Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Сдружение "Настоящи и бъдещи майки"
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

София

Мнения: 557
Имам ли право ,по закон , да отивам по-късно на работа и съответно да си тръгвам по-рано ?
Става въпрос за водене  и прибиране на децата от градина/ясла ?
Цитирай

на седмото небе

Мнения: 152
До 3-годишна възраст-да.После-по споразумение с работодателя.
Цитирай

София

Мнения: 557
то4но до 3г ме интересува. Peace
Може ли по-подробно?
Или самия текст? Praynig
Цитирай

Бургас

Мнения: 2 573
pepeliashka , извинявай, че ще се възползвам от темата, но четейки темата ми хрумна да питам и аз...

Как стои въпроса и с отпуските, т.е. до колко е редно да не ги дават  Rolling Eyes

Ако може и този текст  Praynig


Цитирай

София

Мнения: 557
Как така не ги дават?
Не те пускат отпуска ли?
По принцип,доколкото ми е известно,
майките с деца са с предимство пред другите колеги.
Имам предвид с малки деца... Blush
А и нямат право да ти откажат отпуска пак по същата при4ина. ooooh!
Но нека някой с пове4е инфо /ако може и с текст  Wink / да се изкаже тук...

Я виж ,какво намерих :

Чл. 174. (Доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работници или служители, ненавършили 18-годишна възраст, и майки с деца до 7-годишна възраст ползуват отпуска си през лятото, а по тяхно желание - и през друго време на годината, освен в случаите по ал. 4 на предходния член.
Прекъсване на ползуването
Чл. 175. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Когато през време на ползуването на платения годишен отпуск на работника или служителя бъде разрешен друг вид платен или неплатен отпуск, ползуването на платения годишен отпуск се прекъсва по негово искане и остатъкът се ползува допълнително по съгласие между него и работодателя.

(2) Извън случаите по предходната алинея отпускът на работника или служителя може да бъде прекъсван по взаимно съгласие на страните, изразено писмено.
Отлагане на ползуването
Чл. 176. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Ползуването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година:

1. (доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) от работодателя - поради важни производствени причини при условието на чл. 173, ал. 5 , изречение трето;

2. от работника или служителя - когато ползува друг вид отпуск или по негово искане със съгласието на работодателя.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползуването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.

(4) Неизползуваният размер на платения годишен отпуск може да се използува от работника или служителя до прекратяване на трудовото правоотношение с този работодател.
« Последна редакция: ср, 20 авг 2008, 11:21 от pepeliashka »
Цитирай


Мнения: 22
 до pepeliashka

По КТ нямаш такова право.
Право на отпуск за кърмене и хранене до 8 месечна възраст на детето 2 пъти на ден за по 1 час.След 8-месечна възраст с изричното разрешение на здравните органи.

Друг е въпросът ако работодателят ти разреши по своя преценка и по някакъв начин ти оформи такова работно време...че теб да те устройва.
Цитирай

СОФИЯ

Мнения: 363
Здравей те!Искам да попитам-преди време,когато бях по майчинство,фирмата за която работех не ми даде отпуска който ми се полага за 2те години майчинство!Искам да попитам дали някой знае сега след няколко години те ми се пазят и дали мога да си ги взема !Благодаря предварително!!
Цитирай

СОФИЯ

Мнения: 8 604
Здравей те!Искам да попитам-преди време,когато бях по майчинство,фирмата за която работех не ми даде отпуска който ми се полага за 2те години майчинство!Искам да попитам дали някой знае сега след няколко години те ми се пазят и дали мога да си ги взема !Благодаря предварително!!

Не са ти ги дали newsm78, нямат право на преценка. Както и да е, за теб е минало.
Не ти се пазят, отпускът е за отглеждане на дете до 2г. възраст. Твоето дете явно вече е над 2г.
Цитирай

СОФИЯ

Мнения: 363
Нееее!Нали докато си по майчинство за всяка година от него ти се падат 20дни платен годишен  отпуск,за всяка година!Аз питам за тях???
Цитирай

СОФИЯ

Мнения: 8 604
Нееее!Нали докато си по майчинство за всяка година от него ти се падат 20дни платен годишен  отпуск,за всяка година!Аз питам за тях???


Тях имаш право да ползваш, мисля че беше по-подробно коментирано в темата за отпуските, аз не я следя. Погледни там. Ако казусът ти е по-специфичен е добре да зададеш въпросите си там.
Цитирай

СОФИЯ

Мнения: 363
Благодаря ти!
Цитирай

София

Мнения: 3 250
Нееее!Нали докато си по майчинство за всяка година от него ти се падат 20дни платен годишен  отпуск,за всяка година!Аз питам за тях???

Ако си все още в същата фирма - може да си ги ползваш или при прекратяване на договора ти да ти се платят. Но ако си напуснала - не виждам как ще ги накараш да ти ги платят или някой друг работодател да ти ги даде.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.