Проблеми с бъбреците и пикочните пътища - 12

  • 88 967
  • 293
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 595
Миличка, не знам дали в Плевен имате добри специалисти, но аз бих те посъветвала да дойдеш до София и щом проблема е с камъче в бъбречето да отидеш до Пирогов при Момчилов или Чаначев. Те са уролози със сериозен опит и работят само с деца, клиниката е единствената с такъв опит на Балканския полуостров. Не бих рискувала друг да ми лекува детенцето в БГ.

# 256
  • Мнения: 90
Здравейте на всички ,отново!
Ние преди малко се върнахме от Сф..... вчера и днес бяхме по лекари,та....вече си имаме диагноза - стеноза на уретера и имаме дата за операция на 11.12...  Confused
Вчера бяхме при Чаначев,както винаги много внимателен... прегледа я с ехограф,установи,че има склеротизирали стени на пикочния мехур,както и умерено количество остатъчна урина.Каза,че засега бъбреците не са засегнати,но за всеки случай тези дни да направим и една цветна снимка и на тях.Назначи ни калибриране и уродинамика за тази сутрин,но така и не стигнахме за 2-рото.След калибрирането проблема лъсна - фиброзен пръстен във външния отвор на уретралния остеум при сонда 15ш.Заключението е стеноза.Затова и не отидохме на уродинамика,просто няма смисъл,каза доктора...И така...Сега ми остава само да чакам датата и да се моля всичко да бъде наред  Praynig
Даниела,твоето момиченце как е?Възстановява ли се бързо,боли ли я като пишка,стерилна урина правихте ли?Извинявам се за многото ми въпроси,но... така набързо днес приключи прегледа,че не нямах възможност нищо да попитам.Имаше много много майки и чакащи бебенца и по-големи дечица за операция,кошмар  Cry

# 257
  • Мнения: 595
Дидолинка, миличка, вие сте идентичен случай като нашия, само че нашта стеноза беше още по-лоша, при нас едвам влизаше сонда 13 ш. Микционната снимка къде ще я правите? Трябва да сте чисти, да нямате бактерии за нея иначе няма да ви я направят!
Знам, че сигурно со много уплашена сега, но искам да те уверя, че екипа на Чаначев е много добър, анестезиоложката му също е страхотна - много мила жена, не претупва, разпитва подробно. Операцията не е сложна и протича за по-малко от 15 минути. Ще дадат на детенцето ти най-вероятно дормикум или друга премедикация под формата на разтвор, хапче или инжекция, ако не иска да ги изпие. След това го взимат на носилка и го водат на третия етаж, там са операционните. То вече е замаяно и няма да плаче или да се тревожи, но моето дете помнеше всичко до слизането в операционната, така че до последно му се усмихвай и бъди спокойна и мила, не му показвай, че те е страх. Вътре му слагат абокат и му дават истинската упойка, след това се слага на монитор, който му следи жизнените показатели. Слизат обелечени с пижамки, но ги връщат чисто голи и обикновено им е студено и треперят, но бързо се стоплят, в стаята има одеяло. Връщат ги с катетър с необходимия размер за възрастта и първо ми се стори доста голям. Същия е като на снимката по-горе, но по-голям размер. Ще пишка кърваво, но да не те притеснява. Моето дете излезе от упойката много бързо, не е буйствала, искаше веднага да пие вода и да яде, едвам издържа да мине час и половина откакто я извадиха от упойка, върщат ги леко разбудени, чуват всичко. За да провериш дали е едкватно детето му кажи нещо, което да направи - примерно да си отвори устата.Иначе не боли след операцията, по-скоро е кофти усещане от катетъра, все пак кожата се разпъва и е срязана на поне 2 места.
Няма да те лъжа, сестрите са ужасни. Направо са отвратителни. Не идват да ти видят как е датето, а ако питаш за нещо те гледат все едно са изпаднали от Марс. Но това да не те тревожи, говори директно с лекаря, ако имаш проблем. След като излезе от упойката може да дадеш обезболяващо,но не през устата, а свещичка - най-добре нурофен детски. След това е много важно да пие много вода, течности. Всичко, което те интересува може да ме питаш на лични, ще ти помогна с каквото мога!
Но бъди сигурна, че всичко ще е наред, попаднала си на най-добрите лекари в БГ, а това е най-важното!
Ние вчера бяхме на контролен преглед след операцията. Раната е зарастнала добре, но все още има остатъчна урина. Мехура е с раздвоена и удебелена, склеротизирана стена. Това се дължи на компенсиращото му действие спрямо стенозата. Той е трябвало да полага много повече усилия, за да изтласква урината. Пик.мехур е мускул, който както всеки мускул нараства, ако се тренира много. Така се случва е тук. След операцията това усилие многократно намалява, но мехура не може да се върне в нормалното си състояние веднага, трябва време. Затова д-р Чаначев ни препоръча да изчакаме 3 месеца след операцията и ако не се наблюдава подобрение, ще предприемем медикаментозно лечение. Иначе бъбреците ни са перфектни. Стерилната и обикновената урина са перфектни също! Промивки всеки ден сутрин и вечер със смрадлика за 2 сидмици след операцията, както и следтова всяка вечер профилактично.
Извинявам се, че стана много дълго! Дидолинка, пиши какво друго те интересува, ще ти помогна с каквото мога!

