Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

  • 8 авг. 2008, 16:03 ч.

Уволнение на бременна

  • 3 277
  • 27
  •   1
Отговори
Здравейте! Има ли право работодателя да уволни бременна служителка?

# 1
  • Мнения: 121
доколкото знам не бременната е под закрила от закона трябва да се поинтересуваш но зная че имат даже право да работят по 7ч. не по 8 за консултации и изследвания могат да излизат без проблем и не трябва да работят събота и неделя но зависи от работодателя аз поне така съм била

# 2
  • в гори тилилейски
  • Мнения: 1 187
да, ако има разрешение от инспекцията по труда, но обикновено не им дават

# 3
  • в гори тилилейски
  • Мнения: 1 187
разрешение от инстпекцията по труда се дава в крайни случаи, ако има престъпление и такива гадости. Но ако не си представил бележка че си бременна на работодателя, а си го уведомила устно, това не важи и могат да те уволнят. Така че тичай при докито да си вземеш и когато я даваш на работодателя, искай от деловодството(ако имат) входящ номер.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 17 370
Ако бременната е още в срок на изпитване по договор,могат да я уволнят без проблем.Ако е на постоянен договор,само с разрешението на Инспекцията по труда.

# 5
  • Мнения: 7 529
Ако бременната е още в срок на изпитване по договор,могат да я уволнят без проблем.Ако е на постоянен договор,само с разрешението на Инспекцията по труда.

точно така. но наистина работодателят трябва преди това да е уведомен за бременността.

# 6
  • Русе
  • Мнения: 5 578
Ако бременната е още в срок на изпитване по договор,могат да я уволнят без проблем.Ако е на постоянен договор,само с разрешението на Инспекцията по труда.

точно така. но наистина работодателят трябва преди това да е уведомен за бременността.


... да е уведомен с медицински документ, с подпис и печат от гинеколок, установил бременността. А не уведомен - на приказки.

# 7
  • Мнения: 25
Кодекс на труда
Закрила при уволнение

Чл. 333.
(5) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., изм. - ДВ, бр. 46 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Бременна работничка или служителка може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1, 7, 8 и 12, както и без предизвестие на основание чл. 330, ал. 1 и ал. 2, т. 6. В случаите на чл. 330, ал. 2, т. 6 уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда.
(6) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., предишна ал. 5 - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Работничка или служителка, която ползва отпуск за бременност и раждане, може да бъде уволнена само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1.
(7) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., предишна ал. 6 - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Закрилата по този член се отнася към момента на връчването на заповедта за уволнение.
 
Чл. 328. (Изм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г., бр. 100 от 1992 г.) (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи:
1. при закриване на предприятието;
7. при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност;
8. когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност;
12. при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор.
 
Чл. 330. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят може да прекрати трудовия договор без предизвестие, когато работникът или служителят бъде задържан за изпълнение на присъда.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят прекратява трудовия договор без предизвестие, когато:
6. (предишна т. 6 - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна т. 5 - ДВ, бр. 83 от 1998 г.) работникът или служителят бъде дисциплинарно уволнен;
 
Освен посочените основания, договорът може да бъде прекратен без бременната да се ползва от закрила и когато е със срок на изпитване - чл.70 и 71 от КТ, както и при изтичане срока на срочен трудов договор. Прави са другите момичета, че уведомяването на работодателя за бременността следва да се извърши с официален документ издаден от лекар.

# 8
  • някъде там
  • Мнения: 280
Toва, че трябва официален документ за потвърждаване на бременноста не го знаех. Добре, че шефа ми е свестен  Rolling Eyes

# 9
  • Варна
  • Мнения: 10 442
Добре де, и къде точно е написано, че работодателят трябва да е писмено уведомен с документ от лекар? Това, че не е уведомен, или е уведомен устно, не прави жената небременна. Ако бъде издадена заповед за уволнение, тя просто не трябва да бъде подписвана, а да бъде оспорена като незаконосъобразна, и тогава евентуално да бъдат представени доказателства. Така е според мен, не съм се сблъсквала лично с такъв казус Peace

# 10
  • Мнения: 25
Добре де, и къде точно е написано, че работодателят трябва да е писмено уведомен с документ от лекар? Това, че не е уведомен, или е уведомен устно, не прави жената небременна. Ако бъде издадена заповед за уволнение, тя просто не трябва да бъде подписвана, а да бъде оспорена като незаконосъобразна, и тогава евентуално да бъдат представени доказателства. Така е според мен, не съм се сблъсквала лично с такъв казус Peace
[/quote
Не мога да се сетя къде бях чела изискването за писменно уведомяване, но закрилата при бременни е същата като например закрилата за хора страдащи от определени заболявания, работодателят няма как да знае че работника му страда от това заболяване и при едно евентуално обжалване на заповедта за прекратяване на трудовия договор, едва ли някой съд би приел като доказателство честната дума на работника, че бил казал еди кога си на работодателя, че се ползва от закрила при уволнение. Неподписване на заповедта за уволнение от работника се удостоверява с подписа на двама свидетели и отказа на работника да я приеме не прави уволнението незаконнно. КТ дава възможност на работника в двумесечен срок от уволнението да го обжалва по съдебен ред, а тук вече е негова тежестта на доказване, че се е ползвал от закрила, че работодателят е бил надлежно уведомен и въпреки това е прекратил договора в нарушение на КТ.

# 11
  • Мнения: 25
Открих къде е написано задължението за увдомяване - в Кодекса на труда:
Задължение за уведомяване
Чл. 313а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) Бременната работничка или служителка ползва права по чл. 140, ал. 4, т. 2, чл. 147, ал. 1, т. 2, чл. 157, ал. 2, чл. 307, 309, 310 и чл. 333, ал. 5 след удостоверяване на състоянието си пред работодателя с надлежен документ, издаден от компетентните здравни органи.

(2) При прекъсване на бременността работничката или служителката по ал. 1 е длъжна в 7-дневен срок да уведоми работодателя.

(3) Работодателят и длъжностните лица в предприятието са длъжни да опазват в тайна обстоятелствата по ал. 1 и 2.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 10 442
Благодаря Peace Това съм го пропуснала или съм го забравила Confused

# 13
  • Варна
  • Мнения: 1 578
Ако иска, ще те пусне в неплатена за дълъг период или ще ти намали заплатата на минимума, с което пак ще те принуди да напуснеш сама.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 10 442
Е хайде сега, да я пуска в неплатена без нейно съгласие пък просто няма как да стане. За заплатата може да я намали само ако по договор е по-ниска отколкото в действителност, да започне да и плаща според договора.

Редакция на ключовите думи на тема





Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт