Доматена супа?

  • 6 338
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 147
Имам следният проблем  Grinning много домати, никакви рецепти. Имаме градина, и много домати. Ядем ги на салата предимно, но ми се иска и нещо друго да направя с тях..
Рецепти за доматена супа?
Не ме карайте да ги консервирам, нито имам време, нито енергия. Simple Smile

# 1
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802

Блазе ти, и аз искам градинка с мнооого домати  Grinning
Ето какво намерих  набързо  Laughing:


http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=213320.msg4674615;topicseen#msg4674615
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=268600.msg6575963;topicseen#msg6575963

==============================================================================
Доматена супа
------------------------
3-4 по-меки домата
1 глава лук
фиде
сол, червен пипер, чубрица, магданоз
1/2 ч. л. захар
Лукът се задушава в мазнина. Добавят се обелените и настъргани домати, подправките. Долива се вода. Към края на варенето се слага фидето. Когато супата е готова, се слага магданозът. Вкусна е както топла, така и студена.
=============================================================================
Рецепта на "gotin" ot bgkulinar:

ДОМАТЕНА СУПА "Както я правеше мама"
---------------------------------------------------
В тенджерата, в която ще готвим супата задушаваме в 1 с.л. олио една малка главичка лук и 2-3 кубчета целина, поръсени с 1 ч.л. сол и 1/2 ч.л. захар. Лукът трябва да е нарязан съвсем на ситно.
Когато поомекне лукът добавяме 1 равна с.л. препечено на сух тиган брашно.
Половин килограм добре узрели пресни домати бланшираме, обелваме и пасираме. През зимата това става с половин буркан обелени консервирани домати. Може да се използва и малка бутилка домашен доматен сок.
Принципно доматената супа не се прави с твърде много домати.
Добавяме пасираните домати към задушения лук и загряваме всичко до завиране.
Доливаме 2 литра вода и оставяме да заври.
По-интелигентният подход е да се добави гореща вода, въпреки, че от опит мога да ви кажа, че това не се отразява на вкуса ни най-малко.
Ври 15 мин.
Добре промиваме 3 с.л. ориз докато пусне чиста вода. Добавяме го във врящата супа.
Вместо ориз можем да добавим една "сармичка" тънко фиде или 1-2 с.л. "звездички" или кускус.
Варим на силен огън 5 мин., намаляваме огъня на 1 ст. на котлона и варим още 15 мин. Сваляме от огъня и поръсваме със ситнонарязани магданоз и 1-2 листа целина.
Супата е вкусна както топла, така и студена.
При поднасяне можем "за разкош" да поръсим с щипка ситнонастърган пармезан и да гарнираме с листенце босилек (който го обича).

* Обяснявам смисълът на добавяне на брашното - когато майка ми правеше тази супа, аз винаги протестирах, че олиото изплува отгоре като непривлекателен слой, в който плуват листенца магданоз...
Затова майка ми модифицира рецептата като добави въпросното брашно и така супата доби значително по-приятен външен вид и плътност.
Но задължително предварително препечено брашно, което има много по-различен вкус от "суровото".

=============================================================================

От gotvarstvogeorgievi.net

Доматена супа
---------------

1 килограм домати (може и от консерва)
1 с.л чисто масло или зехтин
1 малка глава лук
1-2 скилидки чесън
1 ч.л. сушен босилек (може и пресен)
щипка черен пипер (за препоръчване е бял пипер)
2 с.л. захар (ако доматите са кисели може и 2 1/2 лъжици)
вода, около 1л
сметана по желание
магданоз и пресен босилек за украса

В тенджера се стопява маслото, прибавя се нарязаният лук и разрязаните на 2 скилидки чесън. Задушават се около 2 минути под капак.
Маха се чесънът и се прибавят нарязаните домати, вода, босилекът (ако е пресен се оставят няколко листенца за украса) черният пипер, солта и захарта.
Ври 35-40 минути, до готовност. Пасира се и се прецежда през по едро сито или ситен гевгир.
Прибавя се сметаната, разбърква се и се дърпа от огъня. Сервира се украсена със сметана или листенце босилек

Друг вариант за доматена супа
---------------------------------
2 с.л. зехтин
2 големи глави лук, нарязани на ситно
1-2 скилидки чесън, ситно нарязани или счукани
1,5 кг добре узрели домати, нарязани на тънки кръгчета, на кубчета или настъргани с ренде (последното се препоръчва, ако желаете да отстраните ципите)
бял пипер на вкус
захар – ако желаете да придадете сладък вкус
при сервиране можете да поръсите със ситно нарязан босилек или магданоз

Загрейте зехтина до средна температура. Добавете лука и оставете 10 минути на среден огън. Сложете чесъна и оставете още 1-2 минути. Сложете доматите, няколко щипки магданоз/копър, затворете тенджерата и оставете на умерен огън 30 мин. Свалете от огъня и разбийте съдържанието с миксер или кухненски робот.
Добавете сол и черен пипер на вкус. Ако доматите са по-кисели, добавете малко захар.