# 258
  • Мнения: 4 190
чета тука, сещам се как беше и при нас, нямате ли усещането, че се къса връзката нефролози-уролози? Стигат до урографията и се приключва, изобщо не се насочват дечицата своевременно на уролог, лекуват се само възпаленията и не се търси основната причина, ако и когато тя е в мехура....
Даниела, дано всичко е вече наред, стискам палци на Дидолинка

# 259
  • Мнения: 595
Напълно съм съгласна с ra2. Никой не ни насочи към уролог, добре че беше този форум, за да разбера, че може да има и друга причина за нашето състояние. Ако вярвах само на нефролозите, трябваше просто да си лекувам детето за бактериите, да си го тровя с лекарства и след като ги спрем, да сме още по-зле от преди. Защото стенозата на расте, тя си остава с едни и също размер, а канала, както всяка част на тялото на едно дете расте. Колкото по-рано се хване и премахне, толкова по-малко вреди може да направи. С ръка на сърцето си казвам, че нито един лекар нефролог, при който сме били, не ни е насочил към уролог и това е голяма грешка. С много мъка отговарям тук на майките, които са от други градове, защото те и толкова не получават и дечицата им се лутат в един омагьосан кръг! Не мога да си представя, че може да има лекар, който да е толкова безотговорен и да не го е грижа. Да кажат поне аз разбирам до тук, консултирайте се и с уролог, ама не го правят. И това положение не е само по отношение на децата, то е повсеместно.
Затова още веднъж искам да благодаря на всички, които ми писаха, когато търсех отговори за моето детенце! Да сте живи и здрави!

# 260
  • Мнения: 102
В сряда ще ни правят микционна снимка.Какво точно представлява и  достатъчно ли е да се открият аномалиите На ехографа се видя възпаление на бъбреците и камъни докторката казва че не вижда никаква друга аномалия и насрочи само микционна снимка и ако тя е добре ще пием само антибиотик и ще лекуваме камъните с билки

# 261
  • София
  • Мнения: 7 097
Напълно съм съгласна с ra2. Никой не ни насочи към уролог, добре че беше този форум, за да разбера, че може да има и друга причина за нашето състояние. Ако вярвах само на нефролозите, трябваше просто да си лекувам детето за бактериите, да си го тровя с лекарства и след като ги спрем, да сме още по-зле от преди. Защото стенозата на расте, тя си остава с едни и също размер, а канала, както всяка част на тялото на едно дете расте. Колкото по-рано се хване и премахне, толкова по-малко вреди може да направи. С ръка на сърцето си казвам, че нито един лекар нефролог, при който сме били, не ни е насочил към уролог и това е голяма грешка. С много мъка отговарям тук на майките, които са от други градове, защото те и толкова не получават и дечицата им се лутат в един омагьосан кръг! Не мога да си представя, че може да има лекар, който да е толкова безотговорен и да не го е грижа. Да кажат поне аз разбирам до тук, консултирайте се и с уролог, ама не го правят. И това положение не е само по отношение на децата, то е повсеместно.

При нас беше по същия начин - дъщеря ми си пиеше Фуролина и ходехме на няколко месеца на контролен преглед, на който ни повтаряха неизменното "ще го израсте". Тогава обаче не влизах във форума и добре, че бяха наши познати със сходен проблем, та ни дадоха координати на детски уролог и решихме проблема.

