Събиране и използване на дъждовна вода

  • 16 541
  • 40
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 2 818
Имате ли резервоари за дъждовна вода? Какви нужди могат да покрият? А какви са цените?
Ще съм благодарна за всякаква информация!

# 1
  • Мнения: 5 833
Такъв имаме на вилата.Водосточната тръба така е изведена,че водата от по-голямата част от покрива отива в резервоара.На отвора на резервоара трябва да има мрежа-да не попадат листа и животинки.Долу има кран.При нужда се завива маркуч и поливаме градината.
Кое колко струва-не зная.Така я купихме.Мисля,че за никакви други нужди не може да се използва без пречистване.

# 2
  • Мнения: 2 818
А колко са големи градината, покрива и резервоара?

# 3
  • Мнения: 1 305
Без пречистване мисля, може да се ползва за тоалетната. След пречистване, за всякакви домакински нужди, без директна консумация. В някои островни страни, където нямат сладка вода, я ползват и за консумация, след пречистване, но предполагам, че става въпрос за доста скъпа установка.

# 4
  • Мнения: 2 818
Това, което лично мен ме вълнува е поливането на по-малко от декар градина и ползване за тоалетна. Предполагам, че за тези нужди не е нужно да е много пречистена. Макар, че ако можем да си го ползволим бих ползвала и за пералня, миялна и къпане. Обаче явно не търся както трябва, защото не откривам никакви цени...

Мястото, където ще се местим е с много скъпа вода, при това ужасно втърда.

# 5
  • Мнения: 5 833
О,ама за тези цели ако искаш вода трябва да живееш в тропиците.Тук както не вали през това лято и е топло и сухо..Резервоарът ще свърши за ден.Но за тоалетна може-като мине през филтър да не задръства тръби и казанчета.Но и трябва някой да ви го сметне-как ще постигнете налягане? С помпа?Или с денивелация.
Та отговарям-дворът е 1,7 дка ,частта от покрива,която се оттича в резервоара на око е около 30 кв.м.Но нямаме засадено нищо,освен плодни дръвчета,предимно череши,които не изискват специално поливане и цветя.И трева.

# 6
  • Мнения: 5 833
Пропуснах-резервоарът е около 6 куб.м.

# 7
  • Мнения: 2 759
                        How much will it cost to catch rain?

                        Също може да не разчитате само на дъждовната вода, макар да е малко по-сложно: http://www.greywater.com/

                        Но ако искате все пак да събирате само дъждовна вода, тази фирма предлага готови инсталации и може да ви информира за цените.

                       http://greentech-bg.net/?p=65 

                      И понеже не можах да се сдържа, хайде и това:  http://www.earthship.net/modules.php?name=News&file=article& … der=0&thold=0

Последна редакция: ср, 13 авг 2008, 13:26 от Mомиче от праскови

# 8
  • Мнения: 7 605
Ние имаме, в наШета обЩина при нов строеж трябва да се слага zадължително цистерна.
Водата я полzваме zа градината (градината е малка и кажи ре4и не я поливаме, понеже вали достатъ4но  Wink но бихме могли ако искахме) и zа тоалетните. При нас филтъра е на отвора на цистерната и от там го вадим zа по4истване. 4ела съм, 4е тоалетните консумират най много вода  Thinking , та определено си струва. Имаме и въzможност да ка4им преалнята на таzи вода но не ми иzглежда хигиени4но  Thinking

Ако целта ви е да спестявайте вода, има едни джавки които се слагат на кран4етата на мивките, те обогатяват струята с кислород и по тоzи на4ин намалява консумацията на вода, беz да намалява обемът на струята. Тук ги продават в бриколажните магаzини, zа един комплект zа 2 мивки и един дуШ платих 8€ някъде.

# 9
  • Мнения: 11 306
Мактуб, извинявай, че чак сега виждам темата ти.
Ние сме от 2 г с резервоар за дъждовна вода. Вкаран е в земята - 4500 л е.
Мъжът ми сам прокара цялата инсталация, защото къщата е стар строеж. Нямам специален филтър, но ползвам водата за поливане на двора, за тоалетната и за пране. При прането има една тънкост - последното изплакване ог правя с питейна вода. Разходът ни за вода намаля двойно. Само веднъж ни се е случвало да изпразним резервоара почти ( бяха останали 13 % вътре), защото беше много сухо лято.
Като се има предвид колко е цената на водата при нас (каналната е двойно по-скъпа от питейната), инвестицията си струва.
Да не споменавам, че ми падна и разхода за прах за пране, тъй като дъждовната вода е мека и слагам най-малката възможна дозировка прах с възможно най-добър резултат.

