"Педагогическо" захранване

  • 2 160
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 76
Първоначално ми прозвуча като някакъв Марксиско- Ленински лозунг , но не напротив оказва се че се прокламира нов "естесвен""природен "и своевременно "възпитателен " метод на захранване  , а с по-прости думи който каквото докопа от масата. Е това направо ме озадачи..В природата доколкото ми е известно всички родители на бозайници / каквито сме и ние/ помагат и учат  малките си да ловуват с примера си като в началото им носят плячката да речем а не да я качват на дървото например и да кажат "ако можеш си вземи, ако не можеш..."Освен това не знам да има само кърмени  до една година.Явно човекът е накакъв друг екземпляр защото ако детето трябва да може да си вземе самоза да покаже че е готово има вероятност да не хапне нищо поне до първата си годинка.
И в този дух да споделя че преди време форумът беше за всички и беше интересен а сега в " Кърмене и незахранване " чета само едно  също и ако някой изрази друго мнение веднага става "некомпетентен" и  т.н.Ми те всички с акъла си които не им се занимава са се изнесли.Да кажа на Бу ако чете а тя изглежда благоразумна да ги разделят поне на кърмене и отделно захранване защото за всички тук това явно са две изключващи се работи.Не че е проблем ама влязах за инфо за захранване с пюре/  какво и колко/ а се оказа че такова няма!

# 1
  • София
  • Мнения: 2 217
Доколкото ми е известно, педагогическото захранване няма нищо общо със случайното докопване на нещо от масата. Питала съм по-разбиращи от мен и знам, че е много добър метод, но аз не бих го приложила, защото съм от страхливите майки и се ужасявам от задавяне. Дори и трохички ме е страх да давам, като знам, че сина ми се дави от биберона с дупка за новородено Sad Иначе приветствам метода и не мисля, че някой го натрапва във форума, поне с такива впечатления съм останала. Що се отнася до кърменето - ми аз все още давам само кърма, на осем месеца сме, и мисля да си го кърмя дълго, ако е рекъл Господ, пък той така или иначе не иска друго освен кърма, така че....може и да станем от тия,  дето до година са само на цица.... Laughing

# 2
  • Earth
  • Мнения: 1 952
marine_log , прочети моля те малко за нещата които не разбираш, преди да започнеш да пишеш за тях.  Naughty

# 3
  • Мнения: 76
Ами ако не иска ок ама моето иска и реве за още.Кажи сега защо да слушам и да не му давам?Нали беше ако иска?

# 4
  • Earth
  • Мнения: 1 952
Както и преди писах: Не си прочела достатъчно ! След обстоен прочит, ако  сама не намериш отговора който търсиш, значи аз не мога да ти помогна.  Wink

# 5
  • Мнения: 373
marine_log аз ще коментирам втората част напоста ви.
И тук отново ме изненадахте да ви кажа честно.Напълно ви покрепям за това, че всяко мнение е късно захранване и кърмене.Има майки, като мен, които не са за късното захранване по една  идруга причина,но просто немогат да намерят нужната информация и да изразят мнение, защото са набедени за некомпетентни, само защото не са съгласни с наличната информация.Аз ако се разтърся из нета ще намеря много инфо несъвпадащо с това, което се приема за "офицално" но веднага ще бъде отхвърлено.Но не си правя труда като вас да споря, защото е безмислено както ще се убедите не след дълго.Това е практика не само в този форум, ами във всеки един.не е приятно наистина и затова ако не сте забелязали си пишат едни и същи майки, които пускат пост от рода" напълно съм съгласна и да добавя късното захранване е по-добро".Но за кого и за колко време ще е така не се знае.
По въпроса за първата част на вашият пост.Аз преминах към въпростоно педагогическо захранване(или поне някакъв мой си вид такова) след като забелязах, че няма друг начин да захраня детето си, понеже то си търси гърдата.А аз не искам това, защото почна да проявява здравословни проблеми.Както и да е извинете за дългото ми писане поувлякох се  Embarassed

# 6
  • Мнения: 2 401
Щом толкова много я дразни форума авторката просто може да не го чете, а не да пуска теми специално за да обяснява колко и е безинтересно тук!

# 7
  • Мнения: 700
marine_log,не си разбрала точно за какво става дума при педагогическото захранване.Прочети внимателно,има доста материал. Simple SmileМного добър метод е Peace!Много майки опират до него,защото децата просто не могат да се захранят ПРАВИЛНО по друг начин!Отказват да ядат "изчислените количества" и обикновено се стига до разсейване,занимаване и в крайна сметка насилствено нахранване.
 
 Това точно е ключовата разлика при ПЗ,че се стреми избягване на всякакво насилие върху естествения апетит и нужди на детето.Така е и в природата: няма лисица,която да се хване да чака и да дава на лисичето си "изчисленото"количество храна от лисичите педиатри.В природата активността е най-вече от страната на малкото.То е гладното,то има съвършена преценка колко и какво да яде!
 
