Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Сдружение "Настоящи и бъдещи майки"
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Мнения: 2 908
Здравейте прекрасни майки,разбиращи от Кодекса на труда!  bouquet
Току що,уморена от ровене в кодекса и ненамерила нищо,реших да се обърна към вас с един прост въпрос-ноември 2008г. сега дъщеря ми прави 2г,но аз сега септември ще я дам на ясла и ще се връщам на работа.Мога ли веднага,в деня на даването на ясла,да си пусна платен годишен отпуск за няколко дена/седмици,докато свикне детето?Една моя позната ми казва да не си пускам платен отпуск-:"нали съм била до ноември в майчинство?",нямало смисъл от отпуск,което ми звучи тъпо и глупаво-всеки знае,че пускайки си детето на ясла,трябва незабавно да уведомиш работодателя и от тази дата вече не си в майчинство.... Rolling Eyes
А ако отговора е,че имам право да си пусна веднага платен отпуск,какъв е общият размер отпуск на който имам право?Този,който ми се полага за 2008г ли само?Понеже един познат,ми обобщава,че тъй като ще се връщам сега септември ще имам право само на една малка част от целият полагаем отпуск за годината,което отново ми звучи абсурдно и глупаво....До колкото разбирам от Кодекса, отпуска ми за 2007г е трябвало да го взема до юни 2008г?Въобще много са ми объркани нещата..
Благодаря предварително!  bouquet
Цитирай

София / Пловдив

Мнения: 8 070
...Понеже един познат,ми обобщава,че тъй като ще се връщам сега септември ще имам право само на една малка част от целият полагаем отпуск за годината,което отново ми звучи абсурдно и глупаво....До колкото разбирам от Кодекса, отпуска ми за 2007г е трябвало да го взема до юни 2008г?

За първата част от въпроса не мога да ти бъда полезна..., но това с дните платен отпускат не е вярно. Докато си в майчинство, всяка година ти се полагат също толкова почивни дни, колкото и ако ходиш на работа. А изискването за взимане на стара отпуска до юни, не важи при положение, че си в майчинство. Дните платен годишен отпуск не се губят, а просто се трупат и ги взимаш когато се върнеш на работа.
Аз поне така направих. Когато дъщеря ми навърши две годинки, се върнах на работа за няколко дни, а след това си пуснах всичките дни платен отпуск /имах неизчитени дни за три години назад/ и още 5 месеца и нещо си седях спокойно вкъщи.
Цитирай

Бургас

Мнения: 514
Здравей,
Много ясно че е по-добре да се върнеш на работа и да ползваш отпуск. Със сигурност поне заплатата ти ще е по-висока от майчинството. Връщайки се на работа преди детето да е навършило 2 годинки влизаш в условията на чл. 164 ал.5 от КТ, а именно :” 5) (изм.,ДВ,бр.25 от 2001 г.) В случаите, когато не се ползува отпуск по ал.1 или лицето, което ползува такъв отпуск, прекъсне неговото ползуване, на майката (осиновителката), ако работи по трудово правоотношение, се изплаща парично обезщетение от Държавното обществено осигуряване в размер на 50 на сто от минималната месечна заплата, установена за страната.”.
В този случай се попълва “МОЛБА – ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 54 КСО” – приложение №4, и приложено към нея заверено копие от акта за раждане на детето. Документите се представят в НОИ от работодателя, твоето задължение е да ги представиш пред него.
При прекъсване на майчинството, ако имаш информация че са повишавали заплатите трябва да се върнеш на работа за 10 работни дни за да ти я актуализират. Ако веднага излезеш в отпуск или работиш по-малко то 10 работни дни ще ти изплащат отпуската на база на неактуализирана заплата.
Имаш право да си ползваш всички натрупани по време на майчинството отпуски. Но не съм сигурна дали работодателите могат да ти откажат.

Цитирай


Мнения: 2 908
Благодаря, Steltion Hug bim_bam  Hug
Изчерпателно си ми обяснила,аз не желая да получавам по-висока заплата,дори и да има такава,просто искам още в същият ден,в който детето ми тръгне на ясла,да си пусна отпуск,защото искам да свикне тя в яслата и тогава да се върна-т.е. не желая и да тръгвам веднага на работа-значи имам пълното право на това и ще ми изплащат 50% от 220лв ,докато тръгна на работа?А дори и да е неактуализирана,на каква база ще ми изчисляват заплатата за отпуската,като точно преди това съм била в майчинство?
Колкото до всички дни отпуска ще питам работодателя си,ама той е чепат-искат от нас да си вземаме задължително всички дни до края на годината и се карат с нас,ако някой не си ги е взел,като ги знам може и да не ми позволят да си взема каквото и да е за 2007г....
« Последна редакция: чт, 21 авг 2008, 08:33 от афродита »
Цитирай


Мнения: 2 908
Благодаря на всички,получих отговор на въпросите си от съседният форум-майки,бъдещи и настоящи. Hug  bouquet
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.