Преди да тръгне на училище можеше ли да чете и смята детето Ви?

  • 5 036
  • 71
  •   1
Отговори
# 30
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Можеше да пише печатно, почти без грешки.
Можеше да срича.
До НГ й беше супер скучен 1ви клас.

# 31
  • Мнения: 8 999
Колкото е по-подготвено детето, толкова по-добре. Е, може първите месеци, докато пишат само елементи на цифри и букви, да му е малко скучничко, но после с по-голяма лекота усвоява материала и по-задълбочено го осмисля.
Дъщеря ми тръгна в първи клас с минимални познания, които придоби в предучилищната в детската градина. Определено й беше трудно. Синът ми /сега ще е първокласник/ имаше по-добра подготовка в същата детска /но при други госпожи/, а и покрай сестра си доста напредна. Не пише, но може да чете, да смята до 100, а това лято усвои и голяма част от таблицата за умножение. Не смятам, обаче, че ще скучае, защото сега, в първи клас, ще трябва да се съсредоточи да систематизира тези знания и да ги вкара в канона, според който преподава неговата госпожа в училището.

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 3 736
Радо можеше да смята до 10, знаеше буквите, но не можеше да сричкува, пък какво остава да чете. Не съм го насилвала. Научи се в 1 клас. Краснописа и при него е ooooh!


Само като се спомене думата краснопис и потъвам като в подвижни пясъци в земята.
Синът ми сега ще е първокласник. Положението е следното:
Смята до 20-30 наум. Знае стотици, десети, хилядни и прочие. С парите, когато го пратя да купи нещо се оправя сам. Пресмята ги, рестото също (като братята роми  Joy), перфектен е. Буквите ги знае отдавна, опитва се да сричкува, притесняват го три и повече буквените срички. Пише, когато реши думите безгрешно, но по - кратките. Краснописа...ооооо  #Crazy, няма такова чудо. Всичко е уникално произведение на изкуството.
Извода: вероятно с математиката ще се справя по-добре. В момента не го насилвам за нищо, защото бързо губи интерес. Понякога се сърдя нарочно и му казвам, че ще си комуникираме само писмено, за да го подтикна да напише 20-ина нечленоразделни йероглифа.

# 33
  • Мнения: 2 708
Аз пък не тормозя никой за краснопис.

Колко пъти напоследък ви се е налагало да пишете с химикалка? На мен лично не ми се налага, освен веднъж на 1 или 2 години, ако трябва да попълня някакъв формуляр пред някакво административно гише да кажем.

На наште деца ще им е още по-рядко необходимо като възрастни. Изпитите все повече преминават на тестови вариант и остава едно есе за писане, което все ще го разберат някак Wink А като се сетя навремето как съм изписвала с тънко и дебело и как се опитвах да се състезавам с русначетата, с които си пишехми, защото те пишеха перфектно. Е и? Какво като мога да пише невероятно красиво? Просто не пиша на ръка никъде. Ползвам БДС за бързопис по  клавиатурата  Stop Laughing Laughing

# 34
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 172
Алекса, определено Радо по математика е много по-добре отколкото по български, а и му е по-интересно Simple Smile

Krische, и аз не го тормозя на тая тема, ама пусто като много трудно му се разбира написаното Tired

# 35
  • Варна
  • Мнения: 6 865
Krische, не мога да се съглася с теб относно краснописа. По тази логика дай да пишат директно на клавиатурата от първи клас пък като им се наложи, все ще успеят да попълнят някой формуляр ако не ръкописно - печатно, все тази!
На мен пък ми се налага ежедневно да пиша и с химикал върху хартия, някога пишех красиво, сега пиша четливо.
Правилното изписване на буквите предполага много добра финна моторика на пръстите и ръката, идеалния момент придобиването и е началното училище. Самия факт, че малкото дете не претупва нещата а седи и се старае да постигне по-добър резултат важен. А не дали след 20 години ще пише на ръка или ще диктува на машина която ще прави писмен запис вместо него.
Както и да е, мое мнение. Образованието е възпитание.

# 36
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
Може да сричкува, може и да смята. Не смятам, че ще й е скучно в първи клас. От известно време я карам да пише в тетрадки за упражнение по писане, за да й е по-лесно на нея след това. Така се и изгражда навика да се старае и съсредоточава. Предпочитам на обед, когато трябва да пази тишина в къщи, да пише ченгелчета пред това да гледа телевизия.

# 37
  • Мнения: 3 886
ДА научи се миналата година малко сам в началото на подготвителнагрупа.Чете.Може да пише .Смята перфектно и знае половината таблица .Математиката му е любима

# 38
  • Мнения: 2 708
Флаш, аз не съм несъгласна с теб. И ти си права. По скоро мисълта ми беше в насока, че аз не бих се вманиачавала и тормозила прекалено много. Не споря и за полагането на усилия, водещи до създаването на навици. Да не изпадаме в крайности, не друго. Естествено, че няма да ги караме да си пишат домашните на ръкописен шрифт от клавиатурата, но ти ме наведе на мисълта, че може би не е далеч времето, когато може и да не могат въобще да пишат и да питат какво е това молив или химикалка Laughing Laughing Laughing

Не вървим на добре - човечеството де. Знам си аз, че трябва да си намеря къщичка в планината и там да си посрещам старините, с някое "вехто" РС, което да ми е стредството за влизане в "архаичния" форум БГ мама. Стига ток да има Wink Сори за отклонението Peace

# 39
  • Варна
  • Мнения: 6 865
Ок. Сега и аз съм съгласна с написаното от теб. Peace

# 40
  • Мнения: 2 803
Да, можеше. Но не мисля, че е задължително.

# 41
  • Варна
  • Мнения: 2 378
...Ако се чуства готово и има желание - защо не.Ако е обратното - по-добре да не се насилва.

Моят син не можеше - научи се. Броеше, научи се да смята. Всичко с времето си, според индивидуалния темп на развитие на детето.

# 42
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Това наистина ме вълнува и мен.....
Ние още не сме подготвителна група,но числата ги знаем и познаваме до 20,за другите примерно казва на числото 53 -пет и три,можем да ги пишем и да смятаме (е не идеално),буквите ги знаем -печатни ,не всички ги познаваме ,но горе долу се справяме,пишем ченгелчета и чертички с различен наклон.
 Когато бяхме на 4 годинки се притеснявах ,че знае числата само до 10 и то поради факта,че много мами ми казваха ,че децата им на тази възраст се справят добре с числата и азбуката.По принцип аз съм против писането на числа и букви,поради факта,че може би начина по който и показвам как се пишат да не е правилния начин на научаване в учебната програма,но какво да правя , като ми поднася изненадващо изписана някоя печатна буква или число и се започва от моя страна едно разпитване -,,Я ми покажи как го написа,не така не се изписва това число ,първо чертичката нагоре ,след това на долу.....,, Embarassed и нейния отговор ,,Не, на мен така ми е по лесно,,.
Хубаво е да се включат и учителки в темата.

# 43
  • Мнения: 2 803
Права си. Някои навици, заучени грешно трудно се изкореняват. Важното е да не се насилва детето. Няма ненаучени деца, да пишати да смятат. На някои по-късно им идва музата и после изпреварват останалите.

# 44
  • София
  • Мнения: 8 932
Със смятането определено е по-добре, но може и да чете по малко. Иначе не смятам, че трябва да може преди първи клас, нали там това ще ги учат. Не вярвам, че владеещите тези умения ще им е скучно-все пак в първи клас се учат и други неща освен букви и цифри.

Общи условия

Активация на акаунт