"Педагогическо" захранване

  • 2 161
  • 34
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 76
Първоначално ми прозвуча като някакъв Марксиско- Ленински лозунг , но не напротив оказва се че се прокламира нов "естесвен""природен "и своевременно "възпитателен " метод на захранване  , а с по-прости думи който каквото докопа от масата. Е това направо ме озадачи..В природата доколкото ми е известно всички родители на бозайници / каквито сме и ние/ помагат и учат  малките си да ловуват с примера си като в началото им носят плячката да речем а не да я качват на дървото например и да кажат "ако можеш си вземи, ако не можеш..."Освен това не знам да има само кърмени  до една година.Явно човекът е накакъв друг екземпляр защото ако детето трябва да може да си вземе самоза да покаже че е готово има вероятност да не хапне нищо поне до първата си годинка.
И в този дух да споделя че преди време форумът беше за всички и беше интересен а сега в " Кърмене и незахранване " чета само едно  също и ако някой изрази друго мнение веднага става "некомпетентен" и  т.н.Ми те всички с акъла си които не им се занимава са се изнесли.Да кажа на Бу ако чете а тя изглежда благоразумна да ги разделят поне на кърмене и отделно захранване защото за всички тук това явно са две изключващи се работи.Не че е проблем ама влязах за инфо за захранване с пюре/  какво и колко/ а се оказа че такова няма!

# 1
  • София
  • Мнения: 2 217
Доколкото ми е известно, педагогическото захранване няма нищо общо със случайното докопване на нещо от масата. Питала съм по-разбиращи от мен и знам, че е много добър метод, но аз не бих го приложила, защото съм от страхливите майки и се ужасявам от задавяне. Дори и трохички ме е страх да давам, като знам, че сина ми се дави от биберона с дупка за новородено Sad Иначе приветствам метода и не мисля, че някой го натрапва във форума, поне с такива впечатления съм останала. Що се отнася до кърменето - ми аз все още давам само кърма, на осем месеца сме, и мисля да си го кърмя дълго, ако е рекъл Господ, пък той така или иначе не иска друго освен кърма, така че....може и да станем от тия,  дето до година са само на цица.... Laughing

# 2
  • Earth
  • Мнения: 1 952
marine_log , прочети моля те малко за нещата които не разбираш, преди да започнеш да пишеш за тях.  Naughty

# 3
  • Мнения: 76
Ами ако не иска ок ама моето иска и реве за още.Кажи сега защо да слушам и да не му давам?Нали беше ако иска?

# 4
  • Earth
  • Мнения: 1 952
Както и преди писах: Не си прочела достатъчно ! След обстоен прочит, ако  сама не намериш отговора който търсиш, значи аз не мога да ти помогна.  Wink

# 5
  • Мнения: 373
marine_log аз ще коментирам втората част напоста ви.
И тук отново ме изненадахте да ви кажа честно.Напълно ви покрепям за това, че всяко мнение е късно захранване и кърмене.Има майки, като мен, които не са за късното захранване по една  идруга причина,но просто немогат да намерят нужната информация и да изразят мнение, защото са набедени за некомпетентни, само защото не са съгласни с наличната информация.Аз ако се разтърся из нета ще намеря много инфо несъвпадащо с това, което се приема за "офицално" но веднага ще бъде отхвърлено.Но не си правя труда като вас да споря, защото е безмислено както ще се убедите не след дълго.Това е практика не само в този форум, ами във всеки един.не е приятно наистина и затова ако не сте забелязали си пишат едни и същи майки, които пускат пост от рода" напълно съм съгласна и да добавя късното захранване е по-добро".Но за кого и за колко време ще е така не се знае.
По въпроса за първата част на вашият пост.Аз преминах към въпростоно педагогическо захранване(или поне някакъв мой си вид такова) след като забелязах, че няма друг начин да захраня детето си, понеже то си търси гърдата.А аз не искам това, защото почна да проявява здравословни проблеми.Както и да е извинете за дългото ми писане поувлякох се  Embarassed

# 6
  • Мнения: 2 401
Щом толкова много я дразни форума авторката просто може да не го чете, а не да пуска теми специално за да обяснява колко и е безинтересно тук!

# 7
  • Мнения: 700
marine_log,не си разбрала точно за какво става дума при педагогическото захранване.Прочети внимателно,има доста материал. Simple SmileМного добър метод е Peace!Много майки опират до него,защото децата просто не могат да се захранят ПРАВИЛНО по друг начин!Отказват да ядат "изчислените количества" и обикновено се стига до разсейване,занимаване и в крайна сметка насилствено нахранване.
 
 Това точно е ключовата разлика при ПЗ,че се стреми избягване на всякакво насилие върху естествения апетит и нужди на детето.Така е и в природата: няма лисица,която да се хване да чака и да дава на лисичето си "изчисленото"количество храна от лисичите педиатри.В природата активността е най-вече от страната на малкото.То е гладното,то има съвършена преценка колко и какво да яде!
 
 И разбира се,че детето,ако иска ще му дадеш още,ако е достигнало подходящата възраст,както всъщност става и при захранването по схема.Има си определени правила и не бива да се прекалява,за да не се претовари храносмилането.

# 8
  • Мнения: 700
marine_log , прочети моля те малко за нещата които не разбираш, преди да започнеш да пишеш за тях.  Naughty
И аз апелирам към същото.
Скъпа marine_log, много ми допада този ненасилствен метод на захранване. Нещо повече чувствам че това е правия път към възпитание за хранене и дори за близки взаимоотношения с останалите членове на семейството. Изобщо свободата в него е чудесен начин за по-спокойно отглеждане и е добър, както за детето така и за родителите.
Моят съпруг също го одобрява и няколко пъти е казвал: "Добре че е този интернет и този форум, за да ни облекчи живота!"
Както е казал народа: "Насила хубост не става". Мисля че да насилваш детето да яде в точно определен час и точно определени дози и точно определени храни не е естествено. Уважавам обаче мнението ти по въпроса. Нека да има сравнение. Така най-добре излиза доброто.

# 9
  • Мнения: 376
marine_log, aз съм за всеки метод които успява да приеме детето ми. сменям няколко варианта едновременно. готова съм всеки път с паничка пюре, паничка полу-пюре с кубчета, и паничка с готови парчета като за нас. детето ми обича всеки път различен вариант, а някои път обича всички варианти на куп, редува ги за по интересно. понеже все наддаваме по малко, не искам да пропусна и веднъж мига в които тои ще иска да яде много, а аз ще имам само храна за големи, и няма да мога да го натъпча. а такива мигове има, и не много рядко. звучи гадно, но така се храним и растем. иначе не растем и ни хлътва фонтанелата, и таткото пищи че държа детето гладно.

така че аз подкрепям всички методи подходящи за различните деца. всяка маика има право да избира според детето си. не упреквам никои и не съм екстремна привърженичка на нищо. ползвам всеки един съвет по начина по които ми угажда. благодарна съм че получавам такива и че маичетата тук са отзивчиви   bouquet и всеки е с различен опит.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 734
Хайде сега и за бозайниците да си поговорим...направи си сметка едно коте или куче за колко време става възрастен индивид и съответно колко време е нормално да го кърми майка му.Ами котетата на 6 мес. вече са си почти готови да имат собствено поколение,как ще ги кърмят още.Не случайно 1 кучешка или котешка година се равнява на 7 човешки.Развитието на тези бозайници е много по-бързо,животът им много по-къс,за много по-малко време са сукалчета,в сравнение с човешките бебета..Ще дам пример обаче с един друг бозайник-слонът.Женската гледа малкото си около 12 год.А колко време го кърми,виж тук:http://www.worldstory.net/bg/savana/elephant_baby.html
Не е зле когато се говори за нещо да е прочетено и разбрано добре,а не да се стреля напосоки.Аз също не съм кой знае каква привърженичка на пердагогическото захранване,но прочетох подробно за него,разбрах смисъла му и тогава реших,че не е за мен.