# 10
  • Мнения: 2 818
Благодаря за отговорите на всички!  Hug

Куче в чекмедже (чуден ник  Laughing ), как сменяш водата, така че последното плакнене да е с питейна (освен ако не переш на ръка newsm78 )?

# 11
  • Мнения: 11 306
Сложихме кран за превключване с 2 входа и един изход.
Благодаря за отговорите на всички!  Hug

Куче в чекмедже (чуден ник  Laughing ), как сменяш водата, така че последното плакнене да е с питейна (освен ако не переш на ръка newsm78 )?

# 12
  • Мнения: 2 818
 Laughing Идейно!

# 13
  • Мнения: 2 759
                        Обичам тази тема, радвам се, че я възкресихте  Hug!

# 14
  • Варна
  • Мнения: 148
И ние ползваме дъждовна вода за напояване на тревата- в къща сме с градина.
Още не е напълно готова системата, че трябва още бидони да добавим- събираме вода от покрива и верандата- някъде около 100кв.м.
Като цяло излиза скъпа инвестиция, но нали все пак не е редно с питейна вода да се полива (въпрос на съзнание).
Иначе сме с поливна система и ако ползвахме от чешмата, на водомера щеше да му се развинти шайбата.

# 15
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
Ние сме с кладенец,но там където не вали много не се ли извлича и вода от земята.
Не знам точно как е,но наши роднини са в Кюстендил,вилата им е на високо и забиваха някакви помпи май.Не знам точно,но при интерес мога да разпитам.  Peace

# 16
  • Мнения: 930
не newsm78 , но нямаме и голяма градина Peace

# 17
  • Мнения: 4 138
записвам се, темата ме интересува живо.

# 18
  • Мнения: 11 306
записвам се, темата ме интересува живо.
Като дойдеш до нас, ще го видиш в действие. Peace

# 19
  • Мнения: 4 138
май се налага спешно Winkсмятам от август да преустроявам селска къща и темата с водата ми е много болна. питейната вода там е от реката, което е добре, макар че без преваряване води до стомашни проблеми.
но принципно ме е яд за пропиляната дъждовна вода.........

# 20
  • Мнения: 2 759
...Като дойдеш до нас, ще го видиш в действие. Peace ...
                          Събудихте ми любопитството  Blush. Снимки или схема?

# 21
  • Мнения: 11 306
...Като дойдеш до нас, ще го видиш в действие. Peace ...
                          Събудихте ми любопитството  Blush. Снимки или схема?

Нещо подобно е у нас, като вметна само, че пералнята е в мазето, а тоалетните в цялата къща за вързани (имаме 3 на всеки етаж)

# 22
  • Мнения: 1 149
Мактуб, извинявай, че чак сега виждам темата ти.
Ние сме от 2 г с резервоар за дъждовна вода. Вкаран е в земята - 4500 л е.
Мъжът ми сам прокара цялата инсталация, защото къщата е стар строеж. Нямам специален филтър, но ползвам водата за поливане на двора, за тоалетната и за пране. При прането има една тънкост - последното изплакване ог правя с питейна вода. Разходът ни за вода намаля двойно. Само веднъж ни се е случвало да изпразним резервоара почти ( бяха останали 13 % вътре), защото беше много сухо лято.
Като се има предвид колко е цената на водата при нас (каналната е двойно по-скъпа от питейната), инвестицията си струва.
Да не споменавам, че ми падна и разхода за прах за пране, тъй като дъждовната вода е мека и слагам най-малката възможна дозировка прах с възможно най-добър резултат.
Извинявам се на авторката че оспамвам темата ,но от къде взехте резервоара?
Може и на лични Praynig

# 23
  • Мнения: 803
Браво, момичета - много хубава тема. Чета ви!

# 24
  • Мнения: 11 306
viktori, живея в Германия и при нас се поръчва по строителните базари от типа на Мосю Бриколаж, Практикер и тн (нямам представа какви други вериги има на българския базар).
В каталозите на отделите за градинарство трябва да предлагат. Нямат изложени. Нашия го знаехме само по картинка. Като го докараха беше голяма веселба.

# 25
  • Мнения: 1 149
viktori, живея в Германия и при нас се поръчва по строителните базари от типа на Мосю Бриколаж, Практикер и тн (нямам представа какви други вериги има на българския базар).
В каталозите на отделите за градинарство трябва да предлагат. Нямат изложени. Нашия го знаехме само по картинка. Като го докараха беше голяма веселба.
Много ти благодаря за изчерпателния отговор  bouquet

# 26
  • Мнения: 3
в този сайт ще намерите всичко за системите за дъждовна вода

http://www.pi-trade.com/system.php

# 27
  • Мнения: 957
Интересна тема.

# 28
  • Мнения: 332
Вечерница, да попитам, всичко за системата ли взехте от Практикер или Бриколаж, или...? Или само резервоарът?

# 29
  • Мнения: 1 047
Чудесна темичка, браво.

# 30
  • Мнения: 11 306
Вечерница, да попитам, всичко за системата ли взехте от Практикер или Бриколаж, или...? Или само резервоарът?

Алекси, ние пазарувахме от местния "Глобус" и оттам взехме целия пакет. Дори тръбите, които мъжът ми се наложи да прокара допълнително купувахме оттам. Цената беше за целия пакет - резервоар, помпа, филтър и още някакви дреболии (ще трябва да отворя списъка, за да ти отговоря точно).

# 31
  • Мнения: 1 047
...Цената беше за целия пакет...
И на мен ми е интересно да разбера каква е инвестицията.

# 32
  • Мнения: 11 306
...Цената беше за целия пакет...
И на мен ми е интересно да разбера каква е инвестицията.
Мр.Бийн, целият пакет беше за 2500 евро. Става дума за Германия. Резервоарът е 4000 л. Това лято беше много сухо за тукашния климат и вече сме почти на дъното. ooooh! Чакаме вече с нетърпение да завали и ползваме само за тоалетна.

# 33
  • Мнения: 332
Вечерница, благодаря ти за отговора. а и за инвестицията също беше доста любопитна подробност.

Значи и тук би трябвало да ги има по подобните магазини. ХА като намерим малко време, че се засилим с мъжът ми (само да му пусна мухата и да се зариби и той, че работата на негови плещи пада Simple Smile, повечето поне) да разпитаме различните вериги имат ли , нямат ли.

Дъжд и при вас ще дойде скоро, малко по на север, почти Германско не е спирало 2 дена Wink

# 34
  • Мнения: 7 605
Дъжд и при вас ще дойде скоро, малко по на север, почти Германско не е спирало 2 дена Wink

200км северно от Вечерницата също не е спряло  Twisted Evil

По темата, 2500 е много добра цена. Аз все си мислех че са доста повече. Тук в нашата провинция такива инсталации са задължителни при новите строежи, но се дават субсидии в някои общини.

# 35
  • Мнения: 332
ТАтяна, днес тук слънцето се промъква през облаците Simple Smile На нас може и един облак да ни вали, хе хе

И аз това сио мислех, че 2500 е прилично. Тук не съм чувала да е задължително за новите строеци, но при толкова дъжд, би било много практично да се влози от самото начало, а не после да се копае и пробива и т.н.
Мухата беше пусната Simple Smile половинката прие идеята, да видим кога ще започне осъществяването й, предварителна подготовка май е доста, и вероятно ще остане за пролетта най-рано. Дано стане, на мен ми е много мерак.

# 36
  • Мнения: 0
http://greentech-bg.net/?p=2389           тук виште каквото ви трябва

# 37
  • София
  • Мнения: 346
Днес един съсед ми пусна мухата да събираме дъждовната вода,защото на вилата нямаме водопровод,все още,нито сонда,та попаднах благодарение на чичко Гугъл.Сега се връщам да чета,но някой може ли да каже за БГ колко му е струвала тази инвестиция?

# 38
  • Мнения: 957
В крайна сметка,някой разбра ли и може ли да каже,има ли ги в Бг тези резервоари и устройства за дъждовната вода?
Защото едва ли ще тръгна да си конструирам сама Blush



саморедактирам се den1ca много благодаря за линка страхотни неща има в този сайт  bouquet

http://greentech-bg.net/?p=2389     

Последна редакция: ср, 28 апр 2010, 20:55 от *Neytiri*

# 39
  • София
  • Мнения: 346
Като начало ето една фирма,но все още не съм наясно за цените,рано ни е още да звъним .Ако някой го направи,моля да пише!
http://www.pi-trade.com/comfort.php

# 40
  • Мнения: 957
Като начало ето една фирма,но все още не съм наясно за цените,рано ни е още да звъним .Ако някой го направи,моля да пише!
http://www.pi-trade.com/comfort.php
Мерси  bouquetкато се обадя ще пиша.

Общи условия

Активация на акаунт