Как да разберем кога делим децата?

  • 4 644
  • 66
  •   1
Отговори
# 30
  • Sofia
  • Мнения: 4 222
Трудно е за един родител да дeли децата си, макар и не изключено понякога.
Аз смятам, че в повечето случаи не става въпрос за делене в буквалния смисъл, а за любов изразена по различен начин. И това е съвсем нормално, защото самите деца са различни - като възраст, пол, характер, потребности .....
Да обичаш децата си по-различен начин не е никак престъпно. Единственото изискване е да показваш различната си обич в еднакво количество спрямо всичките си деца Simple Smile)

# 31
  • Мнения: 12 662
Аз предполагам, че жена ти много ясно ти е обяснила. Вместо да се инатиш просто я послушай.
Оставам с впечатление, че си много строг с големия. Държиш се с него като с голям човек, а той е още дете и иска внимание, обич, малко глезене.
Казваш ли му Ти си по-голям, трябва да отстъпиш
Даваш ли на малкия играчките му без негово съгласие
Казваш ли Той е малък, не разбира
Просто предположения.
Това с игрите - какво може да си играе 9 годишен с бебе. По-скоро му възложи отговорността да го пази, докато изпиеш 1 бира.


# 32
  • Мнения: 742
Фиатаджия, добре, че не съм женена за теб, иначе досега да съм те накарала да изчетеш куп литература и да те пратя на училище за родители.

Препрочети отново постовете на Логопедка, научи ги наизуст, повтаряй си ги вечер преди да заспиш и престани да се държиш като дърто магаре. А, ако можеш, спомни си каква е била твоята вселена на 9.

И без да му завираш "жестоките истини" за "гадния живот", за да покажеш какво кораво копеле си, сина ти те смята за страхотен, просто има нужда да усети, че и ти го смяташ за такъв, БЕЗ УСЛОВИЯ. Наистина ли очакваш от деветгодишно дете да хване живота за рогата иго възприема сякаш е герой от филм на Тарантино?

# 33
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
Трудно е един родител да разбере това сам. Винаги ще повтаря, че това не е вярно. Нещо като пияния, който залитайки продължава да пелтечи, че не е пиян! Wink

Но щом отсрани някой ти го каже, значи предупредителната лампичка трябв да почне да свети.

И на мен ми се струва, че си много строг с големия си син, та той е едва на 9! Разбира се, че ще му се играе повече, отколкото да учи, разбра се, че няма да иска да играе с 2 годишния си брат, а ще предпочита връстниците си навън. Разбира се, че има нужда да е гушкан, погален, да му се каже, че татко го обича и се гордее с него всеки ден, не веднъж в месеца.  Как предоплагаш, че той трябва да знае, че го обичаш? Трябва да му го показваш, но и да му го казваш.  Всеки има нужда да му казват, че го обичат, независимо от възрастта.



 И мен като майка би ме издразнило изказване от рода на "Тази игра се играе с мислене, не с щракане по клавиатурата"! На 9г. за Бога! Остави го да бъде дете още малко. Житейските уроци няма да го отбягнат, а ти бъди там, до него тогава да усеща подкрепата ти, а не укора ти.




# 34
  • Мнения: 308
Не вдяна ли вече!
ТИ не ги делиш,той се чувства пренебрегнат!
Не вдявам! Сериозно! Наистина ли трябва да спестявам на детето си истината за живота... и да го обсипвам с обич... та чак да преигравам, и то при положение, че истината един ден ще му се навре в задника с пълна сила!? Трябва ли да го карам да се чувства, че живее...  в един изкуствен свят? Това няма ли на стари години да ми се стовари като скала отгоре, а?

