Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Клюкарник
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 20 отговора

В една съседна тема, за това че за отглеждане на куче в апартамент трябвало да се иска съгласието на съседите, постоянно се споменава че ние като хора трябва винаги да се съобразяваме с останалите хора около нас като не има пречим по никаквъ начин. Като едни добри съседи трябва постоянно да се съобразяваме с другите ни съседи и да не им пречим. И изобщо по принцип трябвало да се съобразяваме с другите хора и да не им пречим.
Обаче се замислих за следното. Може ли човек постоянно и винаги да се съобразява с останалите хора около него. Дори нищо да не прави човек пак ще пречи на някого. И ако вземеш да се съобразяваш постоянно с мнението и исканията на другите, то човека като личност и индивидуалност къде остава. Ако винаги и навсякъде се съобразяваме с исканията и желанията на другите около нас, тогава няма ли да се превърнем просто в едни мижитурки.
Най-великите хора в историята на света не са се съобразявали с никого (или с почти никого) - Наполеон, Ал. Македонски, Чингис Хан, Цезар, Сталин, Чърчил и още много други...  Напротив - хората са се съобразявали с тях...Може би ако те се съобразяваха с желанията на народите които са покорили и милионите които са изклали, то имената им нямаше да останат завинаги в историята на света като велики хора. Ако Левски и Ботев се бяха съобразявали и уважавали законите на държавата, в която са живеели, (както са правили хиляди други българи) сега дали щяха да бъдат национални герои. Едва ли.
Та въпросът ми беше. Къде минава, и вие как си я определяте, границата до която можете да се съобразявате с околните и отвъд която вече не трябва да се съобразявате с мнението им. Т.е. как, хем да бъдем добри граждани и да се съобразяваме с другите, хем да не губим личността си и да ставаме мижитурки които всички мачкат
Цитирай

вкъщи

newsm78Май границата е доста тънка все едно вървиш по острието на бръснача.Всички сме станали толкова нервни и много лесно минаваме границата.от липсва на възпитание newsm78
Цитирай

София

Никога не ми се е случвало да правя нещо, което да пречи по някакъв начин на някого - просто не съм изпитвала желание. Не обичам високата музика, не обичам купоните, не обичам тропането, и т.н. Естествено, случва се да се наложи да се вдигне малко шум, ако имаш някакъв ремонт (досега ремонт не сме правили, но и сглобяването на мебели също не е от най-тихите занимания), в такъв случай се съобразявам с общоприетите часове за тишина.

За мене е напълно естествено да се съобразявам, в края на краищата не живеем сами, хубаво е да имаш добри съседи, да си в добри отношения с тях, и да можете да разчитате един на друг, ако се налага.

Но ако съседите ми решат да ми създават проблеми за кучето и се наложи да му търся друг дом, заклевам се, че тук музиката ще се надува до дупка от 8:00 до 14:00 и от 16:00 до 22:00, а ние ще си ходим с тапи за уши.  Laughing

Ако пък решат да ни изгонят, гарантирам, че ще намеря възможно най-отвратителните наематели, които ще вдигат не по-малко шум, а пък ако са и по-мръснички, че да осмърдят и апартамента, и входа, още по-добре.
Цитирай

whiskey bar

Борисе, дай наставления кого да нападнем и да изколим, че да спрем да сме мижитурки. Писна ми и на мен.
Цитирай

Е, то пък .... няколко са нещата- тишина, чистота и по едно добър ден, ако искаш
Цитирай

ЕЕЕ, много тънко изместваш и ти линията, Борисе. Не става въпрос да се съобразяваш с "искания" на другите, защото някой може да иска да скоча от 5 етаж напр., а става въпрос за съобразяване с общоприети норми на поведение. Просто и ясно - нашите права свършват там, където започват правата на друг.
Иначе и "сладурите" с моторите посред нощта, дето си правят рали от Люлин до Булбанк и  ме побъркват (мен и хората по цялото трасе....) с шума, който вдигат и тях ли да считам за национални герои, защото същите не се съобразяват с никои, или да считам шофьорите, които чакат зелен сигнал за мижитурки??
Цитирай

Границата е там където те трябва да започнат да се съобразяват с нас. То затова е СЪобразяване, иначе какво си ВЪобразяват те, ама-ха Crossing Arms
Цитирай

Борисе, мислех, че се бориш само за първо място по брой пуснати теми. А ти си искал да си като Чърчил.
« Последна редакция: вт, 19 авг 2008, 16:26 от Дона Флор и нейните двама мъже »
Цитирай

София

Борисе, нещо май объркваш понятията. Съобразяването на хора, които живеят в общност (защото блокът си е точно такова място) е необходимо условие, за да могат да се чувстват добре всички, които обитават това място. И не е толкова трудно, нали разбираш....Това, за което ти пишеш, са съвсем различни неща. Да запазиш индивидуалността си не е толкова трудно. Изисква се обаче въображение, което на теб май ти е трудно да проявиш Smile
Да се бориш за свободата си, за правата си, да отстояваш ценностите и разбиранията си...Я по-добре да не навлизаме в тази тема, нали?
П. С. В моето обкръжение няма мижитурки. А в твоето?
Цитирай

ВОДОЛЕЙ

A, извинявам се много, вие правите ли разлика между Ботев, Левски и законите и комшията, които си е обърнал частния дом на работилница и кове, реже и бичи по цЕл ден, не плаща данъци за бачкорията, кръстил си е всичките кози с имена от поне 10 букви и ги извиква всяка една по име сутрин в 6.00 часа, даже ги пита "чу'аш и /чуваш ли/ какво ти говора, излизай", ако рекат да кривнат и не излязат веднага, а му опасат зеления фасул прибуткар? Те не му отговарят, но той всяка сутрин ги пита, периодично идва да ме информира, понеже няма телефон, че ако не звънна в "милицията" ще си заколи сина, който обича да си покръква и прави скандали. А жена му се пенсионира преди месец и пак понеже нямат телефон ми съобщи, че ни е дала домашния на две-три места, та да я търсят за работа, аз да съм запишела подробностите...... Разгеле съм пацифист, иначе сега и аз като един Ботев бих пушка нарамила и не ми трЕбва Радецки - пеша ще ида до комшията.
Чудомир да си, няма да ти стигне перо да опишеш взаимоотношенията с другите хора, границите, съобразяването и изобщо...
Иначе темата е интересна.....Ама с оглед на горенаписаното, за момента не съм много наясно още с нещата. Незнам дали някога ще измъдрувам къде е границата. За сега само един път ги предупредих, че имам бебе и ако си позволят да крещят след 21.00 часа - аз ще извикам полиция, преди да съм ги изклала  Laughing

Темата е за "другите хора", ама аз си позволих да дам нагледен пример с комшията  Laughing

Междувпрочем сте пропуснали Хитлер в списъка с великите личности.....,които са клали...
Цитирай

София

Със съседите се съобразявам като не вдигам шум в определени часове на денонощието, не тупам и не си мия терасата когато отдолу има пране, не замърсявам входа, винаги участвам в общото почистване на околоблоковото пространство.
 В извънсъседските отношения много рядко се съобразявам с някой, егоизмът ми е присъща черта.Винаги съм гледала първо на мен и на семейството ми да е добре.
Цитирай

София

Ами аз си имам едно просто правило, което "работи" - Не причинявай това, което не искаш да ти причинят. Съобразявам се естествено.
А и Зуи го е казала съвсем точно и не виждам какво може да се добави.
Е, то пък .... няколко са нещата- тишина, чистота и по едно добър ден, ако искаш

Цитирай

Düsseldorf, DE

Да се съобразяваш с дадени правила, ред, култура, норми на поведение валидни за дадено общество, означава да съзнаваш принадлежността си към това общество.
Границите в поведението на хората в дадена общност са жизнено важни за нормалното  й функциониране.
Моите наблюдения обаче са, че българинът има проблем с това да бъде час то дадена общност.
Изобщо спазването на каквито и да било норми на поведение се отдава трудно на много хора.
Липсва елементарна култура и хигиена. Съществуват само претенции.
Границите в поведението на много хора отдавна са премахнати.
Наивници като мен все още се съобразяват с правилата и проявяват търпение, играят по правилата. Но и ние разбираме, че граници отдавна няма.
Безнадеждността на тази българска действителност обаче е толкова отчайваща, че много от нас изпадат в апатия и престават да отстояват правата си, спират да обръщат внимание на нередностите около себе си, само търпят и мълчат, докато простотията взема връх в живота ни.
Цитирай

Борка, ако не те бях виждала на живо, щях да си помисля, че си нисък.  Laughing
Цитирай
Ти си бил голям демагог, Борисе... За малко да се хвана... Ботев, Левски, Чингиз хан, Чърчил... Става въпрос за различни нрави, в различни периоди от развитието на човечеството...
Вече ми се струва, че не е необходимо да колиш никого за да станеш известен... Защо да не проявиш различието си като изобретиш лекарство против някакво заболяване, икономичен енергиен източник или направиш някакво постижение в спорта, икономиката, изкуството...  bowuu
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 20 отговора