Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Кърмене и захранване
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 15 отговора

Велико Търново

Здравейте мили майчета,

През декември отново ще стана мама и искам да ви питам как беше втория път? Защо питам, защото първия път както обикновенно кърмата слезе на 3тия ден, до втората седмица много ме боляха зърната (използвах протектори и кремчета). Втория път по същия начин ли е или кърмата слиза по-бързо и зърната не болят така съответоно  newsm78
Цитирай

При мен първия път сякаш беше по-лесно. Кърмата слезе на третия ден, докато след второто раждане още на втория. След първото раждане обаче не ме боляха зърната, не се получиха рагади и т.н. Отдавам го на това, че преди първото раждане подготвях гърдите си за кърменето - триех ги с гъба по време на къпане, за да загрубяват, след което ги мажех с дефламол. За второто раждане не го направих. Четох, че отричат тези методи и след това съжалявах. Така ми се израниха зърната, че беше кошмарно кърменето първите 2-3 седмици, течеше кръв и т.н.
Това е моят опит, нека и другите мами кажат. Hug
Цитирай

На мен второто кърмене ми е кошмарно.С първото нямах никакви проблеми освен разранени зърна,но вторият път минах през всичко по при пъти  Crying or Very sadОще имам проблеми въпреки,че продължавам да кърмя....Незнам на какво точно се дължи, но най-вероятно е от различното бебе.При теб може да е по-лесно,не се знае какво ще е бебето .Успех  Peace
Цитирай

За това, за което питаш - да, имаш вече рутина, знаеш какво да очакваш и как да преодолееш повечето възможни проблеми със засукване, запушвания и т.н. При мен лично кърмата слезе на 3-я ден, зърната ме боляха, но леко - не ми се е налагало да ползвам кремове даже. Не съм се подготвяла за кърменето предварително.
Иначе - на мен не ми е по-лесно, защото малкият не обича да суче и го показва по всеки възможен начин, а сега, след захранването, нещата отидоха от лошо към по-зле.
Цитирай

София, Младост 2

Зависи от каква гледна точка. По-лесно е дотолкова, доколкото вече имаш предишен опит и си по-уверена - обаче това е само в случай, че първият ти опит е бил успешен.
Всяко бебе си е индивидуално и само за себе си - проблеми могат да възникнат по ред причини и от страна на бебето, а не от неопитност на майката, така че гаранции няма. Но пък втория път майките обикновено са по-мотивирани, по-спокойни, по-леко приемат трудностите, по-упорити са и затова обикновено нещата се получават, дори началото да е трудничко.
Личния ми опит - първия път не съм имала грам проблем с гърдите, независимо че синът ми е с класическа и силно изразена къса юздичка. Кърмен е обаче 40 дена поради незнание за елементарни неща - при наддаване от 1300гр първия месец само седмица по-късно реших, че кърмата не му стига, започнах дохранване и нещата приключиха за 10 дена.
С дребната ми се разказа играта - и тя е с къса юздичка, не си отваряше добре устата (а и аз не я поставях правилно независимо от всичката информация, която имах) и целия първи месец беше кошмар с дълбоки 2мм рани на двете гърди, макар че детето слава богу наддаваше добре. Накрая се взех в ръце, налучках поставянето с много опити и нещата се получиха - към 6-тата седмица вече всичко беше супер и оттам нататък не съм имала проблеми.
Важното е да имаш желание - оттам нататък ако възникнат проблеми, те се преодоляват Hug
Цитирай

София

С каката не съм имала никакви проблеми-кърмата ми слезе на третия ден,не са ме болели зърна,не съм правила запушвания,бучки и други такива,не съм сецедила повече от десеттина пъти,нотам се кърмихме само 6 месеца -ранното захранване си каза думата.Сега с малкия кърмата ми дойде малко по-късно,много по-обилна,зърната много ме боляха-мажех ги с Лансинох.Бучки непрекъснато допреди 2месец,цедене непрекъснато дори и през нощта,защото иначе запушването беше сигурно.На всичкото отгоре,тъй като първия месец той наддаде 1,5 килограма,педиатърката каза,че "непременно" трябва да спазвам тричасов режим.Добре че беше една приятелка и форума  та зарязах тия глупости с режима,започна да го храня на поискване и нещата се поурегулираха.
Цитирай

По-лесно определено. Направо песен.  Laughing
С каката имах почти 2 месеца проблеми - болезнени зърна, 3 пъти запушвания, напрегнати гърди, бавно регулиране на млякото...

С малката - никакъв проблем. Разбира се, опитът си кажа тежката дума.  Smile Знаех кое как и кога.  Wink
Цитирай

Варна

Кърменето на различни деца,макар и от една майка си е различно всеки път.Единственото,което ми прави впечатление е,че първия път в начлото гърдите ми се препълваха и ставаха на камък,разтичаха се само щом си помисля за бебето,а втория и третия път не съм имала подобно нещо,даже сега(за третото кърмаче) не помня да е потичало спонтанно млякото.Аз си мисля,че обяснението е в по-бърза регулация на кърмата,знам ли ThinkingРазранени зърна имах и трите пъти.Не мога да кажа кога е било най-лесно,защото съм се сблъсквала с различни трудности,но определено опита и информацията помагат. Peace
Цитирай

Май има значение колко скоро след първото дете се е родило второто. Значение главно за регулиране на кърмата и спонтанното потичане. С първото си дете се цедих 4 месеца и толкова ми течаха гърдите. С второто и третото нямах такива проблеми - кърмата се регулираше за 2-3 седмици и нямаше "течове" и препълнени гърди. Сега -4 години след предишното раждане съм като с първото - кърмата си тече, вче 2 месеца не се е регулирала съвсем.
За мен имаше и една много съществена разлика - с второто и следващите деца първите дни при засукване имах много болезнени маточни контракции. Това продължи седмица - две, докато се свие матката до нормални размери.
За съжаление разранени зърна съм имала и 4-те пъти. Явно не е само до добро захапване, а и до много чувствителна кожа.

Колко бързо слиза кърмата, мисля че зависи от това колко скоро след раждането е сложено бебето да суче. Колкото по-скоро - толкова по-рано слиза кърмата.
Цитирай

По-лесно дотолкова, че когато изникне проблем знаеш какво да направиш и не хукваш към магазина за АМ.
Иначе при мен кърменето на първото дете беше много по-лесно и приятно.
С второто имах проблеми поне докъм 5 месец, не захапваше правилно, разраняваше ме постоянно, стиснах зъби и оцелях, но определено не изпадах в умиление, когато я вземах, за да я накърмя.
Цитирай

Стара Загора

При мен с първото дете нямаше никакви проблеми, не знаех какво са  разранени зърна, стачки и т.н. Запушвания не правя, защото си потича млякото като се препълнят.
Второто обаче в болницата ми разрани зърната, не ме пусна 12 часа почти (направо откачих), но с крем се оправих.
И двата пъти не съм си подготвяла гърдите.
Цитирай

Варна

и на мен тая тема ми се върти из главата, че ще ставам мама на двама скоро....
Мисля си, че ще е по-лесно, имам опит, знам как да избегна грешки, но пак си е Божа работа.
Аз все още кърмя и се чудя ако не се стигне до отбиване, дали има смисъл да мажа отново зърната с Гармастан  newsm78

hedra и моят син беше с много къса юздичка, която отрязахме в 5-тия месец, но интересно е нямал никакви проблеми със сукането, много изпечено кърмаче е  35 Но съм решила второто ако има отново такъв проблем веднага да го заведа да му я резнат. Манипулацията е много безобидна, особено ако случиш на добър лицево-челюстен хирург.  Peace
Цитирай

Манипулацията е много безобидна, особено ако случиш на добър лицево-челюстен хирургPeace
И моята дъщеря се оказа с къса юздичка, та вероятно от там идваха проблемите със захапката.
Защо на мен ми казаха, че специалистите, които оправят този проблем, са УНГ? Rolling Eyes
Цитирай

София, Младост 2

Прави се от различни специалисти - УНГ, зъболекар, лицево-челюстен хирург...
Цитирай

Пловдив

Прави се от различни специалисти - УНГ, зъболекар, лицево-челюстен хирург...
Стоматолог-хирург също.....
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 15 отговора