хранене на 1 годинка

  • 1 119
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 177
Здравейте!
Искам да ви питам с какво храните малчовците си на 1 годинка!
Аз още го кърмя вечер, но разбирам че трябва и вечеря  newsm78
С какво ги храните?

Ето нашето примерно меню:

сутрин към 8ч. - попара със сирене или овесени ядки с плод
обяд в 12ч. - основно ястие - месно или безмесно и плод за десерт
следобяд в 16ч. - каша
вечеря преди лягане 20.30ч. - кърма
От другата седмица минаваме на кухна и там дават месо всеки ден. По-точно всеки ден пилешка супа. Не се ли редуват вече месни и безмесни? Не се ли натоварват стомахчетата?

Предварително благодаря за отговорите!
Надявам се и за вас темата да е полезна.  smile3525

# 1
  • Мнения: 502
  Децата ни са почти връстници.Моят син е на година и двадесет дни.Ето какво обича напоследък да хапва.
  Сутрин към 9 часа кус-кус с масло и сирене;юфка;филийка с масло и кашкавал.
  На обед към 12.30-13.00 часа-супа(пилешка,зеленчукова,телешка),обича доматче,също и всякакви плодове за десерт.
  След обед към 17.00 давам нещо тестено-бисквита,кроасан,ако не е гладен,само плод.
  Вечер към 20.00 часа яде кисело мляко.
  Преди заспиване(22.00) го кърмя.
  Обича да похапва банан,давам му го вместо закуска или вечеря когато сме навън.Но напоследък няма голям апетит,хапва доста по-малки количества.Пюретата вече категорично ги отказа,не му ги предлагам.Искам да попитам майките на едногодишни деца,какви течности им дават,освен вода и кърма?Моят сладур обича сокчета от тези със сламките,гледа кака си и той иска.Какви сокове им давате?Аз му дадох доматен сок,много му хареса.Сок от диня обаче не пожела да пие. GrinningПлодовете ги яде нарязани на малки парченца,вместо изстискани на сок.

Последна редакция: пт, 01 авг 2008, 17:36 от maraidara

# 2
  • София
  • Мнения: 555
Здравейте,
Когато беше на годинка се хранеше сутрин с различни видове макарони със сирене. На обяд с пюре (манджи отказваше). Следовед каша или овесени ядки с кисело мляко или кисело мляко с плодове и вечер кърма. Освен това не пиеше абсолютно никакви течности освен кърма, затова я кърмех и при събуждане и след хранене и когато реша, че е жадна. Моето дете не яде плодове, когато се е нахранило, не проявява интерес. Давам и ги за междинни закуски. Аз не съм фен на готовите сокчета в кутийки, според мен няма нищо натурално в тях, само доста излишна захар. Не бих дала и кроасан на едногодишно дете - чели ли ли сте колко боклуци съдържа? Аз преди година попаднах на един сайт, в които са описани всички Е-та и страничните им ефекти, започнах да проверявам съдържанието на храните и се потресох. Вярно, зависи и от количеството, но реших да ги избягвам, доколкото мога, особено в менюто на детето. Извинете ме за отклонението от темата. Иначе може, освен сокове да пиете и чай.

Последна редакция: пн, 04 авг 2008, 11:33 от cat11

# 3
  • София
  • Мнения: 1 504
Ами води се по бебето...какво значи трябва?Ако смяташ, че кърмата не му стига и е готово да поеме нещо преди кърменето оки. На 1 годинка Кати имаше 4 дневни кърмения. Сутрин попара или каша - това към 9ч и то зависи от сутрешното цокане/имахме и едно ранно сутрешно цокане към 6 часа/, 11-11,30 преди да заспи цокаше, 14 ч обяд, в 16,30 преди да заспи пак цокаше, 19 каша, 21,30 цокане. Понякога сутрин пропускаше закуската и си откарваше на кърма. Като кажех, че се храни почти през 3 часа ми се смееха. Та това ни беше режима на 1 годинка. Всъщност така си и откарахме до годинка и 2 месеца. После тя сама попромени нещата.

# 4
  • FRANCE
  • Мнения: 2 220
Води се по детенцето. Алекс е на година и два месеца. Има н-на брой кърмения, вкл и ноем не ги броя. Яде твърда храна когато нешо и хареса (напр спагетите снощи). Предлагам и тя ако иска.  Пие вода, вече сама си носи да и налея в чашката. Натурални сокове в кутия не давам. Може би твоето детенце ше хареса домашно изцедени (Алекс не иска).
Така че мисля че давашдостатъчно храна, ако мислиш че не му стига предложи му зеленчукова супичка вечер или нео зеленчуково което харесва.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 801
И моят син скоро ще навърши годинка. Нас ни мъчат жегите и най- вече зъбките и апетиът ни е понамалял. Кърменията не ги броя даже колко са на ден, за нощните да не говорим. Ние ядем пюренца, бисквитки, плодчета по малко, но сокчета не съм давала още. Мисля, че твоето меню за тази възраст е добро.

# 6
  • Мнения: 2 825
Струва ми се доста добро менюто. Моята дъщеря не може да изяде такова количество храна. Яде доста плодове, понякога зеленчуци, но месо много рядко. Цупи му се и го плюе. Сирене също категорично отказва, но пък кашкавал яде докато давам  Simple Smile

# 7
  • Мнения: 1 449

Млякото все още остава важен елемент в детското хранене след 1 год. Добре е млечните продукти да бъдат поне 500 мл. Тук се включва всичко: кърма, сирене, кашкавал, кисело мляко, АМ в каши и т.н. В дните, когато не се предлага попара със сирене, млечният баланс за деня трябва да се осигури с още нещо, освен вечерното кърмене.

Месото е добре да се предлага всеки ден или почти всеки ден на възраст 1 год. - поне 5-6 пъти седмично. Впрочем, в повечето схеми на захранване месо се предлага всеки ден (освен когато се редува с риба или бобови храни) от самото захранване с него. На 1 год. спокойно може и е препоръчително да се предлага всеки ден. Месото остава най-важният източник на желязо - на тази възраст детенцето вече със сигурност приема други храни, които са по-трудносмилаеми.

За вечеря може да се предложи нещо леко - не защото трябва, а ако детенцето прояви желание и интерес. Например супа, супа с малко сухар, кисело мляко, кисело мляко с плод, извара с плодове или бисквити, леки зеленчуци, настърган или пасиран пресен домат със сирене или извара и др. На възраст 1 год. е добре да има 3-4 основни хранения за деня, плюс 1-2 междинни закуски, но дечицата най-добре показват какъв да бъде режима им.

# 8
  • Мнения: 149
Косе Босе,
Съветите ти за хранене на бебоците винаги са ми били много полезни, но позволи ми да изразя несъгласие с необходимостта от почти всекидневна употреба на месо. и то на база собствен опит. Само да уточня, че все още се кърмим (1 и 2мес.) и то "обилно".
Самата аз не ям месо от 15 години и през бременноста така и не можах да се насиля да ям месо. Въпреки това се роди 3750 (доста едро бебе на фона на моите 47кг преди бременноста). Захраних или по-скоро започнах с опитите си да захранвам на 5.5 месеца.

Въпреки, че предлагах многократно месо в какви ли не варианти беба си остана само с опитването му- плюе го и не иска. Хемоглобина и преди месец беше 126. Изключително жизнено дете... Така че според мен мамите, чиито бебета не харесват месото (но се кърмят) не трябва да се притесняват - разбира се, необходимо е и да се следи хемоглобина на детето и другите показатели...

# 9
  • Мнения: 1 449

В темата все пак не става въпрос за нежелание на детето да консумира месо и за интензивно кърмене.

Въпросът е по принцип – как се предлага месо на дете на 1 год.
По-горе са цитирани препоръките на СЗО и обобщение на поне десетина схеми на захранване на водещите педиатрични организации за мястото на месото в менюто на 1-годишно дете.

Общото между всички препоръки е, че към 10-12 м. е добре да се предлага месо поне 5-6 седмично, в останалите дни се включва друга протеинова храна като яйце, риба, някои бобови храни. Разликата е в количеството месо на ден и съответно за седмица – препоръките за дневното количество за възраст 1 год. варират от 30 до 80 г или дори повече. Така че има схеми, които определено застават зад по-умерения прием на месо (например френските), има и такива, които подкрепят по-сериозен прием на месо (българските, руските, испанските и т.н.). Американските, към които често има препратки в Библиотеката, са някъде по средата, въпреки че точно въпросът за въвеждането на месо е в процес на преосмисляне.

Оттам нататък е въпрос на личен информиран избор и индивидуален режим на детето.

Няма място за сравнение между възрастен човек и един подрастващ организъм, който има изключително специфични нужди – синтез на нови тъкани, незрели органи, специфичен метаболизъм и т.н.

/Не съм фен на месото - в прекалено количество в детското меню и по принцип. Смятам например, че месото в готовите пюрета е подходящо като грамаж - на фона на масовото мнение, че е крайно недостатъчно. Казвам всичко това и от позицията на човек, който не консумира месо повече от 14 години, на който хемоглобинът не е падал под 130, включително през бременността и кърмене вече 1.8 год., и който също може да се похвали със здраво и доносено дете при изходни 46 кг преди бременността Simple Smile Но това е въпрос за друга тема./

# 10
  • Мнения: 149
Косе Босе  Peace

Съгласна съм, особено с това, че има огрома разлика между възрастния арганизам и това на 1 дечица. Не искам да спамя повече,
но моя проблем е, че малката категорично отказва местни пюрета, както и месце (пилешко) което аз съм и приготвяла. Вчера например хапна само 3 мини лъжички от пилешката супа... В такъв случай дали би ми предложила вариант алтернативен на месото? Може и на лични. Благодаря!

P.s. Чела съм, че децата на майки вегетаринки, много често отказват след това месо - имаше ли такъв проблем при вас?

# 11
  • Мнения: 4 546
ще изплзвам и аз темата, аз да питам нещо.

по колко сол се слага в пюретата? аз слагам по няколко зрънца, но педито ми каза, че вече можело да слагам толкова, колкото в ношите яденета  на вкус newsm78

по колко жълтък се слага?

какво количество плодове е добре да му давам?

Общи условия

Активация на акаунт