Доматена супа с фиде
------------------------
1 кг домати или 1 буркан домати
1 чаша фиде
1 и 1/2 литра зеленчуков бульон
1 -2 скилидки чесън
1 средна глава лук
1 -2 с.л. зехтин (олио)
магданоз

Олиото се загрява в тенджера. Фидето се запържва до златист цвят. Разрежда се с бульона и се кипва.
Доматите се настръргват на ренде и се добавят и се вари около 30 мин или бурканът с домати се пасира заедно с лукът и чесъна. Прибавят се към фидето. Супата се вари 15 мин.
Накрая се поръсва с нарязан на ситно магданоз и се сервира.
==========================================================================
Сп. Меню
Свежа доматена супа
==================
1.5 кг
зрели домати
1 кубче
MAGGI Зеленчуков бульон
2 с.л. доматено пюре
2 с.л. балсамов оцет
1 с.л. захар
3 с.л. босилек, нарязан на ситно
12 филийки франзела
3 с.л. разтопено масло
6 с.л. настърган пармезан или кашкавал
6 с.л. заквасена сметана
черен пипер на вкус

Доматите се пускат за 30 сек. във вряща вода, изваждат се и се обелват.

Разтварят се на четвъртини, поръсват се с натрошено кубче MAGGI Зеленчуков бульон и се заливат с 400 мл вода. Сместа се слага да заври и се оставя да къкри 10 мин.

През това време се приготвят филийките. Намазват се с масло, поръсват се със сиренето и се запичат за 10 мин. на 190°С.

Прибавят се доматеното пюре, оцетът, захарта и босилекът. Подправя се с черен пипер и се слага на котлона за 2 мин. Пасира се, отново се загрява леко и се сервира с 2 препечени филийки, лъжица сметана и листенца босилек.

Тази италианска супа е вкусна както топла, така и студена.

# 2
  • Мнения: 5 001
Освен доматена супа може и манджичка да се спретне.
Правиш си плънка като за пълнени чушки(ориз,кайма,подправки).Отрязваш капаче на всеки домат,издълбаваш и пълниш със сместта,слагаш капачето отгоре.Нареждаш в тава,наливаш вода до половината на доматите,слагаш фолио(за да не прегорят) и печеш .Когато са готови,към соса,който е останал в тавата добавяш 1-2 жълтъка разбити с 1 ч.ч. кисело мляко.Разклащаш да се разнесе навсякъде  и махаш фолиото.Така хем ще хванат загар,хем ще има достатъно време да се обработи застройката термично.
Много е вкусно.

Други видове плънка са:
*Сирене и яйца
*ориз,моркови,магданоз и издълбаното от доматите(позапържени леко)
*гъби,топено сирене,шунка....и т.н....

Последна редакция: ср, 13 авг 2008, 18:19 от TheNMaster

# 3
  • Мнения: 2 591
на мен ми харесва в доматената супа да има сирене и "пресечена застройка" с яйце - става божествено  chef

# 4
  • Мнения: 774
на мен ми харесва в доматената супа да има сирене и "пресечена застройка" с яйце - става божествено  chef

 PeaceМайка ми също прави такава супа. Става много вкусна.

Аз ти препоръчвам тази: http://www.bonapeti.tv/recipe_view.php?t=date&id=4112 кремсупа от домати и картофи от Бон Апети. Много е приятна на вкус и много бързо се приготвя.

# 5
  • Мнения: 1 147
Благодаря ви много, момичета!  bouquet

# 6
  • Мнения: 1 176
Само за супи ли търсиш рецепти?Можеш да направиш и доматен сос за заливка на кюфтенца,пиле,риба,паста,гювечета.

# 7
  • Мнения: 1 147
Всичко с домати  Laughing, благодаря.

# 8
  • Мнения: 2 199
Можеш да правиш печен пипер(или пържен)/патладжан с доматен сос до безкрай  Hug
Обичам пълнени доматки с ориз.( написана е рецепта вече)
Обичам и доматена супа  Mr. Green
"стържа" доматите през цедка за да няма семки  Flutter
горе-долу измервам по купичка на човек от соса.
Запържвам лук(ситно стърган  Wink ) добавям брашънце и подправки(босилек например), добавям сос и сол. Къкри докато се сгъсти. Поднасям със сирене и кротони.
Става и за студено поднасяне.
Пробвала съм вместо лук с чесън  Crazy
Да ви е сладко!   bouquet

# 9
  • Мнения: 375
   

     Доматена супа със сирене

1 глава кр. лук
5-6 скилидки чесън
1 буркан домати (смлени)
3 с.л. фиде
1 ч.ч. пр. мляко
1 ч.ч. сирене
1/2 ч.л. босилек

 Нарязаните на ситно лук и чесън се задушават с масло (олио). Прибавят се доматите, щом кипнат, се добавя вода - 1 1/2 л, щом кипне и водата, се прибавят фидето и босилекът. Когато и фидето се свари, тенджерата се дърпа настрани, прибавят се млякото и сиренето

Общи условия

Активация на акаунт