Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 14 авг. 2008, 20:57 ч.

Какво мислите за тези ваксини?

• 11 936
  • 60
  •   1
Отговори

Анкета

Ваксинирате ли децата си срещу пневмококи и ротавирус?

Опции:

* Гласуването приключено: чт, 21 авг 2008, 20:57

• София
Въпросът ми е провокиран от съвета на нашия педиатър да ваксинираме детето срещу пневмококи (причинители на менингит и други страшни болести) и ротавирус (причинител на диария - не е чак толкова страшно, но е често срещано и достатъчно неприятно заболяване).
Мъжът ми принципно не е фен на ваксините, но се съгласи, че ако това е практика в цивилизованите държави, ще я сложим и ние, затова питам точно в този форум. В България тези 2 ваксини (срещу пневмококите се казва Prevenar, а срещу ротавируса - Rotarix) не са задължителни, внасят се съвсем отскоро и са доста скъпи.

Предварително благодаря за отговорите! Желая ви здраве!  bouquet

# 1
Менингитната ваксина е задължителна в Щатите (изисква се за детска градина).
Ротавирусът беше пожелателна в началото. Сега вече присъства като задължителна във формата за детските градини.

# 2
  • София
Благодаря, Кейси!

И да допълня темата с още едно питане - знаете ли за някакви странични ефекти от тези ваксини?

# 3
Можеш да се обадиш на вносителя и да изискаш информация от листовката им.

При менингитната, стандартно като повечето ваксини, като изключим алергичните реакции, е че може да се появи лека температура, зачервяване, загуба на апетит...
Ротавирусът е единствената жива ваксина, която се дава тук. Не съм попадала на информация за сериозни алергични реакции, но не съм и търсила детайлно. Да не говорим, че като нова ваксина, ако има нещо не наред, тепърва ще си покаже...

А защо искате да слагате Ротавирус? Детето е голямо вече. Тук се дава на два приема, когато бебето е на 2 и 4 месеца.

Последна редакция: чт, 14 авг 2008, 21:22 от Кейси

# 4
  • София
Защото диарии има и при по-големи деца и понякога са смъртоносни заради обезводняването. Не че ще допуснем да се обезводни до такава степен ако сме наоколо, но аз съм карала подобно нещо при това на 17 години и за няколко дни направо се стопих - гадна работа! Не сме я сложили на 2-4 месеца, защото тогава я нямаше в България. А детето... голямо, голямо... голямо бебе си е той  Grinning Та ако не представлява риск, бихме платили дори тази висока цена (300 лв.) за да му спестим стомашни страдания.

# 5
300 лв. ротавирус ваксина!? Не е истина.
Вие си решавате, но аз бих си ги спестила. Не защото са пари, а защото донякъде, поне за мен тази ваксина е леко пресилена. Големият ми син я няма (тогава все още не се слагаше). На малкия я сложихме, само заради детската градина.
Идеята, че се слага на бебета, защото при тях положението може да стане много по-критично, отколкото при по-голямо дете.

# 6
  • София
Ще видим, може и ние да си я спестим. Мене повече менингитът ме плаши. Мерси!  Hug

# 7
  • Vienna
Ваксината против Ротавирус тук не се препоръчва 3а деца над 6 месеца. За пневмпкоките тук не е 3адължителна, но а3 я сложих. Освен (слава богу) рядките случаи на менингит предпаzва и от Отити и прочие гадни 3аболявания. Кеиси ти бъркаШ менингококи и Пневмококи. Ра3ликата е съЩествена, 3аЩото ра3пространението на  Менингококите е ра3лично, и среЩо субтипа, които е раzпространен в средна и и3точха европа (Б) няма ваксина.
Според мене 3а Рота при вас не си струва вече, а 3а пневмококите бих имуни3ирала. Към това и3ка3ване обаче трябва да си при3ная, че съм привърженичка на ваксините. Сигурно Ще чуеШ и други мнения.

# 8
  • Journeys end in lovers meeting.
синът ми има и двете, на пневмококите държа особено много. ще има и всички останали ваксини според имунизационния календар  Peace

# 9
Защо и какво да бъркам? Пневмоковата ваксина е срещу бактериален менингит. Задължителна е в Щатите.
Не знам, дали  в България има такива случаи.  В последните години имаше на вирусен.

# 10
  • София
Доколкото разбрах от педиатъра, който е известен специалист по инфекциозни болести, има различни причинители на менингит, съответно различни ваксини. Ваксината Prevenar, за която говорим сега, е срещу пневмококи. Те, както е отбелязала Леден Облак, причиняват един куп страхотии, направо настръхнах като погледнах в Уикито. За острия бактериален менингит, от който имаше смъртни случаи наскоро в България, също имало ваксина, но сме още малки за нея и ще ни я поставят догодина, ако решим. Причинителят е haemophilus influenzae. И той прави същия тип гадости като другата гадина - отити, пневмонии и т.н.
Такаааа... на база на отговорите дотук клоня към "за" Prevenar-a и "въздържал се" от Rotarix-a. Ще изчакам обаче до края на анкетата да събера повече мнения.  Peace

# 11
  • в сърцето на един мъж...
Ваксинирала съм детето си с всичко по имунизационен календар + от незадължителните за страната, в която живея за хепатит. Привърженик съм на ваксините и не бих имала резерви за нито една, ако това ще ми помогне да го опазя жив и здрав.
Странични реакции - стандартните при ваксини - температура, отпадналост, раздразнение, липса на апетит.

# 12
  • NC
На нашето момиче преди седмица му биха три инжекции наведныж-двете са тези ваксини за които питаш, а третата е срещу рубеола, морбили и шарка мисля че (ако някой може да ме светне как е шарка на английски).
Това нормално ли е тук в САЩ, три ваксини наведныж ,една след друга, две на единия крак и една на другия, травмираха ми бебето тия Thinking И сыщо това, 4е следващата консултация ще быде след 3 месеца Thinking
Ина4е и аз сым за ваксините, не може и да быде другояче, и тази за ротавируса я правихме в Бг, но ни я пратиха от САЩ. Тогава хич не бях за, беше ме страх, защото 4ух че имала доста страни4ни ефекти, така каза педиатырката й в Бг и даже ми каза аз да й я давам, тя нали се прилага перорално, защото тя не била длыжна, но това е друг выпрос.
Та кым авторката на темата- от гореизброените ваксини при Анна нямаше никакви странични резултати.
А като говорим за ваксини- какво мислите вие за пентаксим-която се дава на три приема в 2,4 и 6 месец?Тази трябва да е против дифтерия, тетанус и коклюш нали, ако не се лыжа?

# 13
  • Vienna
Защо и какво да бъркам? Пневмоковата ваксина е срещу бактериален менингит. Задължителна е в Щатите.
Не знам, дали  в България има такива случаи.  В последните години имаше на вирусен.
Sorry, не те дочетох като хората

# 14
  • Süd
в Германия не са задължителни, но ги поставихме по наше желание.
На пнеумококите вдигна температура, на другата не реагира по някакъв начин.

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт