Стволови клетки и приложението им в България

  • 16 432
  • 69
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 588
Сложен медицински казус, свързан с нов метод за присаждане на стволови клетки, разбуни лекарската гилдия вчера. Повод бе публикация във в. "Труд", в която се твърди, че от две години лекари от болниците "Александровска" и "Св. Иван Рилски" са присаждали на парализирани и болни от редки генетични заболявания пациенти собствените им увредени стволови клетки. Според статията над 200 пациенти са платили по 3-4 хил. лв. за операциите. Цитира се мнението на водещи специалисти, които твърдят, че е пълен абсурд да се присаждат собствени стволови клетки на пациенти с генетично заболяване.

Пълният текст в тази статия по темата "лечение със стволови клетки" и как то се прилага в България:
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=3040&sectio … =2&id=0000202

Да знаете нещо повече по въпроса?

# 1
  • Мнения: 153
В никакъв случай не може да се говори за забогатяване на гърба на болни хора", твърдят докторите.- категорично съм на обратното мнение.
На моя позната детенцето е с ДЦП и направиха два пъти присаждане.За съжаление няма промяна, че дори малко влоши състоянието си.На друга позната детето е с Даун и май наесен ще присаждат.Дано има успех, макар че съм много скептично настроена и не вярвам особено в стволовите клетки.

# 2
  • Мнения: 521
Не съм запозната,но защо собствени клетки се присаждат?!
Пък и 3-4 хил. лева ми се струва сякаш малко...
Ако имах финансови възможности ,бих се решила...Макар,че незнам дали така ще разсъждавам,ако съм с платинена карта.
Пак казвам,че не съм много вътре в това.
Смятам,че който има възможност и шанс за някакво подобрение,трябва да опита!

А как ще помогне при Даун?Ще изтрие грешната хромозома от клетките и ще я замени с правилна!?Не е въпрос,просто да се почеша,дето не ме сърби.Бих опитала все пак,дори и 5% подобрение да ми гарантират.Имаме много добри специалисти,само дето понякога забравят,че са лекари,а не бизнесмени...

# 3
  • Мнения: 382
Направо да си кажа съм в недоумение ли, как да кажа и аз не знам. Ние също обмисляме този вариант с трансплантация на стволови клетки като единствена възможност да помогнем на сина ни. Говорили сме с неврохирурга, който по никакъв начин не ни притиска да я направим. От това, което съм разбрала от него е най-накратко казано няма гаранция, че ще помогнат, но няма и да навредят.  Има деца които се повлияват добре, има и деца при които няма промяна. За влошаване на състоянието пък нищо не е казвал. Ами тези деца ,които ходят в Русия за такава трансплантация??????
МОЛЯ, нека се включат мами преминали и през това. Да споделят опит, мнение. Независимо дали в България или другаде.

Последна редакция: ср, 30 юли 2008, 07:44 от venich7

# 4
  • Мнения: 153
От това, което съм разбрала от него е най-накратко казано няма гаранция, че ще помогнат, но няма и да навредят. 

Щом не знаят дали ще помогнат, няма как да знаят, дали няма и да навредят!

# 5
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
В случая с генетичните заболявания наистина е пълен абсурд да се присадят собствени клетки, защото те са носители на същия генетичен материал, който причина за проблемите на детето.
Иначе - какво да кажа - тук опира до въпроса - склонни ли сме да опитаме всичко?
Аз не съм склонна да опитам всичко, или поне неща, за които не е ясно точно с какво биха помогнали.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 351
Моето дете е едно от тези деца.Преди повече от година направихме трансплантацията.Не съжалявам нито за миг.Да, предупредиха ме, че вероятно няма да помогне, защото бяхме първия пациент с тази диагноза и не може да ми гарантира нищо.Постъпихме в болницата с талон №7 и операцията се плати от НЗОК.Кое точно е незаконното питам  newsm78.И някой наясно ли е какво точно са стволови клетки и какъв ефект се търси от тях?