# 11
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Я какви обобщения тук Laughing
Това е същото като да влезеш в Майките и понеже си видял на първа страница тема за естествената бебешка хигиена, да изтъпаниш насреща тема - абе вие полудяхте ли, преди време толкоз имаше писано за памперсите, сега какво всички си гледате децата по гол г Rolling Eyes
Не се решава само по една тема, че всички си гледат децата по даден начин - има достатъчно много теми и достатъчно много информация, включително поне 5-6 статии в библиотеката с различни схеми за захранване с пюрета и лъжичка. И като информация - на първа страница в момента, на трета позиция е темата Примерна схема за захранване-8, където се коментират именно разни схеми и начини на захранване. ПЗ си има отделни теми, където пишат майките, които го практикуват.
mustaine - аз лично изключително много се интересувам от аргументация на позициите с информация, линкове и изследвания и обикновено ползвам най-големите бази-данни с медицински изследвания (напр. тази, която е най-голямата, най-уважавана и най-често използвана - Cochrane Database), когато проверявам дадена информация по въпроси с противоречиви мнения. Така че - ако успеете да намерите медицинска информация, която доказва, че захранване с твърди храни преди 4 месеца е полезно и с повече предимства за здравото доносено дете, отколкото захранване в средата на първата година, ще се радвам да я споделите с нас Laughing Това по повод твърдението ви в някоя от всичките други теми по въпроса, че педиатрите разполагат с някакви техни източници на такава информация, които обаче не споделят с майките Rolling Eyes
Иначе от същата тази Кохрейн библиотека на ревютата на съществуващите медицински изследвания до момента - ето това е заключението за това каква е оптималната продължителност на изключителното кърмене въз основа на сравняването на данните от медицински изследвания, съпоставящи здравето на майките и бебетата при изключително кърмене за 3-4 месеца или изключително кърмене за 6 месеца:
Optimal duration of exclusive breastfeeding
Наистина може да е доста стресово, ако детето продължително време отказва твърди храни - което може да се дължи на различни проблеми (алергии, атипични състояния, безсимптомно протичащи инфекции), които се отразяват на общото състояние. Така че в такива случаи е възможно връзката да е обратната - не отказът на детето да яде друго освен кърма да причинява проблема, а проблемът да е в основата на отказа на детето да приема и други храни освен кърмата (което между другото важи и за анемиите, които се свързват и с безапетитие освен всичко останало).

Последна редакция: чт, 21 авг 2008, 18:00 от hedra

# 12
  • Мнения: 2 829
Аз захраних сина си педагогически и съм мнооого доволна. Просто взимаш детето на масата и му даваш да яде когато, каквото и колкото иска Grinning Лесно, просто, приятно и забавно, и същевременно толкова естествено! Сина ми отначало хапваше по съвсем малко твърда храна, постепенно сам увеличи количествата, които изяжда, като към година и половина започна да хапва вече по-солидни количества. Винаги обаче е бил едричък за възрастта си-и на ръст и на килограми, така че явно кърмата му е била съвсем достатъчно. Изобщо, живота ми с детето е лек и приятен-благодарение на кърменето на поискване, ЕБХ, педагогическото захранване и привързаното родителство. Живеем си в хармония, с детето не се борим за надмощие и не се налага да го наказвам, просто си сътрудничим за всяко нещо-така тръгнаха нещата от самото начало-аз се съобразявам с неговите нужди, а той се съобразява с мен и с правилата вкъщи.
За протокола-върнах се на работа на половин работен ден когато малкия беше на 7 месеца и на пълен работен ден когато беше на година и 2-3 месеца. До към годинката дребното изяждаше символични количества твърда храна, но т.к. ядеше от моята чиния никога не съм знаела колко точно изяжда. След това постепенно започна да хапва повече и съответно искаше да яде сам-от тогава му слагаме отделна чиния. Отби се съвсем скоро-на около 2 г., съвсем сам, без да полагам усилия Grinning
Този начин на захранване може да не е най-добрия, може да не е подходящ за всяко семейство и за всяка майка и дете, но за мен и моето семейство определено беше правилен избор Grinning Радвам се, че го избрах и смятам с удоволствие да го практикувам и със следващото бебе (стига самото дете да не е против Grinning

# 13
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
Отказват да ядат "изчислените количества" и обикновено се стига до разсейване,занимаване и в крайна сметка насилствено нахранване.

"Изчислените количества", разсейване, насилствено нахранване" не са единствените алтернативи на ПЗ, да си имаме уваженията!  Mr. Green

Аз не мога да сложа термин някакъв на начина, по който захранвам, но понеже с големият ми син нещата вървяха идеално, затова и повторих същото и с малкия, с единствената разлика, че бях по-смела с идеята да се храни сам отрано и да отхапва по-големи парчета.  Не винаги се храни от нашата храна, по простата причина, че не винаги готвя храна, подходяща за него, а това все пак не е ПЗ. Пюрирала съм храни първите няколко седмици, което пак не е ПЗ. Не винаги се храни с мен, защото не винаги е гладен когато аз съм гладна и обратното, което  пак не е съвсем "педагогически". Ядял е повече на столче, отколкото в мен, което пак не е "педагогически". И го храня, и яде сам - както дойде, в зависимост от обстоятелствата. Май пак не е съвсем "педагогически". Нито е насилван обаче, нито пък има определени количества за изяждане.

