Игумен запали Гложенския манастир и избяга

  • 3 227
  • 46
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 916
Хората са изтрещели от тези горещини  Rolling Eyes


"Игуменът на Гложенския манастир “Св. Георги Победоносец” Панкратий предизвикал пожар в манастира, съобщиха от Областна дирекция "Полиция"-Ловеч. Огънят избухнал около 00:20 часа. На място са изпратени служители от РПУ-Тетевен, които са установили, че игуменът на манастира, йеромонах Панкратий – П.Д.- 50 годишен, от село Малък Извор, е влязъл в конфликт с група посетители и стрелял с газов пистолет марка "Заза" 8 мм. След това игуменът запалил канцеларията на манастира, след което, със собствения си джип "Опел Фронтера", избягал в посока село Голям Извор. В района на местността "Предела", Панкратий подпалил и автомобила, който е напълно унищожен. Междувременно пожарът в манастира е потушен от служители на пожарната в Ябланица и Тетевен.
Около 6.00 часа тази сутрин игуменът се връща и повторно запалва канцеларията в Гложенската Света обител, след което се укрива. Пожарът отново е потушен, а след намеса на служители от РПУ-Тетевен Панкратий е издирен и задържан за 24 часа. Той е транспортиран в МБАЛ-Ловеч поради съмнение за фрактура на дясна ръка. В РПУ-Тетевен е образувано дознание.


Агенция “Фокус” припомня:
Гложенскят манастир е разположен в околностите на Тетевен . Построен по време на управлението на цар Иван Асен II (1218-1241 г.) . Намира се над с. Гложене (на 15 км от Тетевен). Разположен е върху отвесни скали. Според преданието е основан е през XIII век от киевския княз Георгий Глож след бягството му от Южна Русия. Под отвесните скали на селото князът построява манастира „Свето Преображение". Но сградата започва да се руши и чудотворната икона на Св. Георги, която се съхранява в манастира, изчезва. Намират я на връх Камен лисец и князът решава, че такава е волята Божия - да построи манастир в чест на светеца на това непристъпно място. Така бил съграден Гложенският манастир „Св. Георги Победоносец", а развалините от стария - „Свето Преображение", могат да се видят и сега в местността Градището.
В епохата на Възраждането манастирът приютява борците от националноосвободителното движение - скривалището на Левски се пази и до днес. Има сведения, че Дяконът на свободата е свиквал срещи на тайния революционен комитет в светата обител. След земетресения през 1904 г. и 1913 г. църквата е повредена. Днешната сграда е градена през 1931 г. Манастирските икони са рисувани от Захари Зограф, Станислав Доспевски и Йоан Попович. Tук се пази Киевско-печорско евангелие от 1745 г., а на храмовия празник се изнася чудотворната икона "Св. Георги Победоносец". Днес манастирът е изцяло реставриран. В него са запазени безценни творения на българската иконография и дърворезба.
През 1928 година при земетресение от над 8-а степен по скалата на Рихтер, е засегнат еднокорабният храм, но мястото с иконостаса и чудотворната икона остават непокътнати. "

от тук http://www.focus-news.net/?id=n1012631






Мислехме да ходим до манастира тези дни, но така и не остана време, сега сигурно ще е затворен за известно време, поне докато възстановят щетите.

Последна редакция: нд, 03 авг 2008, 16:54 от argun

# 1
  • Мнения: 152
...че какъв игумен е това? Това си е бандит...баси и наместника на Бог, а!?
Цялата ни държава такава... хора които не са на мястото си...

# 2
  • Мнения: 25 441
Дано да няма много щети по манастира...  Confused

Никой не е застрахован от психически проблем. Даже и "божиите" хора.

# 3
  • Мнения: 152
Дано да няма много щети по манастира...  Confused

Никой не е застрахован от психически проблем. Даже и "божиите" хора.
Защо трябва да търсим оправдание за този? Това е вековен манастир, а някакъв мухльо го подпалва...
иначе дано да няма много щети де - права си!
Къде е тук смирението? Къде е божият наместник, който трябва да е опорен стълв в тази обител?
Гнус...
избягал с джипката си! Баси и попа... жмел!

# 4
  • Мнения: 4 916
Мисля си, че може да е искал да унищожи някаква документация, иначе защо на два пъти ще подпалва канцеларията  newsm78

# 5
  • София
  • Мнения: 12 545
Това далеч не е първата изцепка на дядо ти Панкратия. Много са му черните точки. Тъпото е, че БПЦ нехае и не й пука какво става в манастирите. Игумените отдавна не са духовни лица, а се държат като еднолични търговци. Щото са си такива по душа.
До момента от ОДП-Ловеч нямат информация за сериозни щети на манастира. Peace

# 6
  • Мнения: 25 441
Защо трябва да търсим оправдание за този?

Не му търся оправдание. Просто нямам лични впечатления от човека, а от прочетеното си помислих, че това може да направи само един много болен мозък.
А тях, както знаеш, не ги съдят...

# 7
  • Мнения: 152
Защо трябва да търсим оправдание за този?

Не му търся оправдание. Просто нямам лични впечатления от човека, а от прочетеното си помислих, че това може да направи само един много болен мозък.
А тях, както знаеш, не ги съдят...
Опираме ли пак до дереджето в Бг...и в частност съдебната система?
Защо да не може да му забиеш на тоя кретен една инджекция във врата и да отървеш толкова хора от присъствието му, а?
Да отидем и в темата "какво Ви харесва в Бг", че да опишем забележителностите...с една по-малко!

# 8
  • Мнения: 4 916
... Игумените отдавна не са духовни лица, а се държат като еднолични търговци. ...

Уви, и това е вярно.

# 9
  • Мнения: 5 539
Срамота! И после защо хората се отдръпвали от църквата!

# 10
  • София
  • Мнения: 888
Преди няколко месеца бяхме до Гложенския манастир и още тогава ми направи впечатление,че този игумен не е в ред. Заснех с камера без да знае той един негов телефонен разговор, който не беше  твърде подходящ за ранга му -  разговорът беше с жена и просто като го чух как говори, не се стърпях и пуснах камерата. Така че не се учудвам на поведението му.

# 11
  • Мнения: 152
Преди няколко месеца бяхме до Гложенския манастир и още тогава ми направи впечатление,че този игумен не е в ред. Заснех с камера без да знае той един негов телефонен разговор, който не беше  твърде подходящ за ранга му -  разговорът беше с жена и просто като го чух как говори, не се стърпях и пуснах камерата. Така че не се учудвам на поведението му.
Пусни го, че да го видят всички! Бактън от измекяри в таз държава...

# 12
  • София
  • Мнения: 888
Преди няколко месеца бяхме до Гложенския манастир и още тогава ми направи впечатление,че този игумен не е в ред. Заснех с камера без да знае той един негов телефонен разговор, който не беше  твърде подходящ за ранга му -  разговорът беше с жена и просто като го чух как говори, не се стърпях и пуснах камерата. Така че не се учудвам на поведението му.
Пусни го, че да го видят всички! Бактън от измекяри в таз държава...
Еми незнам как EmbarassedМного е голям размера,а незнам как да го  прехвърля в друг формат. Ще питам довечера мъжо как се прави точно. Иначе игумена е един  такъв отвеян, невчесан и като ти говори си личи,че не е в ред.Да добавя само, че разговора не беше нещо особено - просто не беше подходящ за свещеник - започна да говори, за това какво са правили предишната вечер.Аз тогава се усетих и пуснах камерата и в това,което заснех той говореше като пубертет - "Са ми е мноого кеф..Тук са има едни яки туристиии и едни децааа,дето направо ме вкарват в неква анимация....Ама вие къде сте..Пак ли сте в София...ама успя ли,бе душааа...иееееее.....бравооо..аз дне сутринта, така добре се представииих...оффф нямам думи...ама хабим парички, беее...алоууу...какво станааа..аз щи кажа началник..аре, че...нали знаеш за какво става въпрос.." ей такива дребни неща се съдържат в разговора  - нищо лошо не бих видяла , ако не беше проведен от свещеник..

Последна редакция: нд, 03 авг 2008, 18:41 от ембрион

# 13
  • Мнения: 494
Защо трябва да търсим оправдание за този?

Не му търся оправдание. Просто нямам лични впечатления от човека, а от прочетеното си помислих, че това може да направи само един много болен мозък.
А тях, както знаеш, не ги съдят...

  Аз пък, честно да ви кажа, хич не мога да си представя някой, който живее като монах, да остане в ред...То, вярно, че част от монасите не си дават зор да живеят като истински монаси, но по принцип...Направо не си представям как ще останеш нормален, живеейки само с песнопения и молитви, на едни голи скали, като местността, където се намира въпросния манастир....Никак няма да се учудя, ако човекът наистина е изкукал... Rolling Eyes

# 14
  • София
  • Мнения: 12 545
"Преди години Гложенският манастир беше любимото ми място. Миналата година го посетих и бях учудена от промените които са настъпили. Полянката преди манатира беше застлана с чакъл и взимаха такса за платен паркинг! В манастира имаше свещи само от 1 лев?! никакви други. Снимането беше забранено , но ако си платиш някъква такса можеш да снимаш? Тръгнах си с някъкво чуство, че това свещенно и невероятно място е осквернено от печелбари, нямащи нищо общо с бога".

Разказът е на читателка на Дир-а, където работя  Wink

Общи условия

Активация на акаунт