# 7
  • София
  • Мнения: 2 351
Абе, да се доизясня аз.За една година време половината лекари, които разбраха, че сме правили тази процедура ни се изсмяха в лицето.Другата половина ни казаха евала.Факт е, че за една година детето ми навакса три в развитие.Аз съм запозната доста добре с процедурата и търсения ефект.При нас ефект имаше.Сумата от 3 000лв. се плаща по банков път и ми издадоха фактура.Сумата е за обработка на клетките в клиниката по Генетика.А самата операция, както казах вече е с талон №7.За хората, които не могат да си позволят тези пари има банка даваща безвъзмездно дарение от сума до 2500лв. за деца с увреждания.Банката си прави проучването и превежда парите директно на банковата сметка.Кое е незаконното пак питам.И не са спряни от февруари трансплантациите  Naughty.

# 8
  • Мнения: 382
Катина дай повече инфо за това има ли подобрение след трансплантацията.
Последното което знам е че наистина за престоя в болницата става с направление, но се плаща обработката на стволовите клетки /3-4 хил. лв/, която НЗОК не покрива.
Преди малко слушах и проф Бусарски по нова. Той каза, че доказано НЕ ВРЕДЯТ. При определени болести помагат доказано, като левкимии, анемии, изгаряния. Но за други заболявания няма доказан резултат. Даде също и пример за успех. Има много въпроси, но ако това е единствения шанс??? В крайна сметка никой не е хванат насила да прави трансплантация на детето си, но ако ни отнемат и това /по повод статията във вестник Труд и коментарите по ТВ/
Сега виждам, че си писала. Та и аз питам кое е незаконното??? Всеки прави сам избора си.

# 9
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Стволовите клетки не са диференцирани и имат способност да се развият в други клетки от организма.
Най-лесно се развиват в клетки от кръвоносната система. Това значи, че левкемии и подобни се повлияват добре от трансплантация.
При генетичните заболявания собствените стволови клетки носят същото увреждане, което има организма, затова е безсмислено. Ако се ползват клетки от донор - има смисъл.
При трансплантацията не е сигурно обаче дали клетките ще се развият точно в това, което искаме ние.
Като цяло причната за диференциация на клетките не е много ясна - всяко едно живо същество минава през етапа, в който е изградено от еднакви клетки и после тези клетки започват да се различават по между си и да оформят различни тъкани и органи. Не сме способни да командваме обаче - "ти стани мускул, а ти стани нервна клетка"

# 10
  • София
  • Мнения: 2 351
http://www.youtube.com/watch?v=FlSaXCzLW6w

Ето идеята.Това не е наш бълг. патент  Wink.И да допълня само, че именно при Даун и генетични заболявания най добре влияят ми обясниха.Не знам доколко е вярно.

# 11
  • Мнения: 382
firebird съгласна съм с теб. Всичко това ни бе обяснено от неврохирурга. А решението вземаме ние. Но защо ги обявяват за незаконни???
Незнам, предстои ни да вземем решение за малкия. Дано се включат и други мами правили на децта им трансплантация.

# 12
  • Мнения: 1 588
Нали знаете, понякога от един детайл може да се съди за цялото... Ако е имало случаи на болни с генетични заболявания да се трансплантират собствени стволови клетки (което както и да го разглежда човек, е твърде голям компромис с лекарската съвест), то аз дълбоко се съмнявам в професионализма на тези хора и във всички останали направени от тях трансплантации...

Прави ми впечатление и реакцията на шефовете на тези специалисти, тя не е в стил: "нашите хора са несправедливо обидени, въпреки, че вършат страхотна работа и спасяват човешки животи", както щеше да бъде, ако трансплантациите бяха изрядни...

Голямата ми дъщеря е със синдром на Даун. Когато родих втората си дъщеря, запазихме нейни стволови клетки в "Св. Лазар" с идеята по-нататък, ако бъде развито необходимото лечение, ние да имаме необходимия материал.

Затова темата ме вълнува много...

# 13
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Незаконни може да ги обявят заради някакви номера с клиничните пътеки.
Номера от типа - пациентът не е толкоз болен, но го пишат за по-болен, и изписват ненужни процедури - тогава има незаконни неща.
Не че самите трансплантации са му навредили, а че пресилват нещата, за да вземат пари от НЗОК.

# 14
  • Мнения: 555
А някой знае ли как стои въпросът с донорството на стволови клетки, какви признаци на съвместимост се търсят? Интересувам се за детенце със синдром на Даун.
Катина, пиши малко повече, ако можеш, кой ти обясни, че най-добре се повлияват деца със СД и къде мога да получа още информация по въпроса.

Общи условия

Активация на акаунт