П.С. yanast, честито за втората лентичка!  Grinning

Последна редакция: чт, 21 авг 2008, 17:48 от Че Ка

# 14
  • Мнения: 14 489
хващате се за отделни изрази от постинга на авторката на темата, но не схващате същността, не е толкова проблема "за" и "против" педагогическото захранване, а това, че тук не е подфорум за кърмене и захранване, а подфорум за дългокърмене и педагогическо захранване.

разбира се всеки си избира колко точно да кърми и как да захранва, но в настоящия подфорум почти не се срещат хора които са кърмили малко и които си захранват с пюрета.

общо взето най-активно пишещите в "кърмене и захранване" са майки, ползващи слинг, спещи в едно легло с децата си, кърмещи почти една година че и повече и захранващи педагогически.

моите уважения към труда на модераторите на подфорума но библиотеката и закованите теми не могат да стъпят на малкия пръст на съответните в подфорум "хранене с АМ и захранване". аз поне за захранването ползвам тези ресурси, тук почти не намирам нещо съществено.

# 15
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Това какво значеше - че трябва да хванем и да изгоним от форума всеки, който кърми над годинка, за да не се създава впечатление, че всички трябва да кърмят по толкова ли newsm78 А ако ги няма тези активно пишещи и кърмещи по над годинка момичета, кой ще даде информацията на изпадналите в паника девойки от отчетните с бебета на по дни - другите майки със също толкова големи бебета и с точно толкова липса на опит ли Rolling Eyes
Досега не съм забелязала да бием някого по главата с екологична точилка да спи с бебето си в едно легло, непременно да има на склад 4 слинга различен модел, да готви всичко сам от био-продукти и да кърми до предучилищната Rolling Eyes
В крайна сметка как всеки вижда и изживява едно място като това, се определя и от вътрешните му нагласи, противоречия и комплекси, ако щеш. Инфо има за всички - и за начинаещите мами, и за тези, които продължават да кърмят до 4г. И за ПЗ, и за други схеми и модели. Инфо за захранването има далеч не само тук, нито пък има смисъл постоянно да се дублират библиотеките на подфорумите - важното е, че на който му трябва, има откъде да я намери. Неслучайно и двата подфорума третират въпросите за захранването, така че се обхващат различни гледни точки и аз лично не виждам абсолютно никакъв проблем в това, че кърмачка ще ходи да чете в библиотеката на подфорума за хранещите с АМ или пък обратното Rolling Eyes
Или, както се казва всеки път на ЛЛЛ-срещите - може нещо от чутото тук да не ви харесва и да не отговаря на вашите виждания за нещата. Вземете това, което ви е от полза, другото отминете с усмивка - и заповядайте пак Hug

# 16
  • Earth
  • Мнения: 1 952
Алегра, аз значи съм стандартна форумка. Кърмя вече над 1 год, захраних педагогически и спя на едно легло с бебчо.

хващате се за отделни изрази от постинга на авторката на темата, но не схващате същността, не е толкова проблема "за" и "против" педагогическото захранване, а това, че тук не е подфорум за кърмене и захранване, а подфорум за дългокърмене и педагогическо захранване.
разбира се всеки си избира колко точно да кърми и как да захранва, но в настоящия подфорум почти не се срещат хора които са кърмили малко и които си захранват с пюрета.

Авторката на темата в друг пост / и друга тема / е изразила мнението си относно късното захранване. http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=322242.0
В тази тема тя има точно това впредвид , за което  е писала.
Алегра, захранилите майки с ПЗ сме малко. Но се увеличаваме  Heart Eyes
Има много  сред нас, който са кърмили малко и захранват с пюрета. Недей просто ей така да слагаш разни определения. Това кой на кого може да стъпи на еди-кой си пръст е несериозно като изказване. Пък и има ли някакво значение в кой точно подфорум ще намериш търсената от теб информация. newsm78

# 17
  • Мнения: 2 652
Аз също захранвам детето си по този начин и тя и аз се чувстваме прекрасно. Няма бутане на лъжици в устата и пасивно отношение към случващото се на масата. Освен това използвах естествения интерес на бебетата да слагат всичко в устата си, за да я науча да се храни сама първо с ръце, после с прибори. От годинка и 2 месеца може да се храни абсолютно сама с вилица, лъжица, да пие от чаша и да си забърсва масата, ако разлее. И тя е доволна от това, защото прави като мама и татко.

Наистина, прочети повечко за този начин и на захранване и ако имаш някакви по-конкретни въпроси, заповядай в темата за ПЗ, веднага ще ти отговорим.

Последна редакция: чт, 21 авг 2008, 23:38 от Grace'

# 18
  • Мнения: 373
hedra не сте разбрали правилно позицията ми.Аз съм против захранването след 6м и нагоре.Но съм за след 4.Исках само да оточня за какво говоря.Разбира се съм се информирала от вашите налични материали и съответно линковете към тях.Говорих обобщено без да давам примери. Wink.При положение, че при мен ранното захранване се оказа по-добро от късното стигнах до този извод.Специално да се ровя из нета се е случвало от чисто любопитство и наистина попаднах на доста информация дори и на такава препоръчваща така мразеният от всички напоследък сок и неговото даване от рано.Затова информация всякаква, но коя ще се вземе под внимание е друг въпрос.
По темата искам да добавя, че е добър вариант педагогическото захранване след като  се наблюдава проблемно захранване.При моят случай върши работа (за сега) що годе имаме напредък.

# 19
  • Мнения: 168

Този начин на захранване може да не е най-добрия, може да не е подходящ за всяко семейство и за всяка майка и дете, но за мен и моето семейство определено беше правилен избор Grinning Радвам се, че го избрах и смятам с удоволствие да го практикувам и със следващото бебе (стига самото дете да не е против Grinning

Абсолютно съм съгласна с последното "стига самото дете да не е против" Grinning
Аз кърмих моя син до 6 навършени месеца, но не "изключително кърмене", т.к. самото дете си искаше вода, нямам обяснение за това и до ден днешен насила гледам да пийне малко сок (понеже иначе сурови плодове не ядем засега) и пие по 600 мл за денонощие вода, че понякога и повече. Та се захранихме на 6 навършени месеца с оризова безмлечна каша (по преценка на една педиатърка) така 1 месец само оризова и царевична безмлечна каша и после пюре. И така след 4 месеца се оказа , че ядем доста неща и в началото на 10 месец ме гледаше докато ям пържени картофи (може някои да ме нападне за това, но...) аз не издържах и му дадох картофче, оттогава моя син не ще и да чуе за пюре  Confused Какви ли опити не правих не и не, клати глава, мръщи се, реве абе каквото се сети, но не яде пюре или каша. Като междувременно се кърмим само сутрин и понякога през нощта, та иска да яде от моята или от тази на баща си чиния, каквото и когато ядем ние. Та след като на 4 месеца ни поставиха диагноза Атопичен дерматит сега спокойно ядем сладолед, всички видове меса и без помен от пъпки  Grinning
Малко дълго стана, но мисълта ми беше, че аз не съм и не бях чела нищо за "педагогическо захранване", никога не ми е минавала такава мисъл, че моето дете ще откаже пюре, но... всичко се случва и затова мисля, че всяко дете само си показва какво и колко иска да яде  Mr. Green в останалите случаи ние сами ги насилваме за разни неща, които сме чели или сме искали за тях. Една приятелка наскоро сподели, че тя е чела и искаше да си захрани сина по този начин, а детето... то си иска пюрета и не иска да яде друго  Laughing

# 20
  • Мнения: 14 489
 Shocked детето ти на 10 месеца яде сладолед?

AnetaH, не поставям никакви определения, споделям наблюдения.
не приемайте поста ми като критика, споделила съм моите впечатления.

# 21
  • Мнения: 454
Не мога да се съглася, че този подфорум е станал сбирка само за дълго кърмещи и педагогически захранващи майки. Аз самата все още не мога да се причисля към кърмещите над година, както е видно от подписа ми, а и не използвам метода на педагогическото захранване, но все пак този подфорум ми е доста интересен. В библиотеката има множество статии за различни начини на захранване и всеки може да избере, това което му се струва най-подходящо или пък да комбинира различните методи според ситуацията. Аз досега не съм забелязала, някой да ме е нападнал, защото съм захранила със зеленчуково пюре на 5 месеца. Нито мисля, че трябва да се съобразявам с нечие мнение, нито пък да оспорвам начина на захранване на другите майки. Просто чета информацията и правя своя избор.

# 22
  • Мнения: 2 829
В този подфорум може да пише всеки, който иска-и аз например нямам намерение да спирам да пиша, защото съм кърмила до 2 г. и съм захранила педагогически. Който е чел и познава форума знае, че много често например сме помагали на майки, които искат да отбият децата си по-рано. Има доста различни теми за захранване и доста различни схеми за захранване.
Че Ка, мерси!
Нека да уточня, че и аз самата приспособих ПЗ към собствените си нужди-напр. оказа се че не ми е удобно детето да стои в скута ми, защото явно не съм достатъчно сръчна и се омазвахме и двамата с ядене, затова купихме столче за хранене-което не е "по канона" на педагогическото захранване, и на мен ми се е случвало детето да е гладно а аз не и обратното-т.е. не винаги се храним заедно, а и когато съм на работа го храни бабата, която винаги го храни отделно-такива са и разбиранията и след като тя ми гледа детето донякъде се съобразявам с нея (както и тя се старае да се съобразява с моите разбирания). Освен това и моето дете е опитвало пюрета-когато хранят някое приятелче навън и моето гардже се нарежда и съответно му дават Grinning И понеже се оказа, че пюретата му харесват сме му купували понякога-не виждам смисъл да го лишавам от нещо, което очевидно му харесва и не е вредно само защото съм решила да захранвам педагогически.

# 23
  • София
  • Мнения: 2 734
Аз си мисля,че до една степен всяка майка захранва педагогически с някои неща.Дечицата на един етап винаги се присламчват като видят сложена маса и в нашето семейство например никога не сме отказвали на дъщеря ми да си взема,откакто започна да иска.Така педагогически се захранихме с много важни неща всъщност-сиренето,късчета печено месо,кашкавалът,киселото мляко,салатите,че май и яйцата.Всяко едно от тези неща тя си е харесвала от нашите чинии и първите й дегустации са били оттам.Както вече писах,аз си харесах схемите с пюретата и кашите,за мен те бяха по-удобни,но ето,че сега като се замислих,дъщеря ми всъщност сама си е провеждала и ПЗ паралелно.

# 24
  • Мнения: 700
 Разбира се,може по различни начини да се стигне до една и съща,успешна крайна цел.
 Аз също,въпреки,че захраних педагогически съм давала понякога пюрета (от тези на СЕмпер,защото са с по-едри късчета и с леки подправки),а и има някои много вкусни десерти,йогурти,защо да лишавам детето от тези вкусотиийки.Не винаги съм успявала да сготвя,а и когато сме пътували някъде и се храним в заведение,винаги съм взимала и готова храна в бурканче.И на нас храненето в скута ми не ни допадна,храни се на столче,а на последък го слагам направо на нашите столове.
 Има един момент,обаче при захранването по схема където може много лесно да се подхлъзнеш в неправилна посока.И това е,когато майката приготвя всеки ден специална храна на бебето,отделя ценно време,а  често то хапва с желание само 1-2 лъжички в най-добрия случай.Ей тогава няма ли да се почувствате не особено доволни за хвърленото на вятъра време?И май тогава се почва с кандърдисването.Това ми хареса в ПЗ,че такова разочарование не може да се получи.Пести се време и не на цената на качество. PeaceДори напротив,всички вкъщи почнахме да се храним много здравословно и така създадохме и навик на синът ни да продължи по този път. Grinning
 

# 25
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
И това е,когато майката приготвя всеки ден специална храна на бебето,отделя ценно време,а  често то хапва с желание само 1-2 лъжички в най-добрия случай. И това е,когато майката приготвя всеки ден специална храна на бебето,отделя ценно време,а  често то хапва с желание само 1-2 лъжички в най-добрия случай.Ей тогава няма ли да се почувствате не особено доволни за хвърленото на вятъра време?И май тогава се почва с кандърдисването.

Ами то това може да важи и без да готвиш отделно. Детето ти не ще да яде от храната, която си приготвила, и ти се чувстваш разочарована, щото си се старала, все пак време си отделила и т.н.  Човек, ако е решил, че детето му трбява да "оцени" сготвеното и отделеното време, ни ПЗ, ни друг тип захранване ще го спре да си кандърдисва детето да яде.  Grinning

Последна редакция: пт, 22 авг 2008, 18:08 от Че Ка

# 26
  • Мнения: 700

Ами то това може да важи и без да готвиш отделно. Детето ти не ще да яде от храната, която си приготвила, и ти се чувстваш разочарована, щото си се старала, все пак време си отделила и т.н.  Човек, ако е решил, че детето му трбява да "оцени" сготвеното и отделеното време, ни ПЗ, ни друг тип захранване ще го спре да си кандърдисва детето да яде.  Grinning
Не е точно така,защото сготвеното за семейството така или иначе се изяжда поне от двамата родители,а ако трябва да приготвяш половин час ядене специално за детето и после го изхвърлиш и това се случва дни наред,как ще се почувстваш?Всичко това не те ангажира така,обаче,ако детето се храни от общото ядене.

# 27
  • Мнения: 168
Shocked детето ти на 10 месеца яде сладолед?


 Mr. Green да и да ти кажа се чувства чудесно. Нито веднъж за това време се е разболял или пък е вдигал температура. Естествено ще ме апострофираш, че то това ще се види след години, но да ти кажа в днешни времена почти не ядеме нищо от това, което ти си яла като бебе  Grinning а и аз го казах и преди и пак ще го повторя - просто се вслушвам в това, което иска моя син, а не го тъпча с разни неща само, защото така трябва или е написал някои в изследването си. Аз се убедих, че няма еднакви правила всяко бебе си е индивидулно и според мен не може да се направи една схема за захранване, която да се следва от всички деца, това което понася на товето дете може да не понесе на моето.
а и нали всеки сам решава как да си гледа бебето - дали спроед това, което иска то или според това, което е решила мама  Hug

# 28
  • Мнения: 873
marine_log,не си разбрала точно за какво става дума при педагогическото захранване.Прочети внимателно,има доста материал. Simple SmileМного добър метод е Peace!Много майки опират до него,защото децата просто не могат да се захранят ПРАВИЛНО по друг начин!Отказват да ядат "изчислените количества" и обикновено се стига до разсейване,занимаване и в крайна сметка насилствено нахранване.
 
 Това точно е ключовата разлика при ПЗ,че се стреми избягване на всякакво насилие върху естествения апетит и нужди на детето.Така е и в природата: няма лисица,която да се хване да чака и да дава на лисичето си "изчисленото"количество храна от лисичите педиатри.В природата активността е най-вече от страната на малкото.То е гладното,то има съвършена преценка колко и какво да яде!
 
 И разбира се,че детето,ако иска ще му дадеш още,ако е достигнало подходящата възраст,както всъщност става и при захранването по схема.Има си определени правила и не бива да се прекалява,за да не се претовари храносмилането.
само да добавя,че този тип захранване е по-лесен:детето ти подражава,скоро до акъла му стига идеята,че може само да си вземе от чинията,от която идва храната и не се налага първо да храниш него,после сама да се надумкаш набързо,понеже другите вече са приключили с обяда,не се налага да търчиш до детска кухня,да купуваш пюрета,да готвиш отделно за бебето.много е подходящо за цицоманчета като моето Mr. Green
и Да-моето бебе също яде сладолед,леко разтопен,на малки дози.яде и шоколад,да ви кажа Peaceне смятам да лишавам детето си от удоволствията на живота,заради остарелите практики Naughty

# 29
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
...ако трябва да приготвяш половин час ядене специално за детето и после го изхвърлиш и това се случва дни наред,как ще се почувстваш?Всичко това не те ангажира така,обаче,ако детето се храни от общото ядене.

Не е задължително да приготвяш половин час ядене отделно за бебето, особено ако използваш част от продуктите, с които готвиш за възрастните,  а и готвиш и двете неща едновременно. Понякога, особено като вече си въвел достатъчно храни, просто готвиш заедно и отделяш храната за бебето, преди да добавиш подправките или нещо друго, което не считаш за подходящо. Нито е задължително  да изхвърляш след това - има  хладилници, в които се пази не само отделната детска храна, а и храната на цялото семейство. А и храната на бебето може да става за ядене. Няма лошо да му изям намачкания картоф със сирене, който съм направила специално за него, примерно.  Grinning

Иначе не знам от къде точно идва термина "педагогическо захранване", предполагам от руски, но на английски нещо подобно се нарича BLW (Baby Led Weaning). Основната разлика с "обикновеното захранване" е, че при  BLW, фазата на пюрираните и намачкани продукти е прескочена и детето се храни самО от самото начало. Така или иначе обаче  не може да се прескочи фазата за даване на храна на бебето, различна от тази за възрастните, заради принципа на постепенното въвеждане на храните, освен ако може би цялото семейство не се прежали да си хапне безвкусен безсолен ориз, примерно.  Grinning На мен лично идеята от самото начло детето да се храни от храната, с която се храним и ние, не ми се стори много разумна, каквато май е идеята на ПЗ (но не и на BLW!) . Употребяваме доста неща - храни, продукти, подправки (сол, захар, примерно), и в количества, които не смятам, че са подходящи за едно 6 -7-...-10 мес. бебе. Между впрочем,  практиката да се внимава какво се дава на детето никак не е остаряла.

Последна редакция: пн, 25 авг 2008, 02:47 от Че Ка

# 30
  • Мнения: 700
 Абсолютно съгласна съм с това,което описваш Че Ка.Дори знам,че майките,които хранят по ПЗ използват този принцип.Много често отделят преди да се сложат по-пикантни подправки,сол и т.н.Все пак и детето и майката ползват едни и същи храни в този случай.
 При нас пък така се получи,че няма нужда от това,защото това,което приготвям за детето ми допада и на мен.Мъжът ми си добавя малко сол.Не ползвам запръжки и т.н.
 Не смятам,че е вредно да се овкуси леко със сол след 6 м.Особено за микродозите,които изяжда детето.

# 31
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Това,което приготвям за малката го ядем и ние-добавям малко сол,но мисля,че не е толкова вредно

# 32
  • Мнения: 14 489
Това,което приготвям за малката го ядем и ние-добавям малко сол,но мисля,че не е толкова вредно

дъщеря ти като гледам от подписа ти е на година и половина - то не е педагогическо захранване, а хранене вече при нея

# 33
  • Мнения: 433
Хм, и аз не мога да я разбера авторката на темата какъв й е проблема  newsm78  Има си тема специално за ПЗ, има си и тема за стандартното захранване и тя е винаги много активна.

Аз си изчетох много внимателно нещата за захранването, когато му дойде времето. И реших, че ПЗ е за мен, защото бездруго готвя доста безсолно и принципно здравословно, без запръжки, предимно варя и пека. И така и започнахме.
После, обаче, се наложи да започна работа и бебето бе с мен, което много усложни нещата - няма как в магазина да направим цапотията, която допускам у дома. Затова опитах и пюрета - домашно правени и готови (специално взимам по-едро смлени, на Семпер или Хип за по-голяма възраст, защото с много гладко пюрирани синът ми се дави и не ги харесва Laughing )  Дадох и готова каша - може би единствената гладка храна, която син ми преглъща. И така в момента той си яде 3 заместени яденета (а смятах да замествам ядене към годинката... ) , 1-2 пъти на ден давам парченца плод, а помежду тях и нощем си е кърмене на воля. Замразявам готвени за него неща, купувам и готови.

В същото време смятам, че напълно съм спазила духа на ПЗ -  детето яде храна, ако само  пожелае, не го насилвам да изяде определено количество, а колкото-толкова (за останалото има хладилници и търбухът на мама  Joy )  Храни се на масата с всички или поне с мен - винаги се старая да дъвча нещо дори ако само него храня в момента. Научи се от самото начало да предъвква парченцата между венците си и сега с двете си зъбчета яде парчета, доста по-големи от това, което ми се е струвало разумно навремето с кака му. (Следя какво става на изхода в памперса - явно сдъвква, големи парченца необработени не изхвърля).  Много рядко го храня в себе си - обикновено си седи в столчето, но допряно до кухненската маса на нейното ниво - така направихме и когато гостувахме на баба му и дядо му. И винаги опитва от моята чиния, ако пожелае и ако храната там  е подходяща за него. (ако не е - ловко го разсейвам с нещо странично)
Така се чувствам достатъчно свободна и водя активния живот, на който съм свикнала - работя, пътуваме, гостуваме при роднини и т.н., без това да нарушава ритъма на детето.

Никой никого не бие по главата с единствено правилното и вярно нещо. Самата система е достатъчно гъвкава и човек може да вземе каквото му е нужно и полезно - стига да спази принципа, поради който се прави това или онова, а не само да прилага механично и буквално нещата. Това важи и за всякакво захранване по принцип, не само за ПЗ.

# 34
  • Мнения: 8
Добре че е ПЗ,   bouquet
След три "тежки" седмици в безполезни опити да захраня бебо. Опитах "всичко" и домашни зеленчуци и купешки - НЕ и НЕ ! Цялата гама на Мъка  Cry , опъване, сърдене, давене....
А той човечето искал сам да папа и то не какво да е -  а картофи със сметана и синьо сирене във гювече. Хапнахме си двамата и после го дохраних с  АМ  Laughing
Сега и той е доволен, а аз направо грея:) Моя малък откривател Grinning

 Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт