола, аз съм твърдо "За" ваксините и имунизациите, и ние имахме късмет да ги понесем лесно, бързо и без усложнения. Но напоследък чета за доста тревожни случаи, и напълно разбирам родителите, които предпочитат да не ваксинират децата си.

# 5
  • Мнения: 47 898
Ами има орган, който следи това, но по картоните. Защото ваксините по календара са задължителни. Но се следят документите на децата. Ако те са фалшиви, вече е друг въпрос.
В яслата се приемат деца без някои ваксинации, за които са още малки. Но сестрите следят по картоните кога трябва да се сложи ваксината и изискват бележка или документ за освобождаване от ваксината.
Това мисля изчерпва темата.

# 6
  • Мнения: 2 220
На нас в яслата ни искаха ксерокс копие на синята книжка.  Peace

# 7
  • Мнения: 22 343
То всичко останало е наред в градините, че се опря до ваксините.

Съвсем от скоро някой родители не ваксинират децата си, така че много малък процент от тях могат да се окажат във възраст за ясла и детска градина.
Не виждам какво притеснява родителите на ваксинираните деца, от неваксинираните. Нали в крайна сметка те си имат ваксините и ги "пазят" от болестите.

# 8
  • Мнения: 47 898
Ваксините са задължителни, затова не се притеснявам. Считам, че след като децата са на градина/ясла, значи са ваксинирани.

# 9
  • Мнения: 483
Мине се не мине време и се повдига този въпрос и сега ще пламнат едни страсти...  ooooh!


Аз искам само да попитам - ако децата ви са ваксинирани - сиреч защитени от болести - какво ви безпокоят неваксинираните деца - сиреч тези, които могат да се разболеят?

Ваксинираните деца са защитени, но разболяването им не е изключено. По-малко вероятно е, но не изключено!

Отделно - в имунизационния картон на дъщеря ми присъстват всички ваксини с дати, на които са й сложени. Дали обаче наистина са й сложени всички знаем само аз, тя и лекарите, които са се подписали.

 Е за това иде реч!  Peace

# 10
  • Мнения: 827
Е какво - по един нотариус и двама свидетели във всеки лекарски кабинет? Точно този тип измами трудно могат да се хванат.
Темата е доста щекотлива, мнението ми е, че трябва да има право на избор - дали да си ваксинираш детето, или не. В същото време не виждам проблем в това ДЯ и ДДГ да имат изрично изискване да са посещавани само от деца с всички ваксини (както и не виждам нищо нередно в това държавните заведения да приемат и неваксинирани деца). Би трябвало в тези случаи детето да получи съответната сума, която то би ползвало, ако посещава ДЯ/ДДГ - под формата на ваучер, по сметка за такива цели...

# 11
  • Мнения: 9 814
Ваксините са задължителни, затова не се притеснявам. Считам, че след като децата са на градина/ясла, значи са ваксинирани.

Да, но много родители са против ваксините и не имунизират децата си.
Моята кръщелница се роди недоносена, тръгна на ясла на 1 г. и 5 м. и нямаше почти никакви ваксини. Така че, и без ваксини може.

А иначе дали съм против- да!

# 12
  • Мнения: 1 215
Трябва да има официален регистър, в който лекарите,или сестрите, да изпращат информация за всяка една поставена ваксина. И от учебното заведение да изискват официален документ от този здравен регистър.
Естествено, че разни хвърчащи картончета с писано, мазано не вършат работа- те са за информация само на родителя.

# 13
  • София
  • Мнения: 2 437
Аз съм от хората, които нямат нито една ваксина, но не защото майка ми не е искала, а съм била доста болна като бебе (не ми се влиза в подробности) и е било противопоказно да ми се слагат. Ходих си на ДГ като в картона ми с червени букви пишеше,че не подлежа на имунизация. Та мисълта ми е, че има и такива случаи. Рядкост са, но ги има.
За протокола - синът ми има всички имунизации Peace

# 14
  • София
  • Мнения: 2 296
Трябва да има официален регистър, в който лекарите,или сестрите, да изпращат информация за всяка една поставена ваксина. И от учебното заведение да изискват официален документ от този здравен регистър.
Естествено, че разни хвърчащи картончета с писано, мазано не вършат работа- те са за информация само на родителя.


И пак ще има вратички.
Аз искам само да попитам - ако децата ви са ваксинирани - сиреч защитени от болести - какво ви безпокоят неваксинираните деца - сиреч тези, които могат да се разболеят?

Отделно - в имунизационния картон на дъщеря ми присъстват всички ваксини с дати, на които са й сложени. Дали обаче наистина са й сложени всички знаем само аз, тя и лекарите, които са се подписали.
Peace

Общи условия

Активация на акаунт