Рана на шийката на матката!

  • 6 453
  • 52
  •   1
Отговори
  • Мнения: 552
Вчера ходих на профилактичен преглед и се установи,че имам рана на шийката на матката SadДоктора каза,че е хубаво да се изгори.

Интересува ме има ли такива от вас,които са имали такава рана и са решили да не се изгаря и какво се случи после?

А тези,които са я изгорили,биха ли споделили какво представлява процедурата?

# 1
  • Мнения: 1 586
Здравей, съвсем скоро и на мен ми изгаряха раничка,която имах от доста време,но ме съветваха да не горя преди раждането,после ме беше страх и чак сега събрах смелост да отида.Оказа се ,че няма нищо страшно,не боли, усеща се леко подръпване и трае точно 2-3мин. цялата процедура.Моят съвет е да да послушаш доктора,няма нищо страшно,наистина. Peace

# 2
  • Мнения: 4 406
имах раничка, откриха ми я след първото раждане. беше с размер на монета от 20 ст. изгори ми я гинеколожката в кабинета си- не е болезнено, но мирише като опърлено прасе. след това около месец ми изтичаше жълтеникава течност от влагалището.

# 3
  • Мнения: 24 467
Става за по- малко от минута, не боли въобще, от тогава при мен минаха 8 години и не се е появявала пак, дори след второто ми раждане. Ходя иначе ежегодно на преглед.

# 4
  • Мнения: 2 807
Имам приятелки, които имат такива ранички...
Дали да се гори - това преценява лекарят - според изследванията, които е препоръчително (да не кажа задължително) да се правят преди да се вземе това решение - доколкото съм запозната предприема се изгаряне на раничката, ако ПАП е повече от 3...

Моят гинеколог казва, че всяка втора жена има раничка на шийката на матката...  Confused
Гори ги с лазер (лазеркоагулация), приятелките ми казаха, че не боли; имали са леко кървене няколко дни след това...


"Ако нямате оплаквания, лекарят ви е казал, че имате раничка, от цитологичното изследване всичко е наред – например ПАП 1 или 2 и ви предлагат”раничката” да се „обгори” (с ток, лазер или лекарство) – най-добре потърсете второ мнение, обгарянето вероятно ще е безцелно и потенциално вредно! При наличие на цитонамазка от ПАП 3 до 5 следващата стъпка, която обичайно се прави е колпоскопия – също безболезнено изследване, при което се оглежда маточната шийка с уред наречен колпоскоп – той представлява оптична система и светлинен източник даващ увеличен образ на тъканите. Така може да се забележат нарушения, които да ориентират лекаря, от къде да вземе биопсия (частица тъкан). Вземането на биопсия причинява минимална болка (а често и никаква), практически не изисква обезболяване. Това обаче е изследване „златен стандарт”, с което категорично се преценява има или не болестни изменени и тяхната степен. За успокоение на пациентките ще спомена, че в големия си процент цитонамазките от група ПАП 3 се дължат на възпалителни промени или неподходящ момент на вземането им. В такива случаи е достатъчно съответното лечение и последващ контрол. Безразборното „обгаряне” на „ранички” освен стрес и дискомфорт на жената, може да се окаже далеч по-вредно...
Ежегодните посещения при лекар и цитонамазката като метод за ранна диагностика са повече от препоръчителни."

Горният цитат от статията, която най-вероятно вече си прочела (но за всеки случай давам), е от  тук.

Успех на теб!  Hug

# 5
  • Мнения: 24 467
Дори и кървене нямах, дори и течение- нищо. Само че си реших проблема с бялото течение, с пиене на АБ /с антибиограма преди това, която бе направена наред с другите изследвания и ПАП беше 1/ което преди това беше обилно.
Не давам съвети, не съм лекар, споделям лично преживяване, тъй като преди това ме беше много страх. Виж в здравния форум има много подробна тема.

# 6
  • Мнения: 2 992
Преди 13 години след раждане ми гориха ранчика с размер на тогавашни 5ст., нямах проблеми. 7-8 години след това пак имах раничка и нея я изгориха с по-съвременни методи. За сега проблеми няма

# 7
  • Мнения: 552
Мерси за отговорите Hug
Резултатът от цитонамазката ще излезе в петък Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 3 018
Zuzu и аз имам и на мен ми каза да ида, но след като ми дойде първия цикъл след раждането, а той още го няма, тъй че ще почакам и най-вероятно ще я изгоря, макар че малко ме е страх.

# 9
  • София
  • Мнения: 12 554
zuzu_ успокой се, вече никой свестен гинеколог не гори раничката по старите методи. В момента се използва лекарство т.е раничката се изгаря по химичен път. Не боли. Просто ходиш 2 дена поред да те намаже лекаря и готово.
Ампулата с лекарството не е скъпа.

# 10
  • Мнения: 583
Преди години по преценка на лекар ми изгориха раничка, но преди това се опитват други методи, като лекарствено лечение. Не боли и няма последствия , важна е разбира се профилактиката след това.

# 11
  • София
  • Мнения: 5 706
След резултата от цитото лекаар яще прецени дали да се гори!
Аз имам много малка която той отказва да я гори за сега..... Rolling Eyesказа,че ако започне да ми дава дискомфорт тогава, а той има в предвид течение обилно след цикъл и т.н. Peace

# 12
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 4 381
И аз имах откриха ми я след първото раждане.Тогава лекарката каза че не е хубаво да се гори с лазер,защото може да имам проблеми със забременяването.Лекувах ми я с туширане.Преди да започнем бебеправене отидох на лекар да видя дали всичко е наред даже и помен нямаше от раничката.Така че не се притеснявай.

# 13
  • Мнения: 2 334
Искам да попитам майките които са имали раничка дали по някакъв начин са усещали дискомфорт,например болки при секс.

# 14
  • Мнения: 149
скоро и аз ще пиша, имах същия проблем

Общи условия

Активация на акаунт