   Не е задължително да спестяваш на детето истината. Въпроса е как ще му я покажеш. Не се дръж с него все едно е вече мъж, нито пък все едно е на годините на по-малкия си брат. Дръж се адекватно за неговата възраст. Ако не знаеш как нека половинката ти помогне. Напълно съм съгласна със постовете на Логопедка. Измислете нещо, което и на двамата ви доставя удоволствие и нека това да са миговете прекарани насаме. Без майка му и без малкото му братче.

# 35
  • Мнения: 1 470
И аз съм по-голяма,и аз загубих доверие в родителите си след всичките тези години стаена горчилка...Но Фиатаджията може и да е прав,аз пребуледувах тези неща,но сега се оправям много по-добре от брат ми в живота...Макар че и аз постоянно се питам дали не бъркам с възпитанието към своите деца,защото както казва той,не се стремя да им спестявам трудностите в живота,искам да са борбени и силни мъже като порастнат...Но пък и често им казвам че много ги обичам...И когато наистина са направили нищо хубаво,се опитвам да го правърна в празник-явно рядко им се случва Crazy...Но ще ви кажа на мен кое най-много ми липсва и до ден днашен в отношенията ми с моите родители-искам един път майка ми да ме прегърне,и да ми каже"Браво на теб,бориш се...Ще се справиш..."...И знаете ли,като се замисля май и аз пропускам да кажа това на децата си... Thinking CrazyБлагодаря ти Фиати за темата!!!Може би днес ще поговорим дружно у дома...

# 36
  • Мнения: 308
Трудно е за един родител да дeли децата си, макар и не изключено понякога.
Аз смятам, че в повечето случаи не става въпрос за делене в буквалния смисъл, а за любов изразена по различен начин. И това е съвсем нормално, защото самите деца са различни - като възраст, пол, характер, потребности .....
Да обичаш децата си по-различен начин не е никак престъпно. Единственото изискване е да показваш различната си обич в еднакво количество спрямо всичките си деца Simple Smile)
 
 
   Този пост ме подсети за нещо, което съм чувала от майка си, която го е чувала от по-възрастна жена: "Децата са като пръстите на ръката ти. Всяко дете е различно (характер, нужди), така както са различни и пръстите на ръката ти, но които и пръст да ти отрежат боли по един и същ начин."

# 37
  • Мнения: 604
Един родител няма как да раздели децата си.



Много грешиш мила!Разбира се че се случва(познавам такива семейства·)
Аз имам само едно дете и не мога да дам точен съвет, но е най добре да разговаряш със съпругата
си тя ще ти обясни точно какво има предвид·

# 38
  • Мнения: 9 814
Как да разберем кога делим децата?

Лошото е, че доста родители делят децата си без да го осъзнават, а когато вече го разберат връзката с детето е отдавна изгубена.
Логично е, докато едното от децата е бебе за него да се отделят повече чисто физически грижи, но духовната връзка с голямото дете не трябва се прекъсва. То вече не се нуждае толкова от помощ при обличане и хранене, но се нуждае и то много повече от общуването с родителите си.
За съжаление съм виждала хиляди случаи, когато към едно от децата е концентрирано цялото внимание, а другото дете е пренебрегвано.
Примерите пред мен не са само със семейства с малки деца, а и с такива, които имат отдавна пораснали.

# 39
  • Мнения: 1 479
Един родител няма как да раздели децата си.



Много грешиш мила!Разбира се че се случва(познавам такива семейства·)
Аз имам само едно дете и не мога да дам точен съвет, но е най добре да разговаряш със съпругата
си тя ще ти обясни точно какво има предвид·


PeaceАз бях на 10год.,а брат ми на 1 год.,когато родителите ни ни разделиха-физически и духовно.Мен оставиха при баба и дядо в София,а брат ми с тях в друга дьржава.Това ми се отрази зле на психиката.Всеки пьт ходейки при тях,на врьщане за Бьлгария в самолета ревях,като луда CryЧааак сега го осьзнаха,но кьсно.