 И разбира се,че детето,ако иска ще му дадеш още,ако е достигнало подходящата възраст,както всъщност става и при захранването по схема.Има си определени правила и не бива да се прекалява,за да не се претовари храносмилането.

# 8
  • Мнения: 700
marine_log , прочети моля те малко за нещата които не разбираш, преди да започнеш да пишеш за тях.  Naughty
И аз апелирам към същото.
Скъпа marine_log, много ми допада този ненасилствен метод на захранване. Нещо повече чувствам че това е правия път към възпитание за хранене и дори за близки взаимоотношения с останалите членове на семейството. Изобщо свободата в него е чудесен начин за по-спокойно отглеждане и е добър, както за детето така и за родителите.
Моят съпруг също го одобрява и няколко пъти е казвал: "Добре че е този интернет и този форум, за да ни облекчи живота!"
Както е казал народа: "Насила хубост не става". Мисля че да насилваш детето да яде в точно определен час и точно определени дози и точно определени храни не е естествено. Уважавам обаче мнението ти по въпроса. Нека да има сравнение. Така най-добре излиза доброто.

# 9
  • Мнения: 376
marine_log, aз съм за всеки метод които успява да приеме детето ми. сменям няколко варианта едновременно. готова съм всеки път с паничка пюре, паничка полу-пюре с кубчета, и паничка с готови парчета като за нас. детето ми обича всеки път различен вариант, а някои път обича всички варианти на куп, редува ги за по интересно. понеже все наддаваме по малко, не искам да пропусна и веднъж мига в които тои ще иска да яде много, а аз ще имам само храна за големи, и няма да мога да го натъпча. а такива мигове има, и не много рядко. звучи гадно, но така се храним и растем. иначе не растем и ни хлътва фонтанелата, и таткото пищи че държа детето гладно.

така че аз подкрепям всички методи подходящи за различните деца. всяка маика има право да избира според детето си. не упреквам никои и не съм екстремна привърженичка на нищо. ползвам всеки един съвет по начина по които ми угажда. благодарна съм че получавам такива и че маичетата тук са отзивчиви   bouquet и всеки е с различен опит.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 734
Хайде сега и за бозайниците да си поговорим...направи си сметка едно коте или куче за колко време става възрастен индивид и съответно колко време е нормално да го кърми майка му.Ами котетата на 6 мес. вече са си почти готови да имат собствено поколение,как ще ги кърмят още.Не случайно 1 кучешка или котешка година се равнява на 7 човешки.Развитието на тези бозайници е много по-бързо,животът им много по-къс,за много по-малко време са сукалчета,в сравнение с човешките бебета..Ще дам пример обаче с един друг бозайник-слонът.Женската гледа малкото си около 12 год.А колко време го кърми,виж тук:http://www.worldstory.net/bg/savana/elephant_baby.html
Не е зле когато се говори за нещо да е прочетено и разбрано добре,а не да се стреля напосоки.Аз също не съм кой знае каква привърженичка на пердагогическото захранване,но прочетох подробно за него,разбрах смисъла му и тогава реших,че не е за мен.

# 11
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Я какви обобщения тук Laughing
Това е същото като да влезеш в Майките и понеже си видял на първа страница тема за естествената бебешка хигиена, да изтъпаниш насреща тема - абе вие полудяхте ли, преди време толкоз имаше писано за памперсите, сега какво всички си гледате децата по гол г Rolling Eyes
Не се решава само по една тема, че всички си гледат децата по даден начин - има достатъчно много теми и достатъчно много информация, включително поне 5-6 статии в библиотеката с различни схеми за захранване с пюрета и лъжичка. И като информация - на първа страница в момента, на трета позиция е темата Примерна схема за захранване-8, където се коментират именно разни схеми и начини на захранване. ПЗ си има отделни теми, където пишат майките, които го практикуват.
mustaine - аз лично изключително много се интересувам от аргументация на позициите с информация, линкове и изследвания и обикновено ползвам най-големите бази-данни с медицински изследвания (напр. тази, която е най-голямата, най-уважавана и най-често използвана - Cochrane Database), когато проверявам дадена информация по въпроси с противоречиви мнения. Така че - ако успеете да намерите медицинска информация, която доказва, че захранване с твърди храни преди 4 месеца е полезно и с повече предимства за здравото доносено дете, отколкото захранване в средата на първата година, ще се радвам да я споделите с нас Laughing Това по повод твърдението ви в някоя от всичките други теми по въпроса, че педиатрите разполагат с някакви техни източници на такава информация, които обаче не споделят с майките Rolling Eyes
Иначе от същата тази Кохрейн библиотека на ревютата на съществуващите медицински изследвания до момента - ето това е заключението за това каква е оптималната продължителност на изключителното кърмене въз основа на сравняването на данните от медицински изследвания, съпоставящи здравето на майките и бебетата при изключително кърмене за 3-4 месеца или изключително кърмене за 6 месеца:
Optimal duration of exclusive breastfeeding
Наистина може да е доста стресово, ако детето продължително време отказва твърди храни - което може да се дължи на различни проблеми (алергии, атипични състояния, безсимптомно протичащи инфекции), които се отразяват на общото състояние. Така че в такива случаи е възможно връзката да е обратната - не отказът на детето да яде друго освен кърма да причинява проблема, а проблемът да е в основата на отказа на детето да приема и други храни освен кърмата (което между другото важи и за анемиите, които се свързват и с безапетитие освен всичко останало).

Последна редакция: чт, 21 авг 2008, 18:00 от hedra

# 12
  • Мнения: 2 829
Аз захраних сина си педагогически и съм мнооого доволна. Просто взимаш детето на масата и му даваш да яде когато, каквото и колкото иска Grinning Лесно, просто, приятно и забавно, и същевременно толкова естествено! Сина ми отначало хапваше по съвсем малко твърда храна, постепенно сам увеличи количествата, които изяжда, като към година и половина започна да хапва вече по-солидни количества. Винаги обаче е бил едричък за възрастта си-и на ръст и на килограми, така че явно кърмата му е била съвсем достатъчно. Изобщо, живота ми с детето е лек и приятен-благодарение на кърменето на поискване, ЕБХ, педагогическото захранване и привързаното родителство. Живеем си в хармония, с детето не се борим за надмощие и не се налага да го наказвам, просто си сътрудничим за всяко нещо-така тръгнаха нещата от самото начало-аз се съобразявам с неговите нужди, а той се съобразява с мен и с правилата вкъщи.
За протокола-върнах се на работа на половин работен ден когато малкия беше на 7 месеца и на пълен работен ден когато беше на година и 2-3 месеца. До към годинката дребното изяждаше символични количества твърда храна, но т.к. ядеше от моята чиния никога не съм знаела колко точно изяжда. След това постепенно започна да хапва повече и съответно искаше да яде сам-от тогава му слагаме отделна чиния. Отби се съвсем скоро-на около 2 г., съвсем сам, без да полагам усилия Grinning
Този начин на захранване може да не е най-добрия, може да не е подходящ за всяко семейство и за всяка майка и дете, но за мен и моето семейство определено беше правилен избор Grinning Радвам се, че го избрах и смятам с удоволствие да го практикувам и със следващото бебе (стига самото дете да не е против Grinning

# 13
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
Отказват да ядат "изчислените количества" и обикновено се стига до разсейване,занимаване и в крайна сметка насилствено нахранване.

"Изчислените количества", разсейване, насилствено нахранване" не са единствените алтернативи на ПЗ, да си имаме уваженията!  Mr. Green

Аз не мога да сложа термин някакъв на начина, по който захранвам, но понеже с големият ми син нещата вървяха идеално, затова и повторих същото и с малкия, с единствената разлика, че бях по-смела с идеята да се храни сам отрано и да отхапва по-големи парчета.  Не винаги се храни от нашата храна, по простата причина, че не винаги готвя храна, подходяща за него, а това все пак не е ПЗ. Пюрирала съм храни първите няколко седмици, което пак не е ПЗ. Не винаги се храни с мен, защото не винаги е гладен когато аз съм гладна и обратното, което  пак не е съвсем "педагогически". Ядял е повече на столче, отколкото в мен, което пак не е "педагогически". И го храня, и яде сам - както дойде, в зависимост от обстоятелствата. Май пак не е съвсем "педагогически". Нито е насилван обаче, нито пък има определени количества за изяждане.

П.С. yanast, честито за втората лентичка!  Grinning

Последна редакция: чт, 21 авг 2008, 17:48 от Че Ка

# 14
  • Мнения: 14 489
хващате се за отделни изрази от постинга на авторката на темата, но не схващате същността, не е толкова проблема "за" и "против" педагогическото захранване, а това, че тук не е подфорум за кърмене и захранване, а подфорум за дългокърмене и педагогическо захранване.

разбира се всеки си избира колко точно да кърми и как да захранва, но в настоящия подфорум почти не се срещат хора които са кърмили малко и които си захранват с пюрета.

общо взето най-активно пишещите в "кърмене и захранване" са майки, ползващи слинг, спещи в едно легло с децата си, кърмещи почти една година че и повече и захранващи педагогически.

моите уважения към труда на модераторите на подфорума но библиотеката и закованите теми не могат да стъпят на малкия пръст на съответните в подфорум "хранене с АМ и захранване". аз поне за захранването ползвам тези ресурси, тук почти не намирам нещо съществено.

Общи условия

Активация на акаунт