На "Ти" или на "Вие"?

  • 5 342
  • 69
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 877
Как се обръщате към непознати (тук в БГ) - на "ти" или на "Вие"?Защото на мен все по-често ми говорят на "ти".Честно казано малко се дразня от това - в магазините почти всички продавачи/ки ми говорят на "ти" и винаги ми се е искало да ги питам:"Познаваме ли се?",че ми говорят така? Все пак в България си имаме учтива форма на обръщение,която се използва към непознати... Вие на какво мнение сте и дразните ли се от това?

# 1
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
You  ... едно и също е ... Как се казва "Ти" с интонация на "Вие"  newsm78

# 2
  • Мнения: 1 877
You  ... едно и също е ... Как се казва "Ти" с интонация на "Вие"  newsm78
Ха,и аз винаги съм се чудила в американските филми :"Ама моля те,говори ми на "ТИ"!"

# 3
  • Мнения: 743
Всичко зависи от възпитанието. А аз май съм от възпитаните  Mr. Green - говоря на Вие, когато не познавам хората, или дори и да ги познавам тяхното положение или статус изискват такова обръщение.

# 4
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
You  ... едно и също е ... Как се казва "Ти" с интонация на "Вие"  newsm78
Ха,и аз винаги съм се чудила в американските филми :"Ама моля те,говори ми на "ТИ"!"

 Joy

# 5
  • Мнения: 2 229
Абсолютно винаги на Вие! Naughty
Като ми говорят на "ти", в някои случаи е уместно, но в други не и се дразня. Tired

# 6
  • Мнения: 3 405
Ха,и аз винаги съм се чудила в американските филми :"Ама моля те,говори ми на "ТИ"!"

Така го превеждат. Иначе предложението е да не си говорят на фамилии, а на малки имена. Това предполага говоренето на "ти".

Много взеха да ми говорят на "ти". Аз съм любезна и поръчвам на сервитьорката на "вие", а тя ми носи поръчката със "заповядай". В магазините е същото. Никакво възпитание няма днешната младеж Wink

# 7
  • София
  • Мнения: 2 296
Всичко зависи от възпитанието. А аз май съм от възпитаните  Mr. Green - говоря на Вие, когато не познавам хората, или дори и да ги познавам тяхното положение или статус изискват такова обръщение.
PeaceИ аз попадам в тази категория.

# 8
  • Мнения: 354
Говоря на "Вие" с непознати. Но в кварталния магазин с продавачките си говоря и на "ти".
Много зависи и от конкретната ситуация в която попадам. Например на готиния барман как да му говоря на "Вие"  Blush

# 9
  • Мнения: 13 512
с ВСИЧКИ непознати на "Вие". И не обичам и на мен да ми говорят на "ти"

# 10
  • Мнения: 1 877
Например на готиния барман как да му говоря на "Вие"  Blush
Ах,палавнице!....Абе знаех си,че сме от възпитаните...

# 11
  • Мнения: 3 405
Например на готиния барман как да му говоря на "Вие"  Blush

Как, както аз говорих на вие на красивия, синеок продавач на домати на пазара  Laughing

# 12
  • Мнения: 3 423
С таксиджии, продавачи, сервитьори на "вие".
На "ти" говоря, ако съм на маса, неофициална
среща, купон, или ако се уговорим с човека с/у
мен да си говорим на "ти", независимо от статус.

# 13
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 833
Всичко зависи от възпитанието. А аз май съм от възпитаните  Mr. Green - говоря на Вие, когато не познавам хората, или дори и да ги познавам тяхното положение или статус изискват такова обръщение.

и аз, и аз bowuu
и на готиния барман говоря на Вие, и на таксиджията, и на най-големия простак. трудно си обръщам езика на Ти.

# 14
  • Мнения: 9 865
На 'Вие' се обръщам към всички непознати, освен ако те не пожелаят да им говоря на ти.
В магазините винаги ми говорят на 'ти', щото съм била малка (питах веднъж аджеба откога се познаваме), 'Вие'-то подхождало на по-възрастни госпожи. Комплимент за измъкване според мен.

Общи условия

Активация на акаунт