# 262
  • Мнения: 4 190
Микционна снимка - слагат катетър, през който пълнят пикочния мехур с контрастното вещество и в момента на пишкането правят снимка - вижда се дали  освен навън, през уретрата, се връща урина нагоре - през уретера към бъбрека. Мисля, имаше една снимка на пълния мехур преди пикането  и една накрая, след пикането - дали остава нещо недоизпикано.
 С една дума, да си обобщим впечатленията: чакането  да се оправят сами нещата, профилактичното пиене на антибиотици без изследвания, без консултация с уролог в определени случаи не водят до решаване на проблемите.  Който ходи основно на прегледи при уролог, да посети и нефролог и обратното, ходещите при нефролог, колкото и да е титулован, да се срещнат все пак и с уролог. Който има проблеми, да продължава с консултациите и търсенето на нови мнения, да не стои и да чака, а в това време нещата да се задълбочават, оставени на собствен ход, да се правят всички необходими изследвания, вредата от тях е многократно по-малка от възможните усложнения при неустановяване на проблема навреме. Не оставяйте нещата докато не ви се постави точна диагноза с ясни причини и следствия. За мен хомеопатичните средства не са пенкилер, може и да имат своето място, но отново - след доказана диагноза! За приемането на психогенна причина трябва да са направени отново пълни изследвания, които да отхвърлят анатомична или функционална такава. Ако имате други обобщения?

# 263
  • София
  • Мнения: 6 264
Микционна снимка - слагат катетър, през който пълнят пикочния мехур с контрастното вещество и в момента на пишкането правят снимка - вижда се дали  освен навън, през уретрата, се връща урина нагоре - през уретера към бъбрека. Мисля, имаше една снимка на пълния мехур преди пикането  и една накрая, след пикането - дали остава нещо недоизпикано.
 

Да, прави се снимка на пълен мехур, после в момента на пишкането се правят пак снимки и накрая на празен мехур. Не знам до колко е достатъчно да се открият всички аномалии - при нас беше назначена за да с епотвърди или отхвърли ВУР. Отхвърли се, слава богу.

# 264
  • Мнения: 90
Здравей Даниелка,
не исках да оспамвам темата с излишни въпроси,но понеже кутията ти е пълна,нямаше как да ти изпратя  въпросите си на лични.Благодаря ти много за изчерпателния отговор,сега се замислям какво да те питам,всъщност и аз незнам,така ми е притеснено...  Tired нас ни викат в 8.15... вас кога ви оперираха?ПОнеже на нас ще ни се наложи да доидем в сф предната вечер,и след това да останем до махането на катетъра,ще бъдем на хотел.Вие преспахте ли една нощ в болницата или направо ви изписаха?И другото,което ме притеснява е,казваш че се правят промивки със смрадлика?напараво незнам как ще става тая работа в хотела....
друго.... какво трябва да носим като дрехи? Те ни дадоха едно листче,но аз да питам...пижамка ли е по-удобно или ношничка?Все пак ще има катетърче...чехли и други такива?охх... аз и болничен трябва да ползвам от работа.След колко време ви правиха на вас контролен и как сте сега.как е мъничката?целувки и пак благодаря

# 265
  • Мнения: 595
Здравей, Дидолинче! Това с промивките е желателно, но един ден ако пропуснеш не е фатално. Когато е с катетъра няма как да промиваш, ще започнеш отново като му го свалят на детенцето. Аз си носех и пижама и нощница, но още на 3-4 час след операцията й облякох тениска и поличка без гащи и дебели хавлиени чорапи до коляното.
Сега относно в колко часа ви викат - положението е следното: Те ви викат в 8.15, но отпред ще видиш, че са събрали около 20 човека с децата си и всичките са за 8.15. Ще има останали за операция от предния ден и редовните за този ден, ще е голямо блъскане. Ние отидохме втори по ред в 7.30 и след нас дойдоха още 20 човека и всеки се ръгаше пред вратата, докато не висок глас не им казах, че всеки си знае кога е дошъл и кои са пред него и да не се бутат като на пазар. В кабинета трябва да дойдат лекар-хирург, анестезиолог и сестра, без техния преглед и документите, няма да ви качат горе за операция. В същото време детето е гладно и жадно, а лекар и анестезиолог не идват повече от 1 час и хората се изнервят. Така е защото им ремонтират операционните и има забавяния. Хората, които са планувани и не са от София ги взимат, защото е кофти да ги връщат, но софианци увисват за друг ден. Така че имаш предимство, щом не си от София, няма да ви върнат. Ние се качихме чак към 11 часа, а бяхме втори по ред, оперираха я към 11.30. В стаята както ви казах бях с момиче от Видин, пуснаха ги заедно с нас към 17 часа същия ден. Нас ни махнаха превръзката преди да си тръгнем, а тях ги накарах да идват и следващия ден, за да им я махнат, зависи си от лекаря - ние бяхме при Чаначев, а те при Кюркчиева. Приготви си за всеки случай около 350 лв да платиш за избора на екип - 325 или 329 лв май беше. Уж е по избор, но някой път приемащия лекар избира вместо теб, а в такъв момент не мислиш за парите и даваш - дават ти фактура, плаща се на регистратурата.
Ние си тръгнахме същия ден, не съм слагала гащи, през цялото време беше с една поличка и чорапите, но може и панталон да сложитее, по-широк в краката да е и внимателно си промушваш катетъра. Контролен ни направиха 2-3 дни след свалянето на катетъра.
Малката ми е добре, постоянното зачервяване на пипито й изчезна, не се е зачервявала от повече от месец, мисля, че смрадликата беше добро решение. След операцията мястото на срезовете беше зачервено, но след няколко дни и това отшумя - киснех сутрин и вечер.Сега кисна само вечер. Урината е перфектна, няма бактерии, отдавна не е била с такива резултати. Не смея да се зарадвам още, защото другите ни проблеми тепърва трябва да се решават. Междувременно продължава да си пие фуролина, той също помага да няма бактерии, Имунобор уро и Неоренал от билковите сутрин и вечер.

# 266
  • Мнения: 449
Daniela S, Нати, нас също никой не ни насочи към уролог. Сега след като прочетох, това което сте написали, ще трябва да заведа Маги на уролог. Тя е с дисфункционален пикочен мехур и почти постоянно има бактерии. Пихме 2 мес. Пиелосептил и през това време нямаше бактерии. Нефроложката при която води Маги /тук/ ми каза да го спра, за да направим почивка. Междувременно започнахме с хомеопатия и бактериите се появиха - отново Е.коли Sad Обадих се на хомеопата и той каза да започнем със Суметролин, т.к. е чувствителна на Бисептол. Но...досега Суметролина сме го пили накрая, след като преди това е била на някакъв силен АБ, някога даже и венозно. Незнам как ще се изчисти така.
Уролога какви изследвания назнава. Засега от вас знам за калибриране. Наблюдавам я като пишка, струята на урината каква й е. Ами, за мен си пишка нормално Rolling Eyes Не ми се иска да я травмирам с още изследвания, но в същото време, трябва да се направи, ако има проблем да се открие. Преди 10 дни й правиха ядрено-магнитен резонанс. Много се уплаши като я пъхнаха вътре и трябваше да стои 15мин. без да мърда. Преди това - микционната снимка. Знаете как е с този катетър.
Към кой уролог вие ще ме насочите. От това, което съм прочела тук, има добри отзиви за д-р Чаначев и д-р Момчилов. Кой друг уролог ще ми препоръчате?

# 267
  • Мнения: 45
Може ли някой да ми обясни каква точно е разликата между уролог и нефролог. Рових се къде ли не и все ми излиза, че се занимават с проблеми на пикочо-половата система, е да ама не е само това. Явно има някаква по съществена разлика, щом много от хората тук съветват за отделни прегледи. Наистина ми е много необходима тази информация. Моля ви обясни ми, ако някой е наясно, ако ли не ме насочете. Простете моята невежест в тази сфера, но все пак човек не може са е наясно с всичко. Предварително ви благодаря!

Последна редакция: вт, 18 ное 2008, 21:42 от evalai

# 268
  • Мнения: 595
Черешке, какви се резултатите от микционната снимка и ядреномегнитния резонанс? Имайте предвид, че голяма част от бактериите развиват резистентност към бисептол след няколкократния му прием. При нас се появи резистентност още след първия прием. Уролозите могат да ви направят калибрирането, неприятно е, но много бързо свършва- за секунди. Как ви откриха дисфункцията на мехура? С уродинамично изследване ли? Какво показва ехографа? Трудно е да се даде съвет при толкова неизвестни.
Евалай, разликата е, че повечето уролози опрерират, нефролозите не оперират. Поне аз не съм срещала такъв до момента. Нефролозите се занимават основно с бъбреците, докато уролозите са тези, които се занимават с цялата отделителна система.

# 269
  • Мнения: 1 494
Нефрология е дял от медицината занимаващ се с диагностика, консервативно лечение и превенция на бъбречните заболявания.
Урологията е специалност, която се занимава със заболявания на пикочо - половата система /бъбреци, пикочен мехур, простатна жлеза и др./
Черешке, тези двамата май са най-коментираните. Всъщност май Момчилов не прави никакви изследвания, а те праща при колегите си. После обобщава и решава какво да е лечението. Но, аз си мисля, че бихте посетили и уролог за големи, стига човека да има голям опит и най-вече желание. Защото го има и момента, когато се издигат няколко лекаря на пиедестал, и автоматично останалите се забравят или подценяват...

Общи условия

Активация на акаунт