# 40
  • Мнения: 1 517
Ники, в къщи имаме подобен порблем. И аз като твоята мома мърморя на пожарникаря. Главата си залагам, че ги обича еднакво. Но отношението му е разлиочно. Баткото е на 10, малката ма 5...и е момиче. Моя явно си е въобразил, че Павел, понеже ще става мъж, вече е голям и разни глезотии не му отиват. И се държи с него строго. Няма...как да кажа...топлото, нежнмост...За лека нощ сам вика малката да я гушне, а в редките случаи, когато и баткото посегне да гушне тати, татито или претупва гушкането или директно го отблъсква. Това не е нормално.
Преди да се роди дъщеря ни, мъжа ми се държеше със сина ни така, както сега с нея. Нормално е отношението да не е еднакво: все пка имат 5 г. разлика. Но таткото се пормени булвално след раждането на щерката. Реши, че изведнъж Павел вече е много голям. А не беше. Иначе за ежесневни неща се държим с всеки според възрастта си. Павел пътува сам с автобуса, на нея естествено не и е разрешено, колкото и да се тръшка. Тя играе по цял ден, а него го карам да пише домашни. Това са нормални деления.
Важното според мен е да се вгледаме в децата си и да видим от какво имат нужда те. А не ние да решаваме, че вече са порастнали за глезотии.
Моите и двамата са достатъчно големи, за да знаят как трябва да се хранят примерно на масата. Когато малката разлее нещо примерно, но не без да иска, а от лиготия татко и и се скрва и...толкоз. Ако баткото направи същото по същите пирчини, само дето не го изяжда с парцалите. Това вече е делене, което и самите деца усещат.
Ако и двамата хукнат да си покажат новата рисунка например и ти обърнеш внимание само на едното, това също е деление.

Може би жена ти е права. Ако сина ти има нужда в момвнта от "обичам те" и др. подобни няма нито ти, нито той да сте по-малко мъже, ако му даваш това, което иска.

# 41
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Нормално е с малкото дете да се отнасяме като с малък човек, а с голямото като с голям. Към малкото имаме повече мили и нежни чувства, а от голямото очакваме вече и отговорности.
За да не се почувства пренебрегнат и делен нашият голям син, който вече е забравил или не помни, че сме се отнасяли с него по същия начин както със сестра му, то ние го включваме в наши общи занимания, в които сестра му не участва заради възрастта й. Например играя с нея на топка или кукли, големият може да играе сам или с връстници. Големият може да сподели една почивка с баща си на хижа, но сестра му не може, защото там, където ще ходят е опасно за нея, а и мен няма да ме има да помагам. Т.е. ще бъдат заедно по мъжки и то като големи мъже. Понякога го взимаме с нас на заведение, а сестра му не, защото ще закъснеем. Тези малки включвания в дейности подходящи за възрастта му според мен са достатъчни да му покажат, че не го делим, а се отнасяме с него според възрастта му и съответно разбира защо със сестра му е друго.

# 42
  • Мнения: 1 517
И ние това се стараем да поравим, но нашия татко явно не се старае достатъчно. Той си е малко такъв...не се обяснява защо казва или постъпва еди как си, очаква другите, в случая децата да го разберат направо.
Не че ни е трагично положението, но имаме критични моменти понякога с баткото и ми става мъчно.

# 43
  • София
  • Мнения: 62 595
Фиате,

Ако прочетеш отново постовете си ще разбереш, че в тях са и отговорите. Не е само да му казваш, че ще има проблеми, а и да му кажеш (не само да покажеш), че когато е нужно ще му подадеш ръка да се справи с проблемите. И ти допускаш грешката на много бащи, които мислят, че няма нужда от думи, а само от дела. Децата са като жените - искат да чуват хубави неща за себе си и да им се казва колко много ги обичаш и искаш да се грижиш за тях.

# 44
  • Мнения: 1 517
Анджък...ей за туй иде реч. Ама пустите му бащи не вдяват нещо.

Общи условия

Активация на акаунт