ЕС - цени, заплати

  • 6 839
  • 40
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 12 662
Здравейте чужбински  bouquet
В Клюкарника се води дискусия за живота в България и Европа - цени, заплати. Мисля,че вие най-добре може да кажете. Особено за ЕС - доколко са изравнени. Но ще ни бъде интересно отвсякъде - скандинавки и други.

# 1
  • Мнения: 1 473
В Германия не е прието да се коментира заплатата, която човек получава. Заплатата може да бъде фирмена тайна, за това на никой не му идва на акъла да пита кои колко получава.
В Германия няма такова нещо като минимална работна заплата. Във всеки един бранш има тарифи и формирането на заплащането е доста различно.
Повишението на заплатата също е различно, обикновено е предвидено в трудовия договор, кога и с колко ще е повишението.
За ниско квалифициран труд, например в селското стопанство обикновено се плаща на час, но колко е регионално различно.
Това е за съжаление тема, която в България винаги е актуална, хората постоянно само за това говорят.
За цените, моето впечатление е, че тук цените са почти като тези в БГ. Например на хляба, яйцата, млякото, олиото. На бебешките стоки и храни например също.

# 2
  • Мнения: 11 307
.
В Германия няма такова нещо като минимална работна заплата. Във всеки един бранш има тарифи и формирането на заплащането е доста различно.
Повишението на заплатата също е различно, обикновено е предвидено в трудовия договор, кога и с колко ще е повишението.
За ниско квалифициран труд, например в селското стопанство обикновено се плаща на час, но колко е регионално различно.

Извинявай, но пишеш глупости.
Има си минимална работна заплата - 400 евро, при която не се плащат никакви осигуровки и данъци върху нея.
Не всеки труд е нискоквалифициран, има си камари, които определят тарифата на час за всяка една професия, освен свободните.
Освен това има разлика от това дали работиш в Мюнхен, Хамбург или в някой по-малък град, в някоя по-забутана провинция.
Не забравяй, че все още няма изравнен стандарт между Изтока и Запада и разликите в заплащането са драстични на места, въпреки браншовите тарифи и защитата на профсъюзите.

# 3
  • Мнения: 3 521
Има си минимална работна заплата - 400 евро, при която не се плащат никакви осигуровки и данъци върху нея.

Вечке, това е необлагаем минимум, а не МРЗ.

# 4
  • Мнения: 3 880
Има си минимална работна заплата - 400 евро, при която не се плащат никакви осигуровки и данъци върху нея.

Вечке, това е необлагаем минимум, а не МРЗ.

Точно.

Минимална работна заплата наистина няма в Германия. Нали за това се драчиха до скоро управниците, но се отказаха за сега....

# 5
  • Мнения: 11 307
Има си минимална работна заплата - 400 евро, при която не се плащат никакви осигуровки и данъци върху нея.

Вечке, това е необлагаем минимум, а не МРЗ.

Ама то и в България МРЗ е необлагаем минимум. Къде е разликата?
Бибе, те драпаха за заплатите заради разликите между двете половинки.

# 6
  • Мнения: 945
Раzликата е, че ако в БГ работиш на пълен работен ден са длъжни да ти плащат МРЗ. В Германия може и zа по малко да работиш пак на пълен работен ден, zакона не го zабранява. Пример ... 1-Euro-Job, практика беz zаплащане и т.н.

# 7
  • Мнения: 3 880
Ама то и в България МРЗ е необлагаем минимум. Къде е разликата?
Под минимална работна zаплата се раzбира, че ако работиШ цял месец на пълен работен ден са длъжни да ти плаЩат минимум едиколко си лева или пък, че надницата на час трябва да е минимум някаква сума, а не да наемаШ хора да ти блъскат zа жълти стотинки от беzиzходица. 400те евро в Германия са нито месечна нито почасова zаплата. За тях можеШ да работиШ и 10 часа на месец, а може и 60, идеята е, че до таzи граница не се облагат с данъци, а не че работодателят е длъжен да ти плаЩа минимум 400 Щом те е наел. Е в това е раzликата Peace

# 8
  • Мнения: 7 605
След като и Ве4ерница раzбра, 4е тук такова животно няма, ето една хубава таблица по въпроса на МРЗ
http://de.wikipedia.org/wiki/Mindestlohn#.C3.9Cberblick виждате от ляво на дясно държавата, zаплатата zа 1 4ас в ?, месе4ната zаплата в ?, % на средния доход, и % на работеЩи на пълен работен ден, полу4аваЩи МРЗ.

Ина4е zа цените съм писала ве4е в другата тема  Wink

# 9
  • Мнения: 2 786
Изобщо не можем да сравняваме нито цените, нито заплатите, нито стандарта на живот.
България е доказано най-бедната страна, членка на ЕС, с доказано най-ниско заплащане на труда.

Поправка - цените на много стоки започват да се изравняват, но заплащането - не.

# 10
  • Мнения: 107
Напълно съм съгласна с написаното до тук относно Германия,но не съм съгласна ,4е заплатите там не се коментират!Напротив всеки знае кой от кой бран6 колко полу4ава!Естествено не до то4ност стотинка но ориентировъ4но вси4ко е изяснено.

# 11
  • Мнения: 3 423
Абе, баш всичко не е изяснено.
Винаги може и повече.
И е въпрос на договаряне.

# 12
  • Мнения: 7 605
Напълно съм съгласна с написаното до тук относно Германия,но не съм съгласна ,4е заплатите там не се коментират!Напротив всеки знае кой от кой бран6 колко полу4ава!Естествено не до то4ност стотинка но ориентировъ4но вси4ко е изяснено.

Брех, то в мнооого договори си пиШе, 4е работника трябва да паzи zаплатата си в тайна. Където и да съм работила, никъде не сме коментирали zаплатите с колегите.
Както и да е, това не е по съЩината на въпроса.

# 13
  • Мнения: 107
Явно аз съм работела на място където ба6 пък това съм правела,да знам на всеки бран6 ориентировъ4ните заплати.Нека да е моя гре6ката...Но в договора какво пи6е и кой каде коментира са отделни не6та съ6то така.

Относно цени в България смятам съ6то ,4е са по4ти оеднаквени с тия в Германия.Което за мен оба4е е абсурд спрямо заплатите в България и тези в Германия

# 14
  • Мнения: 7 605
Е, то и аz съм работила в с4етоводството и в одитинг/ревиzия и съм виждала мноооого zаплати  Laughing  Но това не оzна4ава, 4е съм ги коментирала с хората или 4е не е трябвало да бъда дискретна  Wink

# 15
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Тук заплатите по бранШове са регламентирани в съответните колективните трудови договори.Има таван за необлагаем годиШен доход,но понятие като минимална работа заплата за страната няма.Както ве4е писах може да се говори за такава в съответния сектор и за съответната квалификация ,която даден служител има.

Мисля,4е Ще е по_полезно за авторката ако напиШем ( както ве4е е правено и доста в предиШни теми ) цените на основните продукти и услуги като елементарна база за сравнение. Thinking
Например:

  • литър мляко
около 1,40 евро ( аз го купувам за 1,15 от наШия магазин  Twisted Evil )

  • килограм хляб
около 4 евро за килограм ( този,който купувам е 3,43 )

  • литър бензин
  в4ера заредих дизел за 1,46 евро/литър

  • килограм месо
пилеШко : 3,60 евро/кг , свински котлети 5,59 евро/кг , телеШки котлети 16,59 евро/кг, кайма телеШка 7,40 евро/кг

  • билет за градски транспорт
Милано билет за 1 4ас валиден за цялата градска мрежа ( метро и наземен транспорт ) 1,50 евро

  • пакет памперси
аз купувам Памперс Бейби Драй Макси и са по 0,30 евро пар4ето

  • кутия сухо мляко
ползвах на Хумана: Хумана 1 22,64 евро/ кг и Хумана 2 20,50 евро/кг

  • килограм домати,краставици,4уШки
домати за салата 1,68евро/кг , краставици 1,29евро/кг , 4уШки тип Камби 1,45евро/кг зелени 4уШки 2,84 евро/кг

  • прах за пране
(най евтиния който намерих 1,73 евро/кг ) аз купувам ДаШ 2,92 евро/кг

  • яйца
най евтините ( ако се купят 10 бр ) са по 0,10 евро пар4ето




Допълвайте каквото се сетите... Peace

Последна редакция: пт, 01 авг 2008, 10:55 от mcdirock

# 16
  • Мнения: 3 880
Явно аз съм работела на място където ба6 пък това съм правела,да знам на всеки бран6 ориентировъ4ните заплати.
За да знае човек ориентировъчните заплати в отделните браншове няма нужда да е работил някъде Wink има си таблици, свободнодостъпни за всеки. Мисля, че ставаше въпрос за коментирането на заплатата на отделния индивид, това наистина не се коментира или аз поне не съм чула някой да обяви своята сума в компания на всеослушание, както често ми се е случвало в БГ. Там, поне до преди 10 години, беше най-нормалното нещо да споделиш за колко пари работиш Peace Тук дори да се знае началната заплата в една фирма, след 5-6-10 години вече не можеш да им хванеш спатиите на кого с колко са му увеличили през годините, защото всеки мълчи и никой не смее да пита, пък й обещание е подписал, че няма да казва Wink

# 17
  • Мнения: 12 662

Мисля,4е Ще е по_полезно за авторката ако напиШем ( както ве4е е правено и доста в предиШни теми ) цените на основните продукти и услуги като елементарна база за сравнение. Thinking


Да, точно това ми е идеята. Ако може мами от други страни да направят същото.
Не питам никого колко получава. Просто ми е интересно доколко са се изравнили нещата в ЕС.

# 18
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Самодопълвам се  Wink

  • месе4на такса за детска градина ( 4астна )
140 еври
  • месе4ен наем за двустайно жилиЩе в покрайнините на Милано,необзаведено
750_800 евро Приятелка плаЩа за двустаен апартамен в полу център по 1000 евро.

# 19
  • Italia
  • Мнения: 4 492
За колективния трудов договор на хранителната индустрия (компанията,в която работя е в този бранШ ) се предвижда за нЮ ентрита_та с най_ниско ниво стартова заплата около 17 500_18 500 евро лорди на година.

# 20
  • Мнения: 12 662
Благодаря ти, Макдирок. Ти ме разбра.  bouquet

# 21
  • Мнения: 11 307
ДиРокче, цената за частната градина за целодневно място ли е? Ако да, направо е евтиния! При нас половиндневно място е 86 евро и то държавна!:xarms:

# 22
  • Italia
  • Мнения: 4 492
ДиРокче, цената за частната градина за целодневно място ли е? Ако да, направо е евтиния! При нас половиндневно място е 86 евро и то държавна!:xarms:

Ами де да знам дали е целодневна  newsm78 Май не...
Водим я към 9_9,30 и я прибираме в 15,30_15,45. Май не е баШ фул тайм Щото ако искаШ да си оставиШ детето в 7,30 и до 9 сутринта се води прескуул и се заплаЩа отделно както и след 16 4аса до 17 4аса е пост и съЩо се цака отделно.Така,4е за целия ден излиза пове4ко. Twisted Evil

# 23
  • Мнения: 31
 wavey Чета ви мацки се чуда я колко го задълбавате! Аз не работих в Германия бях само на гости за малко с колелото аз живях 2 години в Испания учех и работех и макар, че в статистиката са с нисък стандарт, мем лично по ми допадна и като култура и като манталитет - по-близък е до нашия. Там за работата ми в бара почасово средно получавах 1200-1500 евро, което е що годе добре Та някоя от вас написа, че в БГ само за пари се говори, а там дори е табу. Да, така е тук заплатите са мизерни и хората са магьосници по оцеляване с нисък доход. Та на мен ми се струва адекватно да питаш за заплащането, то и тука има минимум които се плаща за определена категория, самоче е мизерен. Бащата на детето ми се занимава с био технологии и получава трохи тука, а на всякъде по света тази професия е златна мина, уви тук не. Аз се занимавам със занаяти и търговия от както съм тук и това е печелившо, но пак не в Българийка, а толкова да си я обичам! Heart Eyes

# 24
  • Мнения: 7 605
Мисля,4е Ще е по_полезно за авторката ако напиШем ( както ве4е е правено и доста в предиШни теми ) цените на основните продукти и услуги като елементарна база за сравнение. Thinking
Например:

  • литър мляко
около 1,40 евро ( аз го купувам за 1,15 от наШия магазин  Twisted EvilГермания 0,80?

  • килограм хляб
около 4 евро за килограм ( този,който купувам е 3,43 )  и тук толкова някъде, май  Thinking

  • литър бензин
  в4ера заредих дизел за 1,46 евро/литър  Супер плюс 1,56?, zа диzел не zнам

  • килограм месо
пилеШко : 3,60 евро/кг , свински котлети 5,59 евро/кг , телеШки котлети 16,59 евро/кг, кайма телеШка 7,40 евро/кг   Ей тук съм zатруднена. Каймата, телеШката, био ка4ество, е 13?/кг. ПилеШкото май е 7?, не съм сигурна, не гледам цените  Embarassed

  • билет за градски транспорт
Милано билет за 1 4ас валиден за цялата градска мрежа ( метро и наземен транспорт ) 1,50 евро не полzвам, не zнам

  • пакет памперси
аз купувам Памперс Бейби Драй Макси и са по 0,30 евро пар4ето  Аz купувам ку4е марка (но по ка4ествени от Памперс), в 5ти раzмер 70 броя струват 11?.

  • кутия сухо мляко
ползвах на Хумана: Хумана 1 22,64 евро/ кг и Хумана 2 20,50 евро/кг  Не zнам, кърмих.

  • килограм домати,краставици,4уШки
домати за салата 1,68евро/кг , краставици 1,29евро/кг , 4уШки тип Камби 1,45евро/кг зелени 4уШки 2,84 евро/кг  представа си нямам  Embarassed

  • прах за пране
(най евтиния който намерих 1,73 евро/кг ) аз купувам ДаШ 2,92 евро/кг тук килото е 3? някъде (маркови прахове)

  • яйца
най евтините ( ако се купят 10 бр ) са по 0,10 евро пар4ето купувам био, 6 броя zа 3?  Whistling

Местен всекидневник 1,50?
Писмо zа страната/4ужбина 0,55/0,70?
Иzворна вода, 6х1,5л на Нестле, 3?
буркан4е пюре (бебеШко) 1,50? максимум (големите на Хипп)
дуШгел 300мл 0,65? (не марково, но ка4ествено)
Кафе 500гр 4?
Шоколад Милка 100гр 0,79?
кисело мляко на Данон, 4х125гр, 1,09?
наем zа самостоятелна къЩа с 160м² жилиЩна плоЩ, маzа и градина на село в периферията (20км) на голям град 1.250?, отделно такси zа смет, данък и др.
zдравна zастраховка, 4астна, zа 2ма въzрастни и 1 дете, 800?/месец (работодателя поема към 250? от тях)
4астна детска градина (Монтесори) 260? zа 1/2 ден, 290? zа цял ден, храната отделно
държавна детска градина 108? zа 1/2 ден, 228? zа цял ден. За храната 65?.
Такса zа телевиzията (не кабелна, а държавните канали, zадължителна такса) 18?/месец
4иста4ка на 4ерно  Laughing 10?/4ас

# 25
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Много ви скъпо ТВ_то бе, Татянка. ooooh! Ние тук се бъркаме по 106 еври годиШно,макар,4е и те са им много за програмите и предаваниета,които предлагат. #2gunfire

За прясното мляко се саморедактирам,4е и аз намерих в наШия супер едно ,съвсем нормално мляко,дето е за 0,79 евро/литър,само дето опаковката му е най_обикновенна,тетрапак,бяла и само с най_необходимите надписи,няма картинки,няма цветове,ниЩо. Mr. Green

# 26
  • Мнения: 7 605
За прясното мляко се саморедактирам,4е и аз намерих в наШия супер едно ,съвсем нормално мляко,дето е за 0,79 евро/литър,само дето опаковката му е най_обикновенна,тетрапак,бяла и само с най_необходимите надписи,няма картинки,няма цветове,ниЩо. Mr. Green

 Laughing Е, то кой пие картинките?  Laughing

# 27
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Mадам Х,Ще ми е интересно ако не ти е проблем да напиШеШ какви са горед долу цените и в България,ей така просто за сверка на 4асовника ( не си ходя пове4е от веднъж годиШно  Rolling Eyes ) Peace

# 28
  • Мнения: 3 880
Точно млякото ми направи впечатление, че в БГ е по-скъпо от тук  ooooh! Тук плащам 61 и 66 цента за 1 литър 1,5% или 3,5% масл., а там беше 1,80 лв, без значение маслеността Shocked. Вярно, че покрай нашите има само малки магазинчета, тип квартални, и не съм гледала по-големите супери, може там да е малко по-евтино, но за доста неща си поемах дълбоко въздух при поглед върху цените. Добре поне, че не ни се налагаше да купуваме плодове и зеленчуци, благодарение на добрата градина на майка ми, иначе нищо чудно прехраната там ни беше излязла по-скъпа отколкото като сме си у нас....

# 29
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967

  • литър мляко
около 0.80

  • килограм хляб
около 1.80-

  • литър бензин
  беше преди няколко дни 1.58

  • килограм месо
пилеШко филе : 5.00-6.00 евро/кг , свински котлети 7.00-8.00евро/кг , телеШки котлети около 16,00евро/кг, кайма телеШка 4.50 евро/кг   

  • билет за градски транспорт
[/list един стрип е около 0.40 цента. На зони е и всяко качване е зона + стрип за качване. При нас след 9 часа е 2.50 между градовете и селата.

  • пакет памперси
Памперс: май, за 3 опаковки номер 4 (колко са вътре 50?) около 23 евро (непрекъсано има промоции)

  • кутия сухо мляко
не знам

  • килограм домати,краставици,4уШки
домати за салата 2.50евро/кг , краставици на бройка големи между  0.30 и .60, 4уШки тип Камби 1,45евро/кг зелени 4уШки и червени като нашите: 2.50

  • прах за пране
 Ариел : 3 кутии по 1.250гр за около 8 евро ( има промоции много често)

  • яйца
10 за около 1.20

Местен всекидневник: имаме абонамент за една година 120 евро
Писмо zа страната/4ужбина 0.44 / 0.72
Иzворна вода, 6х1,5л различно. Най-евтината е към 2 евро за 6
буркан4е пюре (бебеШко) 1,50? максимум (големите на Хипп): май са толкова, не знам
дуШгел 300мл марково: между 2.00.3.00
Кафе 500гр 3.00 (Дауе Егбъртс)
Шоколад Милка 100гр 0,79?
кисело мляко: купувам тип турско за 0.70
наем zа  къЩа с 124м² жилиЩна плоЩ, маzа и градина в турситически град в периферията (30км) на голям град 410?, отделно такси zа смет, данък и др.
zдравна zастраховка, 4астна, zа 2ма въzрастни 250?/месец

Такса zа телевиzията кабелна 80 за година
4иста4ка на 4ерно  :нямам. Чувала съм, че е 25 за 3 часа

Тук бих добавила и газ за отопление и вода: 120 на месец, но ако изразходваш по-малко ти връщат парите. Обичам зимата да ми е жега, така че не съм от пестеливите.

Минимална заплата: 1330 след данъците
Социална помощ: 1250 след данъците
В училищата се плаща в зависимост от часовете, които имаш. Заплати между 1500-2600, а с магистратура за високите нива стига до 3600.

Цените са за Холандия. [/list]

# 30
  • Мнения: 12 662
мляко - 1.5
кисело - 0.75
хляб - 1.5 кг
пил. филе - 10-12 лв
свинско -10
билет - 1 лв от днес
домати - 1.5 зимата - 3.5
яйца - 0.25
сирене - от 5 до 10
кашкавал -8-12
олио - 3.5
бензин - 2.6
шок. милка - 1.5
наем 60 кв. в краен квартал 300 евро

Това се сещам - ако те интересува нещо конкретно, питай.

# 31
  • Мнения: 31
Иначе цените на хранителните стоки са същите като в БГ може би кис.мляко тяхното е 0,15 цента, а бг в стъклено бурканче е 2,50, цената на последната качулка на nike с намалението ми излезна 60 евро. Но техните марки всяка седмица има намаление. Има хипер маркети като El Corte Ingles там има предимно Pepe jeans, Marko Polo, Rifle, l'evis, Stones, Dokers, Maison's и много други спортни марки които като ги обърнеш в лева идва същото, но пак казвам има големи намаления и сезонни разпродажби, така че можеш да се премениш като принцеска за 100 евро кецове, фанелки намалени от100 за по 15-20евро бельо 80-170 готино, но при марко като манго, бершка, бланко съм си купувала чепик с рокля за по 20-50 евро на сезонни разпродажби. newsm44
Самолетен билет Барселона - Палма де Маьирка зави си от деня от 120 до 60
                             Севиля - Палма 70
                             Палма - Франфуркт на Майн 29 Промоция на Кондор
автобус с карта 0,30 цента без 1,20
наем повечето са със обзавеждане но малки 800-1300

Последна редакция: пт, 01 авг 2008, 19:37 от millenita_g

# 32
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
millenita_g, много марково го раздаваш.
хората тук коментират неща като първия и последния ти пример.
и чак пък всяка седмица намаления няма...

# 33
  • Мнения: 31
Повечето неща в началото на седмицата са на реалната си цена и всяка седмица се намалят с по20-30% и накрая на сезона в Палма нещата са доста евтини, а аз следя намаленията, пък и само с парцалки ли да ходя? Hug Иначе има магазини от типа всичко по левче и в Испания има китайски неща, но за обувки не се скъпя.
Аз в Германия ходих и в магазини втора употреба, там и на такъв пазар ходих(много е яко), но аз за това казах че там(защото в момента съм в бг, при мама:) )е много по изгодно за живот от цяла Европа заплатите са като в останалите развити държави в ЕС, но цените на храните са евтини, уредите са на газ натурал включително и бойлера. Още не знам колко струва детската градина, ама ще разбера Simple Smile
И защо пък не да съпоставя и тези неща, смятам че 29 евро за самолетен билет за улъра ниска сума! Знам също, че в Германия има и по-евтини оферти за екскурзии, братовчед ми е там от 15 години той ме светва за тях. И в никакъв случаи не искам да се заяждам! Peace

Последна редакция: пт, 01 авг 2008, 20:50 от millenita_g

# 34
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
какво говориш ти? 20, 30% в края на седмицата! лелееее, че то хубава работа тогава, хората няма да пазарят парцалки до петък, какво толкоз, ще устискат...
аз се върнах преди 3 седмици от палма и летните намаления там стартираха едва на 07. 07.

имаш две грешчици в надписа под аватара и не се сдържам да ти го кажа Embarassed не се сърди, порфа  bouquet

тук се извинявам за спама Embarassed

# 35
  • Мнения: 31
Много Съжалявам Това лято не съм там но миналото и по-миналото да, а и  испанските марки които изброих също се евтини и от тях съм си къпувала доста неща все на намаления и не само в Палма, аз съм чергарче и обикалям или поне го правех преди да се роди Митака, бях в Сарагоса, Барселона, Мадрид и почти цяла Андалусия и щом го пиша - така е! Не смятам повече да занимавам останалите, че пътувам. Да, Обичам да пътувам! Да, аз видях тези цифри и за това ги пиша, а също знам че този пост ще бъде изтрит, защото няма нищо общо с темата- цени и заплати в ЕС! И с нетърпение чакам детето ми да порасне малко за да го "мъкна със себе си". Няма какво повече да кажа, за сега. Лека Нощ на всички където и да са! Peace
No importa! A mi me gusta asi! И като си толкова отворена - коментирай ги и ти, че кой те спира О'Хара защо си заядлива? Специално заради теб утре ще ги поправя. Благодаря ти!

Последна редакция: пт, 01 авг 2008, 22:30 от millenita_g

# 36
  • Мнения: 3 638

    наем zа  къЩа с 124м² жилиЩна плоЩ, маzа и градина в турситически град в периферията (30км) на голям град 410?, отделно такси zа смет, данък и др.


    Минимална заплата: 1330 след данъците
    Социална помощ: 1250 след данъците
    В училищата се плаща в зависимост от часовете, които имаш. Заплати между 1500-2600, а с магистратура за високите нива стига до 3600.

    Цените са за Холандия. [/list]

    Нещо си се объркала, минималната заплата е 1356 преди данъците, след това е 1160. Не съм много съгласна и за наемите на къщите, може би в твоята зона са такива, но обикновено на свободен наем са над 700 евро поне. Около 400 евро са къщите, които се взимат чрез жилищна корпорация, т.е. след записване и поне няколкогодишно чакане  Naughty
    Иначе да допълня:

    Памперси - 9,50 Евро за 70 броя и хич не са зле.
    Бебешки пюрета - 2 бурканчета - 1,35 Евро
    Сухо мляко за бебета - около 18,00 Евро/кг.
    Хляб - обикновения в суперите е по около 1 - 1,20 Евро за 800 гр.

    По принцип цените на хранителните продукти и не само на тях ми се струват доста по-ниски от тези в България. Бяхме си там през май и с мъжа ми се майтапехме, че харчим повече оттук, а хладилника ни беше все празен  Simple Smile На село млякото купено директно от бабата производител ни струваше повече, отколкото тукашното опаковано, пастьоризирано и транспортирано до магазина  #Crazy Най ме изкефи една продавачка в аптека, която много се учуди, че ми се вижда скъпо по 0,45 лв. за памперс  Simple Smile Ами скъпо си е и памперсите в БГ нямат нищо общо с тукашните!

    # 37
    • Мнения: 93
    Ами скъпо си е и памперсите в БГ нямат нищо общо с тукашните!

    Абсолютно вярно. При едно от пътуванията ни до БГ купихме оттам памперси, същата марка, която ползваме и тук - Pampers, Easy Up 4, само в опаковка с по-голям брой памперси (тук такива опаковки не продават).  Цената за памперс беше естествено по-висока от тукашната, но проблема беше че детето се изрина и подсече толкова жестоко, колкото дори и като малко бебе не се е подсичал, направо мехури му излязоха и даже му остана малък белег на дупето. Да кажеш че сме взели менте някакво или обикновена марка - не сме, купихме ги от Билла в София. Затова сега като си ходим си носим памперси оттук, глупаво е, но в Бг не знам на какви ще попаднем.

    # 38
    • в Tara
    • Мнения: 3 287
    И като си толкова отворена - коментирай ги и ти, че кой те спира О'Хара защо си заядлива?
    не съм заядлива.
    ще коментирам като се загледам кое колко струва, като напазаря и ще цитирам сметка, обещавам!

    # 39
    • Там,където се събуждам щастлива.
    • Мнения: 8 967
    Фата моргана,
    да, права си за заплатата. Ще бия информатора си.  Wink

    За наема: това е, което плащат около нас с разлика +/- 50 евро. Хубаво е, че си написала за опцията жилищна кооперация, ,която дава под наем, за съжаление, липсваща в България.
    Може да има разлика и при дадените от мен цени на продукти. Пазарувам само някои стоки от Лидл или Алди, но за определени стоки предпочитам маркови неща (например кафе и прах за пране, козметика, хляб).

    # 40
    • Мнения: 7 914
    и цените на приличния нет са ужасно високи ooooh!
    кабелен около 50 евро
     а АДСЛ е сразлични и далеч по прилични цени 20-30 евро Peace

    Общи условия

    Активация на акаунт