Най- важните неща за посрещане на малкия човек у дома.

  • 6 702
  • 28
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте на всички.
Остава ми още малко до раждането, а изобщо не съм запозната какво ще ми трябва за малкия човек. Искам да помоля настоящите мами да ми дадат съвет какво трябва да купя/най-важните неща/.
Благодаря предварително !!!
 newsm03 newsm03

# 1
  • Мнения: 203
Ето ти един списък...има и много други в общи линии това е  Peace

Бодита или блузки с дълъг ръкав – 3-5 бр.
Бодита с дълъг ръкав и крачол (цели костюмчета) – 5-6 бр.
Бодита с къс ръкав (или камизолки) – поне 5 бр.
Ританки - 5 бр.
Чорапки – 5-8 бр.
Шапка за навън – 1-2 бр.
Шапка за след баня – 1-2 бр. (преценете дали ще ползвате, доста майки не ползват такава)
Хавлийки за баня – 2-3 бр.
Възглавнички (до 3 месеца са излишни) – 1-2 бр.
Калъфки за възглавнички – 2-4 бр.
Лигавници (за начало може да не трябват) – 3-5 бр.
Обиколник (не е задължително) – 1-2 бр.
Одеало лекичко (или тънко спално чувалче ) – 2 бр.
Одеало плътно (или дебело спално чувалче или олекотено юрганче ) – 1-2 бр.
Спално бельо, комплект чаршафчета – долен, горен и калъф – 2-4 бр.
Тензухени пелени – 2-3 бр. (могат да се ползват и вместо възглавничка, и като завивка през лятото, а и за цедене на сокове)


Аксесоари и принадлежности за хранене

Адаптирано мляко (за всеки случай) - 1 кутия
Биберон залъгалка – 1-2 бр.
Помпа за изцеждане на кърма
Биберони за шише 0-4 м. – 2-4 бр.
Шишета - ако ще сте основно на формула 4 бр. иначе най-много 2 бр.
Четка за шишета и биберони – 1 комбинирана или 1 за шишета и 1 за биберони
Термобокс за шишета единичен или двоен

 

Хигиена

Бебешки сапун
Гъбка за баня
Бебешко гребенче и четка
Бебешко олио или зехтин - ако кожата не понася козметика се препоръчва бебето да се маже с преварен на водна баня зехтин в началото вместо с бебешко олио
Бебешки клечки за уши с ограничител
Мокри кърпи
Ножичка / нокторезачка
Носов аспиратор
Памперси за новородено
Прах за пране за бебешки дрехи
Сапунерка
Термометър за вана
Цинков крем против подсичане
Шампоан за тяло и косичка

 

Аптечка

Капки против колики - Babynos , Sab Simplex
Бебешки термометър
Лепенки за пъпче – може и да не потрябват – на доста бебета пъпчето им пада в болницата
Спирт 70% за пъпчето + обикновени клечки за уши (без ограничител) за почистване на пъпчето
Топоцин - антибиотично прахче за пъпчето

 

По-крупни покупки

Корито/ваничка за къпане – за препоръчване е анатомична
Бебешка количка + чанта
Легло/кошарка + матрак (ако няма дюшече или матрак към леглото/кошарата)
Маса/шкаф за преобличане
Стерилизатор – не е задължително, но е удобство
Столче за кола
Бебефони

 

Други

Музикална играчка за леглото + други (3-4 бр.) дрънкалки/играчки –  В началото бебето не може да ги вижда или да играе, но е добре да се закачат на леглото шарени играчки. Специалистите твърдят, че така бебето ще “прогледне” по-бързо и ще има върху какво да съсредоточава погледа си

Кофа с капак само за мръсните дрешки на бебето
Непромокаема постелка за легло
Непромокаема постелка за повиване
Стаен термометър

# 2
  • Мнения: 4
Много благодаря!
Малко се стреснах  Joy неочаквах чак толкова много неща.
Благодаря още веднъж.
Май ще трябва да почвам да го изпълнявам скоро, че наистина са доста неща.

# 3
  • Мнения: 203
Много благодаря!
Малко се стреснах  Joy неочаквах чак толкова много неща.
Благодаря още веднъж.
Май ще трябва да почвам да го изпълнявам скоро, че наистина са доста неща.

Според мен не всичко ти трябва от първия ден..можеш да си прециниш след като се роди бебчо и постепенно да си ги взимаш   bouquet

# 4
  • Мнения: 9 973
не остана за добавяне  май Laughing

# 5
  • Мнения: 4 335
Списькьт е супер из4ерпателен Peace

# 6
  • Мнения: 864
Списъкът е много точен,но някои неща аз не съм купувала за нито едно от децата ми,а те са:

Обиколник (не е задължително) – 1-2 бр.
Термобокс за шишета единичен или двоен
Гъбка за баня
Термометър за вана
Лепенки за пъпче – може и да не потрябват – на доста бебета пъпчето им пада в болницата
Маса/шкаф за преобличане
Стерилизатор – не е задължително, но е удобство
Бебефони

# 7
  • София
  • Мнения: 1 387
Списъкът е много точен,но някои неща аз не съм купувала за нито едно от децата ми,а те са:

Обиколник (не е задължително) – 1-2 бр.
Термобокс за шишета единичен или двоен
Гъбка за баня
Термометър за вана
Лепенки за пъпче – може и да не потрябват – на доста бебета пъпчето им пада в болницата
Маса/шкаф за преобличане
Стерилизатор – не е задължително, но е удобство
Бебефони

И аз така Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 2 508
Страхотно! Много благодаря и аз.  bouquet

# 9
  • Мнения: 3 743
Ето ти един списък...има и много други в общи линии това е  Peace

Бодита или блузки с дълъг ръкав – 3-5 бр. -
Бодита с дълъг ръкав и крачол (цели костюмчета) – 5-6 бр.
Бодита с къс ръкав (или камизолки) – поне 5 бр.
Ританки - 5 бр. на мен са ми много неудобни, като започне дарита и ги събува
Чорапки – 5-8 бр.
Шапка за навън – 1-2 бр. - не ти трябва за лятно бебе, надали преди 10-я ден ще го изнасяш, а после може и без шапка
Шапка за след баня – 1-2 бр. (преценете дали ще ползвате, доста майки не ползват такава)
Хавлийки за баня – 2-3 бр. - все още не ползваме такова нещо, попиваме с тензухена или памучна пелена
Възглавнички (до 3 месеца са излишни) – 1-2 бр.
Калъфки за възглавнички – 2-4 бр.
Лигавници (за начало може да не трябват) – 3-5 бр.
Обиколник (не е задължително) – 1-2 бр.
Одеало лекичко (или тънко спално чувалче ) – 2 бр.
Одеало плътно (или дебело спално чувалче или олекотено юрганче ) – 1-2 бр.
Спално бельо, комплект чаршафчета – долен, горен и калъф – 2-4 бр.
Тензухени пелени – 2-3 бр. (могат да се ползват и вместо възглавничка, и като завивка през лятото, а и за цедене на сокове) - може и повече, аз слагам и върху повивалника при смяна на памперса


Аксесоари и принадлежности за хранене

Адаптирано мляко (за всеки случай) - 1 кутия - не си вземай, ако се наложи денонощни аптеки има навсякъде
Биберон залъгалка – 1-2 бр. - вземи си една каучукова на Нук или Чико, може и нея да не я иска, после може да вземеш още
Помпа за изцеждане на кърма - аз не съм ползвала засега, може да ти я купят, докато си в болницата, ако е необходима
Биберони за шише 0-4 м. – 2-4 бр. - не съм купувала, ние сме само на кърма засега
Шишета - ако ще сте основно на формула 4 бр. иначе най-много 2 бр.
Четка за шишета и биберони – 1 комбинирана или 1 за шишета и 1 за биберони
Термобокс за шишета единичен или двоен - не сме купували

 

Хигиена

Бебешки сапун
Гъбка за баня - няма да ти трябва в начало
Бебешко гребенче и четка - ще ти трябва ако имате крустички, ние нямаме засега
Бебешко олио или зехтин - ако кожата не понася козметика се препоръчва бебето да се маже с преварен на водна баня зехтин в началото вместо с бебешко олио - при нас бебешкото олио ни понесе по-добре от зехтина
Бебешки клечки за уши с ограничител
Мокри кърпи
Ножичка / нокторезачка
Носов аспиратор
Памперси за новородено
Прах за пране за бебешки дрехи
Сапунерка
Термометър за вана - може и без него
Цинков крем против подсичане
Шампоан за тяло и косичка

 

Аптечка

Капки против колики - Babynos , Sab Simplex по-добре да изчакаш да видиш дали ще имате колики и да купиш такива, каквито изпише педиатъра
Бебешки термометър
Лепенки за пъпче – може и да не потрябват – на доста бебета пъпчето им пада в болницата - не сме ползвали
Спирт 70% за пъпчето + обикновени клечки за уши (без ограничител) за почистване на пъпчето
Топоцин - антибиотично прахче за пъпчето - не сме ползвали, мажехме с пиоктин и спирт

 

По-крупни покупки

Корито/ваничка за къпане – за препоръчване е анатомична - с обикновено корито сме, но с хавлиен хамак, много удобна вещ
Бебешка количка + чанта
Легло/кошарка + матрак (ако няма дюшече или матрак към леглото/кошарата)
Маса/шкаф за преобличане - може и на леглото, пък и някои кошари се продават с повивалник
Стерилизатор – не е задължително, но е удобство
Столче за кола
Бебефони - ако ви е голям апартамента, ние сме в гарсониера и не ни трябва

 

Други

Музикална играчка за леглото + други (3-4 бр.) дрънкалки/играчки –  В началото бебето не може да ги вижда или да играе, но е добре да се закачат на леглото шарени играчки. Специалистите твърдят, че така бебето ще “прогледне” по-бързо и ще има върху какво да съсредоточава погледа си

Кофа с капак само за мръсните дрешки на бебето
Непромокаема постелка за легло
Непромокаема постелка за повиване
Стаен термометър

Това са моите наблюдения Peace

# 10
  • Мнения: 1 512
Взема първо най-необходимите неща, а в последствие ще добавяш, защото някой от нещата са излишни.Аз също съм ползвала този списък и от него излишни се оказаха помпата за кърма ( така и не ми дойде кърмата и добре,че не я купих предварително),ританки също не използвах,но бях взела шапка за след баня,а  също е излишна в това топло време, хавлиики само 2 бр,защото при кръщенето и от кумата имаш още една,бебешко гребенче и четка като за начало не са необходими,лепенки за пъпче също не ми трябваха,термометъра за вана също не съм го използвала повече от 3-4 пъти.Потапям лакъта във водата и ако е добре,значи температурата е подходяща ( в началото ползвах термометъра,но ми писна да чакам да отчете и  след като потопих моят лакът и ми беше добре проверих с термометъра и температурата на водата беше 38 градуса и оттогава се доверявам на себе си ,а и на бебчо му е добре тази термература).Възглавнички също са излишни,защото като си вземеш комплект обиколник в него си има и възглавничка и калъфки.Плътно одеало или юрганче също е излишно - има го в комплекта с обиколника.По същият начин и комплекта чаршафчета.И като за начало не купувай много дрехи,защото всеки подарява по нещо и повярвай много бързо дрехите стават малки.При нас много от дрешките останаха неизползвани и сега се чудя какво да ги правя.Прецени сама,но не се нахвърляй да купуваш по-много бройки.Винаги можеш да купиш след това нещо което ти е необходимо,защото повярвай ми няма да се усетиш как ще ти хвръкнат около 3000 лв,та и повече.Ако имаш в излишък  не е проблем разбира се.И на края леко раждане и едно здраво бебенце  ylinfant.

# 11
  • Мнения: 1 428
Еми, аз мога да ти пожелая леко раждане   bouquet .Вече са ти написали всичко необходимо.

# 12
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 049
Много от изброените неща можеш да си спестиш.
Преди да се роди бебето аз се снабдих с минимално количество дрешки. Бях купила само 1 шише и 1 залъгалка. Помпа взех от приятелка.
АМ, лекарства- при нужда, след като ви изпишат от болницата.
Съвсем спокойно си отгледах бебето без шкафове за преобличане, бебефони и стерилизатори.

Не се шашкай от дългия списък. Започни само с най- необходимото, после ще си набавяш нещата според твоите и на бебето нужди.

# 13
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
zve, аз мога само едно да те посъветвам - не оставяй важни покупки за последния момент или за след раждането! Особено първите дни след раждането въобще няма да ти е до тичане по магазините! Приготви си всичко предварително, та като се приберете с бебето у дома всичко да ти е под ръка, наредено и готово за употреба. Няма нужда да си създаваш допълнителни грижи! Peace
Ако искаш мога да ти покажа и моя списък, какво съм купила! Някои неща си мислех, че няма да са ми от полза, но в последствие ми се оказаха много добра помощ!

Основно и от първа необходимост са ти дрешки, стерилизатор, микровълнова и пералня! Поне на мен ми спестяват много време!
Бебефон имаме, но за сега почти не го използваме (живеем в апартамент). Ще ни е от полза след няколко месеца, когато бебо ще го отделим в негова си стая.

На кърма сме, но използвам 4ри шишета, така винаги имам едно-две готови чисти ако ми потрябват спешно. Ако смяташ да използваш залъгалка снабди се с 3-4. Цапат се по-бързо отколкото можеш да си представиш.

Също така си мислех, че съм накупила прекалено много дрешки! Сега съм си много благодарна за това разхищение - пера негови дрешки веднъж-дваж в седмицата, въпреки че доста се цапа (нищо че е още малък). До сега от употреба са излезни много малко количество - само две бодита, едни ританки и едно гащеризонче.

Клечките за уши с ограничител
са безмислени. Вземи си нормални (но гледай да са хубаво навити)! Все пак не му бъркав в ушите в началото (то и няма нужда), а за нос са неудобни, защото нищо не могат да изчистят.

Гъба за баня не ти е нужна! не се препоръчва да се използва заради нежната кожа на бебето. Добре е също да не използваш сапун, а течен препарат за къпане. Ако използваш сапун насапунасваш си първо ръката и с нея бебето.

Лепенки за пъпче се използват само и единствено по медицински причини и се слагат от лекар!

Друго не се сещам сега. Ще пусна ако искате и моя списък с коментар към покупките!

Леко раждане от мен!  bouquet

Последна редакция: вт, 29 юли 2008, 14:44 от Селин

# 14
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Много от изброените неща можеш да си спестиш.
Преди да се роди бебето аз се снабдих с минимално количество дрешки. Бях купила само 1 шише и 1 залъгалка. Помпа взех от приятелка.
АМ, лекарства- при нужда, след като ви изпишат от болницата.
Съвсем спокойно си отгледах бебето без шкафове за преобличане, бебефони и стерилизатори.
Не се шашкай от дългия списък. Започни само с най- необходимото, после ще си набавяш нещата според твоите и на бебето нужди.
напълно съм съгласна с Тарталета Peace
Взимаш най-необходимото, другото ще си го добавиш в последствие Wink
Леко раждане Hug

Общи условия

Активация на акаунт