Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 2 801
След кърмене  Peace

# 16
  • Мнения: 8 999
Аз давах преди кърмене. Тогава детето е гладно и по-склонно да приеме новия вкус. След като се е наяло с кърма, вече му е безинтересно да хапне нещо различно и плюе.

# 17
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


 Първо пюрето, след това млякото.В каря на втората седмица от захранването, пюрето заместваше цялото млечно хранене.

# 18
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
За захранването се консултирай с педиатъра. На мен педиатърката ми обясни първо да започна с плодовите пюрета, обясни че е желателно да са приготвени малко преди яденето, че е хубаво да пасирам пюрето с кърма, така детето ще усети и познат вкус, няма да получи стрес и да започна първия ден с 1 лъжичка, после кърмене, на втория ден - 2 лъжички и т.н. докато на 10-тия ден би трябвало да сме заместили цяло хранене. И да не се отчайвам ако нещо откаже да яде, може просто да не харесва съответния плод или зеленчук. Новите видове плодове/зеленчуци да се добавят по малко  и заедно с нещо познато на вкус.

# 19
  • Мнения: 502
аз давах първо пюрето и след това давах мляко. имало е зеленчуци, които не искаше да ги яде и след това си хапваше само мляко.

# 20
  • Мнения: 3 550
На тази крехка възраст моето бебе още не беше захранено.

# 21
  • Мнения: 1 080
Преди, а след това давам и малко мляко!!!

# 22
  • Мнения: 1 098
В зависимост дали искаш да изместиш хранене. Ако не целиш това кърмиш и след около половин, един час предлагаш твърдата храна Peace

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 834
Аз отскоро захранвам,но му давам първо няколко лъжички зеленчуково пюренце,защото  иначе след кърмене няма интерес към нещо друго.
Би могла да направиш анкета,защото така резултатите ще бъдат по-прегледни. Wink
В подфорумите за захранване има много информация,можеш там да погледнеш и тогава да прецениш как ще процедираш със захранването.

# 24
  • Мнения: 433
Основният принцип е:  ако искаш бързо да отбиеш бебето и веднага (до 1-2 седмици) да заместиш хранене - се дава преди кърменето.
Ако искаш да кърмиш до годинката и да заместваш храненията бавно - дава се към половин час след кърмене.
Бебетата са любопитни и любознателни. То с интерес ще опита всичко ново, което му предложиш - ако е в добро разположение на духа и не е много гладно. А оттам нататък зависи от теб.

Сина си захраних така: като навърши 6 месеца, след кърмене започнах да му давам да опитва различни подходящи храни, стрити между пръстите ми - по принципа на педагогическото захранване. Първите месец и половина не само нямах нито едно заместено кърмене, но и той хапваше минимални количества храна, различна от кърма. Давеше се от каши, хапваше 1-2 лъжички и дотам. Аз не настоявах и не нервничех - ако не иска, не иска, останалото парченце картоф/банан/морков или риба дояждах аз.
От близо две седмици има коренен прелом - той сякаш изведнъж огладня и за другите храни. Внимателно увеличих приема на твърда храна и сега той си закусва с попара, яде си пюре на обед и вечер, а следобед - плод и евентуално каша. През цялото останало време суче когато поиска (5-6 пъти на ден) и имаме дълги протяжни кърмения на заспиване, през нощта и рано сутрин. Все повече иска да суче заради гушкането и успокояването в мама, а не толкова за нахранване. От 2-3 дена пие и вода от чашка, без да я плюе - доскоро не понасяше вода.
Когато детето е готово - ще прояде каквото и колкото трябва. Стига да не бъде прекалено насилвано преждевременно и така да се наруши интереса му към храните.

# 25
  • Мнения: 187
Преди кърменето!След това си дояждаше с мляко.
newsm10

# 26
  • Мнения: 1 168
Преди - докато е гладно детето, за да има по-голям шанс да го опита. Като се наяде, може въобще да не успееш да му тикнеш лъжицата в устата. Е, може пък и да му харесва и да нямата такива проблеми. И още нещо - при над винаги /даже доста време след заместване на цяло хранене/ се случваше така, че на първите няколко лъжички се цупеше невероятно, после почваше да "хапва" и на края на "дозата" вече лапаше като не видяла, така че това, че отказва първите лъжички, не значи, че няма да го прояде, просто трябва да опитваш /без да отваряш насила устата/, изчакваш една две минути и пак даваш лъжичка.

# 27
  • София
  • Мнения: 17 591
Не съм кърмила, но това едва ли има отношение към въпроса. Давала съм и преди, и след. Когато се опитваш да замениш хранене (не разбрах точно дали е на 3 или на 5 месеца бебето), даваш преди млякото. Когато просто го запознаваш с различни вкусове - след или между храненията.

# 28
  • Мнения: 4 753
Сама си си отговорила на въпроса...  Peace  Ако детенцето не приема с охота нови вкусове, ще трябва да й даваш по няколко лъжички преди кърмене, иначе въобще няма да ги опита... Води се по детето и ще хванеш правилният за вас начин...

# 29
  • Мнения: 674
Аз давах преди кърменето.Така ме посъветваха,така правех.

Общи условия

Активация на акаунт